انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 2120)
يکشنبه 13/12/1391 - 20:17 -0 تشکر 592788
مشکلات مربوط به پوشیدن لباس

« به نام خداوند بخشنده ومهربان »

سلام ؛

آیا کودک شما هنگام رفتن به مهد ، مدرسه و یا مهمانی به سختی لباس می پوشد ؟

و یا اینکه لباسی را که مناسب است نمی پوشد و اصرار بر پوشیدن لباس نامناسب دارد ؟

و هنگام عوض کردن لباسش باید چندین بار به او تذکر دهید و نهایتا شما را بسیار عصبی و ناراحت می کند ؟

و این مسئله منجر به درگیری بین شما و کودکتان می شود ؟

همیشه هنگام پوشیدن لباس نق می زند و ممانعت به عمل می آورد ؟

سر این مسئله که کدام لباس مناسب کدام مکان و زمان و فصل است با هم تفاهم ندارید ؟

يکشنبه 13/12/1391 - 20:19 - 0 تشکر 592791

کودکان بین سنین 2-4 سالگی تقریبا تمام قسمت های لباس پوشیدن را یاد می گیرند ،


در 2 سالگی می توانند پیراهن یا شلوار را از تن در آورند


و در 3 سالگی می توانند آن را بپوشند


در 5/3 سالگی می توانند دکمه ها را ببندند


و در 5 سالگی می توانند تمام قسمتهای لباس پوشیدن به جز بستن بند کفش را خودشان انجام دهند.البته فراموش نکنید بین کودکان تفاوت وجود دارد و هرگز آنها را باهم مقایسه نکنید در ابتدا بهتر است مهارتهای لباس پوشیدن را به  کودک آموزش دهید و لباس پوشیدن رابرای او خوشایند کنید ، زمانیکه کودک بی حوصله و خواب آلود یا گرسنه هست خیلی در این کار اصرار نورزید، اگر خودتان احساس گرما یا سرما می کنید با او هم همانطور رفتار نکنید و موارد زیر را رعایت کنید :

يکشنبه 13/12/1391 - 20:21 - 0 تشکر 592792

1-هرگز برای خوشامد دیگران و تعریف و تمجید و یا به اصطلاح شیک و گران بودن ، لباس برای کودک تهیه نکنید و او را مجبور به پوشیدن لباس نکنید.2-لباس های راحت و مناسب تهیه کنید. در انتخاب نوع و مدل و جنس لباس دقت نمایید.3-گاهی اوقات برای تهیه لباس نظر کودک را بپرسید و می توانید برای خرید لباس با هم بروید.4-هنگام پوشیدن لباس برای او شعر بخوانید ، قصه تعریف کنید و یا اسباب بازی بدستش دهید تا با آن بازی کرده و حوصله اش سر نرود .

يکشنبه 13/12/1391 - 20:23 - 0 تشکر 592794

5- برای او توضیح دهید چرا و چگونه لباس می پوشیم و هر لباسی مناسب چه مکان و چه فصلی است ، می توانیم در این هنگام شعرهایی در مورد اعضای بدن و لباس های مختلف بخوانیم و از کتاب ها و فیلم هایی که در این زمینه هستند استفاده کنیم.6- او را تشویق کنید که لباس عروسک هایش را بپوشاند و یا لباس های آنها را عوض کند.7- کودک رابا خودتان مقایسه نکنید ، صبور باشید ، او به اندازه شما مهارت و توانایی و تجربه ندارد که به همان سرعت لباس پوشیده ، زیپ و دکمه و بند را ببندد.8- می توانید با هم شروع به لباس پوشیدن کنید و این کار را به یک مسابقه تبدیل کنید . بهتر است پدر با پسر و دختر با مادر لباس بپوشد که همراه باهم مسائل مردانه و یا زنانه را تجربه کرده و یاد بگیرند.

يکشنبه 13/12/1391 - 20:25 - 0 تشکر 592795

9-  پیشرفت هایش را تحسین و تشویق نمایید.می توانید مسابقه ای ترتیب دهید مثلا به او بگویید اگر ظرف 5 دقیقه شلوارش را بپوشد جایزه می گیرد.10- هنگام رفتن به جایی ا ز قبل لباس ها را آماده کرده و اگر در پوشیدن لباس کند است زمان بیشتری را برای آماده شده اختصاص دهید تا نیازی به عجله کردن نباشد.11- اگر برای پوشیدن لباس نامناسبی اصرار می کندبدون عصبانیت برایش توضیح دهید به چه دلیل نمی تواند آن لباس را بپوشد و به او قول دهید در جایی دیگر به او اجزه پوشیدن آن را خواهید داد اگر قانع نشد با جدیت مانع شوید ووقتی حرفتان را پذیرفت سریع او را تحسین کنید . البته کمی انعطاف پذیر باشید مثلا اگر دختر 3 ساله شما در یک روز سرد زمستان اصرار کرد که با لباس عروسش همراه با تاج و تور مخصوص آن که تازه برایش خریده اید می خواهد به مهد برود تا دوستانش او را ببینند سخت گیری نکنید برای یکبار به او این اجازه را بدهید مشروط به آنکه هنگام خروج از خانه پالتو و کاپشن تنش باشد و یا با وسیله نقلیه به مهد بروید تا سرما نخورد و در ضمن یک دست لباس مناسب هم همراه ببرید . به مربی بدهید که بعد لباسش را عوض کند . و به کودک تذکر دهید که اگر لباسش کثیف یا پاره شود خودش مسئول آن است و لباس دیگری برای او تهیه نخواهید کرد.

يکشنبه 13/12/1391 - 20:26 - 0 تشکر 592797

12- نکته ای را که نباید هیچ گاه فراموش کنید این است که گاهی اوقات خود شما مقصر هستید مثلا زمانیکه کودک کوچکتر است و تمایل به پوشیدن لباسهایش دارد شما مانع شده و می گویید تو نمی دانی و یا چون این عمل به کندی توسط او صورت می گیرد حوصله نمی کنید و به او مجال نمی دهید و مرتبا می گویید زود باش ، چقدر کندی ، دیر شد و ... ولی بعدها که بزرگتر شد از او این انتظارات رادارید و در این موقع کودک به دلیل خاطرات بدی که در ذهنش مانده تمایل نشان نمی دهد.13- چنانچه روش های ذکر شده موثر نبود از محدودیت موقت استفاده نمایید یعنی می توانید کودک را از تفریح ، غذای مورد علاقه ، تماشای تلویزیون ...به مدت کوتاه مثلا برای همان روز محروم نمایید.منبع : آموزش رفتار با کودک و نوجوان / نوشته ی بیرقی و ایلان داغی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی