فرهنگ پایداری (بازدید: 119)
جمعه 25/12/1391 - 11:23 -0 تشکر 594432
گزینه نظامی باید روی میز ایران هم باشد/ تخریب ولایت فقیه راهبرد غرب علیه ایران

لاریجانی در همایش «دفاع ملی؛ دفاع همه‌جانبه» ــ 2 و پایانی
گزینه نظامی باید روی میز ایران هم باشد/ تخریب ولایت فقیه راهبرد غرب علیه ایران
خبرگزاری تسنیم: رئیس مجلس: باید گزینه دفاع نظامی نیز روی میز ایران باشد و با جدّیت به آن توجه کنیم و تصور نکنیم با توجه‌ به‌ اینکه ‌حمله نظامی گزینه اول دشمن‌ نیست، ‌ما نیز ‌دفاع را از گزینه‌های خود حذف کنیم.
علی لاریجانی

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (پنج‌شنبه) در ادامه همایش سراسری «دفاع ملی، دفاع همه‌جانبه» که در دانشگاه عالی دفاع ملی برگزار شد, با اشاره به اینکه: "به‌دلیل خصوصیات اصلی و هوشیاری سیاسی در ملت‌ها و جوانان شاهد بیداری اسلامی هستیم که به‌صورت رشدیابنده در حال حرکت است"، گفت: امروز شاهد بیداری در جهان هستیم که معنای حضور فعال مردم منطقه در عرصه سیاسی است. ممکن است در صحنه اروپا حضور فعال سیاسی مردم را حس کنیم اما در منطقه خاورمیانه به‌دلیل استعمارزدگی رشد بعد از بیداری اسلامی نتیجه‌بخش بوده و شاهد حضور فعال مردم در عرصه سرنوشت خود هستیم.

وی با بیان اینکه دموکراسی‌خواهی در حوزه کشورهای اسلامی افزایش پیدا خواهد کرد،‌ افزود: برخی کشورهای فعلی منطقه نیز نباید دل‌بسته دیکتاتوری‌های خود بمانند. زمان به آنها اجل نخواهد داد چرا‌که قطار دموکراسی در منطقه رو به جلو است البته ممکن است آنها با پول و زدوبند بخواهند این دموکراسی را به‌تخیر بیندازند اما سرعت دموکراسی‌خواهی رو به جلو است و گرایش‌های اسلامی در منطقه پیش‌رو هستند.

رئیس مجلس ادامه داد: ممکن است در زمان انقلاب‌های منطقه طوفان‌های تندروانه‌ای وجود داشته باشد اما حتما به‌سمت نگرش معقول و معتدل پیش خواهد رفت. ممکن است در این انقلاب‌ها شاهد فراز و فرودهایی باشیم اما گرایش اسلامی رشد می‌کند و رفتار تندروانه به رفتار معقول، سنجیده و معتدل تبدیل خواهد شد.

لاریجانی با اشاره به اینکه پروژه سرگرم‌سازی و درگیری منطقه خاورمیانه به مسائل فرعی از دیگر آسیب‌ها برای دفاع همه‌جانبه است، افزود: حریف از مسائلی برای سرگرم‌سازی حرکات استراتژیک استفاده می‌کند که در حال حاضر نیز شاهد آن هستیم یعنی پروژه‌های دشمن گاهی در قالب نظامی، دینی و اختلاف‌آفرینی قومی است که موضوع سوریه نمونه بارز آن است.

وی با بیان اینکه: "غرب در شرایط فعلی مصمم است که سوریه را به‌هم بریزد"، گفت: بعضی کشورهای پادو که حیثیت دلالی سیاسی دارند، در این زمینه با غربی‌ها همکاری می‌کنند و باید پرسید: آیا این کشورها به‌دنبال دموکراسی هستند؟ معتقدم کشورهایی که سلاح به سوریه می‌فرستند، به‌هیچ‌وجه دنبال دموکراسی نیستند.

رئیس مجلس افزود: ما معتقدیم که دموکراسی در سوریه باید غنی‌تر شود اما به‌معنای این نیست که برخی سلاح‌های خود را به این کشور روانه کنند.

لاریجانی با اشاره به اینکه راهبرد غرب برای درگیری داخلی در کشورهای اسلامی در تحولات سوریه نمود پیدا کرده است، اظهار داشت: برخی کشورها در انقلاب‌های اخیر منطقه همراهی کردند در حالی که ‌در تحولات سوریه کنار آمریکا قرار گرفتند.

وی همچنین تأکید کرد: دشمنان دنبال برجسته‌سازی اختلافات قومی و مذهبی در جهان اسلام هستند و می‌خواهند آن را گسترش دهند.

رئیس مجلس همچنین به مسئله هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت: تمام مذاکرات آنها برای محدودسازی ایران است نه رفع دغدغه‌ها لذا چالش درست می‌کنند تا ما را سرگرم کنند.

لاریجانی تصریح کرد: با توجه به شرایط جهان اسلام و قدرتی که حرکت‌های دموکراتیک در کشورهای اسلامی به آنها داده، شاهد نزول جایگاه رژیم صهیونیستی هستیم که سهم ایران در این موضوع برجسته است و حلقه حضور رژیم صهیونیستی رو‌زبه‌روز در حال تنگ‌تر شدن است.

وی ادامه داد: غربی‌ها برای جبران مسیر عادی‌سازی حضور رژیم صهیونیستی در منطقه و جبران کاهش قدرت این رژیم تلاش می‌کنند منفذهایی به‌وجود بیاورند که در این زمینه مذاکرات صلح و تلاش برای کاهش قدرت جبهه مقاومت در این راستا است.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه قدرت‌های بزرگ تلاش می‌کنند گسترش تکنولوژی در کشورهای اسلامی را متوقف کنند تا سلطه بر مسلمانان همچنان وجود داشته باشد، گفت: به‌دلیل دموکراتیزه شدن کشورهای اسلامی آنان به‌سمت هم‌گرایی و قدرتمند شدن بیشتر پیش می‌روند.

لاریجانی با بیان اینکه: "باید در دفاع همه‌جانبه بر برخی امور متمرکز شویم"، افزود: به‌دلیل استراتژی استقلال واقعی و تئوری نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی ایران و شرایط قطب‌هایی که در جهان در حال ظهور هستند و رقابت‌هایی که دارند، باید این موضوع را بپذیریم که در معرض وضعیتی نیستیم که هم‌پیمانان ما از این قطب‌های نوظهور باشند.

وی ادامه داد: ممکن است جمهوری اسلامی موضعی داشته باشد و هم‌پیمانان ما موضعی دیگری و لذا قدرت‌های نوظهور در آینده حریفان ما خواهند بود لذا ما باید روی قدرت خود و دفاع همه‌جانبه تمرکز زیادی داشته باشیم‌ البته حتماً باید از تئوری تعامل چندجانبه نیز استفاده کنیم.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه تئوری الهام‌بخشی انقلاب اسلامی و پایدارسازی ایران علی‌رغم رفتار تفرقه‌آمیز کشورهای غربی پیش خواهد رفت، گفت: برخی رسانه‌های منطقه می‌گویند یک پیمان عربی مقابل جمهوری اسلامی قرار گرفته در حالی که کشورهای منطقه در متن وقایع نگاه تکریم‌آمیزی به انقلاب اسلامی دارند.

لاریجانی افزود: در ملاقاتی که با مسئولان کشورهایی که در آنها بیداری اسلامی صورت گرفته داشتم، آنها به‌صراحت می‌گفتند: انقلاب ما مدیون امام خمینی(ره) است‌ لذا علی‌رغم دسایس، ویژگی الهام‌بخش در انقلاب اسلامی که از موضع ضداستکباری است، پیش خواهد رفت.

وی همچنین تأکید کرد: گرایش‌های لیبرالی و سکولاری از اسلام که می‌گویند عقلانیت عرفی را در رفتار سیاسی مبنا قرار دهیم، دوام زیادی ندارد چرا‌که اسلام بر کرامت‌ انسان‌ها تأکید دارد.

رئیس مجلس با بیان اینکه قرابت سکولاری از اسلام سنخیتی با گرایش توده مردم منطقه ندارد، افزود: امروز میان روشن‌فکران جهان اسلام به دست آوردن هویت اسلامی امری مثبت است و آن را دوست دارند.

لاریجانی تصریح کرد: سیاست دولت‌ها و نوع رفتار حکومیت در کشورمان باید به‌گونه‌ای باشد که به استخدام ابزارها برای الهام‌بخشی بیشتر به کشورهای منطقه توجه شود.

وی با اشاره به اصرار آمریکا برای مذاکره با ایران گفت: اصرار آمریکا به مذاکره با ایران که در رسانه‌های آنها نیز مطرح می‌شود، به‌دلیل خصوصیت پیش‌رونده انقلاب است که اسکتبارستیزی و استقلال‌خواهی ‌است. آنها از زمانی که با عنصر الهام‌بخش انقلاب مواجه شده‌اند، تلاش می‌کنند آن را متوقف کنند.

رئیس مجلس تصریح کرد: هنگامی که دشمنان از نتیجه‌بخش بودن اقدامات خود ناامید می‌شوند، علی‌القاعده به‌سمت بحث تهدید نظامی می‌روند. من عقیده‌ای ندارم که کشورهای بزرگ امروز استعداد حمله نظامی به ایران را داشته باشند چر‌اکه مختصر عقلی دارند که خود را در باتلاق نیندازند.

لاریجانی ادامه داد: البته باید گزینه دفاع نظامی نیز روی میز ما باشد و با جدّیت به آن توجه کنیم. تصور نکنیم با توجه به اینکه امروز حمله نظامی گزینه اول دشمنان نیست، باید ما نیز موضوع دفاع را از گزینه‌های خود حذف کنیم. این نوعی خواب‌آلودگی است. اگر قبول کنیم که عنصر الهام‌بخش جمهوری اسلامی رو‌به‌جلو است، حریف نیز به‌دنبال سد کردن آن است‌ بنابراین توجه به بخش نظامی و دفاعی باید مهم باشد.

وی با اشاره به اینکه: "باید مردمی بودن دفاع را در کشور جدی بگیریم"، گفت: اگر دفاع مردمی شد، می‌توانیم قدرت دشمن را دفع کنیم که در این زمینه توجه به بسیج و آموزش‌های مردمی باید مورد توجه قرار بگیرد.

رئیس مجلس ادامه داد: دشمنان سروصداهای زیادی می‌کنند که ایران موشک‌های میان‌برد و دوربرد تولید می‌کند در حالی که توجه به این موارد عامل قدرت کشور است و باید آن را صیانت و افزایش داد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: همان‌طور که دشمنان به‌دنبال تهدید هستند، ما نیز باید با عقلانیت از ظرفیت‌های خود استفاده کنیم.

وی با تأکید بر اینکه: "باید در حوزه دفاع روی پا خود بایستیم"، اظهار داشت: همچنین در زمینه ساخت سلاح و امور نظامی باید توانمند شویم و روی پای خود بایستیم.

رئیس مجلس با بیان اینکه یکی از ابزارها برای تقویت ظرفیت دفاعی کشور نیروهای مقاومت برای دفاع است، اظهار داشت: ما باید از این نیروها حمایت کنیم و به‌هیچ‌وجه آنها را پنهان نمی‌کنیم.

لاریجانی با اشاره به اینکه دشمنان تلاش می‌کنند برای کنترل وجهه الهام‌بخش کشورها به اقتصاد آنها ضربه بزنند، اظهار داشت: محدودسازی تکنولوژی نیز از دیگر راهبردهای غربی‌ها‌ست.

وی تصریح کرد: تغییر در درون که بعد سیاسی دارد نیز برای دشمنان مهم است چرا‌که آنها می‌خواهند میان مردم تغییر باور ایجاد کنند تا بعد الهام‌بخشی کشورها را کاهش دهند.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه: "آنچه از نظر فرهنگی ما را مقاوم می‌کند، فرهنگ دینی است"، افزود: این فرهنگ دینی بی‌‌در و پیکر نیست و مراجع دینی و روحانیت آن را پایه‌گذاری می‌کنند.

لاریجانی با تأکید بر اینکه: "نباید به قرائت‌های غیراصیل وزن دهیم"، گفت: قرائت‌های روشن‌فکری دنبال این بودند که نگاه اسلامی را در زرورق‌های مارکسیستی بکشند و می‌خواستند با قرائت‌های غیراصیل وحی را به برداشت شخصی تبدیل کنند‌ البته ممکن است این قرائت‌های غیراصیل ادبیات دینی داشته باشد‌ اما نگاه متحجرانه‌ای به دین دارد.

وی با بیان اینکه دشمن دنبال ترویج ادبیات انسان‌گرایی سطحی است، افزود: اگر می‌خواهیم قدرت فرهنگی به‌هم پیوسته در داخل کشور داشته باشیم، باید بر فرهنگ دینی که از طریق روحانیت شکل گرفته است، تمرکز کنیم.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه لاابالی‌گری فرهنگی از دیگر راهبردهای غربی‌ها‌ست، افزود: آنها این موضوع را به‌صورت جدی دنبال می‌کنند و گاهی می‌شنویم که به آدم‌های متدین و حزب‌اللهی «متعصب» می‌گویند در حالی که تعصب در امور درست اشکالی ندارد و انسان مسلکی باید در بعضی امور تعصب داشته باشد. تعصب تنها در امور بلاوجه و تحجرآمیز اشکال دارد.

لاریجانی با بیان اینکه یکی از راهبردهای غربی‌ها کاهش نقش علما و روحانیت در جامعه است، گفت: بنی‌صدر نیز همواره تأکید می‌کرد باید از روحانیت عبور کرد در حالی که امام خمینی(ره) همواره تأکید داشتند: مبادا شما را از روحانیت جدا کنند!

وی با اشاره اینکه جریان‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دنبال حذف روحانیت و مرجعیت بوده‌اند، افزود: روحانیت و مرجعیت قدرت متمرکز دینی و محل اتکای ملت هستند.

رئیس مجلس افزود: دشمنان با به‌وجود آوردن اختلافات سیاسی و تخریب جایگاه مردم‌سالاری دینی می‌خواهند تصور جامعه از یک حکومت مردم‌سالاری دینی را به هم بریزند.

لاریجانی با اشاره به اینکه به‌هم ریختن آرامش روانی جامعه از دیگر راهبردهای دشمنان است، گفت: جامعه‌ای می‌تواند موفق باشد که دچار یأس و به‌هم ریختگی نشود.

وی با اشاره به اینکه کاهش محوریت ولایت‌ فقیه در جامعه از دیگر برنامه‌های دشمنان است، گفت: بارها در رفتارهای شبکه بی‌بی‌سی و انگلیسی‌ها مشاهده کردم که هدف‌گیری اصلی آنها تخریب ولایت‌ فقیه است در حالی که ولایت‌ فقیه عنصری وحدت‌بخش در جامعه است.

رئیس مجلس افزود: گاهی در شبکه بی‌بی‌سی مطرح می‌شود که رهبری امروز خاتمه‌دهنده مسائل کشور نیست در حالی که این سخنان را می‌گویند تا جایگاه ولایت‌ فقیه را کاهش دهند. معتقدم عنصر پایداری کشور در ولایت‌ فقیه است.

لاریجانی با بیان اینکه محدودسازی در عرصه اقتصادی و ضربه زدن در این عرصه از دیگر راهبردهای دشمن است، اظهار داشت: اگر نرخ رشد اقتصادی در کشور کاهش پیدا کند، به‌معنای این است که دشمن فعالیت‌های خود را توسعه داده که متأسفانه در این زمینه ضعف داریم.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب توصیه‌هایی در زمینه اقتصاد مقاومتی و رونق تولید داشته‌اند، افزود: متأسفانه امروز تولید ملی رونق پیدا نکرده و تئوری‌ها به‌درستی اجرا نشده است چرا‌که اگر تولید داخلی با سمت‌گیری خودکفایی محصولات اساسی شکل می‌گرفت، مشکلات در داخل حل می‌شد، ‌همچنین اجرای کامل اصل 44 قانون اساسی موجب کاهش تصدی دولت می‌شود که در حال حاضر این موضوع را حس نمی‌کنیم.

لاریجانی با بیان اینکه ثبات اقتصادی در شرایط ناپایدار رخ نمی‌دهد، افزود: بالابردن و بهبود استفاده از انرژی، سرمایه‌گذاری در نفت و گاز، سرمایه‌گذاری در صنایع های‌تک [فناوری برتر] و متوازن‌سازی آموزش‌ها در اشتغال نقش زیادی دارد.

وی با تأکید بر اینکه ایران ظرفیت تبدیل شدن به قطب تأثیرگزار در منطقه را دارد، گفت: غربی‌ها تعبیرات قلابی درباره انزوای ایران دارند و بر آن مانور می‌دهند در حالی که درست نیست‌. البته ما باید همگرایی اقتصادی و فرهنگی را با همسایگان افزایش دهیم  و از ظرفیت‌های جغرافیایی نیز برای ترانزیت استفاده کنیم.

رئیس مجلس در پایان سخنان خود لزوم استفاده از ظرفیت انرژی برای هم‌گرایی منطقه‌ای را مورد تأکید قرار داد.

انتهای پیام/*

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی