سينما و تلویزیون (بازدید: 470)
يکشنبه 20/12/1391 - 23:32 -0 تشکر 593862
از آی فیلم تا شبکه های دیجیتال


عطاران و مدیری ممنوع‌التصویر نیستند/ مانع پخش سریال خارجی نمی‌شویم


به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری علی دارابی معاون سیما درباره ویژه برنامه‌های نوروزی شبکه‌های سیما بعد از ظهر روز گذشته شنبه 19 اسفند در تالار تشریفات مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

دارابی در این نشست درباره تأسیس شبکه‌های کابلی توضیح داد: بر اساس اصل 44 قانون اساسی تأسیس این شبکه‌ها در اختیار رسانه ملی قرار دارد و ما با مسایل جدیدی در حوزه فناوری‌های نوین روبرو هستیم که باید بررسی‌شان کنیم و ابعاد مختلف آن را بسنجیم. اکنون در برنامه‌ریزی و سیاست‌های ما چنین امری وجود ندارد.

 

مشکل سریال‌های مناسبتی فیلمنامه است

وی در پاسخ به انتقاداتی درباره سریال‌های مناسبتی گفت: سریال‌های مناسبتی محرم، دفاع مقدس و دهه فجر ما مشخص شده و هنرمندان در حال کار هستند. جلسات فراوانی را با تهیه کنندگان و کارگردانان مختلف داشته ایم و در این زمینه هزینه می کنیم اما مشکل از کجاست؟ ما در کشور از ضعف فیلمنامه رنج می‌بریم. فیلمنامه‌نویسان باسواد کم داریم. بحث داستان نیز قابل توجه است از سال آینده نشست بزرگی با حضور داستان نویسان خواهیم داشت. فیلم و سریال به تحقیق و پژوهش نیازمند است در این زمینه باید زمان و هزینه گذاشته شود.

وی افزود: در همین راستا تولید بدون پژوهش را در سه سال اخیر ممنوع اعلام کردیم و دوستان ما تلاش می کنند آثارشان در مناسبت‌ها بهتر شود مثلا سال گذشته دو سریال ماه رمضانی به پخش نرسید بنابراین ما در برخی از شبکه‌های سیما دو برابر نیاز تولید می کنیم. قطعا در این کمبود بودجه اگر چنین عملکردی داریم به دلیل ایجاد رقابت بین شبکه‌ها مختلف است تا بهترین آثار را پخش کنیم.

 

نگارش دو سریال نوروز 93

دارابی با بیان اینکه برای ماه رمضان سال آینده 4 یا 5 سریال تولید می شود و تنها 3 اثر روی آنتن خواهد رفت، اذعان کرد: مشکل بودجه پاشنه آشیل ما شده است و ما با این‌حال تدارک بهترین ها را خواهیم دید. برای مثال دو سریال نوروزی سال 93 در مرحله اتمام نگارش هستند و می‌توانند بعد از عید کلید بخورند.

معاون سیما با اشاره به تولید برنامه در زمینه شعار سال از "پایش" به عنوان برنامه ای موفق و پربیننده نام برد و افزود: مشکلی که وجود دارد این است که فرهنگ پاسخ گویی بین برخی نهادها و مسئولان وجود ندارد ما نیز با شما در یک افق مشترک زندگی می کنیم و در این زمینه مشکل داریم ممکن است نقدهایی در رسانه ملی ارائه شود که مورد پسند مسئولان نباشد. با این حال "پایش" پربیننده شده و ما برنامه‌های گفتگومحور دیگری در این زمینه تولید خواهیم کرد چراکه این وظیفه جدی بر دوش رسانه است.

 

تأسیس چند شبکه جدید در سال 92

قائم مقام پیشین ضرغامی درباره شبکه های جدید سیما گفت: شبکه ثریا در حوزه علم و فناوری و شبکه های زیارت، توریست، کودک و نوجوان، فرهنگ و هنر و 3 تا 5 شبکه ورزشی در فهرست داریم و با حل مسائل فنی و بودجه براساس مطالعات و پیش بینی‌های صورت گرفته این شبکه ها را تاسیس خواهیم کرد.

دارابی ضمن توضیحاتی درباره تولید سریال های انقلابی و دفاع مقدسی، از "ارمغان تاریکی" جلیل سامان به عنوان اثری به یادماندنی یاد کرد و با اشاره به تولیدات دیگری همچون "یلدا" و "یک تکه زمین" خاطرنشان کرد: ما هم در تلویزیون مسئولیت داریم و هم به فکر قبر و قیامتمان هستیم بنابراین سخت می گیریم تا کارها بهتر شود. "آخرین روزهای زمستان" نیز توسط جمعی از دانشجویان دانشکده صدا و سیما ساخته شد.

 

نمی‌گوییم ما آمدیم جا را باز کنید

معاون سیما درباره حذف زبان فارسی از شبکه آی فیلم یادآور شد: این شبکه یکی از شبکه های موفق و تاثیرگذار سازمان است که ما نمی خواهیم کم‌فروغ باشد بلکه چون شبکه تماشا سریال پخش می کند مسئله زبان فارسی را طرح کردیم شاید در جمع بندی این موضوع مصلحت اندیشی دیگری شود ما هم در معاونت سیما نخواستیم بگوییم جا را برای ما باز کنید بلکه یک تصمیم حرفه ای گرفتیم.


دولت نصف بودجه‌ امسالمان را نداد

جذب حامی مالی و ساخت برنامه های مشارکتی موضوع دیگری بود که دارابی درباره آن اظهار کرد: نیمی از بودجه صدا و سیما را دولت می دهد که امسال نیمی از آن را هم نداد. بنابراین بحران جدی بوجود آمد که البته در تمام کشور گرفتار آن شدند ما در خط مقدم نبرد هستیم و باید جبهه خود را تقویت کنیم بنابراین نیمی از بودجه‌مان از طریق آگهی و مشارکت تامین می‌شود البته نباید این موضوع به شکل گل‌درشت خودنمایی کند.

 

قرار نیست شبکه‌های تماشا و نمایش تولید داشته باشند

وی درباره پخش تولیدات خارج از سازمان صدا و سیما تصریح کرد: ما بر اساس ضوابط و سیاست های رسانه ملی کار می کنیم. درباره تامینی بودن تمام برنامه های شبکه های دیجیتال نیز باید بگویم این طور نیست و شبکه هایی چون ورزش، سلامت و مستند برنامه های فراوانی تولید می کنند اما برخی شبکه ها هستند که کارکرد اوقات فراغت و سرگرم کنندگی دارند و اصلا قرار نبوده وظیفه تولید را برعهده بگیرند. شبکه های تماشا و نمایش از این جمله اند.

معاون سیما با بیان اینکه شبکه فرهنگ و هنر براساس نیاز دیگر شبکه ها و بازپخش آثار آنها تاسیس خواهد شد در این رابطه گفت: ما در طول هفته 152 برنامه گفتگو محور از شبکه های مختلف پخش می کنیم که امکان بازپخش ندارند در حالیکه فوق العاده پرمخاطب هستند.

 

ما در رأی داوران جشنواره جام جم مداخله نکردیم

دارابی درباره عدم حضور هنرمندانی چون مهران مدیری و رضا عطاران در شبکه‌های سیما تصریح کرد: "بزنگاه" ساخته رضا عطاران از جمله آثاری بود که در جشنواره جام جم مورد نقد قرار گرفت ما در رای داوران مداخله‌ای نکردیم اما خود من حساس شدم که چطور هیچکدام از آنها به چنین آثاری رای نداده اند و مشخص شد آنها نقدهای فوق العاده جدی به این آثار داشتند. اما از "وضعیت سفید" که جوایز را درو کرد قاطعانه و با استدلال دفاع می کردند.

معاون سیما یادآور شد: درباره عدم حضور اشخاص نام برده نیز باید بگویم برخی از دوستان دغدغه های دیگری دارند و در حوزه های متفاوتی مشغول به کار هستند اما ما ملاحظات و ضوابطی داریم که براساس آنها دست به تولید می زنیم.

وی از برگزاری جلسه‌ای با حضور کارگردانان معروف کشور که در این سال ها سریال نداشته اند، خبر داد و گفت: ما کارگردان غایبی نداریم و کسی از نظرمان ممنوع نیست.

 

تصمیم نداریم مانع پخش سریال خارجی شویم

معاون ضرغامی در امور سیما از 11 باکس پخش سریال خارجی در هفته نام برد و تاکید کرد: در برخی از این آثار اشکالات جدی از نظر مبانی فرهنگی و ارزش ها وجود دارد و ما هم نمی خواهیم پخش آنها را قطع کنیم بلکه در تلاشیم مردم که شایسته بهترین ها هستند، آثار مطلوبشان را ببینند.

دارابی در پایان تاکید کرد: ما باید کمک کنیم جامعه به شرح صدر و مداوای بیشتری برسد در این زمینه رسانه ملی مورد تقدیر رهبر انقلاب بوده و همواره در این راستا می کوشد.

 

**پخش هم‌زمان اذان از شبکه‌ها در لحظه سال تحویل

دارابی همچنین از حضور قاریان ممتاز و بین المللی در ویژه برنامه‌های سال تحویل خبر داد و گفت: برای اولین بار زمان تحویل سال این قاریان به صورت زنده اذان می‌گویند. ما ارتباط زنده نیز با اماکن مذهبی خواهیم داشت و برنامه‌های راهیان نور نیز مانند سال‌های گذشته پوشش داده می شود. ضمن اینکه ما از روز 5 فروردین هم‌زمان با شهادت حضرت زهرا(س) ویژه برنامه‌هایی خواهیم داشت.

 

**تهیه‌ویژه برنامه برای درگذشتگان

 

معاون سیما همچنین از تهیه ویژه برنامه‌هایی برای درگذشتگان سال 91 نظیر آیت‌الله مجتبی تهرانی، آیت الله خوش‌وقت، هنرمندان درگذشته و...  خبر داد. او همچنین اعلام کرد پخش بیش از 60 مستند در ساعات مناسب در دستور کار سیما قرار گرفته که از جمله آنها مستند «آفریقا» است.

 

**حضور 400 مهمان در شب و روز تحویل سال

 

به گزارش فارس، معاون سیما در بخش دیگری از سخنان خود راجع به ویژه‌برنامه‌های شب و روز تحویل سال عنوان داشت: در شب و روز تحویل سال بیش از 400 نفر از هنرمندان، ورزشکاران، خانواده‌ شهدا، ایثارگران، چهره‌های ماندگار، نخبه‌ها، چهره‌های مذهبی، سیاسی، فرماندهان دفاع مقدس، خوانندگان، بازیگران و قاریان بین المللی به عنوان مهمان در برنامه‌ها حضور دارند.


**حضور همه وزرای آموزش و پرورش در شبکه آموزش

 

دارابی در این نشست ضمن برشمردن برخی برنامه‌هایی که ایام نوروز از تلویزیون پخش می‌شوند، از حضور همه وزیران آموزش و پرورش در بعد از انقلاب در شبکه آموزش سیما خبر داد و گفت: شبکه جام‌جم طولانی‌ترین برنامه تحویل سال را دارد. ضمن اینکه مشاعره و دستان نیز در نوروز پخش می‌شوند.

 

**پخش 128 فیلم سینمایی در نوروز

معاون سیما تصریح کرد:در نوروز امسال 128 فیلم سینمایی جدید داخلی و خارجی به روی آنتن خواهد رفت که 50 عنوان، داخلی، 12 عنوان ایرانی، 38 درام، 9 طنز، 2 ماجراجویی، 3 جنایی، 14 انیمیشن، 7 حادثه‌ای، 5 خانوادگی، 7 فانتزی را تشکیل می‌دهند.

در حقیقت امسال مخاطبان با یک شبکه مجازی سینمایی مواجه هستند که در هر ساعت از 8 تا 24 می‌توانند یک فیلم از یک شبکه ببینند. شبکه نمایش نیز از 29 اسفند تا 16 فروردین ماه 109 فیلم و انیمیشن پخش می‌کند.


**حذف زبان فارسی «آی فیلم» فعلا مصلحت نیست

 

به گزارش فارس، بخش دیگری از این مراسم به طرح پرسش از معاون سیما اختصاص داشت. دارابی در این بخش در پاسخ به خبرنگار فارس مبنی بر اینکه پس از اعلام خبر حذف زبان فارسی به نقل از شما در خبرگزاری فارس، کاربران بسیاری با اعلام نظراتشان نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کردند، آیا شما همچنان مصر به حذف زبان فارسی از این شبکه پرمخاطب هستید؟ عنوان داشت: 

شبکه آی‌فیلم شبکه‌ای فوق‌العاده موفق و تاثیرگذار است. من نظرات کاربران خبرگزاری فارس را خواندم. آنچه درباره حذف زبان فارسی از شبکه آی فیلم گفته شد، در جهت موازی کاری با شبکه تماشا نیست. بلکه در راستای تخصصی شدن عملکرد شبکه‌هاست. با توجه به ایجاد این نگرانی‌ها در میان مخاطبان؛ ابعاد این موضوع در سازمان صدا و سیما بررسی می‌شود و شاید این کار فعلا مصلحت نباشد و فعلا اتفاقی نیفتد.

 

**«مردان آهنین» اشکالات جدی داشت

 

دارابی همچنین درباره حذف برنامه «مردان آهنین» از جدول پخش برنامه‌های نوروزی تلویزیون نیز اظهارداشت: شورای ورزش سیما در راستای اشاعه روحیه جوانمردی و پهلوانی حرکت می‌کند، اما اشکالات جدی به این برنامه وارد است. چنین برنامه‌هایی باید موجب اعتلای ورزش جامعه باشد، درحالی که «مردان آهنین» فاقد این ویژگی‌ها بود. جایگزین این برنامه؛ برنامه «قوی‌ترین مردان پایتخت» را خواهیم داشت که فاقد این اشکالات است و امیدوارم جوانان از آن استفاده کنند.

وی همچنین درباره پخش فیلم‌های خارجی نیز گفت: ما یا باید این فیلم‌ها را پخش نکنیم، یا باید با حداقل اصلاحات آنها را به روی آنتن ببریم. تلاشمان برای اجرای شیوه دوم است و در این زمینه نیز کار حرفه‌ای انجام می‌دهیم.

 

**تلاشمان برای رساندن «کلاه قرمزی» به نوروز ۹۲ است

 

معاون سیما درباره پخش مجموعه «کلاه قرمزی» در نوروز ۹۲ نیز عنوان داشت: مدیر شبکه دو کار را مدیریت می‌کند و تلاشمان این است که سریال برای پخش آماده شود. بروز اختلاف میان تهیه‌کننده و تلویزیون نیز کاملا طبیعی است و امیدوارم با رفع این موارد کلاه قرمزی را به پخش برسانیم.


**برخی نهادها با تلویزیون همکاری نمی‌کند

 

وی همچنین درباره تولید برنامه با موضوع شعار سال نیز گفت: ما برنامه «پایش» را با هدف شعار سال تولید کردیم که بسیار هم موفق و پربیننده است. مشکلی که داریم این است که یکسری نهادها که باید با ما همکاری لازم را نمی‌کنند. برنامه‌هایی داشتیم که اصلا مسئولان بیایند و توضیح بدهند که چه کارهایی انجام داده‌اند، اما این همکاری با ما نشد.

دارابی گفت: برای شبکه‌های جدید اولویت‌هایی نظیر ثریا، زیارت، کودک و نوجوان، فرهنگ و هنر و ... در نظر گرفته‌ایم.

 

به گزارش فارس، جلسه معاون سیما با اهالی رسانه با گرفتن عکس یادگاری پایان یافت.


** ممیزی فیلم‌ها برای صیانت از ارزش‌های جامعه است

 

دارابی درباره اینکه چرا آثار سینمایی برای پخش از شبکه‌های تلویزیونی دچار ممیزی می‌شوند، توضیح داد: معاونت سیما نه تنها برای فیلم‌های سینمایی، بلکه سریال‌های کشورهای شرقی و حتی جهان اسلام با مشکلاتی در پخش مواجه است و سعی می‌کند بدون آسیب رساندن به ساختار فیلم، از ارزش‌های جامعه صیانت کند.

 

وی درباره رعایت حق کپی‌رایت در صدا و سیما نیز تاکید کرد: کپی‌رایت مساله‌ای است که کشور باید درباره آن تصمیم بگیرد، زیرا اکنون بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌های صدا و سیما نیز بدون رعایت کپی‌رایت در شبکه‌های ماهواره‌ای پخش می‌شوند.

 

** راه‌اندازی چند شبکه ورزشی لازم است

 

دارابی اضافه کرد: برای سال آینده کار مطالعاتی راه‌اندازی 10 شبکه جدید در سیما صورت گرفته و در شرایط کنونی لازم است چند شبکه ویژه ورزش راه‌اندازی شود.

 

وی درباره سیاست افزایش تعداد شبکه‌های سیما، افت کیفیت برنامه‌های آن و نیز تداخل کاری این شبکه‌ها با یکدیگر گفت: شبکه‌های سیما در پاسخ به نیازهای مخاطبان شکل می‌گیرد.

معاون سیما با تاکید بر اینکه راه‌اندازی شبکه‌ها پس از طی تشریفات اداری امکان‌پذیر خواهد بود، اعلام کرد: اعلام تصمیم سازمان برای ایجاد 10 شبکه به معنی راه‌اندازی آنها در سال 92 نیست.

دارابی با معرفی شبکه‌های جدید ادامه داد: شبکه‌های ثریا، علم و فناوری، زیارت، توریسم، کودک و نوجوان و همچنین فرهنگ و هنر به همراه سه تا پنج شبکه ورزشی از شبکه‌هایی هستند که طبق نظرسنجی سازمان صدا و سیما نیاز به راه‌اندازی آن وجود دارد و ارزیابی‌های لازم در این‌باره صورت گرفته است.

 

**‌ عمر سیستم آنالوگ تا سال 2015 است

 

معاون سیما یادآور شد: به دلایل فنی هنوز شبکه‌های نسل اول (آنالوگ) پوشش گسترده‌ای در کشور دارد و شبکه‌های دیجیتال هنوز نتوانسته همه نقاط کشور را پوشش دهد، اما تا سال 2015 باید با سیستم آنالوگ وداع کرد و به سمت نسل جدید شبکه‌ها رفت. تلاش می‌شود تا شبکه‌های سیما با هم تداخل نداشته باشند و از این رو تخصصی شدن شبکه‌ها مزیت اصلی شبکه‌های تلویزیونی خواهد بود.

او تاکید کرد:شبکه‌های دیجیتال به منزله مدیریت داشته‌های تلویزیون است.

معاون سیما با بیان اینکه برخی شبکه‌های دیجیتال از جمله «تماشا» و «نمایش» وظیفه تولید ندارند، خاطر نشان کرد: شبکه‌هایی چون «پویا» به پخش تولیدات مرکز صبا اختصاص دارد و شبکه‌های تخصصی دیگر از جمله سلامت، ورزش و مستند شبکه‌های تولیدی و تامینی به شمار می‌روند.

 

ایسنا ، مهر ، فارس

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی