انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 673)
چهارشنبه 25/2/1392 - 11:51 -0 تشکر 603865
آسیب اجتماعی و انواع آن

تعریف آسیب ( ناهنجاریها ) :

در هر جامعه نظامی از ارزشها وجود دارد که مورد توافق اکثری جامعه قرار گرفته است . بدیهی است در هر جامعه گروهی وجود دارند که نمی خواهند خود را با این نظام ارزشی هماهنگ کنند .

آسیب شناسان به این گروه افراد ناهنجار می گویند .

ناهنجاریها عبارت از : رفتاری است که با انتظارات و چشم داشتهای گروه ، تطابق ندارد و موجبات ناخرسندی اکثریت افراد جامعه را فراهم می سازد از دیدگاه جامعه شناسی ناهنجاری باعث جریمه دار شدن وجدان جمعی میشود .

معیار تشخیص ناهنجاری :

1-      خود فرد ( تشخیص فردی ) هر فردی می تواند با توجه به ارزشهای جامعه که در آن زندگی میکند رفتار خود را ارزشیابی کند .

2-   تشخیص جامعه : اکثریت افراد گروه که با نظام ارزشها و هنجارهای آشنا هستند می توانند تعیین کنند که یک رفتار هنجار است یا ناهنجار

اشکال این معیار : بر اثر گذشت زمان یا تغییر شرایط نظام ارزشها و هنجارها تغییر میکند . ( نسبی بودن هنجارها )

آیا همیشه عمل بر خلاف هنجارهای پذیرفته شده ، ناهنجاری است . ( آیا ناهنجاری مثبت همه داریم ).

همواره عمل بر خلاف هنجارها و ارزشهای جامعه ناهنجاری تلقی نمی شود بلکه گاهی هنجار شکنی برای تعالی و پیشرفت جامعه مفید است بنابراین ناهنجاری را به دو دسته تقسیم می کنیم :

1-      ناهنجاری مفید و سازنده

2-      ناهنجاری مخرب

مطالعه ناهنجاری بیشتر در حیطه جامعه شناسی و روان شناسی است .

ناهنجاری فردی به فرد آسیب می زند و آسیب شناسی اجتماعی به جامعه آسیب می زند.

تاثیر رفتار فرد در گروه وظیفه روانشناسی اجتماعی است .

انواع ناهنجاری ( از نظر شدت)

1-      ناهنجاری نخستین : سهواً و گاهاً و بدون تکرار می باشد .

به ناهنجاریهایی اطلاق می شود که فرد موقتی و برای یکبار انجام می دهد و معمولا هر فرد در زندگی خودگاهی مرتکب این قبیل ناهنجاری ها می شود .

2-      ناهنجاری های ثانویه ( دومین )

ناهنجاری هایی است که تکرار می شود به عبارت دیگر افرادی که به انجام ناهنجاری اصرار می ورزند و پیوسته این تکرار می کنند و در اصطلاح عامیانه می گویند حرفه ای شده اند این قبیل افراد ناهنجار (منحرف) پذیرفته اند و برچسب کجرو یا ناهنجارها زده اند مثل دزدان و قاچاقی ها .

انواع ناهنجاری ( از نظر روش انجام )

1-      فردی ( غیر سازمان یافته )

2-      گروهی ( سازمان یافته ) ( از نوع ثانویه )

1-   فردی : به ناهنجاری هایی گفته میشود که فرد به دور از چشم جامعه مرتکب رفتار ناهنجار میشود مثالها در هنگام شب عبور از چراغ قرمز و دزدی ضبط ماشین در خفی

2-   گروهی : به ناهنجاری هایی اطلاق میشود که افرادی با تشکیل یک سازمان به صورت دسته جمعی مرتکب ناهنجاری می شوند که البته این قبیل ناهنجاری ها معمولا از نوع ثانوی هستند و درجه آنها شدیدتر است .

مثال : باندهای قاچاق اعضای بدن سازمانهای منافقین

انواع ناهنجاری ( از نظر نیت )

1-      ناهنجاری ناآگاهانه : ( جهل به قانون )

به ناهنجاری هایی گفته میشود که افراد از روی نادانی و عدم آگاهی مرتکب آن رفتار میشوند.

رفتن خیابان عبور ممنوع

2-   آگاهانه ، فرد هنگام ارتکاب ناهنجاری نسبت به رفتار خود و بر خلاف هنجار بودن آن آگاه است . با این حال مرتکب آن عمل میشود . کارمندی که رشوه بگیرد . دزدی جامعه برای ناهنجاری های آگاهانه در حکم ناهنجاری ثانویه کلمه صادر می کند .

♪•°٠•●♥ مـــــــــريمـــــــ ♥●•٠ °•♪
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی