ورزش و تندرستی (بازدید: 144)
سه شنبه 27/1/1392 - 21:5 -0 تشکر 598531
چند توصیه ی ورزشی

منبع:http://warzeshy.blogfa.com/

انتظار شما وقتی بفهمید که بهبودی و بازیافت دوباره ی سلامتی بر همه چیز مقدّم است،از آنچه می توانید در باشگاه ورزشی به دست آورید،بالاتر خواهد بود.بهترست قبل از شروع،دوباره ماهیچه ی نو بسازید.خوشبختانه به طور معمول تمرینات بیشماری برای کار کردن روی ماهیچه ها وجود دارند و از آنجا که نباید تمریناتی با شدّت زیاد روی نقاط آسیب دیده انجام دهید،می توانید از تمرینات سبک با شدّت کم استفاده نمایید.در اینجا به چند نمونه از این صدمه ها و آسیب های جسمی و تمارین مربوط به هر کدام اشاره می کنیم:   
   

1-آرنج،عضله های دو سر و سه سر:اگر در این نواحی بدن احساس درد می کنید،باید به تمرینات مربوط به این نواحی بپردازید.می توانید تمریناتی با شدّت کم تا متوسّط در دوره های زمانی 45 و 15،30 دقیقه ای انجام دهید.اگر نمی توانید یک دوره ی تمرینی را بدون درد انجام دهید،به طور حتم باید از تمرینات مربوط به آن عضو خودداری نمایید.

2-در مواقعی که شانه عضو آسیب دیده باشد می توان از دستگاه "اسمیت" برای تمرین استفاده کرد؛چرا که در این حالت می توان به راحتی فشار و شدّت وارد بر شانه ها را مهار کرد؛نیز می توان با دمبل های وزن پایین و با شدّت کم ورزش کرد.

3-عضله های سینه:برای این اعضا نیز دستگاه "اسمیت" وسیله ی خوبی برای تمرین است؛چرا که با تنظیم فشار و شدّت می توانید به راحتی از بروز درد نواحی صدمه دیده جلوگیری نمایید . از دمبل سبک نیز می توان استفاده کرد؛ ولی دست ها را باید تک تک ورزش داد نه با هم تا شدّت وارده بر نواحی سینه کمتر شود.

۴-زانوان،عضله های جلوی ران و پشت زانو:در این موقع می توان از دستگاه های مربوط به پا استفاده کرد؛ولی با شدّت محدود تلاش کنید از شدّت پایین شروع کنید و تا بیشتر از حدّ متوسّط جلو نروید و تنها روی مفاصل و ماهیچه ها کار کنید.

سه شنبه 27/1/1392 - 21:6 - 0 تشکر 598532

آرام آرام شروع کنید ...این فنون به شما کمک می کنند تا هم ماهیچه ی جدید بسازید و هم به عضله ها،تاندون ها و مفاصلتان اجازه دهید به وضع سابق خود برگردند و بهبود یابند.نکته ی مهم این است که به طور حتم،تمرینات را کم کم و آهسته پیش ببرید؛ توصیه های پزشکان را فراموش نادیده نگیرید و به آن عمل کنید.با این کار خیلی زود بهبودی خود را به دست می آورید و می توانید باز هم مانند سابق از ورزش لذّت ببرید.5-انجام دادن صحیح تمرینات:انجام دادن تمرین به صورت های گوناگون به سلامت شما آسیب وارد می کند.یکی از نمونه های این امر،سریع انجام دادن حرکت هاست.برای مثال،در انجام دادن حرکت های پرس سینه ای،اگر حرکت را به سرعت و با بی توجّهی انجام دهید،بیشترین آسیب را به "زردپی" و "رباط" های خود وارد می کنید؛زیرا در این حرکت،بیشترین فشار روی همین دو نقطه ی یاد شده،می افتد . اشتباه شایع دیگر این است که ورزشکاران در حین بلند کردن وزنه های سنگین به طور معمول بیشترین فشار را روی قسمت پایینی کمر خود وارد می کنند که این امر به نوبه ی خود می تواند صدمه های جبران ناپذیری را به بدن وارد کند.بهترین راه مطمئن شدن از درستی انجام شدن حرکت ها این است که از یک مربّی تقاضا کنید تا شما را در زمان انجام دادن حرکت ها ببیند و و اگر در نحوه ی اجرای شما اشکالی دید،گوشزد نماید.اگر از نحوه و چگونگی انجام دادن چندین تمرین متفاوت مطمئن نیستید،گرفتن یک مربّی خصوصی برای چند جلسه ضروری است. 


6-تمرین بیش از حد:بیشتر ورزشکاران حرفه ای به طور معمول بدن خود را متحمّل ورزش های سخت می کنند و روزهای استراحت را نیز به کلّی از یاد می برند.این کار،سبب کوفتگی عمومی در بدن،کج خلقی، افسردگی، پریشانی،استرس،کاهش اشتها،کم شدن وزن،حالت تهوّع و دل آشوبی می شود.با تمام این مشکلات،ورزشکاران از آسیب دیدگی دایمی ماهیچه و مفاصل،افزایش خطر آسیب دیدگی،کند شدن عکس العمل ها،ناهماهنگی و بروز بیماری های عفونی رنج خواهند برد.به حرف بدن خود گوش دهید !پس از پایان یک سری ورزش،شما باید در خود احساس انرژی و توان بیشتری کنید.اگر احساس خستگی و کوفتگی به شما دست داد،باید برنامه ی همیشگی خود را به طور مجدّد از نو ارزیابی نمایید.باید میان هر بار ورزش کردن، مدّت زمان معیّنی استراحت کنید تا عضله های شما فرصت مناسبی را برای بازسازی بیابند . میزان استراحت در افراد ،متفاوت است؛پس توجّه خود را روی علایمی بدنستد،متمرکز نمایید.

سه شنبه 27/1/1392 - 21:7 - 0 تشکر 598533


پیچ خوردن و رگ به رگ شدن


انجام دادن انواع ورزش ها هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان،مفرّح و سلامت بخش است.با این حال،بیش از انجام فعّالیّت های ورزشی ،باید درباره ی آن ورزش اطّلاعات کافی و لازم را به دست آورد و احتیاط های لازم را برای جلوگیری از هرگونه مصدومیّتی به عمل آورد.گرم کردن بدن بیش از ورزش،انجام دادن حرکت های کششی ماهیچه ها و تمدّد اعصاب از بهترین راه های بیشگیری از حواذث اند.

رگ به رگ شدن و بیچ خوردن،یکی از مصدومیّت های شایع هنگام فعّالیّت های ورزش است. به طور کلّی،رگ به رگ شدن عبارت است از کشیدگی یا باره شدن یک رباط . رباط ها بافت متّصل کننده ی استخوان ها به یکدیگرند و بیچ خوردگی بر اثر کشیده شدن یا باره شدن یک ماهیچه یا تاندون بدید می آید؛همچنین تاندون ها نیز رابط میان ماهیچه ها و استخوان هایند.


بنا به نوع ورزش که انجام می دهید،برخی قسمت های بدن بیش از نقاط دیگر در معرض ابتلا به آسیب هایی از نوع بیچ خوردگی و رگ به رگ شدن اند؛برای مثال،افرادی که ژیمناست یا تنیس بازند،بیشتر در معرض بیچ خوردن یا رگ به رگ شدن دست و آرنج اند.این در حالی است که فوتبالیست ها یا بسکتبالیست ها،ممکن است بیشتر از ناحیه  با و زانو دچار آسیب شوند.البتّه مصدومیّت های زانو در بین ورزشکاران بسیار شایع است و به طور کلّی،بر اثر دویدن روی سطوح ناهموار و زمین خوردن بس از برش ایجاد می شوند.


از علایم و نشانه های این نوع مصدومیت ها می توان به درد،کبودی،التهاب و ورم ناحیّه ی آسیب دیده اشاره کرد.راه درمان کشیدگی تاندون ها یابیچ خوردگی ها،استراحت،استفاده از یخ،کمبرس کردن و بالا نگه داشتن ناحیه ی آسیب دیده است.زمان بهبودی محلّ آسیب نیز به سن،سلامت عمومی بدن و شدّت ضربه ی وارده بستگی دارد

سه شنبه 27/1/1392 - 21:8 - 0 تشکر 598534بسیاری از نوجوانان و جوانان در موقع انجام دادن ورزش های گوناگون آسیب می بینند. رعایت برخی از دستورات و نکته های ایمنی از بروز لین گونه مصدومیّت ها جلوگیری می کنند:الف)تجهیزات اساسی:آیا می دانید که بازی تنیس با کفش های خیلی تنگ یا گشاد می تواند خطرناکباشد و سبب بروز آسیب های جدّی شود؟استفاده از لوازم و لباس های نامناسب ورزشی که به طور کامل،اندازه و مناسب فیزیک بدن نیستند،یکی از دلایل مهمّ آسیب دیدگی در ورزش است.تجهیزات و وسایل مناسبی که در طول انجام دادن ورزش یا بازی می بوشید و به همراه دارید،کلید جلوگیری از مصدومیّت هاست.ب)کلاه ایمنی:این وسیله برای ورزش هایی مانند هاکی،بیس بال،سافت بال، دوچرخه سواری اسکی و اسنوبوردینگ بسیار مهم است.همواره از کلاهی استفاده کنید که مخصوص ورزش شما ساخته شده است.هنگام انتخاب کلاه دوچرخه سواری ،برچسب توضیح کارخانه ی تولید کننده ی این محصول را به دقّت بخوانید. همواره به یاد داشته باشید که محصولات معتبر و دارای دارای استاندارد را بخرید.هر نوع کلاهی باید راحت باشد و نباید سر را به جلو بکشاند.


ب)محافظ چشم :


1.عینک بلاستیکی:محافظ های مهم و مناسب چشم از نوع بلاستیک،موسوم به " بلی کربنات" ساخته شده اند که ویزه ی ورزشکاران اند.از ماسک های صورت و محافظ های بلی کربنات و این قبیل بوشش ها برای سر،در لرخی ورزش ها مانند هاکی روی یخ،بیس بال و سافت بال استفاده می شود.اگر عینک می زنید،از نسخه ی بلی کربناتی استفاده کنید که زیر نظر بزشک ساخته شده است.هنگامی که در زمین مسابقه هستید،هرگز عینک مهمولی به چشم نزنید . تمامی محافظان چشم باید به طور کامل،متناسب با اندازه ی صورت باشند؛طوری که از بالا تا روی ابروها و از بایین روی بینی را به طور کامل ببوشاند؛


2.محافظ دهان:در ورزش هایی مانند بسکتبال،هاکی،والیبال،کشتی،بوکس،ورزش های رزمی و غیره که در آن ها خطر مصدومیّت سر وجود دارد،باید "محافظ ذهان" داشته باشیم.دندان بزشک مخصوص یا بزشک تیم،باید آن را تأیید کند . اگر از گیره ها و نگهدارنده های فک استفاده می کنید،قبل از ورود به زمین بازی به طور حتم آن را از دهان خود خارج کنید.ت)محافظ مچ،دست،زانو و آرنج:اگر اسکیت بورد سواری می کنید،باید از محافظ مچ دست استفاده کنید . محافظ آرنج و مچ دست از مصدومیّت های بازو و مچ جلوگیری می کند.محافظ زانو نیز زانوها را از خطر شکستگی و دررفتگی می رهاند . اگر شما ورزش های ویژه ای از جمله ورزش هایی که در آن با افراد دیگر تماس دارید،باید از لایه های محافظ استفاده کنید.ث)کفش های ورزشی:ورزش هایی مانند فوتبال،بیس بال و سافت بال به کفش هایی با کفه ی میخ دار نیازمندند. شاید هیچ گاه به ذهنتان نرسیده باشد که ورزش هایی مانند اسکیت بوردینگ و دوچرخه سواری نیز به کفش های مخصوص نیاز دارندسه شنبه 27/1/1392 - 21:8 - 0 تشکر 598535خطر کاهش آب بدن برای ورزش کاران
1.مقدّمه:امروزه مصرف آب به هنگام مسابقه ها امری عادّی است.از دست دادن آب بدن در حقیقت به کم شدن آب و موادّ معدنی مهمّی مانند پتاسیم از خون" گفته می شود.اگر شما دچار چنین مشکلی شوید،اندام های حیاتی بدنتان از قبیل کلّیّه،مغز و قلب نمی توانند کار خود را به درستی انجام دهند؛چرا که این اندام ها نیاز مبرمی به میزان معیّنی از آب و املاح معدنی دارند.


2.آیا بدن برای جبران آب از دست رفته به ما کمکی می کند؟دمای بدن انسان با روش تعریق،همواره سعی در باقی ماندن در دمای 37 درجه ی سانتی گراد را دارد.نتیجه ی این عمل،کم شدن آب بدن خواهد بود و در صورتی که آب بدن بیش از حد کاهش یابد،می تواند مشکلات زیادی را دربرداشته باشد.


3.علایم از دست رفتن بیش از حدّ آب بدن:اگر شما تشنه اید و لب ها و دهان شما خشک شده اند،شاید به این مشکل دچار شده اید.نوع بسیار جدّی و خطرناک این پدیده زمانی است که رنگ لب ها متمایل به آبی شود؛نبض ضعیف و سرگیجه داشته باشید و به تندی نفس بکشید.


4.نحوه ی استفاده از نوشیدنی ها در روز مسابقه یا تمرین:شما باید نوشیدن مایعات را از صبح زود آغاز کنید.دو ساعت مانده به مسابقه،حدود 600 میلی لیتر و 15 دقیقه به شروع مسابقه،500 میلی لیتر مایع بنوشید.این نکته مهم است که پس از شروع مسابقه به آب دسترسی داشته باشید و در صورت امکان و نیاز-هر 15 دقیقه-حدود 100 تا 150 میلی لیتر آب بنوشید.پس از پایان بازی،به طور حتم سعی کنید تا سریع آب بنوشید تا از کمبود آب بدن پیشگیری نمایید.


5. چه نوع نوشیدنی بنوشیم؟در اصطلاح ورزشی به بهترین نوشیدنی ها،"ایزوتونیک" گویند.این نوع نوشیدنی شامل 6 تا 8 گرم هیدرات کربن است؛همچنین نوشیدنی ایزوتونیک دربردارنده ی املاح مورد نیاز بدن نیز می باشد.به طور تقریبی،انواع نوشابه ها مانند کولا،سیموناد و انرژی زاها-به طور معمول-بیش از 10 گرم هیدرات کربن در هر 100 میلی لیتر خود دارند. بنابراین نوع نوشیدنی ها،نیاز بدن به مایعات را متوقّف می کنند؛زیرا مراحل جذب آن ها بسیار طولانی است.


6.آیا چای و قهوه در انرژی زایی مؤثّرند؟چای و قهوه به میزان کم مشکلی ایجاد نمی کنند؛ولی به دلیل داشتن کافیین بیش از حد توصیه نمی شوند.


7.بهترین نوشیدنی ها در هنگام استراحت و زندگی روزمرّه ی یک ورزش کار:بهترین نوشیدنی ها در هر زمان،آب و انواع میوه ی تازه است.  سه شنبه 27/1/1392 - 21:9 - 0 تشکر 598536


نقش ورزش در کاهش تنش


هر انسانی در شرایط خاص،بحرانی یا اضطراب زا قرار گرفته است. اضطراب و فشار روحی جدای از آنکه با شرایط روحی و اعتماد به نفس شخص در ارتباط است،با تغذیه و شرایط بدنی نیز رابطه ی مستقیم دارند.دو عامل "ورزش صحیح" و "تغذیه ی سالم" به بدن کمک می کنند تا در مهار شبکه ی عصبی ،به دست آوردن اعتماد به نفس و کار کردن و فرمان گرفتن درست در شرایط بحرانی موفّق تر عمل کند.طبق تحقیقات،اشخاصی که تغذیه ی سالمی دارند و به طور مرتّب ورزش می کنند،بسیار کمتر از اشخاص دیگر در شرایط بحرانی عصبی می شوند.


الف)تغذیه:کمبود ویتامین "ب کمپلکس" و بالا بودن قند برخی از موادّ غذایی باعث شده اند تا بدن به سوی اضطراب و عصبانیّت تمایل پیدا کند.بهترین شکل تغذیه برای جلوگیری از چنین مسئله ای،مصرف میوه،سبزی،دانه ها و غلّات کامل است.مصرف ویتامین های گروه "ب" برای کاهش استرس و عصبانیّت توصیه می شود.دانه ها و غلّات کامل،سبزی ها،تخم مرغ  و ماهی از موادّی اند که دربردارنده ی ویتامین های گروه "ب" می باشند.گردوی تازه وعسل،درمان کننده ی بیماری های عصبی اند.جو و نان جو نیز برای سیستم عصبی مفیدند. از میوه های دیگر می توان به موز،زردآلو و میوه های خشک شده اشاره کرد.


ب)ورزش:ورزش و تمرینات ورزشی نیز در کاهش اضطراب و فشارهای عصبی بسیار مؤثّرند.کسانی که به طور مرتّب ورزش می کنند،در فشارهای عصبی راحت تر خود را مهار می کنند و تصمیمات بهتری می گیرند.انجام دادن تمرینات رزشی سبب می شود که بدن،فشار خون خود را تنظیم کند و شبکه های عصبی استقامت بیشتری کسب نمایند.قدرتمند شدن عضله ها و به طور کلّی،آناتومی بدن سبب می شود تا شخص از لحاظ روحی اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد.انجام دادن هر نوع ورزش و تمیرین مستمر و با برنامه،قابلیّت چیرگی بر اضطراب را به افراد ارائه می دهد.هر چه ورزش دارای درجه ی استقامت بیشتری باشد،اضطراب را بیشتر کاهش می دهد. ورزش هایی نظیر یوگا که ورزشی روحی جسمی است،با موضوع اعتماد به نفس و اعتقاد سر و کار بیشتری دارد.ورزش هایی دیگر نظیر "اکسترم" نیز چون حادثه جویانه اند،می توانند قابلیّت چیرگی بر فشارهای روحی را در مدّت زمان کوتاه تری افزایش بدهند.

سه شنبه 27/1/1392 - 21:9 - 0 تشکر 598537


آب،اکسیر زندگی ورزشکاران


بدون شک،بیشتر افراد از اهمّیّت آب در بدن انسان آگاهی دارند و می دانند که مصرف کافی آب تا چه اندازه برای حفظ سلامتی و شادابی مهم است.در این بین،وجود آب برای ورزشکاران بسیار ضروری و حیاتی است.در زیر به اهمّیّت آب در بدن می بردازیم:


 ۱)بدن انسان از ۶۰ تا ۶۵ درصد آب تشکیل شده است؛


۲)آب،مادّه ی حل کننده و انتقال دهنده ی موادّ غذایی است؛


۳)بدون آب،بدن عملکرد درستی ندارد و به طور مؤثّر به سوخت وساز چربی ها نمی بردازد؛


۴)تنظیم کننده ی میزان حرارت بدن انسان است؛


۵)تشکیل دهنده ی مایعاتی از قبیل خون،آنزیم ها،هورمون ها و غیره در بدن است .


 خوب است بدانید از دست دادن ٪۱ آب بدن،از توانایی های جسمی می کاهد و  کم شدن آب به میزان ٪۲۰ می تواند مرگ آفرین باشد.در مغز،سلّول های ویزه ای به نام "گیرنده های اسمزی" وجود دارند که زمان تشنگی را به فرد اطّلاع می دهند.این سلّول ها وقتی فعّال می شوند که غلظت نمک خون بر اثر تعریق تا حدّ زیادی بالا رود .نمکی که همراه عرق از دست می رود به مراتب کمتر از آب از دست رفته است.از این رو ،ورزش کاران فعّال باید روزانه دست کم ۳ لیتر آب بنوشند تا از غلظت خون و نارسایی در انجام دادن وظایف کلّیّه هایشان جلوگیری کنند.


جذب مایعات باید روزانه دست کم ۳ لیتر باشد ولی بهترست که از این اندازه نیز بیشتر باشد تا اندام های بدن در تبادل موادّ غذایی به گونه ای مطلوب مورد حمایت قرار گیرند.به هنگام تمرینات ورزشی و فعّالیّت نیز چون مقدار زیادی از آب بدن دفع می شود نیاز به مصرف آب افزایش می یابد.اگر میزان مصرف آب بدن زیاد باشد،عضله ها سفت می شوند؛چرا که ٪۶۵ وزن ماهیچه ها آب است.همواره چه در محلّ کار،چه در خودرو و چه در خانه،مقداری آب در دسترس داشته باشید تا گهگاه چند جرعه از آن بنوشید.به هنگام تمرینات و فعّالیّت های ورزشی نیز چون مقدار زیادی از آب بدن دفع می شود،نیاز به مصرف آب بیشتر می شود.فراموش نکنید که نوشیدن مایعات،ورزش و تغذیه ی مناسب برای تمامی افراد جامعه،نتایج خوبی را دربردارد و با این کار،همواره شاداب و تندرست خواهید بود و در برابر بیماری ها،قوی و مقاوم خواهید شد.

سه شنبه 27/1/1392 - 21:10 - 0 تشکر 598538

تأثیرات زیان آور کاهش آب بدن:


۱)اگر ۱٪ آب بدن از دست برود،آستانه ی تشنگی به وجود می آید که در گرما موجب کاهش ظرفیّت کار بدن می شود؛


۲)اگر ٪۲ آب بدن از دست برود،تشنگی شدید می شود و به ناراحتی های مهمّی از قبیل احساس افسردگی،خستگی و کاهش شتهااشتها منجر می شود؛


۳)اگر ٪۳ آب بدن از دست برود،خشکی دهان به همراه افزایش غلظت خون،کاهش ادرار و کاهش توانایی های جسمی را در بی دارد؛


۴)اگر ٪۴ آب بدن از دست برود،۲۰ تا ۳۰ درصد کارآیی و فعّالیّت بدن کاهش می یابد؛


۵)اگر ٪۵ آب بدن از دست برود،اشکال در تمرکز،سردرد،بی حوصلگی و بی خوابی عارض می شود؛ 


۶)اگر ٪۶ آب بدن از دست برود،آسیب شدید در تنظیم دمای بدن،افزایش تعداد تنفّس و احساس سوزش در مجاری تنفّس ایجاد می شود؛


۷)اگر ٪۷ آب بدن از دست برود،در صورتی که با گرما همراه باشد،باعث فروپاشی ترکیبات بدن می شود و آسیب های زیادی را دربردارد؛


8)اگر ٪۱۰ آب بدن از دست برود،بسیار خطرناک است و در صورت رسیدن به ٪۳۰،فرد تلف می شود.

سه شنبه 27/1/1392 - 21:10 - 0 تشکر 598539


ستون فقرات و حرکت های ورزشی


بشر در قرن حاضر توانسته است با بیشرفت اطّلاعات گوناگون،مانند داروسازی و اختراع انواع واکسن ها،بسیاری از بیماری هلی عفونی را از میان بردارد؛ولی تغییر شیوه ی زندگی، صنعتی شدن جوامع و به دنبال آن تبدیل کارهای بدنی به کارهای فکری و اداری، افزایش ساعت های اشتغال افراد،وضع نامناسب فیزیکی بدن در زمان کار،رزیم نامناسب غذایی، افزایش تنش های روحی و غیره باعث افزایش بیماری های قلبی-عروقی و رماتیسم شده است در بین این بیماری ها،"درد ستون فقرات" به ویزه کمر،بیشترین میزان را به خود اختصاص داده است.در بررسی آماری،شیوع کلّ دردهای ناحیّه ی کمر،حدود %80 گزارش شده است؛به این معنا که %80 مردم دنیا-دست کم- یک بار کمر درد را تجربه کرده اند.اوّلین نشانه ها در جوامع صنعتی از حدود 30 سالگی آغاز می شود و روند تخریبی بسیار بالایی دارد.این آمار بسیار بالا؛ضرورت شناخت وضعیّت های مناسب در زندگی امروزی را نشان می دهد. کمردردهای مکانیکی:این کمردردها به سبب عواملی مکانیکی مانند ضربه،حرکت های فیزیکی نامناسب،کم بودن قوام عضله ها،فشار بیش از حد به ناحیّه ی ستون فقرات کمریو بد قرار گرفتن وضع بدن در حالت های نشسته و ایستاده ایجاد می شوند . این دسته از بیماری ها %90 دلایل کمردرد را تشکیل می دهند؛حال آن که به راحتی قابل بیشگیری اند.پیشگیری از آسیب های ناحیّه ی کمر به مراتب از درمان آن ها ساده ترست.امروزه بیشتر محقّقان معتقدند ورزش هایی از قبیل بیاده روی،شنا و دوچرخه سواری ممکن است در بهبود کمردرد مفید باشند؛چرا که سبب تقویت عضله های اطراف ستون فقرات،مفاصل و تناسب اندام می شوند . امروزه ما به جای ئوچرخه سوارییا بیاده روی از خودروی شخصی استفاده می کنیم؛بنابراین ممکن است عضله های با ضعیف شوند و عملکرد قلب و ریه نیز به طور مؤثّری کاهش یابد.با ورزش می توان عضله ها را قوی کرد؛فشار وارد بر ستون فقرات را کاهش داد و مفاصل را متحرّک نگاه داشت؛ضمن اینکه با ورزش،عملکرد قلب و ریه بهبود می یابد.مواردی که باید در بیشگیری از کمردرد رعایت شوند،عبارت اند از:1-هنگام ایستادن،راه رفتن و به خصوص نشستن پشت شما به طور کامل راست باشد؛سر خود را بالا نگه دارید؛شکم خود را به داخل بکشید و قفسه ی سینه را در حالت استراحت قرار دهید؛2-هنگام ایستادن و راه رفتن،انگشتان را تا حدّ امکان به سمت جلو قرار دهید و بیشتر وزن خود را روی باشنه ها تحمیل کنید؛وزن خود را به طور برابر روی هر دو با تقسیم کنید و هرگز به عقب خم نشوید؛3-تا حدّ امکان از بوشیدن کفش های باشنه بلند ببرهیزید؛4-در همگام نشستن در خانه،محلّ کار یا اتومبیل،پشت شما باید به جایی تکیه داشته باشد؛در این حالت ،حوله ای را لوله کنید و در ناحیه ی کمر قرار دهید.تا حدّ امکان از صندلی های محکم و صاف استفاده کنید.در صورت امکان در حالت نشسته،یک یا هر دو زانو بالاتر از سطح ران ها قرار گیرد.این مسئله به خصوص در زمان رانندگی یا جلو کشیدن صندلی راننده یا هنگام نشستن در خودرو به عنوان مسافر،حائز اهمّیّت است؛5-اجسام را به طور صحیح از زمین بلند کنید تا فشار ناگهانی و شدید به کمر وارد نشود.اگر مجبورید که جسمی را بلند کنید،آن را به تنه ی خود بچسبانید تا فشار وارده بر کمرتان کمتر شود؛6-به طور حتم،تخت راحتی داشته باشیدطاق باز و با زانو های خم به بهلو بخوابید و یکی از دو زانو را خم نمایید و هرگز روی شکم نخوابید.اگر هر روز با کمردرد از خواب برمی خیزید،ممکن است تخت شما بسیار سفت یا بسیار نرم باشد؛7-اگر باغبانی می کنید که نیاز به جلو خم شدن دارد،بس از 5 دقیقه بایستید؛نیز می توانید به کمی به عقب خم شوید . در این صورت،تمام اعضایی که مدّتی بر اثر خم بودن به جلو،زیر فشار قرار داشته اند،کشیده می شوند و شما احساس راحتی می کنید؛8-از چاقی ببرهیزید.یک رزیم غذایی متعادل و متنوّع در نظر بگیرید که دربردارنده ی مقادیر زیادی میوه و سبزی تازه باشد؛


9-برای جلوگیری از خشکی بشت،به طور مرتّب ورزش کنید.به یاد داشته باشید که 5 دقیقه ورزش روزانه از 1 ساعت و 1 مرتبه ورزش در هفته برتر و بهترست.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی