انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 124)
دوشنبه 28/12/1391 - 13:54 -0 تشکر 594857
خشم پسندیده چیست؟

بدون غضب انسان نمی تواند هیچ خطری را از خود دفع کند، با هیچ دشمنی در نمی آویزد، از هیچ مهلکه ای نمی گریزد، بنابراین ریشه کن کردن آن از وجود آدمی نه ممکن است و نه لازم.
خشم پسندیده چیست؟
 - پرهیزگار "مکظُوماً غَیظُهُ"؛ خشمش کنترل شده است.
لا یَحیفُ عَی مَن یُبغِضُ وَ لا یأثَمُ فی مَن یُحِبُّ؛ بر کسی که خشم کرده ستم نمی کند و به خاطر کسی که دوستش دارد گناه نمی نماید.

خشم و غضب از نیازهای حیاتی وجود انسان است. بدون غضب انسان نمی تواند هیچ خطری را از خود دفع کند، با هیچ دشمنی در نمی آویزد، از هیچ مهلکه ای نمی گریزد، بنابراین ریشه کن کردن آن از وجود آدمی نه ممکن است و نه لازم، تنها وظیفه ای که ما داریم و انجام آن نیز ممکن است این است که قدرت و صولتش را درهم بشکنیم تا به فرمان عقل گردن نهد و بیهوده آتش افروزی نکند، درون را دچار آشوب و برون را آشفته نسازد و به مقام و مرتبه لایق خود یعنی تحت هدایت عقل و شرع درآید.

آن جا که شعله غضب لازم است بروز کند و در هر جا لازم است خاموش باشد و عقب بنشیند. انسان بالاتر از این هیچ تکلیفی ندارد و آنچه مورد رضای خداوند است همین است که غضب در اختیار انسان باشد، به همین سبب، خداوند در قرآن کریم می فرماید: «وَ الکاظِمِینَ الغَیظَ»؛ آنان که خشم خویش را فرو می برند، در حالی که اگر نداشتن خشم پسندیده بود باید می فرمود: «والفاقدین الغیظ»؛ آنان که هیچ خشمی ندارند.

قوه خشم و غضب، همچون سلاح های گرم و آتشین در دستِ مرزداران کشور است. در هنگامی که مملکت مورد حمله اجانب قرار گیرد یا راهزنانِ اخلالگر به کشور هجوم آورند و بخواهند به مال و جان اهالی، تعدّی نمایند. مرزداران، سلاح های خود را به کار می گیرند تا آنان را قلع و قمع نمایند و از کشور حفاظت کنند. این خشم پسندیده است.

منبع: اخلاق اسلامی، ص۳۵۷-۳۵۸.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی