انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 105)
سه شنبه 22/12/1391 - 12:2 -0 تشکر 594171
چگونه فشار روانی را کاهش دهیم

راهکارهای ششگانه و مفید زیر به شما یاری می دهند تا آرامش بیابید و بدانید که نگرانی و فشار روانی، چه اثری بر جسم، روح و زندگی تان می گذارد:
۱ . غذای سالم مصرف کنید

چنانچه مقدار نیروی (انرژی) بدنتان که با مصرف غذا تأمین می گردد، زیاد باشد، به ندرت دچار حالت عصبی می شوید. بکوشید تا حدّ امکان، از مواد غذایی سبوس دار، ترکیبات کربوهیدرات، میوه، اقسام سبزی ها و حبوبات استفاده نمایید؛ چرا که مصرف غذاهایی از این قبیل، سبب ثابت ماندن اندازه قند خون می شود و خستگی را از تن می زداید.

در ضمن، به قدر کافی صبحانه بخورید، کم تر نمک مصرف کنید و در طی روز، از خوردن قند، کافئین، چربی و خوراک های سرخ شده دوری گزینید.

ورزش هایی همانند: پیاده روی، دو، شنا، یا هر چه که سبب تفریح هم می شود، مثل: چرخ سرک (اسکیت بازی) را بیازمایید و هر یک را که مناسبت تر دانستید، به آن بپردازید. ورزش هفتگی شما باید در سه نوبت و هر بار بین بیست تا سی دقیقه باشد.

باید بپذیرید که برخی اوقات، شرایط طاقتفرسایی در زندگی پدید می آید که باید آنها را تحمّل کرد. از این رو، به جای آن که بی قراری کنید، بکوشید حسّ چیرگی بر خویش را با چنین پرسشی در خود، پدیدار سازید: «چه سان می توانم در این قبیل موقعیت ها، دگرگونی به وجود آورم؟».

گاه گاهی به خودتان جایزه دهید! این پاداش، ممکن است از پیاده رَوی گرفته تا گردش آخر هفته با فرزندان، مسافرت با خانواده و مواردی غیر از اینها باشد. هر از چند زمانی به فکر خویش باشید. این کار به هیچ وجه جنبه خودخواهی ندارد و برای سلامتِ روان، لازم است.

اگر به دام اوضاع و احوال نگران کننده ای اسیر شدید، می توانید از فنون آرام بخشی همچون: یوگا و مکاشفه بَرین (تی ام) مدد جویید. در زیر، شیوه ساده تنفّس را بیان می داریم:

روی صندلی یا زمین به راحتی بنشینید. در صورت امکان، چراغ ها را خاموش کنید. سپس از راه بینی، نفس عمیقی بکشید، به نحوی که مسیر هوا را تا تهِ ریه هایتان حس کنید. آن گاه هوا را از طریق بینی، آهسته بیرون دهید و تجسّم نمایید که چگونه هوا به آرامی از بدنتان به سمت بالا و به سوی سرتان حرکت می کند. این مراحل را چند دفعه تکرار کنید تا وقتی که احساس آرامش نمایید.

هیچ قاعده و قانونی نیست که شما را ملزم بدارد، گِره هر نوع گرفتاری را خودتان، یکّه و تنها باز کنید. چنانچه مشکل تحمّل ناپذیری مانند: درگذشت یکی از اعضای خانواده یا بیماری کشنده ای، اسباب نگرانی تان را فراهم ساخته یا حتّی اگر مورد جزئی ای هست که تحمّلش برایتان دشوار است، به دیدار دوست خود یا پزشکی بشتابید و احساستان را درباره آن وضعیت با کسی که همدردی می کند و دلهره تان را تسکین می دهد، مطرح سازید.

گدای فاطمه(س)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی