دانش و فن آوری (بازدید: 147)
چهارشنبه 23/12/1391 - 15:23 -0 تشکر 594342
چگونگی پیش بینی زلزله توسط حیوانات كشف شد


نتایج بررسی های جدید نشان می دهد احتمالا حیوانات متوجه تغییرات شیمیایی ایجاد شده در آب های زیر زمینی پیش از زلزله می شوند.

پژوهشگران ناسا و دانشگاه اوپن انگلیس پس از آنكه وزغها چند روز پیش از وقوع زلزله در یكی از شهرهای ایتالیا در سال 2009 تالاب محل زندگیشان را ترك كردند،به تحقیقات درباره این تغییرات شیمیایی پرداختند.محققان می گویند احتمالا رفتار حیوانات می تواند به پیش بینی زلزله كمك كند.

این دانشمندان می گویند در زمان زلزله حوادث مختلفی برای سنگ ها روی می دهد.فشار بر سنگ های موجود در پوسته زمین باعث آزاد سازی ذرات بارداری می شود كه باآب های زیرزمینی واكنش می دهد.

پژوهشگران می گویند جانورانی كه در نزدیكی آبهای زیرزمینی زندگی میكنند به هر نوع تغییرات شیمیایی بسیار حساس هستند.از این رو ممكن است چند روز پیش از اینكه سنگها به لرزش درآیند و زلزله روی دهدوقوع این پدیده طبیعی را حس كنند.وزغهای لاكویلا در ایتالیا اولین مورد از رفتارهای عجیب حیوانات پیش از وقوع زلزله نبوده اند . در طول تاریخ گزارشهایی از رفتار عجیب خزندگان، دوزیستان و ماهیها پیش از وقوع زلزله به ثبت رسیده است.

در ایتالیا سه روز پیش زلزله تقریبا همه 96 وزغ ، محل زندگی خود را در تالاب ترك كردند.

دانشمندان ناسا تغییرات شیمیایی در اثر فشار بر سنگ ها را بررسی كردند. آنها می خواستند بدانند آیا این تغییرات ارتباطی با خروج وزغها از این منطقه دارد یا خیر.به گفته پژوهشگران وقتی سنگها در زیر زمین تحت فشار قرار می گیرند و به سطح زمین نزدیك می شوند، پیش از وقوع زلزله مادهای در هوا منتشر میشود كه هوا را به ذرات بارداری به نام یون تبدیل می كند. این مواد باعث سردرد و حالت تهوع در انسان و افزایش هورمون استرس در خون حیوانات می شود.این محققان بر این باورند رفتار حیوانات می تواند یكی از عوامل مرتبط با پیش بینی زلزله باشد.

نتایج این تحقیقات در نشریه بین المللی تحقیقات محیط زیست و بهداشت عمومی منتشر شده است.

گدای فاطمه(س)

يکشنبه 4/1/1392 - 15:46 - 0 تشکر 595621

همیشه این سوال برای من بوده که 

با این همه دانش و فناوری جدید

چرا هنوز این امکان میسر نشده که 

چند روز قبل از وقوع زلزله 

اون رو تشخیص بدیم و از

خسارت های مالی و جانی جلوگیری کنیم؟مطلب خوبی بود ممنون. ایشالا مطالب بیشتری از شما ببینیم

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی