ورزش و تندرستی (بازدید: 129)
دوشنبه 21/12/1391 - 11:2 -0 تشکر 593919
عملکرد هندبال ایران در سال 91


بیشترین موضوعی که فدراسیون هندبال در سال 91 با آن درگیر بود، انتقاد اهالی این رشته به مدیریت فدراسیون بود.مسئولان فدراسیون هندبال پس از اینکه در سال 90 نتایج خوبی را در رده‌های مختلف کسب نکردند و نتوانستند تیم ملی بزرگسالان را به مسابقات جام‌ جهانی و المپیک برسانند، در سال 91 روی تیم‌های نوجوانان و جوانان تمرکز کردند که این دو تیم در کنار نماینده‌های باشگاه‌های ایران در رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا تنها نماینده‌های ایران در رقابت‌های بین‌المللی بودند که به نظر می‌رسد هیچ‌کدام از آنها شرایط ایده‌آلی را سپری نکردند.

 هندبال یکی از رشته‌هایی بود که در سال 91 اتفاقات عجیب در آن کم نبود. هر چند که پیش از این هم در هندبال شاهد اتفاقات عجیب بودیم که شاید مهم‌ترین آن کناره‌گیری سرمربی تیم ملی جوانان پای پلکان هواپیما بود!

به هر حال کوزه‌گری و همکارانش می‌خواستند که سال 91 را به گونه‌ای دیگر برای خود رقم بزنند، اما به عقیده بسیاری از اهالی همین رشته ورزشی، وی در رقم زدن سالی موفق اصلا موفق نبود؛ شاید انتقاد‌هایی که در طول سال از مدیریت فدراسیون و جلال کوزه‌گری شد گویای همه چیز باشد و نکته مهم‌تر از آن هم واکنش‌های کوزه‌گری به این انتقادها بود.

وی در کمال خونسردی از فدراسیونش به عنوان یک فدراسیون موفق یاد می‌کرد و هیچ‌گاه حاضر نشد حتی صحبت از استعفا کند تا یکی از مقاوم‌ترین روسا مقابل انتقادها لقب بگیرد!دوشنبه 21/12/1391 - 11:3 - 0 تشکر 593920

* آغاز کار هندبالی‌ها با جوانان و ناکامی در حد جام‌ جهانی!

هندبال کارش در سال 91 را با ششمین اردوی تیم ملی هندبال جوانان ایران که از 15 فروردین ماه با حضور 25 بازیکن در تالار فدراسیون هندبال برگزار شد، آغاز کرد. این تیم با هدایت عزت‌الله رزمگر باید خود را برای سیزدهمین دوره رقابت‌های قهرمانی هندبال جوانان آسیا آماده می‌کرد.

رزمگر که یکی از مربیان با اخلاق و با دانش هندبال ایران است پس از بازی‌های جهانی به استان‌های مختلف سفر کرد و با استعدادیابی در مناطق مختلف کشور تیمی را که خودش می‌خواست آماده حضور در مسابقات آسیایی قطر کرد؛ رقابت‌هایی که تیم ایران در مرحله نخست آن با تیم‌های ژاپن، هنگ‌کنگ، ماکائو و عراق هم‌گروه شده بود. شاگردان رزمگر در 3 بازی نخست خود برابر تیم‌های عراق، ماکائو و هنگ‌کنگ عملکرد بسیار خوبی داشتند، اما با قبول شکست سنگین برابر ژاپن به عنوان تیم دوم راهی مرحله بعدی مسابقات شدند.

تیم جوانان ایران در مرحله دوم با تیم‌های قطر و کویت هم‌گروه شد که در این مرحله هیچ حرفی برای گفتن نداشت و در مصاف با این دو حریف خود نتیجه را به راحتی واگذار کرد تا ضمن از دست دادن سهمیه جام‌ جهانی، نتواند راهی دور نیمه‌نهایی شود. شاگردان رزمگر در ادامه مسابقات برای کسب عنوان پنجمی باز هم برابر ژاپن قرار گرفتند تا ثابت کنند شکست مقابل چشم بادامی‌ها در مرحله گروهی تنها یک اتفاق بوده، اما ظاهراً چشم‌بادامی‌ها شایسته‌تر بودند و پیروز شدند، چراکه باز هم موفق شدند ایران را شکست دهند و عنوان ششمی از آن ایران شود.

با نتیجه‌ای که شاگردان رزمگر در این دوره از مسابقات آسیایی از خود بجا گذاشتند شاهد 3 پله سقوط آنها در آسیا بودیم و حتی سهمیه حضور در جام‌ جهانی را هم از دست دادیم تا اهالی هندبال نام این عملکرد ضعیف را «ناکامی در حد جام ‌جهانی!» عنوان کنند.


دوشنبه 21/12/1391 - 11:7 - 0 تشکر 593921


* نوجوانان ادامه‌دهنده راه جوانان در مسیر ناکامی

چهارمین اردوی تیم ملی هندبال نوجوانان هم از روز 15 فروردین ماه با حضور 22 بازیکن در شهرستان مبارکه اصفهان تشکیل شد. در این اردو که تا 20 فروردین ماه ادامه داشت بازیکنان دعوت شده زیر نظر محسن طاهری سرمربی، غلامعلی اکبرآبادی مربی و مهدی اخوان سرپرست تمرین کردند.

رقابت‌های هندبال نوجوانان آسیا قرعه‌کشی و تیم ایران در گروه دوم با تیم‌های کره‌ جنوبی، تایوان، ازبکستان، سوریه و بحرین هم‌گروه شد.

تیم ملی هندبال نوجوانان پس از باخت‌های متوالی در بازی‌های آخر خود در پنجمین دوره رقابت‌های آسیایی مقابل تیم‌های بحرین، کره‌ جنوبی و عربستان برای کسب عنوان هفتمی مقابل سوریه قرار گرفت و مغلوب این تیم شد و به عنوان هشتمی رسید.

نزول 3 پله‌ای هندبالیست‌های نوجوانان کشورمان نسبت به دوره قبل حائز اهمیت و قابل تامل بود؛ به هر حال دوره‌ای دیگر به پایان رسید و افسوس که عنوان نه چندان با ارزش هشتمی ره‌آورد نوجوانان ما بود.


دوشنبه 21/12/1391 - 11:8 - 0 تشکر 593922

* آغاز انتقادها و جلسه بی‌نتیجه کوزه‌گری با پیشکسوتان


در حالی که انتقادها از ریاست فدراسیون به اوج خود رسیده بود و برخی از پیشکسوتان هندبال نامه اعتراضی خود را به دست عباسی، وزیر ورزش و جوانان رسانده بودند جلال کوزه‌گری، رئیس فدراسیون هندبال تصمیم گرفت تا در جلسه‌ای با پیشکسوتان و دست‌‌اندرکاران این رشته به بحث و تبادل نظر بنشیند.

صادقی که یکی از منتقدان و پیشکسوتان هندبال است در مصاحبه‌های خود اعلام کرده بود که فدراسیون هندبال تنها برای پر کردن تقویمش لیگ برگزار می‌کند!

این صحبت‌ها تنها گوشه‌ای از انتقادها به مدیریت فدراسیون در سال 91 بود، چراکه پس از آن نقی ناری در خصوص شرایط مدیریتی فدراسیون هندبال و انتخاب حسن زیدی به عنوان مدیر تیم‌های ملی اظهار داشت: کوزه‌گری در خصوص حسن زیدی که به تازگی به عنوان مدیر تیم‌های ملی پایه منصوب شده است، اعلام کرد که وی 4 اردو برای بزرگسالان و 7 اردو برای نوجوانان برگزار کرده است. با این شرایط بهتر است که پست‌های فدراسیون هندبال را به مناقصه بگذارید تا پولدارها بیایند و مدیریت بخش‌های مختلف را بر عهده بگیرند.

ابوالحسن مهدوی ناظر کمیته ملی المپیک در فدراسیون هندبال هم در خصوص مدیریت فدراسیون گفت: فدراسیون دچار روزمر‌گی شده است و کار چندانی در آن انجام نمی‌شود.دوشنبه 21/12/1391 - 11:9 - 0 تشکر 593923

* کوزه‌گری: در صورت برکناری، از هندبال که نمی‌روم

کیوان صادقی که سابقه مربیگری در تیم‌های ملی را هم در کارنامه دارد با مطرح کردن این سوال که آیا اینقدر بدبخت شده‌ایم که به عرب‌ها ببازیم؟ گفت: هندبال در حال نابودی است و کوزه‌گری می‌خواهد حکومت راه بیاندازد!

با این انتقادها و تحت فشار قرار گرفتن کوزه‌گری شائبه‌های زیادی مبنی بر کنار رفتن وی از ریاست فدراسیون هندبال مطرح شد که جلال کوزه‌گری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی فارس در این خصوص عنوان کرد: با قدرت و مانند یک سرباز به فعالیتم در فدراسیون هندبال ادامه خواهم داد. هیچ صحبتی هم در خصوص برکناری‌ام نشده است.

رئیس فدراسیون هندبال با بیان اینکه همانطور که آمدم، می‌روم، گفت: دلیلی ندارد که برای ماندن دعوا کنم یا دست ‌و پا بزنم. اعتقاد دارم اگر وزارت ما را نخواهد نمی‌توانیم کار کنیم. در صورت برکناری از هندبال که نمی‌روم؛ هندبال خانه ما است و هرطور که بشود به باید به آن کمک کنیم.


دوشنبه 21/12/1391 - 11:10 - 0 تشکر 593924

* سپاهان قهرمان شد و به آسیا نرفت!


لیگ برتر هندبال 90-91 هم پس از کش‌وقوس‌های فراوان در تاریخ 22 خرداد به پایان رسید و سپاهانی‌ها توانستند عنوان قهرمانی را به خود اختصاص دهند.

شاگردان مهدی اخوان برای رسیدن به قهرمانی، تنها به برد مقابل نماینده تهران یعنی نیروی زمینی فکر می‌کردند؛ سپاهانی‌ها اجازه خودنمایی را به نماینده تهران ندادند و بازی را با حساب 36 بر 33 به سود خود رقم زدند.

ثامن‌الحجج سبزوار که در این دوره از مسابقات لیگ برتر مانند سایه سپاهان را تعقیب می‌کرد در آخرین بازی خود با نتیجه 28 بر 21 از سد ذوب‌آهن گذشت تا به عنوان نایب قهرمانی رقابت‌ها بسنده کند.

به این ترتیب تیم‌های سپاهان و ثامن‌الحجج سبزوار نماینده‌های ایران در رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا لقب گرفتند، اما در اتفاقی عجیب رحیمی، مدیرعامل سپاهان از کناره‌گیری تیمش در رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا خبر داد.

در تاریخ 12 آبان ماه سرانجام ثامن‌الحجج سبزوار به عنوان تنها نماینده ایران در رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا کار خود را آغاز کرد.

در جریان رقابت‌های پانزدهمین دوره هندبال باشگاه‌های آسیا، تیم ثامن‌الحجج سبزوار که با کسب 3 پیروزی در دور مقدماتی و یک تساوی و یک شکست در دور دوم، برای کسب مقام پنجمی به مصاف المظهر عربستان رفته بود توانست با برتری مقابل این تیم به رتبه پنجم این مسابقات دست پیدا کند.

در این دوره از مسابقات تیم الریان توانست عنوان قهرمانی را به خود اختصاص دهد.دوشنبه 21/12/1391 - 11:13 - 0 تشکر 593925

* قهرمان نیم‌فصل، از لیگ حذف شد!

لیگ سال 91 هم از روز 14 مهر آغاز شد که تیم‌های ثامن‌الحجج (ع) مشهد، نیروی زمینی، فولاد مبارکه سپاهان، شهرداری قزوین، صنعت مس کرمان، هپکو اراک، ثامن‌الحجج (ع) سبزوار، شهرداری تبریز، ستاره فروغ کرمان و شهرداری ارومیه در آن حضور داشتند، اما این رقابت‌ها هم خیلی زودتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد به حاشیه کشیده شد. در هفته دوم رقابت‌های لیگ برتر هندبال بازی تیم‌های ثامن‌الحجج سبزوار و صنعت مس کرمان در حالی که با نتیجه 16 بر 10 به سود تیم میزبان در حال انجام بود، به دلیل مشکلات به‌ وجود آمده نیمه تمام ماند و تیم کرمانی حاضر به ادامه بازی نشد؛ با وجود گزارش نماینده فدراسیون در محل سالن مبنی بر وجود شرایط ادامه مسابقه، بازی با همان نتیجه نیمه تمام ماند و مشخص شدن شرایط این بازی به کمیته انضباطی فدراسیون کشیده شد.

از سوی دیگر لیگ پرحاشیه هندبال در اواسط راه با انصراف تیم شهرداری ارومیه مواجه شد؛ در مجموع با پایان یافتن نیم‌فصل نخست لیگ برتر آقایان، مدافع عنوان قهرمانی یعنی فولاد مبارکه اصفهان موفق شد با انجام 9 بازی و تنها متحمل شدن یک شکست و با توجه به داشتن شرایطی کاملاً مشابه با تیم‌های ثامن‌الحجج مشهد و ثامن‌الحجج سبزوار و صرفاً به دلیل داشتن تفاضل گل بهتر در صدر قرار گرفت و قهرمان نیم‌فصل شد. سپاهان که قهرمان نیم‌فصل شد در انتهای راه از حضور در مسابقه پایانی انصراف داد و پس از ذوب‌آهن که در لیگ سال 91 تیمداری نکرد، دومین تیم اصفهانی باشد که جایی در جمع تیم‌ها ندارد.


دوشنبه 21/12/1391 - 11:15 - 0 تشکر 593926

* تکمیل پازل اتفاقات عجیب؛ قهرمان را فدراسیون مشخص کرد!


هفته هجدهم و پایانی لیگ برتر هندبال باشگاه‌های کشور برگزار شد و تیم‌های ثامن‌الحجج مشهد و سبزوار توانستند حریفان خود را شکست دهند تا بر اساس جدول رده‌بندی مسابقات با کسب 28 امتیاز و بر حسب تفاضل گل در مکان‌های اول و دوم قرار گرفتند.

تیم فولاد مبارکه سپاهان هم در اعتراض به تصمیمات اخیر داوری تصمیم گرفت در هفته پایانی به مصاف مهمان خود یعنی نیروی زمینی نرود.

بر این اساس تیم فولاد مبارکه اصفهان به استناد آیین‌نامه کمیته انضباطی مسابقات و با توجه به عدم حضور این تیم مقابل نیروی زمینی تهران در هفته پایانی لیگ برتر و عدم تمکین از درخواست کتبی فدراسیون مبنی بر حاضر شدن در مسابقه هفته آخر و ذکر این نکته که 2 پیروزی تیم ثامن‌الحجج مشهد مقابل فولاد به طور خودکار محاسبه نخواهد شد، این تیم از جدول امسال کنار گذاشته شده و تیم ثامن‌الحجج سبزوار به عنوان قهرمان امسال معرفی می‌شود.

این تصمیم که قهرمانی را از ثامن‌الحجج مشهد گرفت و به ثامن‌الحجج سبزوار تقدیم کرد به نوعی تکمیل‌کننده پازل اتفاقات عجیب در فدراسیون هندبال بود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی