بهداشت و سلامت (بازدید: 138)
پنج شنبه 19/2/1392 - 13:33 -0 تشکر 602466
ساخت حسگر زیستی برای استفاده در ترکیب داروها در کشور

ساخت حسگر زیستی برای استفاده در ترکیب داروها در کشور
به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، دکتر ˈعلی شکوهی رادˈ استادیار گروه مهندسی شیمی دانشگاه آزاد اسلامی ‏واحد قائم شهر گفت: این حسگر زیستی قادر به سنجش میزان دقیق هیدروژن پراکسید در نمونه های دارویی بوده که در سنجش ‏ماده فوق در صنایع مختلف نیز می تواند کاربرد داشته باشد.‏

از آنجا که هیدروژن پراکسید یک ترکیب حد واسط در بسیاری از واکنش های آنزیمی است، اندازه گیری دقیق میزان آن ‏می تواند از نقطه نظر کنترل واکنش های آنزیمی و سنتیک واکنش های آنزیمی بسیار مهم باشد. 

از اینرو ساخت و طراحی ‏حسگری که بتواند سنجش این ترکیب را نسبت به روش های موجود دقیقتر و سریعتر و با حد تشخیص مطلوبتر بدهد از ‏اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. 

به طور کلی مزیت حسگر الکتروشیمیایی نسبت به سایر روش ها طرز تهیه آسان، کم ‏هزینه بودن روش، پاسخ یکنواخت و قابل اعتماد آن است. ‏

در این پژوهش برای ساخت حسگر زیستی با تأکید بر خاصیت الکتروکاتالیکی نانوذرات نقره از فناوری خود تجمعی ‏لایه به لایه استفاده شده است تا خطای انسانی موجود در کارهای مشابه از بین برود و بدین منظور روش الکتروشیمیایی ‏مورد استفاده قرار گرفته است.‏

در فرایند ساخت حسگر زیستی تمام مراحل لایه بندی به طور خود انباشتگی و بدون دخالت عوامل بیرونی صورت ‏می گیرد، بنابراین علاوه بر حد تشخیص فوق العاده حسگر زیستی (حدود 10 نانو مولار غلظت هیدروژن پراکسید) هربار تهیه ‏حسگر زیستی به روش خود تجمعی، به دلیل حذف خطاهای انسانی جواب های کاملا یکنواختی را می دهد و بعلاوه پایداری ‏حسگر حاصله نیز نسبت به سایر حسگرهای موجود تا حد زیادی بهبود یافته است.‏

نتایج این کار تحقیقاتی در مجله ‏Korean Journal of Chemical Engineering‏ (جلد 29، شماره 12، ماه ‏اکتبر سال 2012) منتشر شده است.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی