سينما و تلویزیون (بازدید: 527)
پنج شنبه 15/1/1392 - 0:48 -0 تشکر 596601
کلاه قرمزی و اقتصاد


مجموعه ˈكلاه قرمزیˈ با اجرای ایرج طهماسب از اوایل دهه 1370 خورشیدی با برنامه ˈ صندوق پستˈ به تلویزیون باز شد.

آن دوران را می توان دوران حكمرانی عروسك ها بر برنامه های كودك تلویزیون به شمار آورد كه برنامه هایی از این دست در دو شبكه یك و دو به وفور یافت می شد.


آنچه ˈكلاه قرمزیˈ را از دیگر برنامه ها متمایز كرد، صدایی بود كه ˈحمید جبلیˈ همراه همیشگی طهماسب بر آن افزود، به نحوی كه پس از مدتی ˈكلاه قرمزیˈ و ˈپسرخالهˈ را به عروسك های محبوب كودك ونوجوان تبدیل كرد.

 

http://www.zamanema.com/modpub/blog/images/165.jpg

ˈكلاه قرمزیˈ از سال 88 در قالب جُنگ نوروزی و با افزودن عروسك ها و داستان های جدید بار دیگر به جمع خانواده های ایرانی بازگشت و در آن سال توانست ركوردار بیشترین بازدیدكننده برنامه های نوروزی را كسب كند.


ˈفامیل دورˈ، ˈجیگرˈ، ˈپسرعمه زاˈ، ˈآقای همسادهˈ، ˈببعیˈ، ˈگابیˈ و ... از جمله شخصیت هایی هستند كه در چهار سال گذشته به جمع خانواده ˈكلاه قرمزیˈ افزوده شدند تا این مجموعه دچار روزمرگی و تكرار نشود.


بدون شك، امسال نیز ˈكلاه قرمزیˈ یكی از پرمخاطب ترین مجموعه تلویزیونی است كه توانسته این موفقیت را در قبال احترام به شعور مخاطبان و نیز آموزش مهارت های زندگی به كودكان كسب و حفظ كند.


البته موفقیت سال های اخیر كلاه قرمزی را می توان در به روز بودن اطلاعات ارایه شده در هر قسمت از این مجموعه دانست و نویسندگان این برنامه سعی می كنند تا در هر قسمت سوژه هایی را متناسب با حال و هوای جامعه انتخاب كنند.


برای نمونه می توان به یكی از قسمت های ابتدایی این مجموعه در سال 92 اشاره كرد كه شخصیت های عروسكی قصه، حراج لوازم دسته دوم به راه انداخته بودند و ˈفامیل دورˈ قیمت ها را به دلار اعلام می كرد و مدام در حال گرفتن آخرین نرخ دلار از صرافی ها بود.


یا شخصیت ˈببعیˈ كه با به كار بردن اصطلاحات انگلیسی مخاطبان را مجذوب خود ساخته، قیمت یك عدد كلم بروكلی دسته دوم را دو دلار اعلام می كرد كه در نوع خود جالب بود.


در یكی دیگر از قسمت های این سریال، ˈفامیل دورˈ در نقش یك درخت پاییزی، سعی داشت تا ˈپسر عمه زاˈ را كه ایفاگر نقش برگ درخت بود از خود جدا كند، موضوع یارانه ها را پیش كشید و گفت: بچه بهت می گم برو؛ یارانه ات را هم قطع كردند من چطور خرج شماها بدهم...ˈ.


جانمایی این اصطلاحات در فیلمنامه این برنامه نشان می دهد كه مجموعه ˈكلاه قرمزیˈ فرزند زمان خود است و با بچه ها و بزرگترها به زبان روز صحبت می كند و با اینكه برنامه ای قدیمی است، اما كهنه نمی شود و موضوعات آن نیز به ورطه تكرار نمی افتد.


همین موضوع رمز موفقیت ˈكلاه قرمزیˈ است و به اعتقاد كارشناسان رسانه، اگر این اصل از سوی سازندگان آن رعایت شود، حتی اگر در نوروزهای آینده كلاه قرمزی های دیگری داشته باشیم، بطور حتم باز هم حرف های تازه و به روزی برای مخاطبان خواهند داشت.


ایرنا

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

شنبه 17/1/1392 - 0:50 - 0 تشکر 596803
«کلاه قرمزی» تنها متعلق به جبلی و طهماسب نیستحمید مدرسی تهیه کننده در گفت و گو با خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس درباره تولید مجموعه نوروزی «کلاه قرمزی» گفت: چند سال اخیر که تولید مجموعه کلاه قرمزی را برای نوروز در نظر گرفتیم ، مجموعه را برای پخش تا  روز طبیعت (13 فروردین ماه) آماده می کردیم اما امسال با توجه به استقبال مخاطبین و خواسته مدیران  سازمان و مدیر شبکه دو  مجموعه را در 18 قسمت آماده کردیم که امشب (جمعه 17 فروردین ماه) پخش آن  به اتمام خواهد رسید.


*اولین بازی کلاه قرمزی


تهیه کننده «کلاه قرمزی» در ادامه با ارایه خبر راه اندازی سایت رسمی  هواداران این  مجموعه گفت: سایت هواداران کلاه قرمزی به آدرس www. kolahghermazi.ir  راه اندازی شد. از این پس علاقمندان می توانند در تالار گفت و گو و کلیه سرویس هایی که مختص هواداران کلاه قرمزی  آماده سازی شده است با ما ارتباط داشته باشند. در این سایت از اولین بازی بین المللی کلاه قرمزی (به صورت HD) رونمایی شد و برای هواداران و علاقمندان به کلاه قرمزی دانلود رایگان اولین بازی کلاه قرمزی قرارداده شده است . در این سایت علاقمندان می توانند از آخرین خبرها و عکس های مجموعه استفاده کننده و هدایای ویژه ای  برای کودکان و نوجوانان در نظر گرفته شده است. همچنین علاقمندان می توانند با پیامک بدون متن به 8070 ایرانسل عضو سایت هواداران کلاه قرمزی شوند و از خدمات این سایت بهره مند شوند. دوستداران عروسک های این مجموعه  در این سایت می توانند انتقادات و نظرات خود را برای سازندگان درج کنند تا ما بتوانیم ارتباط مستقیم و بدون واسطه با مخاطبین داشته باشیم و از نظراتشان بهره مند شویم.


*افزایش قسمت های «کلاه قرمزی»


وی درباره افزایش قسمت های این مجموعه در سال جدید توضیح داد: ما برای افزایش قسمت ها به آیتم های جدید و پیام های مختلف آموزشی و تربیتی که برای مخاطبین کودک مفید به فایده باشد و بتواند مخاطب بزرگسال را با خود همراه کند همانگونه که تاکنون این اتفاق افتاده است فکر کردیم. گروه نویسندگان و آقایان جبلی و طهماسب برای هر بخش و آیتم تلاش کردند تا مواردی را مطرح کنند که برای تمام اقشار جامعه مفید بوده و تمام گروه های سنی را با خود همراه کند.


*حضور میهمان و شخصیت های عروسکی


مدرسی درباره حضور میهمانان و شخصیت های عروسکی مجموعه گفت: برای مجموعه نوروزی امسال سه میهمان با موضوعات مختلف در برنامه داشتیم و از حضور مهناز افشار، طناز طباطبایی و رامبد جوان بهره بردیم همچنین عروسک های  جدیدی به  مجموعه اضافه کردیم که هریک از آنها  را حساب شده و با تامل و تفکر به عروسک های قبلی اضافه کردیم تا هریک بتوانند  در ذهن مخاطب جای بگیرند. برای طراحی حرکت، دیالوگ و صدای مناسب برای آن ها مدتها فکر شد تا  جای خود را در دل مخاطبین باز کنند و مانند عروسک «کلاه قرمزی» در ذهن بیننده باقی بمانند. متاسفانه برخی از افراد از این عروسک ها  استفاده از  چند تکه ابر یاد می کنند درحالی که پشت هریک از عروسک ها تفکر، اندیشه  و سختی کار عروسک گردان و صدا پیشگان وجود دارد . در این مجموعه نخبگان حوزه کودک و نوجوان که سرآمد آنها آقایان جبلی و طهماسب هستند ، همکاری دارند.


وی در ادامه گفت: وقتی به تیتراژ این مجموعه نگاه کنید بسیاری از نامداران و اهل فن حوزه سینما و تلویزیون در این مجموعه فعالیت کردند در پشت صحنه  این مجموعه از عواملی بهره بردیم که در کارنامه هنری شان کارگردانی سینما و تلویزیون دیده می شود،  تعداد آنها بیش از ده نفر است اکثر افراد تشکیل دهنده این گروه، خود به تنهایی عوامل اصلی تولید پروژه های مستقل در شبکه های  سیما هستند. خوشبختانه باید بگویم  در مجموعه «کلاه قرمزی» رفتار حرفه ای و اعتماد هنری  به اوج خود رسید و شرایطی مهیا شد تا رقابت در حوزه  کودک و نوجوان تبدیل به نمادی از همکاری و هنرنمایی افراد در این مجموعه شود . بیراهه نیست اگر بگویم ارکستر سمفونیک بزرگی به رهبری ایرج طهماسب در این مجموعه وجود دارد که هریک از عوامل در حوزه کاری خود هنرمندان  حاذقی هستند. همین امر باعث می شود تا کار در حوزه کودک و نوجوان همردیف آثار فاخر و الف ویژه سازمان و صدا و سیما قرار گیرد و بتواند رکوردار جذب مخاطب (طبق آمار ارایه شده ) باشد.


*پشت صحنه مجموعه حریم عروسک ها است


تهیه کننده مجموعه کلاه قرمزی در پاسخ به این سوال که چرا هیچ گاه پشت صحنه مجموعه  دیده نمی شود و از حضور خبرنگاران و اهالی رسانه در پشت صحنه مجموعه امتناع می شود ، گفت: مجموعه کلاه قرمزی جزء بی حاشیه ترین مجموعه های سازمان صدا و سیما است. دو دهه از تولد عروسک کلاه قرمزی و پسرخاله می گذرد و مخاطب های دو دهه با این عروسک ها ارتباط خوب و زنده ای برقرار کردند با دیدن پشت صحنه فضای ذهنی مخاطب ممکن است به هم بریزد. این خواسته و تاکید کارگردان مجموعه آقای طهماسب  است زیرا پشت صحنه مجموعه را حریم عروسک ها می دانند و بر این اعتقاد هستند که نباید  حس زنده بودن آنها و باورپذیری  عروسک ها برای مخاطب خدشه دار شود. ما علاقمندیم مخاطب همچنان با این عروسک ها ارتباط برقرار کند و لحظه های شاد و مفرحی را برای تمام گروه های سنی فراهم آوریم و شخصیت های عروسکی آن ها ماندگار باشند .


*استقبال بی نظیر مردم از مجموعه «کلاه قرمزی»


وی در ادامه گفت: در شرایط بد  اقتصادی که سازمان صدا و سیما و تمام نهادها و ارگان ها با آن درگیر هستند  و تعدادی از مجموعه های تلویزیونی به دلیل مشکلات مالی متوقف شدند گروه سازنده کلاه قرمزی کار خود را آغاز و با فشردگی زمان تولید کار به سرانجام رسانید. گروه بدون هیچ چشمداشتی تمام تعطیلات نوروز را شبانه روز به عشق مخاطبین کار کردند و یکی از بهترین مجموعه های کلاه قرمزی را تولید و ارایه کرد . استقبال بی نظیر مردم و حضور میهمانان و ارتباط مخاطب با شخصیت های عروسکی قبلی و جدید گواه این مدعی است. من به عنوان تهیه کننده مجموعه ضمن تشکر از کل گروه، توقع دارم کار تمام افراد گروه دیده شود و اگر قرار است توسط سازمان صدا و سیما تشویقی صورت گیرد شامل همه اعضای گروه باشد زیرا در تولید و به سرانجام رسیدن این مجموعه بزرگان عرصه سینما و تلویزیون ما را همراهی کردند.


مدرسی درباره اعلام آمار پربیننده ترین برنامه نوروزی  از سوی شبکه های ماهواره ای گفت: سال گذشته «کلاه قرمزی» عنوان بهترین برنامه نوروزی را کسب کرد. این مجموعه بدون هیچ نگاه سیاسی و تنها با هدف فراهم آوردن لحظاتی شاد و مفرح برای خانواده ها و ارایه پیام های آموزشی و تربیتی برای کودکان آماده و ارایه می شود. سال گذشته شبکه های ماهواره ای از حضور یک شخصیت عروسکی (جیگر) در برنامه سوء استفاده کردند و قصد داشتند انگ های سیاسی به برنامه نسبت دهند که سازندگان سکوت کردند و با سکوت خود به این شایعات پاسخ مناسبی گفتند.


*«کلاه قرمزی» تنها متعلق به جبلی، طهماسب و تهیه کننده نیست


وی در خاتمه گفت: ما متوقع هستیم اگر کار در خور توجه بوده است که آمارها و نظرسنجی ها این حقیقت را بیان می کند سازمان صدا و سیما بدون هیچ گونه جانبداری آن را اعلام کند و اگر قرار است تقدیری صورت گیرد از تمام گروه باشد مجموعه تنها متعلق به حمید جبلی، ایرج طهماسب یا حمید مدرسی نیست زیرا همه افراد با جان و دل تنها برای فراهم آوردن لحظاتی شاد برای مردم روزهای پایان سال و تعطیلات کار کردند تا  مجموعه روی آنتن برود و ساعات خوشی را برای مردم فراهم کند.لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی