انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 98)
چهارشنبه 7/1/1392 - 13:33 -0 تشکر 595870
یادی از صنایع چهار محال

 یادی از صنایع دستی چهارمحال

جاجیم و گلیم: جاجیم، گلیم، قالی (بی بی باف)، گیوه، نمد، چوخا (چوغا یا چغا)، خورجین، سیاه چادر، خور، پلاس، کمچه دان، جل از دیگر سوغات این استان می‌باشد.

فرش و گلیم از صنایع دستی این استان است که مراکز اتراق عشایر و روستاهاى استان چهارمحال و بختیارى محل تولید گلیم وجاجیم است. همچنین لبنیات و محصولات محلی نیز در این استان به وفور وجود دارد.

کمچه‌دان وسیله‌‌اى است که براى نگهدارى قاشق و ملاقه‌‌هاى چوبى مورد استفاده قرار مى‌گیرد. اگرچه قاشق و ملاقه‌هاى چوبى جاى خود را به قاشق و ملاقه‌هاى فلزى داده‌‌اند، ولى تولید کمچه‌دان متوقف نگردیده و هنوز در جامعه عشایرى متداول است. علیرغم فقدان آمار دقیق در مورد بافندگان کمچه‌دان، قدر مسلم آن است که اکثر خانوارها در صورت نیاز اقدام به بافت کمچه‌دان مى‌نمایند.

کلاه و دستکش:این صنعت دستى به نسبت سایر انواع صنایع دستى در میان عشایر بختیارى رواج چندانى ندارد. نحوه بافت کلاه و دستکش پشمى در جامعه عشایرى شیوه‌اى سنتى دارد و با استفاده از نخ پشمى آن را با میل‌هاى مخصوص مى‌بافند و نقش‌هاى لازم را به آن مى‌دهند.

از دیگر صنایع دستى چهارمحال و بختیارى صنعت کلاه‌مالى است و مراکز تولید آن شهر کرد و بروجن است. کلاه مالان معمولاً در تمام طول سال مشغول کارند. تولید روزانه هر ۷ کلاه مال ۲ عدد کلاه درجه یک و یا حدود ۵ عدد کلاه درجه‌ ۲ است. معروف‌ترین نوع کلاه‌هایى که در این منطقه ساخته مى‌شود کلاه خسروى، شب کلاه و کلاه قشقایى است. مواد اولیه مورد مصرف کلاه مالان به طور عمده کرک بز، پشم، صابون و رنگ‌هاى جوهرى است.

قفل‌سازان چالشترى، قفل‌هاى پولادى خوبى مى‌سازند که با قفل‌هاى ماشینى رقابت مى‌کند. قفل‌سازان چالشتر این فن را از پدرانشان به ارث برده‌اند. قفل‌هاى چالشترى به نام اولین سازنده آن «عبداللّه» معروف است. از دیگر صنایع دستى فلزى چالشتر قیچى، قندشکن، چاقو، قلم‌تراش و نیز تفنگ‌هاى دست‌ساز را مى‌‌توان نام برد. منبع : سایت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی