سينما و تلویزیون (بازدید: 177)
پنج شنبه 22/1/1392 - 4:27 -0 تشکر 597723
پینوکیو و داستان حضرت یونس (ع)


به گزارش خبرگزاری مهر، حسن عباسی در نشست پژوهشی نظریه‌پردازی و آموزش در هنر انقلاب اسلامی كه امروز چهارشنبه 21 فروردین در حوزه هنری برگزار شد، با بیان اینكه در فضای هنر انقلاب اسلامی نباید به هنر افسرده برسیم، گفت: امروز در مجموعه‌های طنز تلویزیون، سینما و تئاتر ما هنر پوچ‌گرا دیده می‌شود كه با ساز و كار هنر انقلابی سازگار نیست و این به دلیل مخدوش بودن بنیان‌های نظری است.

عباسی با بیان اینكه از نظر حكما هنر از وحی جدا نیست، افزود: هنر در واقع تبیین وحی، سپس تبدیل آن به عقل و تبدیل عقل به حس و هنر در نتیجه انتقال حس به وجود می‌آید كه در نهایت از طریق رسانه معرفی می‌شود. هنر مجزای از علم و معرفت و علم و معرفت مجزای از حكمت و حكمت مجزای از وحی نیست و یكپارچگی دارند.

رییس اندیشكده یقین با اشاره به داستان حضرت یونس (ع) و گذشتن وی از مراحل مختلف گفت: كاردو كلودی از این داستان به خلق پینوكیو می‌رسد كه بعد از ساخته شدن توسط شیاطین اغوا شده و در شكم ماهی گرفتار می‌شود و بعد از رهایی تبدیل به انسان واقعی شده و برمی گردد.

وی با اشاره به اینكه از كلام وحی انگاره علمی استخراج و به اثر هنری تبدیل می‌شود، اضافه كرد: این كه هنر صرفا سرگرمی است و این مسئله كه در فضای رسانه‌ای و هنری ما دیده می‌شود، غلط است زیرا به لایه سطحی انسان یعنی فرح و حزن اشاره دارد.

عباسی با بیان اینكه هنر مجزای از وحی، حكمت، علم، هنر و رسانه نیست افزود: هنگامی كه میان این اجزا ارتباط معنی‌دار برقرار شود، سیستم و نظام شكل می‌گیرد و هیچ كدام از این موارد منفك از یكدیگر نیست.

وی درباره هنر انقلاب گفت: نظریه‌پردازی هنر انقلاب اسلامی به این موضوع برمی‌گردد كه هنرمند این حوزه چه كسی است و چه ویژگی‌هایی دارد. گزاره دوم این است كه آیا منظر دید ما خدایی و وحیانی است یا خیر؟

این کارشناس درباره آموزش هنر انقلاب گفت: برای آموزش هنر انقلابی آموزه‌ها بایستی دسته‌بندی شود، آموزگار آموزه را آموزش می‌دهد  كه البته اكنون از آن غفلت شده و این فرآیند نمی‌تواند منفك از آموزه‌های الهی باشد.

حسن عباسی در پایان گفت: اجازه ندهیم انقلاب اسلامی كه با كمك 124 هزار پیامبر و امامان معصوم به دست ما رسیده و باعث ایجاد امید به مستضعفان و به چالش كشیدن مدرنیته است، آسیب ببیند و هنر در خور شان مردم و معرفت توسط جوانان رقم بخورد.

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی