انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 206)
جمعه 25/12/1391 - 17:34 -0 تشکر 594468
نزدیک‌ترین سیاره زمین‌مانند بغل گوش ماست، در فاصله ۶۱,۴۲۵,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ کیلومتری

محمود حاج‌زمان: موجودات بیگانه‌ای که در نزدیک‌ترین سیاره زمین‌آسا به ما زندگی می‌کند، به تازگی فهمیده‌اند که پلوتو دیگر یک سیاره کامل محسوب نمی‌شود. نتایج یک تحلیل تازه نشان می‌دهد که نزدیک‌ترین سیاره مسکونی احتمالی به زمین تنها 6.5 تا 7 سال نوری با ما فاصله دارد؛ که به این معناست که فضایی‌های ساکن آنها امواج رادیویی و در نتیجه خبرهای سال 2006 / 1385 را همین چند روز پیش دریافت کرده‌اند.

ماه گذشته بود که کورتنی درسینگ و دیوید چاربانوئی از مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیت‌سونیان کمبریج اعلام کردند که نزدیک‌ترین سیاره زمین‌آسا، به احتمال زیاد به دور ستاره کوتوله سرخ کوچک و سردی در فاصله حدود 13 سال نوری از زمین در حال گردش است.
درسینگ و چارابانوئی برای محاسبات خود، داده‌های به دست آمده از شکارچی سیارات، تلسکوپ فضایی کپلر را بررسی کردند. کپلر برای شکار سیارات به دنبال افت اندک نور ستارگان می‌گردد که در اثر عبور سیاره از مقابل آنان ایجاد می‌شود (دقیقا شبیه به همان اتفاقی که طی گذر ناهید از مقابل خورشید در خرداد 1391 روی داد). با استفاده از این روش، تلسکوپ فضایی کپلر 95 ستاره کوتوله کم‌نور را کشف کرده است که در مدار خود میزبان سیارات احتمالی هستند. از این تعداد، 3 دنیای هم‌اندازه زمین در کمربند حیات ستارگان خود قرار دارند؛ ناحیه‌ای در اطراف ستاره که دمای آن امکان می‌دهد تا آب به صورت مایع در سطح سیاره وجود داشته باشد.
گروه آنان سپس تخمین زد که چه تعداد کوتوله سرخ باید سیاراتی با اندازه بین 0.5 تا 1.4 برابر زمین در کمربند حیات خود داشته باشند. نتیجه تخمین آنها این بود: حدود 15 درصد. بر اساس توزیع کوتوله‌های سرخ در کهکشان راه شیری، این عدد به این معناست که یک سیاره مسکونی احتمالی تنها 13 سال نوری از ما فاصله دارد.

وقتی ماجرا هیجان‌انگیزتر می‌شود
اما این گروه از تعریفی قدیمی برای کمربند حیات استفاده کرده بود. حدود ناحیه کمربند حیات به دو عامل وابسته است: دمای ستاره، و اینکه مولکول‌های موجود در جو سیاره چقدر خوب می‌توانند نور ستاره را جذب و سطح سیاره را گرم کنند. ولی محاسبات مربوط به این موضوع از سال 1993 / 1372 به بعد به روز نشده بود.
راوی کوپاراپو از دانشگاه ایالتی پن می‌گوید: «من متوجه شدم که آنان از تعریف قدیمی کمربند حیات استفاده کرده‌اند؛ و در نتیجه تمام سیاراتی را که که باید در کمربند حیات قرار گیرند در نظر نگرفته‌اند.» در ماه ژانویه / دی‌ماه، وی و نویسنده اصلی مقاله سال 1993 / 1372، فرمول‌های ارائه شده برای یافتن کمربند حیات ستاره را به روز کردند. آنان از اطلاعات جدیدتر نحوه واکنش جو زمین به نور خورشید استفاده کردند، و حدود جدید کمربند حیات را برای ستارگانی با دمایی متفاوت با دمای خورشید نیز به دست آوردند.
کوپاراپو محاسبات درسینگ و چاربانوئی را مجددا تکرار کرده است تا دریابد که آنها چه تعداد سیاره زمین‌آسای احتمالی را از دست داده‌اند. وی کشف کرد که حدود نیمی از کوتوله‌های سرخ باید در کمربند حیات خود دارای سیاراتی با اندازه زمین باشند؛ و متوسط فاصله ما تا یکی از این ستارگان بین 6.5 تا 7 سال نوری است. وی می‌گوید: «این موضوع برای شناسایی حیات فرازمینی نشانه خوبی است.»

گدای فاطمه(س)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی