• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 2206)
جمعه 27/11/1391 - 23:11 -0 تشکر 590003
انفجار شهاب سنگ!!!مگه می شه؟

سلام بر دوستان نجومی تبیان!
دیروز توی اخبار شنیدم که در روسیه باران شهاب سمگ باعق مصدومیت و مجروحیت تعدادی از شهروندان یکی از مناطق این کشور شده...
در خلال اخبار اشاره شده بود به "انفجار شهاب سنگ و موج حاصل از آن"
دوستان کسی می تونه در این باره توضیح بده؟ . علت علمی شو بیان کنه؟

با تشکر

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

شنبه 28/11/1391 - 20:43 - 0 تشکر 590183

تا جاییکه من متوجه شدم انفجار این موشک بخاطر پاسخ دفاعی روسیه (یا موشک یا لیزر چون در خبرگزاریهای مختلف خبرهای ضد و نقیضی گفته شده) نسبت به حضور شهاب‌سنگ در جو روسیه بوده.

اما خب دنبال پاسخ این سوال هستم بهش رسیدم حتما به شما هم میگم

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

شنبه 28/11/1391 - 22:26 - 0 تشکر 590203

سلام
سوالی هم که برای من مطرح هست اینه که
همیشه محاسبات دقیقی نسبت به این مسائل نجومی بوده و هست
این محاسبات انجام نشده یا قابل پیشگیری نبوده ؟( مثل تخلیه سکنه )

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
شنبه 28/11/1391 - 23:52 - 0 تشکر 590240

آقا من کفش کردم :دیچه خوش گفت ملک‌الشعرای انجمن‌های تبیان که:

دایره دوستانتان را از علوم مختلف 

انتخاب کنید تا پیشرفت کنید!!


در گفتی که با یک دانای دنیای ستاره‌ها داشتم

متوجه شدم که کلا این تیکه تیکه شدن شهاب‌سنگ‌ها

جز ماهیت وجودیشونه.

یعنی وقتی وزن زیاد ی شهاب سنگ باعث میشه 

خط مرزی جو رو پشت سر بذاره و به زمین نزدیک بشه

در تقابلی که با اصطکاک جو پیدا میکنه

سعی میکنه که مقاومت کنه و این مقاوت اون

باعث میشه که از درون متلاشی بشه

و تیکه تیکه بشه.

یعنی همه چی زیر سر حرارت حاصل از اصطکاک ه.


 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

يکشنبه 29/11/1391 - 0:7 - 0 تشکر 590244

jtayebe گفته است :
[quote=jtayebe;393644;590203]سلام
سوالی هم که برای من مطرح هست اینه که
همیشه محاسبات دقیقی نسبت به این مسائل نجومی بوده و هست
این محاسبات انجام نشده یا قابل پیشگیری نبوده ؟( مثل تخلیه سکنه )

عجب.... بهش فکر نکرده بودم!

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

يکشنبه 29/11/1391 - 0:7 - 0 تشکر 590245

این هم خبر تکمیلی از سایت خبری الف
گزارش تصویری/ روسیه پس از انفجار شهاب سنگ


تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۰۲

در پی انفجار دیروز شهاب سنگ در مرکز روسیه و ایجاد صدای انفجاری مهیب، عده ای تصور می کردند که یک هواپیما در آستانه سقوط است و برخی دیگر تصور کردند که دنیا به آخر رسیده است.به گزارش  مهر، این شهاب سنگ که از جو زمین عبور کرده و منفجر شده بود، به مثابه یک گلوله آتشین روشن تر و درخشان تر از خورشید در آسمان به چشم می خورد.این رویداد نادر دیروز تصاویر حیرت انگیزی رقم زد که اکثر آنها توسط شهروندان در مرکز روسیه ثبت شده اند.انفجار این شهاب سنگ در مرکز روسیه و در منطقه چلیابینسک بیش از 1200 نفر را مجروح کرد و به ساختمانهای بسیاری آسیب رساند.یکی از مقامات رسمی روسیه در کنار یک گودال هشت متری ایجاد شده توسط این شهاب سنگ در سطح یک دریاچه یخزده نزدیک شهر چبارکول ایستاده است 


شکستن دیوار صوتی موجب شکستن پنجره های بسیار، تکان خوردن ساختمانها شبیه زمین لرزه و اختلال شبکه های تلفنهای همراه شده است.از 1200 نفر مجروح وضعیت 112 نفر جدی تر است و این تعداد در بیمارستان بستری شده اند.برخی از این تصاویر توسط دوربینهای داشبورد که در اتومبیلهای روسیه برای زمان تصادفات در جاده های زمستانی یا مقابله با پلیس فاسد ترافیک کار گذاشته می شود ثبت شده است، به این معنا که یک انفجار فراصوت با جزئیات بی سابقه ثبت شده و به جهان عرضه شده است.انفجار نور و صدای مهیب توسط شهاب سنگ 40 تنی ایجاد شده که با سرعت 53 هزار کیلومتر در ساعت ، وارد جو زمین شده است


درحالی که این سنگ فضایی در آسمان به سرعت حرکت می کرد، هوا را در مقابل خود فشرده می کرد و گرمای شدیدی ایجاد می کرد، به این معنا که این سنگ در قالب یک گلوله آتشین جایی بین 28 و 51 کیلومتری بالای زمین در ساعت 9:20 به وقت محلی منفجر شده است.اگرچه برخی از تکه های آن به زمین افتاده و موجب ایجاد یک دهانه برخوردی به عرض 6 متر شده است و صدمات در شهرهای اطراف نیز به واسطه موج انفجاری که براثر شکستن دیوار صوتی صورت گرفته مورد آسیب قرار گرفته اند.قبل و بعد از انفجار: ویدئویی که نشان دهنده یک خیابان در روسیه پیش از انفجار و چند ثانیه بعد پس از انفجار است که یک گلوله آتشین روشن بزرگ منفجر شده استمردی که خود را ویکتور معرفی کرده ، پس از درمان به علت انفجار شهاب سنگ در مقابل دوربین عکاس قرار گرفته است و شیشه های شکسته از دست دختر مجروح خارج می شود.اگه علاقمند هستید بقیه رو خودتون از اینجا مشاهده کنین . :) اسمایلی تنبلی واسه کپی برداری

اللهم عجل لولیک الفرج
پنج شنبه 3/12/1391 - 23:17 - 0 تشکر 591293

دوستان عزیز شما را به مطالعه این مصاحبه

شیرین و پر محتوا دعوت میکنم

خیلی جالب ه


 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

شنبه 12/12/1391 - 9:5 - 0 تشکر 592514پس از حدود یک ماه از حادثه انفجار شهاب سنگ در روسیه ، آمار جدیدی در این باره منتشر می شود. این خبر را از ایسنا براتون برگزیده ام. امیدوارم مفید باشه.

طنین موج صوتی انفجار شهاب‌سنگ روسیه در سراسر زمین شنیده شد


موج شوک فراصوت ایجاد شده توسط انفجار شهاب‌سنگی که چندی پیش با مرکز روسیه برخورد کرد، بلندترین صدای ثبت شده توسط دیده‌بان جهانی آزمایشهای هسته‌ای بوده است.به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، 17 ایستگاه شنود در سراسر جهان که توسط سازمان پیمان جامع ممنوعیت آزمایش هسته‌ای اداره می‌شوند، این موج صوتی را در زمان عبور آن از زمین شناسایی کرده‌اند.دورترین ایستگاهی که این صدای زیر حد شنود را ثبت کرده، در مسافت بیش از 14 هزار 484 کیلومتری در قطب جنوب بوده است.بیش از 1200 شهروند روس در زمان انفجار این سنگ آسمانی بر فراز شهر چلیابینسک روسیه در روز 15 فوریه(27 بهمن) آسیب دیدند.این شهاب‌سنگ که طبق برآوردهای ناسا حدود 17 متر بوده و از وزن نزدیک به 10 هزار تن برخوردار بوده است، تصور می‌شود بر فراز کوهای اورال با نیروی برابر 500 کیلوتون منفجر شده باشد.این نیرو 25 برابر قدرتمندتر از بمب اتمی ناکازاکی در سال 1945 است.امواج با فرکانس پائین که در اثر این انفجار عظیم منتشر شده، با گوش انسان قابل شنود نبودند اما در زمان عبور از میان قاره‌های زمین توسط شبکه حسگرهای سازمان پیمان جامع ممنوعیت آزمایش هسته‌ای ثبت شدند.تا پیش از این، انفجار شهاب‌سنگی در سولاوسی اندونزی در اکتبر 2009 به عنوان بزرگترین رویداد فراصوت ثبت شده توسط 15 ایستگاه شنود محسوب می‌شد.فراصوت آوریل 2001 و با آنلاین شدن اولین ایستگاه در آلمان به عنوان بخشی از ابزارهای سازمان پیمان جامع ممنوعیت آزمایش هسته‌ای برای شناسایی انفجارهای اتمی مورد استفاده بوده است.داده‌های ایستگاهها به شکل تقریبا بلادرنگ برای بررسی به مقر سازمان در وین ارسال می‌شود. هر دو نوع داده خام و بررسی شده به کشورهای عضو ارائه می‌شود.در حال حاضر 45 ایستگاه شنود فراصوت در شبکه جهانی سازمان قرار دارند که تغییرات ریزفشار جو را که توسط امواج فراصوت تولید می‌شود، اندازه‌گیری می‌کنند.انفجارهای اتمی مانند انفجارهای شهاب‌سنگی از امواج صوتی ویژه و با فرکانس پائین خاص خود برخوردارند که در قاره‌ها سفر می‌کنند.فراصوت یکی از چهار فناوری مورد استفاده این سازمان برای نظارت بر جهان برای نقص این پیمان است که تمام انفجارهای هسته‌ای را منع می‌کند. دیگر فناوریها شامل زمین‌لرزه، آبی‌صوتی و ایزوتوپ پرتوزا هستند.علائم زمین‌لرزه‌ای ناشی از این شهاب‌سنگ نیز در چندین ایستگاه قراقستان در نزدیکی محل برخورد و انفجار ثبت شده است.


لینک خبر در ایسنا

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.