انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 345)
چهارشنبه 11/2/1392 - 12:19 -0 تشکر 600808
حضرت زهرا (س) چگونه بر ائمه حجت است؟

حضرت آیت ا... جوادی آملی در بیانی با اشاره به مفهوم حجیت و عصمت حضرت زهرا سلام ا... علیها آورده اند: گفته می شود که این بانو حجت بر ائمه (علیهم السلام) است؛ برای این است که در حجیت، نبوّت یا رسالت یا امامت لازم نیست؛ آنچه محور حجیت است، عصمت است. اگر انسانی معصوم بود در این صورت یقین داریم حرف او، فعل او، تقریر او، سکوت او و قیام او و قعود او حجت خداست. این که در زیارت «آل یس» به پیشگاه ولی عصر (ارواحنافداه) سلام عرض می کنیم، به تک تک حالات او سلام عرض می کنیم؛ برای اینکه تک تک حالات او معصومانه است «السلام علیک حین تقوم، السلام علیک حین تقعد، السلام علیک حین تقرأ وَتبین، حین ترکع وَتسجد»؛ آن وقتی که برمی خیزی، آن وقتی که می نشینی، آن وقتی که سخن می گویی، آن وقتی که تقریر می کنی، آن وقتی که رکوع داری، آن وقتی که سجود داری. جامع همه اینها همان است که در سورهٴ مبارکهٴ «انعام» آمده است که (قُلْ إِنَّ صَلاَتِی وَنُسُکِی وَمَحْیَایَ وَمَمَاتِی) . خب اگر کسی معصوم بود، حیات و مماتش این است، شئون حیات و ممات این است [و] ما به تک تک این شئون معصومانهٴ معصوم ، عرض ادب می کنیم. معیار حجیت عصمت است؛ نه نبوت، نه رسالت و نه امامت و چون این بانو (سلام ا...علیها) معصومه است، حجت خداست.

سرّ حجیت حضرت زهرا (س) بر ائمه (ع)

این که گاهی علی بن ابی طالب (سلام ا... علیه) به سخنان بی بی استشهاد می کند که فاطمه چنین گفته است این استدلال به قول حجت ا... است؛ اما سر این که او حجت بر معصوم هم هست، این است که ائمه (علیهم السلام) عالم غیب اند «بما کان وبما یکون وَبما هو کائن الی یوم القیامة»؛ اما منابع علمی اینها گاهی از رسول اکرم (صلّی  ا... علیه وآله وسلّم) شنیده اند، گاهی از باطن قرآن کمک می گیرند و گاهی از مصحف فاطمه [است] وقتی امام معصوم (سلام ا... علیه) دارد خبر غیب می دهد؛ از او سؤال می کنند که این خبر غیب را از کجا گرفته ای. می گوید: در مصحف مادرمان [است] خب، این مصحف فاطمه چیست؟ همان است که جبرئیل (سلام ا... علیه) نازل می شد و این معارف را می فرمود و وجود مبارک فاطمه (سلام ا... علیها) تلقی می کرد؛ بعد به امیرالمؤمنین(ع) می فرمود [و] امیرالمؤمنین(ع) املای او را نوشته و کتابت می کرد (کاتب این بخش از وحی هم بود)، که مصحف فاطمه (س) شده است. آن وحی تشریعی بود که با انقطاع عمر مبارک رسول گرامی (علیه وعلی آله آلاف التحیة والثناء) به پایان رسید.

انقطاع وحی تشریعی و باقی بودن تسدیدی
اگر در نهج البلاغه آمده است که وجود مبارک امیرالمومنین درباره رحلت پیغمبر (سلام ا... علیهما) فرمود:«لقد انقطع بموتک ما لم ینقطع بموت غیرک من النبوة والانباء من اخبارالسماء» آن ناظر به وحی تشریعی است، وگرنه وحی تسدیدی ، تعریفی، انبائی (انحا و اقسام وحی) که «الی یوم القیامة» به ویژه در شب های قدر نازل می شود، دوام دارد.این گونه از وحی ها در شب های جمعه در لیالی قدر بر ائمه (علیهم السلام) نازل می شد و وجود مبارک ولی عصر (ارواحنافداه) هم نازل می شود. این وحی قطع نشده است؛ این گونه از معارف غیبی به وسیله جبرئیل (سلام ا... علیه) نازل می شد، فاطمه (سلام ا... علیها) تلقی می کرد و اینها را حفظ می کرد و برای امیرالمؤمنین املا می فرمود، وجود مبارک امیرالمؤمنین (سلام ا...علیه) اینها را می نوشت، که مصحف فاطمه شده و این مصحف الان در نزد وجود مبارک ولی عصر (ارواحنا فداه) است. این از منابع علم غیب ائمه (علیهم السلام) است که وقتی از یک امام معصوم سؤال می کردند یا گاهی خود آنها بلا واسطه و قبل از سؤال و مستقیم می فرمودند: در مصحف جده ما (در مصحف فاطمه)(س) چنین آمده است. این می  شود حجت خدا بر خلق اجمعین، به ویژه در معارف غیبی نسبت به ائمه اطهار (سلام  ا... علیهم اجمعین)

گدای فاطمه(س)

سه شنبه 24/2/1392 - 22:17 - 0 تشکر 603773

معیار "حجیت" عصمت است؛ نه نبوت، نه رسالت و نه امامت و چون حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) معصومه است، حجت خداست...

♪•°٠•●♥ مـــــــــريمـــــــ ♥●•٠ °•♪
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی