بهداشت و سلامت (بازدید: 144)
جمعه 4/12/1391 - 12:32 -0 تشکر 591344
عوامل و درمان عصبانیت

پرسش 42. ریشه و درمان عصبانیت را شرح دهید؟

جمعه 4/12/1391 - 17:55 - 0 تشکر 591370

؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دوشنبه 21/12/1391 - 15:30 - 0 تشکر 594000

پاسخ:
عصبانیت نمود و جلوه خشم و غضب است و غضب در واقع یك حالت نفسانى و درونى است كه آدمى را وادار به رفتارى پرخاشگرانه و غلبه و انتقام نسبت به دیگرى مى‏كند.


 البته اصل «قوه غضب» در انسان وجود دارد و در حفظ و بقاى وى نقش به سزایى ایفا مى‏كند؛ اما این قوه نیز مانند سایر قواى نفسانى باید كنترل و در جهت صحیح از آن استفاده شود و از افراط و تفریط نسبت به آن اجتناب گردد؛ زیرا افراط در آن موجب ناكارآمدى فكر و عقل مى‏شود و خطرات و خسارات جبران ناپذیرى را در پى دارد. تفریط در آن نیز موجب جبن و خوارى مى‏شود و از پیامدهاى بد آن بى‏غیرتى و بى‏تفاوتى نسبت به مسئولیت‏هاى فردى و اجتماعى است. البته بحث ما در اینجا، بیشتر مربوط به جنبه افراطى غضب و (عصبانیت) است؛ از این رو زیان‏هایى كه ناشى از شعله‏ور شدن غضب را به اختصار بیان مى‏كنیم، سپس به عواملى مى‏پردازیم كه موجب شعله ور شدن غضب و بروز عصبانیت و پرخاشگرى مى‏شود و در پایان راه‏كارهایى به منظور كنترل آن بیان مى‏كنیم.خدا در همین نزدیکی است
دوشنبه 21/12/1391 - 15:31 - 0 تشکر 594001

پیامدهاى غضب و عصبانیت‏
1. غضب، فكر و عقل انسان را ناكار آمد و زمین گیر مى‏كند؛ چنان كه پیامبر اكرم(ص) فرمود: «غضب، دل مرد دانا را هلاك مى‏كند»(بحار الانوار، ج 73، ص 226، ح‏20)


2. پیامبر(ص) فرمود: «غضب، ایمان را فاسد مى‏گرداند ؛ همان گونه كه سركه عسل را فاسد مى‏كند»(كافى، ج‏2، ص 303، ح‏3 ؛ بحار الانوار، ج‏72، ص 274، ح‏24 )


3. غضب كلید هر بدى است‏(همان. ) و شیطان همه وجود فرد غضبناك را تسخیر مى‏كند و او را به هر عمل زشتى وامى‏دارد.


4. از آثار بد غضب این است فرد غضبناك و عصبانى رفتارهاى نادرستى - مانند فحش دادن و پرخاشگرى كلامى، شماتت، مسخره كردن، فاش كردن اسرار و بدگویى از دیگران - را از خود بروز مى‏دهد. علاوه بر این موجب دشمنى دوستان و شماتت دشمنان، انزواى اجتماعى، افسردگى و بیمارى‏هاى جسمانى و روانى مى‏شود. بنابراین كنترل عصبانیت امرى بایسته و اجتناب‏ناپذیر است؛ وگرنه موجب هلاكت انسان و خسارات جبران ناپذیرى مى‏شود.

عوامل غضب و عصبانیت‏

عصبانیت مى‏تواند عوامل گوناگونى داشته باشد، از جمله:
1. صفات رزیله‏اى (مانند، حسادت، كبر و غرور، حرص، حب جاه و مال)؛
2. كم‏حوصلگى و كم‏ظرفیتى؛
3. ضعف و ناتوانى مزاج؛
4. عدم اعتماد به نفس؛
5. حساسیت‏هاى افراطى؛
6. منفى‏بافى و سوء ظن به دیگران؛
7. همانندسازى و تقلید از والدین، همسالان و همكلاسان؛ و به علاوه یادگیرى از جمله عوامل خشم و عصبانیت هستند.


خدا در همین نزدیکی است
دوشنبه 21/12/1391 - 15:34 - 0 تشکر 594002

راهكارهاى درمان عصبانیت‏
اما دلیل آن - هر چه كه باشد - با راه‏كارهایى كه ارائه مى‏شود، مى‏توان تا حدود زیادى از آن پیشگیرى نمود:

1. هنگامى كه عصبانى مى‏شوید، در خودتان یك تغییر حالت فیزیكى ایجاد كنید؛ مثلاً مقدارى قدم بزنید و سعى كنید در آن لحظات تصمیم نگیرید و اگر آب در دسترس شما است، مقدارى آب خنك میل كنید و دست و صورت خود را با آن شست و شو دهید.
2. اگر امكان دارد، هنگام عصبانیت یا بى‏حوصلگى و كسالت، یك دوش آب ولرم بگیرید.
3. چند لحظه دراز بكشید و چشمان خود را ببندید و همه ماهیچه‏هاى خود را شل كنید تا آرامش عضلانى پیدا بیابید. و فكر خود را از آنچه موجب عصبانیت شما شده است، منصرف كنید و به عضلات بدن خود تمركز یابید.
4. به خودتان تلقین كنید: كه اتفاق خاصى نیفتاده؛ مگر آسمان به زمین آمده است؟ دیگران در چنین مواردى چه مى‏كنند؟ آیا همه عزا مى‏گیرند؟ هر كس به كارى مشغول مى‏شود و به این گونه موارد اعتنایى نمى‏كند.


5. همیشه فضاى ذهنى و روانى خود را براى شنیدن و دریافت رفتارهاى نابجا و خلاف انتظار آماده سازید؛ به این معنا كه همیشه انتظار داشته باشید دیگران با شما، به بدترین شكل برخورد كنند اگر كسى مدتى چنین كند، به تدریج صفت حلم در او به وجود مى‏آید و علاوه بر این، حسن خلق نیز براى او حاصل مى‏شود و خود را براى تحمل آن آماده كنید.
6. اگر گاهى سریع سخن گفتید و عجولانه تصمیم گرفتید و رفتار نابجا از شما سرزد؛ به سرعت خود را سرزنش و حتى در لفظ، اظهار پشیمانى كنید و وعده‏ها و قول‏هاى خود را در ذهن خویش، حاضر سازید.


7. از خود ارزندگى نابجا و شخصیت قائل شدن بیش از اندازه براى خود، بپرهیزید و تنها هنجارها را رعایت كنید از این رو به سراغ رفتارهاى متواضعانه - همانند تقدم در سلام، همنشینى مناسب با افراد پایین‏تر، ابراز ارادت به كوچك‏ترها، مصافحه و احوال‏پرسى، تفریح و صحبت با دیگران - اقدام كنید.


8. ذكر «لا حول و لا قوة الا باللَّه» را زیاد بر زبان جارى سازید و سوره «والعصر» را زیاد بخوانید. تكرار اذكار «استغفراللَّه ربى و اتوب الیه» و «اعوذ باللَّه من الشیطان الرجیم» نیز مفید است
امام صادق(ع) فرمودند: «خداوند به برخى از انبیا وحى كرد،: اى فرزند آدم! در وقتى كه غضبناك گردیدى، مرا یاد كن تا من هم تو را در وقت غضبم یاد كنم و تو را هلاك نسازم»(بحار الانوار، ج‏73، ص 276، ح‏29. ) بنابراین یاد خدا علاوه بر اینكه آتش خشم را خاموش مى‏كند، موجب آرامش انسان مى‏شود و در قیامت نیز آثار مثبتى به دنبال دارد.
9. به هنگام احساس عصبانیت، سریع تغییر وضعیت و موقعیت دهید و از آن محیط دور شوید؛ مثلاً اگر در منزل این حادثه رخ داد، لباس پوشیده و منزل را ترك كنید.


10. وقتى كه با امور عصبانیت آفرین مواجه هستید، براى مدتى (حدود 10 تا 15 دقیقه)، راه دریافت‏هاى حسى خود را سد سازید براى مثال جلوى گوش خود را بگیرید و چشمان خود را ببندید و سر خود را پایین اندازید تا دریافت‏هاى عصبانیت را تحت كنترل شما در آیند و موجب تحریك بیشتر شما نشوند.


11. اگر رفتار و یا صفتى كه در شخصى هست، موجب عصبانیت شما شده، آن را شوخى تلقى كنید و به شكلى، خود را از تیررس او دور در نظر بگیرید. یعنى؛ از در نظر گرفتن خویش به عنوان مخاطب رفتارهاى دیگران پرهیز كنید؛ مثلاً از مشاهده كسى كه فحش مى‏دهد با خود بگویید مخاطب او من نیستم و در این هنگام از صحنه دور شده و راه دریافت‏هاى حسى را سد سازید تا بیشتر مورد هجوم قرار نگیرید.


12. براى توجیه رفتارهاى خلاف انتظار دیگران، توجیه مناسبى داشته باشید و آنها را مقصر تلقى نكنید؛ مثلاً بگویید: خودم از این فرد بدتر رفتار مى‏كنم، او اشتباه گرفته و مقصر نیست. اشتباه من باعث رفتار نامناسب او شده است.


13. به نظرات و عقاید دیگران احترام بگذارید و محترمانه با آنها رفتار كنید.


14. در كارهاى مهم با مشورت خواستن از دیگران، تصمیمات خود را استحكام بخشید و از اقدامات عجولانه و خام بپرهیزید.


15. بیشتر با افراد حلیم، صبور، غیرعصبى و خوش مشرب معاشرت كنید و از دوستى و حرف شنوى افراد تند مزاج بپرهیزید.


16. همیشه خود و رفتارتان را درست و صحیح تلقى نكنید و احتمال خطا در كارهاى خود را بدهید.


17. به عنوان تمرین گاهى با افرادى كه سلیقه آنها را نمى‏پسندید، برخورد كوتاه مدت داشته باشید.
18. روایات و آثارى كه در مذمّت غضب رسیده، مطالعه كنید و احادیثى كه در مدح و ثواب حلم‏(ر.ك: محمدى رى شهرى، میزان الحكمه، ج 9، باب غضب ؛ ج 3، باب حلم ؛ بحارالانوار، ج 71، باب الحلم والعفو و كظم الغیظ. ) و خود نگاه دارى وارد شده، مورد توجه قرار دهید
19. موارد بالا در برنامه‏اى منظم و در یك جدول و نمره دادن به عملكرد خود و رعایت این امور، سعى در تقلیل موارد تخلف داشته باشید و همت خود را به افزایش صبر و تحصیل سعه صدر معطوف بدارید.


نویسنده: ابوالقاسم بشیری

خدا در همین نزدیکی است
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی