انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 224)
چهارشنبه 11/2/1392 - 20:16 -0 تشکر 600878
کودکان کار؛ فراموش شدگان روزگار

کودکان کار؛ فراموش شدگان روزگار
امیرحسین مصلی


سال نو برای مشمولان قانون کار با خبر افزایش 25 در صدی حقوق ها آغاز شد، خبری که می توانست به سان طراوت فصل بهار شادکامی را برای کارگران و کارمندان زحمتکش به ارمغان بیاورد اما این افزایش حقوق ها که طی 13 سال اخیر بی سابقه بود توام شد با افزایش 20 درصدی تورم در سال جدید تا همچنان «لبخند» زیر آوار تورم بیش از 30 درصدی کشور راهی را برای رسیدن به لب های فرو بسته کارگران ایرانی نیابد.

اما در این بین فارغ از بحث تورم کمرشکن و مشکلات معیشتی مشمولان قانون کار به ویژه کارگران، سوالاتی به ذهن می رسد که تا کنون پاسخی برایشان پیدا نشده، به طور مثال سهم کودکان کار از افزایش حقوق ها در سال های اخیر چه میزان بوده است؟ آیا اصلا آنها سهمی در تصمیم گیری های اقتصادی دارند ، یا خیر؟ اگر ندارند پس چرا نتیجه تصمیمات مسئولین نظیر افزایش سرسام آور قیمت ها سر و کار مستقیم با زندگی کودکان کار دارد؟!

رسیدگی به وضعیت کودکان کار حلقه گمشده نا هنجاری های جامعه است که در هیاهوی روزمرگی به وادی فراموشی رهسپار شده، کودکانی که بجای تحصیل در مدارس، سر چهار را ه ها و معابر عمومی یا در کارگاه های مجاز و غیر مجاز بار سرپرستی یک خانواده را بر دوش نحیف خود می کشند تا چرخ های زندگی به کام دیگران بچرخد.

طبق برخی از آمارها نزدیک به 3 میلیون کودک کار در ایران وجود دارد و غم انگیزتر از آن این مساله است که خانواده آنها از فرزندان خود استفاده ابزاری می کنند، حال با این شرایط افزایش حقوق ها و حق عائله مندی و حق اولاد و همچنین واریز یارانه های نقدی به حساب سرپرستی که می تواند معتاد یا خلاف کار باشد آیا امری کارشناسی شده در این رابطه است و می تواند گره ای از کار این کودکان باز کند یا تنها آسیبی دیگر است که در زندگی آنها ایجاد می شود؟

آری! به راستی کودکان کار سرپرست های خردسالی هستند که از عیدانه های دم انتخابات بی بهره بودند و حتی معلوم نیست بتوانند حق یارانه های نقدی شان را از به اصطلاح سرپرست خانواده خویش بستانند! با این اوصاف آیا وقت آن نرسیده که مسئولین فکری جدی برای حل این نا هنجاری بکنند تا تکلیف سئوالات مجهول در این باره مشخص شود؟

شنبه 14/2/1392 - 7:27 - 0 تشکر 601216

:|

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی