فرهنگ پایداری (بازدید: 171)
شنبه 5/12/1391 - 22:55 -0 تشکر 591573
عاشقی که در پروازها معشوق را می‌دید

خلبان تیز پرواز آسمان ایران که ساعتی از جنگ فاصله نگرفت و چنان جنگید که شهید دکتر چمران او را «ستاره درخشان جنگ کردستان» نامید و شهید تیمسار فلاحی او را «ناجی غرب و فاتح گردنه ها» خواند. او کسی است که رهبر فرزانه انقلاب، بعد از شهادتش فرمودند: «او اولین فرد نظامی بود که من در نماز به او اقتدا کردم.»

 
شهید خلبان علی اکبر قربان شیرودی در دی ماه ۱۳۳۴ در روستای بالا شیرود از توابع شهرستان تنکابن در خانواده ای کشاورز و متدین دیده به جهان گشود.
 
وی پس از گذراندن سال سوم متوسطه در زادگاه خویش، برای ادامه تحصیل راهی تهران شد و همراه با کار به تحصیل خود ادامه داد. شهید شیرودی با اتمام تحصیلات متوسطه در سال ۱۳۵۱ وارد ارتش شد و دوره مقدماتی خلبانی را در تهران به پایان رساند. سپس دوره هلی کوپتری کبرا را در پادگان اصفهان گذراند و با درجه ستوانیاری فارغ التحصیل شد.  
 
شهید شیرودی پس از پایان دوره خلبانی به عنوان خلبان به استخدام ارتش در آمد و به پادگان هوانیروز کرمانشاه منتقل شد. در این ایام با شهید احمد کشوری، از خلبانان مؤمن که از همشهریانش نیز بود آشنا شد.
 
این شهید بزرگوار در دوران مبارزات انقلاب اعلامیه های حضرت امام خمینی(ره) را در کرمانشاه پخش می کرد و در آستانه پیروزی انقلاب همراه با حجت الاسلام آل طاهر مسئولیت حفاظت از کرمانشاه به خصوص رادیو و تلویزیون و ادارات مهم دولتی را بر عهده گرفت. در غائله کردستان داوطلبانه به این منطقه شتافت و در مقابل گروه های ضد انقلاب به مبارزه پرداخت. در همین دوره و در سن ۲۴ سالگی به دلیل فداکاری های کم نظیر و تحرکات فوق العاده اش به عنوان فرمانده خلبانان هوانیروز انتخاب شد.
 
در اواخر مرداد ۱۳۵۸ آتش توطئه در پاوه شعله ور شد و این شهر در معرض سقوط قرار گرفت. شیرودی چنان نقش تعیین کننده ای در نجات شهر ایفا کرد که حجت الاسلام رفسنجانی به نشانه سپاسگزاری گفت: «شیرودی، حق بزرگی به گردن این کشور دارد.»
 
با شروع جنگ تحمیلی در ۳۱ شهریور ماه سال ۱۳۵۹ به منطقه کرمانشاه رفت و در عملیات های پروازی خود تلفات سنگینی را به نیروها و تجهیزات دشمن در نقاط استراتژیکی غرب کشور وارد کرد.
 
آخرین عملیات پروازی خلبان شیرودی در بازی دراز صورت گرفت. عراق لشکری زرهی با ۲۵۰ تانک و با پشتیبانی توپخانه و خمپاره انداز و چند فروند جنگنده روسی و فرانسوی، برای بازپس گیری ارتفاعات «بازی دراز» به سوی سر پل ذهاب گسیل می کند. 
 
شیرودی در هشتم اردیبهشت سال ۶۰ پس از انجام مأموریت خود به درجه رفیع شهادت نائل آمد و پیکر پاک و مطهرش در گلزار شهدای شیرود به خاک سپرده شد.
 
 
http://img1.tebyan.net/Big/1391/12/8445177832301652166115614498864817824492.jpg
 

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 5/12/1391 - 22:55 - 0 تشکر 591574

یک نفر عاشق که به طرف معشوق خود می رود
شهید شیرودی بالاترین ساعت پرواز در جنگ را در جهان داشت و با بیش از ۴۰ بار سانحه و بیش از ۳۰۰ مورد اصابت گلوله به هلی کوپترش ولی باز سرسختانه می جنگید و همیشه عاشق به تمام معنی بود.
وی بارها هنگام پرواز می گفت: وقتی که پرواز می کنم حالتی دارم همانند یک نفر عاشق که به طرف معشوق خود می رود. هر لحظه فکر می کنم که به معشوق خودم نزدیک تر می شوم و به آن آرزوی قلبی که دارم می رسم، ولی وقتی برمی گردم هرچند که پروازم موفقیت آمیز بوده باشد باز مقداری غمگین هستم چون احساس می کنم هنوز آنطوریکه باید خالص نشده ام تا مورد قبول دعوت خدا قرار بگیرم.
واکنش امام خمینی (ره) به خبر شهادت شهید شیرودی !!!
تیمسار فلاحی بعد از شهادت وی گفت: وقتی خبر شهادت شیرودی را به امام دادم یک ربع به فکر فرو رفتند؛ حضرت امام در مورد همه شهدا می گفتند خدا آنها را بیامرزد، ولی در مورد شیرودی فرمودند او آمرزیده است.
تا هر زمان که اسلام در خطر باشد می جنگیم
همه‌ خبرنگاران می‌دانستند او کیست. نام و آوازه او به گوششان رسیده بود.
یکی می گفت: «تا به حال، هلی کوپترش ۴۰ بار مورد هدف قرار گرفته و او از همه آنها جان سالم به در برده است…»
دیگری می‌گفت: «تا قبل از جنگ ایران و عراق، رکورد پروازهای عملیاتی در دست خلبانان آمریکایی بود که در جنگ ویتنام شرکت داشتند، ولی می‌گویند حالا او در دنیا رکورد دار است و کسی به اندازه او در پروازهای جنگی شرکت نداشته است…»
خلبان شیرودی در کنار هلی کوپتر جنگی‌اش ایستاده بود و خبرنگاران هر کدام به نوبت از او سؤال می‌کردند. خبرنگاری که از ژاپن آمده بود، پرسید: «‌شما تا چه هنگام حاضرید بجنگید؟»
شیرودی خندید. سرش را بالا گرفت و گفت: «‌ما برای خاک نمی‌جنگیم، تا هر زمان که اسلام در خطر باشد، … و ما دست در دست مظلومان این کره خاکی، به جنگ همه نامردها و ظالمین می‌رویم.»
منبع: خبرگزاری دانشجو

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

يکشنبه 6/12/1391 - 14:53 - 0 تشکر 591664

سایت بلاغ نیوز،‌ «فاطمه سیلاخوری» مادر امیر سرلشکر خلبان شهید «احمد کشوری» درگذشت مادر خلبان شهید علی اکبر قربان شیرودی را تسلیت گفت و از خداوند منان برای روح آن مادر بزرگوار بخشش و رحمت الهی را خواستار شد.

فاطمه سیلاخوری در ادامه به بیان خاطره‌ای از این مادر بزرگوار یک هفته قبل از شهادت فرزندش پرداخت که اینگونه روایت کرده بود: علی اکبر تازه از عملیات به خانه (روستای بالاشیرود تنکابن) برگشته بود، شب شهید کشوری را در خواب می‌بیند. این در حالی بود که چهار پنج ماهی از شهادت کشوری می‌گذشت.

 وی ادامه داد: گویا علی اکبر در خواب می‌بینید که احمد یک پارچ آب یخ را روی سر او می‌ریزد و می‌گوید: علی اکبر خوابی؟ مناطق غرب وضعیتش خوب نیست، پاشو برو عملیات...

 فاطمه سیلاخوری تصریح کرد: شهید شیرودی این خواب را برای مادرش تعریف کرد و بعد از آن به عملیات رفت و رشادت‌ها آفرید و در همان عملیات که در تاریخ ۸ اردیبهشت سال ۶۰ رقم خورد با شولای شهادت به دوست شهیدش (شهید کشوری) پیوست.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

دوشنبه 7/12/1391 - 13:11 - 0 تشکر 591799

سردار شهید خلبان علی اکبر شیرودی


در پادگان ابوذر موفق شدم این مرد بزرگ را درست بشناسم.در این ملاقات ایشان از رادیو تلویزیون سخت گله داشت و می گفت:

از اوایل جنگ کردستان تا امروز همیشه در میدان جنگ و خط مقدم هر جا خطری بوده،مقابله کرده و جلوی سقوط پادگان

اباذر را گرفته است.رادیو تلویزیون بارها با وی مصاحبه کرده و لی چون برخی از فرماندهان غیرمکتبی را مورد خطاب قرار داده

مصاحبه اش پخش نشده است.به من می گفت: اگر خدمت حضرت امام رسیدی به ایشان بگو که امروز در جبهه مکتب می جنگد

نه تخصص و ارزش زیادی دارد ولی در خدمت مکتب اگر مکتب ترویج نشود چیزی حافظ مملکت در درگیری با عراق نیست.

من در قیافه شیرودی مالک اشتر را دیدم و واقعا ابهت،شجاعت،رشادت و نفوذ کلام او در همکارانش مالک اشتر را

تداعی می کرد. او و دونفر شهید همکارش سهیلیان و کشوری حق بزرگی بر این کشور دارند و مبارزات غرب کشور

تا حد زیادی مرهون فداکاریهای این خلبان شهید است.

          کربلای جبهه ها یادش به خیر       سرزمین نینوا یادش به خیر               

 

       "شادی روح امام و شهدا صلوات"          

 

                                               

 
 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی