انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 848)
دوشنبه 1/7/1387 - 15:41 -0 تشکر 59711
نزول قرآن...

 چه طور می‌شود قرآن در ماه مبارک رمضان و شب قدر نازل شده باشد اما بعثت پیامبر - صلی الله علیه و آله- که سوره علق هم همان روز نازل شده، ٢٧ رجب باشد؟ عجیب نیست؟!

 «قرآن سه سال بعد از بعثت نازل شد و ۵ آیه اول سوره علق هم که روز بعثت نازل شد عنوان قرآن را نداشت، بلکه بعد از اینکه سوره علق کامل نازل شد عنوان قرآن را پیدا کرد.

 به این ٣ سال فاصله بین بعثت و نزول قرآن می گویند دوران فترت وحی، در این مدت قرآن نازل نشد و پیامبر -ص- دستور داشتند که مخفیانه تبلیغ کنند، اما بعد از نزول قرآن در شب قدر، دعوت علنی را شروع کردند.»

منبع

 

خدایا هرگز نگویمت دستم بگیر،

 

                          سال‌هاست گرفته‌ای، 

                                                        مبادا رها كنی...

 

دوشنبه 1/7/1387 - 18:26 - 0 تشکر 59748

سلام

شهادت مولی الموحدین حضرت امیرالمومنین شهید محراب شهید عدالت شهید مردانگی و مروت نخستین امام شیعیان ، امام علی علیه السلام به پشگاه بقیه الله الاعظم ارواحنا فداک امام زمان (عج) و شما دوستدار ولایت تسلیت باد.

دستتون درد نکنه بابت ایجاد بحث علمی

برای منم خیلی وقته این سوال پیش اومده...همونطور که میدونیم قرآن به دو صورت بر پیامبر (ص)نازل شده...یکبار بصورت تدریجی طی 23 سال و یکبار هم بصورت دفعی در شب قدر...من سوال رو واضح تر بیان میکنم : به نظر شما قرآن اول بصورت دفعی نازل شده یا بصورت تدریجی؟

من این مطلب بالا رو خوندم...اینطور برداشت کردم که اول بصورت تدریجی نازل شده و بعد از 27 رجب و نازل شدن چند سوره و گذشت یه مدت زمانی از بعثتشون ، در شب قدر هم یکبار بطور کامل و دفعی بر قلب ایشان نازل شده است.

یه سوال دیگه هم دارم:

آیا شب قدر قبل از پیامبر و حضرت علی (ع) هم وجود داشته؟

یه چیز دیگه آیا ارزش شب قدر بخاطر نزول قرآن هست؟

یا علی

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

دوشنبه 1/7/1387 - 20:25 - 0 تشکر 59764

 به نام خدا

سلام

قرآن اول بصورت دفعی نازل شده یا بصورت تدریجی؟

قرآن دارای 2 نزول است؛ نزول تدریجی و نزول دفعی. نزول تدریجی طی 23 سال در زمان های متفاوت بر پیامبر اكرم ص نازل شد، اما نزول دفعی تنها در قالب معانی و مفاهیم بود كه تنها بر قلب پیامبر اكرم ص نازل شده بود.

قرآن دارای 2 نزول است؛ نزول تدریجی و نزول دفعی. نزول تدریجی طی 23 سال در زمان های متفاوت بر پیامبر اكرم ص نازل شد، اما نزول دفعی تنها در قالب معانی و مفاهیم بود كه تنها بر قلب پیامبر اكرم ص نازل شده بود.


در سوره مباركه فرقان آیه شریفه 32 به این نكته اشاره دارد و خداوند متعال می فرماید: «كافران گفتند: چرا قرآن یكجا بر او نازل نشده است».

مفهوم این آیه و آیه قبلی كه اشاره كردم و همین طور تاریخ نزول قرآن كریم، نشان از این دارد كه آیات قرآن كریم به صورت تدریجی نازل شده و پیامبر اكرم ص در حوادث و وقایع و به مناسبت مخاطب و شرایط خاص قطعه ای از آیه یا آیات یا سوره ای را برای مخاطبان بیان می كردند و كاتبان هم آن را بتدریج ثبت می كردند.

در كنار این شواهد كه حاكی از نزول تدریجی قرآن كریم است به نظر می رسد، برخی از آیات حكایت از یك نزول دفعی نیز دارند و بیان كننده این هستند كه در كنار نزول تدریجی، نزول دفعی نیز رخ داده است.

یكی از آیاتی كه به این موضوع اشاره دارد آیه شریفه 185 سوره مباركه بقره است كه مربوط به ماه مبارك رمضان می شود و اشاره به این ماه مبارك و نزول قرآن كریم دارد كه می فرماید: «ماه رمضان، ماهی است كه قرآن در آن نازل شده است.» این آیه شریفه اشاره به نزول دفعی دارد و آن هم در ماه مبارك رمضان.

 آیه شریفه دیگری كه می توان از آن دفعی بودن نزول قرآن را تفسیر كرد در سوره مباركه قدر آمده است كه می فرماید: «ما قرآن را در شب قدر نازل كردیم».

 می دانیم كه شب قدر هم در ماه مبارك رمضان است بنابراین با انضمام این دو آیه شریفه می توان استفاده كرد كه نزول قرآن كریم به صورت دفعی در ماه مبارك رمضان و به طور خاص در شب قدر بوده است. آنچنان كه در سوره مباركه دخان آیه 3 هم به این نكته اشاره می كند كه می فرماید: «ما قرآن را در شبی مبارك نازل كردیم.»

كه باز تفسیر این 3 آیه شریفه در كنار هم بیان می كند لیله المباركه، همان شب قدر و شب قدر هم یكی از شب های ماه مبارك رمضان است.
بنابراین با این گروه دومی كه از آیات اشاره شد به نظر می رسد كه می توان گفت در كنار نزول تدریجی، نزول دفعی نیز بوده است و قرآن به صورت یكباره و دفعی هم بر پیامبر اكرم ص نازل شده است.

منبع


خدایا هرگز نگویمت دستم بگیر،

 

                          سال‌هاست گرفته‌ای، 

                                                        مبادا رها كنی...

 

دوشنبه 1/7/1387 - 21:36 - 0 تشکر 59780

ادامه: 

آیا شب قدر قبل از پیامبر و حضرت علی (ع) هم وجود داشته؟

«خداوند متعال، شب قدر را، در ابتدای آفرینش دنیا آفرید. همچنین در آن شب، نخستین پیامبر و نخستین وصی را آفرید. در قضای الهی چنان گذشت كه در هر سال شبی باشد، كه در آن شب، تفصیل امور و مقدرات یك ساله فرود آید.»

بی‌شك پیامبران با شب قدر در ارتباط بوده‌اند. پس از پیامبران نیز، باید حجت خدا وجود داشته باشد. زیرا زمین از نخستین روز خلقت خود تا آخر فنای دنیا، بی حجت نخواهد بود.

خداوند در شب قدر، مقدرات را به نزد آن كس كه اراده فرموده است (وصی و حجت) فرو می‌فرستد.

به خدا سوگند، روح و ملائكه در شب قدر، بر آدم نازل شدند و مقدرات امور را نزد او آوردند و حضرت آدم در نگذشت مگر اینكه برای خود وصی و جانشین تعیین كرد. همه پیامبرانی كه پس از آدم آمدند نیز، بر هر كدام، در شب قدر، امر خداوند نازل می‌گشت و هر پیامبری، این مرتبت را، به وصی خویش می سپرد.


خدایا هرگز نگویمت دستم بگیر،

 

                          سال‌هاست گرفته‌ای، 

                                                        مبادا رها كنی...

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی