ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 176)
پنج شنبه 1/1/1392 - 12:20 -0 تشکر 595270
۲۳راهکار امنیتی برای بانکداری الکترونیکی

۲۳راهکار امنیتی برای بانکداری الکترونیکیفناوری اطلاعات و ارتباطات فرصتی برای حوزه‌های پولی و مالی خلق کرد تا بهره‌وری این حوزه رشد و پیشرفت قابل توجهی در دو دهه اخیر کسب کند

فناوری اطلاعات و ارتباطات فرصتی برای حوزه‌های پولی و مالی خلق کرد تا بهره‌وری این حوزه رشد و پیشرفت قابل توجهی در دو دهه اخیر کسب کند اما این فرصت امروز به یک ضرورت تبدیل شده است به‌گونه‌ای که نمی‌توان هیچ راهکار غیرالکترونیکی‌ای برای توسعه صنعت بانکداری متصور شد.
 
در کنار این پیشرفت به واسطه تراکنش‌هایی که هر یک ارزش مادی فراوان دارند از یک سو چشمان ناپاک سوءاستفاده مترصد یک ضعف ذاتی یا ساختاری و فرآیندی نشسته‌اند و از دیگر سو مشکلات و نقاط ضعف غیرعاملانه نیز منجر به ضرر و زیان این صنعت می‌شوند.
 
این بدان معنی است که ارزش، اعتبار و صحت کارکرد فرآیندهای بانکداری در گرو تامین امنیت به ویژه در حوزه الکترونیکی است و هر خدشه‌ای به این امنیت وارد شود گاهی به تمامیت بانکداری ضربه می‌زند، نظیر افشای اطلاعات دسترسی به کارت‌های بانکی و یا حتی مسائلی که در پرونده فساد ۳۰ هزار میلیارد ریالی به واسطه ضعف‌های سیستمی و نظارتی دیده می‌شود.

ارکان صنعت بانکداری الکترونیکی سامانه‌های بانکداری اطلاعات و داده‌های بانکی و مالی، تجهیزات سخت‌افزاری و ارتباطی، پرسنل فناوی اطلاعات، پرسنل کاربر سامانه‌ها، تولیدکنندگان سامانه‌ها و تجهیزات، شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت عموم کاربران سامانه‌های بانکداری هستند.
 
همه این ارکان در معرض دو نوع معضل امنیتی هستند، سوءاستفاده از نقاط ضعف این ارکان و رخدادهای غیرعمدی ناشی از ضعف‌های عملکردی آنها برای مثال اکثر سامانه‌های کربنکینگ (core banking) و تجهیزات اصلی شبکه بانکی منبع خارجی دارند لذا در جایی که رخدادهای امنیتی نظیر استاکس‌نت روی می‌دهد نمی‌توان انتظار داشت هیچ تهدید امنیتی در این حوزه وجود نداشته باشد.
 
از دیگر سو فقدان یک مرکز ریشه جهت تایید صحت امضای الکترونیکی که مورد تاکید ماده ۴۹ قانون برنامه پنجم توسعه نیز هست، چالشی است که باعث شده بسیاری از فرآیندهای تبادل اطلاعاتی را از زیرساخت امن امضای الکترونیکی محروم کند.

اما مهم‌تر از همه اینها عدم پوشش کامل فرآیندهای بانکی توسط سامانه‌های بانکداری الکترونیکی است. نمود این مشکل در پرونده فساد بانکی مشهود است. فرآیندهای مرتبط با LCها و استعلامات آنها توسط سامانه‌های متمرکز پشتیبانی‌نشده لذا منجر به سوءاستفاده‌هایی می‌شود که یکی از آنها در این پرونده دیده شده است.

در کنار اینها باید عدم آشنایی کلیه عوامل انسانی درگیر با فرآیندها با مقوله امنیت فضای تبادل اطلاعات و حتی در برخی موارد عدم آشنایی کافی با فرآیندهای الکترونیکی را ذکر کرد. سهم هزینه‌های ایجاد  امنیت فضای تبادل اطلاعات در مقابل هزینه‌های توسعه فاوای بانک بسیار ناچیز است.

که این دو دلیل عمده دارد؛ یا دانش امن‌سازی بانکداری الکترونیکی و اهمیت آن نزد پرسنل فنی نهادینه نشده است یا هنوز این مهم به باور مدیران ارشد نظام بانکی نرسیده است.

سایر عوامل انسانی نظیر کاربران نیز به واسطه عدم آگاهی باعث رخ‌ دادن بسیاری از مشکلات امنیتی در این حوزه می‌شوند که نمود آن در سوءاستفاده‌ از حساب اشخاص به واسطه عدم رعایت محرمانگی کارت و رمز عبور و عدم اشراف به مقوله پرداخت‌های اینترنتی دیده می‌شود و در مورد افشای اطلاعات کارت‌ها عدم نظارت کافی نهادهای نظارتی و بانک‌ها بر ماهیت و نحوه تبادل داده‌ها بین شرکت‌های ارائه خدمات پرداخت و بانک قابل بررسی است.

راهکارهای ارتقای امنیت در حوزه بانکداری الکترونیکی را می‌توان در قالب ارکان ذکرشده به شرح زیر ارائه کرد.

عوامل انسانی:

الف- آموزش مداوم پرسنل فنی توسعه‌دهنده سامانه‌ها برای امن‌سازی سامانه‌ها و تبادل اطلاعات

ب- آموزش کاربران درون‌بانکی سامانه‌ها جهت رعایت استانداردها و دستورالعمل‌های فنی

ج- اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی به کاربران و مشتریان خدمات بانکی

د- آموزش مدیران ارشد بانک‌ها جهت اهمیت امنیت و شناسایی نقاط ضعف.

سامانه‌های بانکی:

الف- یکپارچه‌سازی سامانه‌ها به صورت تولید بومی و غیروارداتی به نحوی که هیچ فرآیند بانکی بدون پوشش سیستمی آن انجام نشود.

ب- تدوین استانداردهای امنیتی و بازبینی‌های ممیزی این سامانه جهت رعایت استانداردهای نظیر sms که مورد تاکید ماده ۲۳۱ قانون برنامه پنجم توسعه نیز هست.

ج- رمزنگاری کلیه اطلاعات تبادلی و نیز تبادل اطلاعات منوط به امضای الکترونیکی آنها

د- ایجاد و توسعه مرکز ریشه و میانی صدور گواهی

ه- تدوین برنامه عملیاتی آزمون‌های امنیتی درونی و بیرونی از سامانه‌ها.

شرکت‌های پیمانکار:

الف- انعقاد قراردادهای حقوقی به همراه ضمانت اجراهای سنگین مالی برای پیمانکاران خدمات و محصولات بانکداری الکترونیکی جهت حذف محرمانگی اطلاعات

ب- تدوین استانداردهای امنیتی برای رعایت آنها نزد پیمانکاران

ج- بازبینی تبادلات داده‌ای بین پیمانکاران و سامانه‌ها و بانک جهت پرهیز از تبادل داده‌ای که در مسوولیت حقوقی طرفین قرار ندارد یعنی داده‌ها مورد نیاز یا ضروری برای تبادل نیستند.

تجهیزات سخت‌افزاری و مخابراتی:

الف- تدوین مستندات امنیتی شبکه‌بندی و توسعه شبکه‌های ارتباطی و حفظ محرمانگی دسترسی به این تجهیزات و اجرای استقرار و توسعه شبکه‌ها بر مبنای مستندات ذکرشده
ب- تکیه بر راهکارهای ارتباطی امن و مطمئن‌ ترجیحا غیرماهواره‌ای که به نوعی کل مسیر تبادل داده در اختیار کارفرما باشد.

ج- رمزنگاری کلیه ارتباطات بر مبنای الگوریتم‌های بومی و پیچیده

د- بررسی‌های مستمر استاداردها و نیز ممیزی نقاط ضعف تجهیزات مخابراتی و سخت‌افزاری

ه- حذف فوری تجهیزات دارای رخنه‌های امنیتی

و- ایجاد راهکارهای شبکه‌موازی و تجهیز پشتیبان‌هایی با قابلیت راه‌اندازی بدون درنگ.

اطلاعات و داده‌ها:

الف- پشتیبان‌گیری مستمر از داده و آزمون راه‌اندازی مجدد با استفاده از این اطلاعات

ب- رمزنگاری کلیه اطلاعات

ج- اجرای آزمون‌های امنیت دسترسی درونی و بیرونی

د- حذف مکرر مازاد اطلاعات.

منبع: 
افتانا

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی