ورزش و تندرستی (بازدید: 227)
دوشنبه 21/12/1391 - 10:45 -0 تشکر 593904
عملکرد شنای ایران در سال 91

فدراسیون شنا هرچند که سالی پر از حاشیه را سپری کرد، اما در اواخر سال 91 و با رفع تعلیق کمی به آرامش رسید.فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو از جمله فدراسیون‌هایی بود که در سال 91 کمتر روی آرامش را به خود دید تا اینکه سرانجام در اواخر سال با دستور محمد عباسی، وزیر ورزش و امور جوانان محسن رضوانی به عنوان سرپرست فدراسیون انتخاب شد تا کمی اوضاع این فدراسیون را بهبود بخشد. به گزارش فارس، نقاط تاریک فدراسیون شنا بیشتر از روزهای روشن این فدراسیون بود؛ بسیاری از اهالی شنا تا پیش از انتخاب رضوانی انتقادهای زیادی داشتند و هر کدام از مسئولان به گونه‌ای با منتقدان برخورد می‌کردند.
دوشنبه 21/12/1391 - 10:46 - 0 تشکر 593905* واترپلو و سومی در کاپ آسیا؛ آغاز سال با جعفری

سال 91 در حالی آغاز شد که در آن زمان سرپرستی فدراسیون برعهده غلامرضا جعفری بود. در اوایل سال 91 تیم ملی واترپلوی ایران در رقابت‌های کاپ آسیا که به میزبانی کشور کویت برگزار شده بود حضور پیدا کرد و در آخرین مسابقه با قبول شکست نزدیک 9 بر 8 برابر کویت (میزبان مسابقات) به مقام سومی این رقابت‌ها دست یافت.

تیم ایران در حالی نتیجه را به کویت واگذار کرد که حریف از تمامی شرایط میزبانی بهره می‌برد، اما با این وجود بازیکنان تیم ملی در طول این مسابقه بازی نزدیک و قابل قبولی را از خود به نمایش گذاشتند و تنها در آخرین لحظات مسابقه، نتیجه را به حریف خود واگذار کردند.

به این ترتیب تیم ملی واترپلو که با کادر فنی جدید و نفرات جوان در مسابقات کاپ آسیا شرکت کرده بود با کسب دو پیروزی مقابل تیم‌های اندونزی و ازبکستان و قبول دو شکست برابر قزاقستان و کویت با عنوان سومی به کار خود در مسابقات کاپ آسیا پایان داد.

در پایان این رقابت‌ها که بصورت دوره ای و با شرکت 5 تیم اندونزی، قزاقستان، ازبکستان، ایران و کویت برگزار شد، تیم قزاقستان (قهرمان بازیهای آسیایی گوانگجو و نماینده آسیا در المپیک 2012 لندن) با کسب 4 پیروزی پیاپی و 8 امتیاز به مقام قهرمانی رسید.

کویت با کسب 3 پیروزی و 6 امتیاز به مقام نایب قهرمانی رسید و تیم ملی واترپلو کشورمان با دو پیروزی و کسب 4 امتیاز سوم شد.

دوشنبه 21/12/1391 - 10:47 - 0 تشکر 593906
* کسب 4 مدال نقره در مسابقات آزاد مالزی

پس از رقابت‌های واترپلو، مسابقات شنای کاپ آزاد مالزی 13 تا 16 اردیبهشت ماه به میزبانی مالزی برگزار شد و تیم ملی ایران برای حضور در این رقابت‌ها 9 اردیبهشت عازم مالزی شد.

پیش از این مسئولان تیم ملی تصمیم داشتند که اردوی آمادگی خود را پیش از آغاز اردوها مسابقات در مالزی برپا کنند که با مخالفت شورای برون مرزی، تیم ایران تنها برای حضور در رقابت‌ها عازم مالزی شد.

کاروان شنای ایران را در این مسابقات هشت شناگر تشکیل می‌دادند. تیم ملی شنا که به منظور برگزاری یک اردوی تمرینی و مسابقاتی به مالزی رفته بود در نخستین روز مسابقات شنای کاپ آزاد این کشور موفق به کسب یک مدال نقره و یک عنوان چهارمی شد.

در این رقابت‌ها که 250 شناگر از کشورهای مالزی، اندونزی، قطر، سنگاپور استرالیا، سریلانکا،هنگ کنگ و هند حضور داشتند، تیم ایران متشکل از پوریا مالدار قصری،امیر محمد شجاعی‌فر،افشین عسگری و محمد بیداریان موفق شد پس از اندونزی و بالاتر از تیم میزبان در جایگاه دوم قرار بگیرد و به مدال نقره این مسابقات دست پیدا کند. همچنین احمدرضا جلالی نیز در ماده 400متر مختلط انفرادی به عنوان چهارمی دست یافت.

در پایان مسابقات شنای کاپ آزاد مالزی تیم ملی شنا، موفق به کسب 4 مدال نقره در مواد 4 در 200 متر آزاد، 4 در 100 متر مختلط انفرادی، 50 متر پروانه (افشین عسگری) و 4 در 100 متر آزاد تیمی و ثبت یک رکورد جدید ملی شد.


دوشنبه 21/12/1391 - 10:47 - 0 تشکر 593907


* سرپرستی که آماده رفتن بود


چندی بعد و در اواخر اردیبهشت حرف و حدیث‌ها در مورد تغییر در ریاست فدراسیون‌ها بر سر زبان‌ها افتاد و فدراسیون شنا از جمله گزینه‌هایی بود که احتمال تغییر در آن بیشتر از سایرین به نظر می‌رسید.

غلامرضا جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس فارس درباره اینکه گفته می‌شد وی نیز یکی از گزینه‌های موردنظر وزارت ورزش در تغییرات فدراسیون‌ها است گفت: صحبت‌هایی با وزیر انجام داده‌ام، اما هنوز ابلاغی در این رابطه به دست من نرسیده است. هر وقت ابلاغ کنند در چارچوب ضوابط و اعتقاداتی که دارم به امر ولی تابع حکم حکومتی هستم.


دوشنبه 21/12/1391 - 10:48 - 0 تشکر 593908


* کسب یک مدال طلا و سه نقره در مسابقات ترکیه و رضایت حضرتی


چندی بعد در حالی که تصمیم گرفته شده بود تیم ملی شنا برای حضور در رقابت‌های انتخابی المپیک عازم ترکیه شود، این سفر به دلایل فنی در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت، اما سرانجام این امر محقق شد و تیم ایران متشکل از محمد علیرضایی، افشین عسگری، احمدرضا جلالی، محمد بیداریان راهی ترکیه شد. تیم ملی شنا که با 4 شناگر در رقابت های کاپ آزاد ترکیه که آخرین مرحله از رقابت‌های انتخابی المپیک 2012 لندن به شمار می‌رفت موفق به کسب یک مدال طلا و سه نقره شد و به کارش پایان داد.

پیش از این قرار بود ملی‌پوشان شنا برای کسب سهمیه المپیک در رقابت‌های مجارستان و فرانسه حضور پیدا کنند که به دلیل صرف هزینه کمتر مسئولان تصمیم‌ گرفتند تیم عازم ترکیه شود.

خشایار حضرتی، سرمربی تیم اعزامی ایران به ترکیه درخصوص عملکرد تیم ملی شنا در رقابت‌های ترکیه و کسب یک مدال طلا و 3 نقره توسط شناگران ایرانی اظهار داشت: رقابت‌ها از نظر مدالی خوب بود، اما از نظر رکوردی شرایط خوب نبود، چراکه ملی‌پوشان ایران با رکوردهای خود فاصله زیادی داشتند.دوشنبه 21/12/1391 - 10:48 - 0 تشکر 593909

* عدم حضور واترپلوئیست‌ها در مسابقات قزاقستان و جدی‌تر شدن تعلیق

از سوم تیرماه نخستین اردوی متمرکز تیم واترپلوی جوانان ایران برای شرکت در مسابقات قهرمانی جوانان آسیا در محل استخر سه‌گانه شهید شیرودی برگزار شد؛ هدایت تیم واترپلوی جوانان کمتر از 20 سال ایران را رومان پولاچیک، سرمربی اسلواک بر عهده داشت.

این تیم خود را برای مسابقات قهرمانی جوانان آسیا که اوایل شهریور ماه جاری به میزبانی آلماتی قراقزستان برگزار شد آماده می‌کرد.

این تیم در حالی خود را آماده می‌کرد که صحبت از تعلیق فدراسیون و عدم اعزام تیم به مسابقات قزاقستان بسیار جدی شده بود، اما تا آخرین لحظه مسئولان فدراسیون اعلام می‌کردند تیم به مسابقات قزاقستان اعزام خواهد شد. مربی تیم ملی واترپلوی جوانان گفت: خبر تعلیق فدراسیون شنا را شنیده‌ام، اما مسئولان گفته‌اند تمرینات را ادامه دهیم، چون تیم به قزاقستان اعزام می‌شود.

محسن سمیع‌زاده، مدیراجرایی فدراسیون شنا هم گفت: با ارسال نامه‌ای به IOC درخواست تعیین تکلیف کرده‌ایم که هنوز جوابی به ما نداده‌اند.

به هر حال تیم واترپلو جوانان ایران که طبق برنامه قرار بود برای شرکت در مسابقات قهرمانی آسیا راهی آلماتی قزاقستان شود، به دلیل صادر نشدن روادید، از سفر به این کشور بازماند و نتوانست در این مسابقات شرکت کند.

این اتفاق موجب شد تا صحبت‌هایی که آن روزها درمورد تعلیق می‌شد جدی‌تر به نظر برسد.


دوشنبه 21/12/1391 - 10:53 - 0 تشکر 593910

* نیک‌بین آمد و تعلیق را به صورت شفاهی رفع کرد!

خبر جابجایی در راس فدراسیون شنا بازهم پس از مطرح شدن خبر تعلیق فدراسیون به گوش می‌رسید و صحبت از برانوش نیک‌بین بود؛ محسن رضوانی، سرپرست دبیری فدراسیون هم درخصوص جابه‌جایی‌ سرپرست فدراسیون شنا اظهار داشت: عدم‌ثبات در مدیریت موجب آسیب رسیدن به بدنه ورزش می‌شود، البته یک سرپرست تمام اختیارات یک رئیس را دارد. من در مدتی که در فدراسیون فعالیت می‌کنم توجهی به اتفاقات و جابجایی‌ها ندارم و تلاش می‌کنم که وظایفم را به نحوه احسن انجام دهم.

وی گفت: 2 سال پیش به‌دنبال این بودیم که نیک‌بین امور فدراسیون را در دست بگیرد، اما آن زمان محقق نشد.

سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان برانوش نیک‌بین به عنوان سرپرست جدید فدراسیون معرفی شد و غلامرضا جعفری به فدراسیون ورزش‌های روستایی و عشایری رفت.

نیک‌بین کار خود را آغاز کرد و از همان اوایل کار خود اعتقاد داشت که فدراسیون شنا تعلیق نیست و نمی‌شود. در این بین برخی ناهماهنگی‌ها هم به چشم خورد که از جمله آنها می‌توان به ثبت نام جعفری در سایت فدراسیون جهانی و نامه‌نگاری با اسم محسن رضوانی اشاره کرد.

سرپرست فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو در مورد احتمال تعلیق این فدراسیون خاطرنشان کرد: هنوز نامه‌ای به صورت کتبی به ما اعلام نشده است و ما در تلاش هستیم تا تنها نماینده شنا را به المپیک اعزام کنیم.

نیک‌بین با تاکید بر اینکه هنوز هیچ نامه‌ای به صورت رسمی به ما نرسیده است گفت: فعلا مشکلی خاصی از بابت تعلیق فدراسیون شنا وجود ندارد؛ خیالتان راحت باشد. وقتی برای ورزشکاران دعوتنامه ارسال می‌شود یعنی مشکلی نداریم.دوشنبه 21/12/1391 - 10:54 - 0 تشکر 593911

* جوانان واترپلوئیست دوازدهم جهان شدند

تیم واترپلوی جوانان ایران ( زیر 18 سال) از 11 آذر رقابت‌های خود در مسابقات قهرمانی جوانان جهان را آغاز کرد و در نخستین دیدار موفق شد تیم ترینیداد و توباگو، نماینده آمریکای جنوبی را با نتیجه 9 بر 7 شکست دهد.

در رقابت‌های قهرمانی جوانان جهان که در شهر پرتث استرالیا جریان داشت، تیم واترپلوی کشورمان برای تعیین رده بندی یازدهم - دوازدهمی جهان به مصاف تیم جوانان کانادا رفت و در پایان با شکست 11 بر 8 مقابل حریف خود به عنوان دوازدهمی جهان دست یافت.

تیم جوانان ایران در مجموع 7 دیدار خود در رقابت‌های قهرمانی جهان به دو پیروزی (ترینیدادوتوباگو و ازبکستان) و 5 شکست (رومانی، یونان، استرالیا، برزیل و کانادا) دست یافت و در جایگاه دوازدهم جهان ایستاد.

نخستین دوره رقابت‌های قهرمانی جوانان جهان که از روز 11 آذر با شرکت 20 تیم در شهر پرتث استرالیا آغاز شده بود، 19 آذر با برگزاری دیدارهای رده‌بندی و فینال و معرفی تیم قهرمان به پایان رسید.

در پایان مسابقات تیم ایتالیا با شکست مجارستان قهرمان این دوره شد و صربستان با غلبه بر کرواسی در دیدار رده‌بندی به مقام سوم دست یافت. همچنین در رده‌بندی بهترین گلزنان مسابقات جوانان جهان، حامد ملک‌ خانبانان، کاپیتان تیم جوانان کشورمان رده سوم این رده‌بندی را به خود اختصاص داد.


دوشنبه 21/12/1391 - 10:55 - 0 تشکر 593912

* یورگ وویت 6 ماه آمد و رفت!


در تاریخ 4 تیرماه سال 91 بود که در نشست کمیته فنی شنا ضمن تصویب ساختار جدید تشکیلاتی تیم‌های ملی شنا، یورگ وویت، مربی آلمانی به سمت سرمربی تیم ملی شنا انتخاب شد. پس از چند ماه کار کارشناسی و با تصویب کمیته فنی و تایید سرپرست و دبیر فدراسیون شنا، ساختار جدید تیم ملی شنا تصویب شد که بر این اساس در راس تیم ملی شنا مسئولیت فنی بر عهده یورگ وویت به عنوان سرمربی قرار گرفت.

در نشست اعضای کمیته فنی شنا و پس از جمع‌بندی نظرات فنی اعضای این کمیته مقرر شد خشایار حضرتی، عباسعلی کشتکار و فرهاد خائفی به عنوان مربیان تیم ملی در کنار یورگ وویت هدایت تیم ملی شنا را بر عهده بگیرند، اما تنها 6 ماه بعد به دلیل مشکلات اقتصادی در مراسمی که با حضور برانوش نیک‌بین، سرپرست فدراسیون شنا، محسن رضوانی و محسن سمیع‌زاده، دبیر و مدیر اجرایی فدراسیون شنا برگزار شد ضمن تقدیر از زحمات 6 ماهه یورگ وویت، سرمربی آلمانی تیم ملی شنا، همکاری این مربی با فدراسیون شنا پایان یافت.

مسئولان فدراسیون شنا، شرایط اقتصادی کشور و مسائلی که پیرامون حوزه ارز اتفاق افتاد را دلیل قطع همکاری با این سرمربی آلمانی عنوان کردند.دوشنبه 21/12/1391 - 10:55 - 0 تشکر 593913

* نماینده وایلدکارتی شنای ایران در المپیک کاری از پیش نبرد

المپیک جدی‌ترین میدان برای مسئولان شنا بود که تنها یک نماینده در آن داشتند. محمد بیداریان تنها نماینده ایران در لندن بود که با وایلدکارت توانسته بود در آن مسابقات حضور پیدا کند.

سرانجام محمد بیداریان در سومین روز رقابت‌های شنای رقابت‌های 2012 المپیک لندن از ساعت 10:50 به وقت لندن(13:30 به وقت تهران) در سالن "آکواتیس" و در دسته سوم ماده 100 متر آزاد رقابت خود با حریفان را آغاز کرد.

در این ماده که با رقابت 60 شناگر و در 8 دسته برگزار می‌شد، محمد بیداریان در خط ششم با شناگران کشورهای ارمنستان، گواتمالا، آروبا، آلبانی، مالت، بولیوی و گوام همگروه بود.

شناگر 23 ساله المپیکی ایران در مرحله مقدماتی توانست 100 متر را در مدت زمان 52 ثانیه و 93 صدم ثانیه شنا کند و در جایگاه ششم قرار بگیرد. در این گروه شناگر آلبانی در مکان نخست قرار گرفت.

محمد بیداریان پس از عدم راهیابی به مرحله دوم مسابقات المپیک 2012 لندن عدم ثبات مدیریت و کمبود امکانات را در عملکردش تاثیرگذار دانست.


دوشنبه 21/12/1391 - 10:56 - 0 تشکر 593914

* فولاد مبارکه و نفت امیدیه آسیایی شدند


لیگ برتر واترپلوی باشگاه‌‌های کشور هم از جمله برنامه‌های فدراسیون بود که با فراز و نشیب‌های فراوان بالاخره انجام و قهرمانش مشخص شد، اما تا رسیدن به نقطه پایان اتفاقات عجیبی در این لیگ افتاد که از جمله آن می‌توان به درگیری و تهدید به کناره‌گیری برخی تیم‌های اشاره کرد. در پایان نیم فصل این مسابقات تیم واترپلو فولاد ماهان سپاهان قهرمان نیم فصل بیست و دومین دوره لیگ برتر شد.

با پایان یافتن نیم فصل نخست، نیم فصل دوم با کمی تاخیر آغاز شد که علی گرامی، رئیس سازمان لیگ برتر واترپلو پرداخت نشدن حق مشارکت باشگاه‌ها و عدم ارائه مدارک مورد نیاز به سازمان لیگ را دلیل تعویق این مسابقات اعلام کرد.

آخرین دیدار بیست‌و‌دومین دوره رقابت‌های لیگ برتر واترپلو باشگاه‌های کشور در ورزشگاه انقلاب اصفهان بین تیم‌های فولاد ماهان سپاهان و آزادی اهواز برگزار شد که تیم فولاد ماهان با برتری 15 بر 5 مقابل میهمان خود، عنوان قهرمانی این دوره از رقابت‌های لیگ برتر واترپلو را به خود اختصاص داد. تیم نفت امیدیه هم با وجود شکست در دیدار پایانی عنوان نایب قهرمانی لیگ برتر واترپلو را به‌دست آورد تا به همراه فولاد ماهان سپاهان نماینده کشورمان در فصل آینده رقابت‌های واترپلو جام باشگاه‌های آسیا باشد.

در پایان رقابت‌های لیگ برتر واترپلو باشگاه‌های کشور فولاد ماهان سپاهان با 20 امتیاز بر سکوی قهرمانی ایستاد. تیم نفت امیدیه با 16 امتیاز دوم شد و آزادی اهواز با 12 امتیاز در مکان سوم این فصل قرار گرفت.

در لیگ دسته اول واترپلو هم حاشیه کم نبود که مهمترین آن اتفاقی بود که سرمربی تبریز به کمک فرزندانش داور را راهی بیمارستان کرد! که پس از آن کمیته انضباطی جریمه سنگینی برای آنها در نظر گرفت.برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی