پاسخ به شبهات (بازدید: 619)
يکشنبه 22/11/1391 - 22:3 -0 تشکر 588859
نظر مراجع تقلید درباره راه‌اندازی سرویس مکالمه تصویری

آیات عظام مکارم شیرازی، سبحانی، نوری‌همدانی و علوی گرگانی نظر خود را در خصوص راه‌اندازی سرویس مکالمه تصویری در نسل سوم اپراتورهای تلفن همراه اعلام کردند.منطقه قم، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در این خصوص بیان کرده است: به یقین مفاسد این کار از فوائد آن بیشتر است و منشاء مفاسد جدیدی در جامعه ما که متاسفانه درگیر مفاسد مختلفی است خواهد شد و با توجه به این که ضرورتی برای اصل این کار نیست بنابراین شرکت‌های خصوصی و دولتی باید از آن خودداری کنند.

سرویس مکالمه تصویری رایتل مفاسد بسیاری را بدنبال دارد

آیت‌الله جعفر سبحانی نیز با اعلام نظر خود، قرار گرفتن چنین سرویسی بر روی گوشی‌های موبایل در دست جوانان اعم از دختر و پسر را دارای مفاسد زیادی بیان و تصریح کرده است: باید از خرید و فروش آن جلوگیری شود و نباید دولت چنین امکاناتی را در اختیار مردم قرار دهد و فوائد جزئی در مقابل این مضرات بسیار کوچک است.

رایتل عفت عمومی را مورد تهدید قرار می‌دهد

آیت‌الله نوری همدانی با بیان این‌که «امکان از هم گسستن اساس خانواده‌ها نیز هست» اظهار کرده است: با توجه به اینکه مفاسد این کار بسیار زیاد است؛ عفت عمومی را مورد تهدید قرار می‌دهد و بنابراین اقدام به انجام آن جایز نیست.

نسل سوم اپراتور تلفن همراه "رایتل" با آموزه‌های دینی در تضاد است

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

يکشنبه 22/11/1391 - 22:3 - 0 تشکر 588860

آیت‌الله سیدمحمدعلی علوی گرگانی، در این خصوص تصریح کرده است: نظر به اینکه نسل سوم اپراتور تلفن‌های همراه با آموزه‌های دینی در تضاد است و می‌تواند عفت عمومی جامعه و نظم حاکم بر آن را خدشه‌دار و خانواده‌ها را به ورطه نابودی اخلاقی و بنیانی بکشد و لذا نصب و راه اندازی این اپراتور چه از طرف دولت و چه از جانب بخش خصوصی به صلاح نیست.

این مرجع تقلید ادامه داده است: هرگونه اقدامی در این مسیر خلاف شرع است و البته لازم به ذکر است که ما درصدد تخطئه اصل فن‌آوری نیستیم بلکه از آن جهت که این صنعت زیان و ضررهای فراوانی را می‌تواند برای جامعه اسلامی چه از جهت امنیت اخلاقی و چه از جهت سیاسی و دینی داشته باشد و تهدید کننده بنیان خانواده است، راه اندازی این اپراتور را جایز نمی‌دانم.

بر اساس این گزارش صبح امروز در حاشیه مراسم سی و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، در بین راهپیمایان عده‌ای از طلاب علوم دینی با توزیع فتاوای مراجع عظام تقلید خواستار جلوگیری از بکارگیری سرویس مکالمه تصویری در نسل سوم اپراتورهای تلفن همراه شدند؛ همچنین بعضی از معترضین با امضای طوماری در مقابل دفتر روزنامه کیهان، از دولت خواستند باتوجه به مضرات این سرویس و عدم فرهنگ سازی مناسب، نسبت به قطع این سرویس اقدام کند.

منبع: ایسنا

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

سه شنبه 24/11/1391 - 15:23 - 0 تشکر 589337

سلام

منم از قبل به فکر سوء استفاده هاش افتادم ولی نمیشه از دنیا عقب موند

چرا دولت اسلامی باید همیشه از بدترین تجهیزات استفاده کنه؟

به قول مرحوم کافی چه اشکالی داره مسلمانان از قشر مرفه باشند تا هم تو جامعه اقسام دزدی کم بشه و هم آرامش بیشتر باشه؟

همه کشورها الان نسل چهارم رو دارن ولی ما هنوز...

این نسل سوم رایتل هم قدم بزرگیه ولی دو شرکت ارتباطی دیگه سخت دارن تلاش میکنن به هر قیمتی قبل از اوج گرفتن رایتل با هر ترفندی اونو زمین بزنن.

نظر مراجع هم در باره مفاسدش کاملا سنجیده و درسته.جدای مفاسد شرعی که میتونه داشته باشه سوء استفاده های زیادی هم ممکنه داشته باشه مثل اینکه شما فیلم بگیری و از طرف دیگه یکی اونو ضبط کنه

خب الانم همینه.همین لپ تاپایی که داریم به طور قطع میتونم بگم تمامی اونا جز اونایی که از ویروس کشای حرفه ای bussines edition استفاده میکنن به محض روشن شدن لپ تاپ وب کم یه عکس از شما میگیره و بعد اثر انگشت شمارو و ساعت شروع و...رو تو یه فایل با حجم 20 کیلوبایت میفرسته به سرورهای نامعلوم.خب پس اینم بایستی جلوش رو گرفت.

به قول بوعلی سینا تمدن همیشه با خودش قربانی داره

میشه به جای اینکه اصل مسئله رو پاک کنیم تو درست کردن فضاهای تفریحی و یا هر هزاران راه دیگه ای که به فکر کوچیک من نمیرسه تمرکز کنیم تا تفریحات و این تمایلات به سمت دود و روابط نا مشروع کمتر بشه

من از اين كوه بالا خواهم رفت.ميگويند ارتفاعش زياد است.راهش طولاني و شيب دار است,پر از صخره و صعود به آن بيش از حد دشوار است.كارخودم است.از آن بالا خواهم رفت.به زودي مرا خواهي ديد كه از قله برايتان دست تكان ميدهم يا از فرط تلاش بر دامنه جان ميسپارم

يکشنبه 29/11/1391 - 14:22 - 0 تشکر 590312

یه زمانی نسبت به ویدئو واکنش نشان دادند.
وقتی اینترنت وکامپیوتر وارد حوزه ها شد واکنش نشان دادندوحالا....
مگه میشه ازورود تکنولوژی جلوگیری کرد همین کارا را می کنند که میگن اسلام عقب افتاده است درحالیکه اسلام مخالف علم وپیشرفت نیست.
نباید زود احساسی شد وواکنش نشان داد باید درکناراون آموزش وفرهنگ سازی شود.عده ای از طلاب واقعا تندروهستندونسنجیده عکس العمل نشان می دهند.

يکشنبه 29/11/1391 - 19:20 - 0 تشکر 590353

با سلام و درود
مدتی بود خواستم این مطلب را در انجمن بزنم
منتهی دیدم چون کمی ان قلت (همون اما و اگر ) درش هست
من شروع کننده نباشم
اما جواب:
دوستان بزرگوار
اول این دیدگاه مقام معظم رهبری با هم مرور کنیم:

یک دیدگاه فرهنگی بسیار حیاتی از امام خامنه اییک دیدگاه فرهنگی بسیار حیاتی از امام خامنه ای

این منطق درست نیست که ما بگوییم چون تا پنج سال دیگر فناورى ماهواره‏ پیشرفت خواهد کرد و بدون بشقاب هم مردم ممکن است تصاویر ماهواره‏ را بگیرند، پس از حالا جلویش را باز کنیم! این منطق، منطق صحیحى نیست.


امام خامنه ای در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۷۸: «امروز سلطه گران در همه جای دنیا – هر جایی به تناسب – در فکر سلطه فرهنگیند؛ یک نمونه اش هم همین ماهواره است که حالا باز هم می بینم بحث ماهواره را مطرح کرده اند. این منطق درست نیست که ما بگوییم چون تا پنج سال دیگر فنآوری ماهواره پیشرفت خواهد کرد و بدون بشقاب هم مردم ممکن است تصاویر ماهواره را بگیرند، پس از حالا جلویش را باز کنیم! این منطق، منطق صحیحی نیست. آن کسی که این منطق را مطرح می کند، باید بگوید برای جلوگیری از آن [فناوری جدید هم]، چه کار تازه ای باید کرد. این منطق و استدلال، این گونه باید نتیجه بدهد.


البته دشمن فنآوری را پیشرفته می کند. در مقابل، شما باید فکر کنید که با تطوّر و پیشرفت فنآوری ماهواره، چه کارهایی را می توانید انجام دهید تا از نفوذ ماهواره جلوگیری کنید. اما این استدلال، که چون دشمن پیشرفت می کند، پس ما بیاییم هر مانعی را از جلوِ راهش برداریم، منطقی نیست. این مانع، علی العجاله مانع است. مثل این است که دشمن تا مرزهای ما پیش آمده، آن وقت بگوییم، ما که نمی توانیم بیشتر از دو ساعت مقاومت کنیم، پس برویم! نه آقا! این دو ساعت را مقاومت کنید، شاید پیروز شدید. این چه حرفی است؟! قانون ممنوعیت ماهواره – که مجلس شورای اسلامی، چند سال قبل از این، آن را تصویب کرد – یک قانون کاملاً درست و بجا بود. حدّاقلش این است شما توانسته اید چند سال این نفوذ را به عقب بیندازید و ان شاءالله باز هم خواهید توانست».


   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

يکشنبه 29/11/1391 - 19:24 - 0 تشکر 590354

دین مبین اسلام فراوان به پیشگیری از گناه و مفاسد اخلاقی سفارش می‌کند؛ یکی از عوامل پیشگیری از گناه مربوط می‌شود به امکاناتی که در اختیار فرد قرار می‌گیرد. برای مثال نمی‌توان دست فرزند خویش را باز گذاشت و هر برنامة رایانه‌ای را در اختیار گذاشت و بعد به او گفت که خودت را حفظ کن! مقاومت کن! اراده‌ات را قوی کن!

فطرت بشر به گونه‌ای است که اگر امکانات در اختیارش باشد می خواهد سرک بکشد و سر دربیاورد. و این سرک کشیدن‌های نابجا خیلی وقتها منشا فساد می شود. و ما در جامعه شاهد بزه‌های فراوانی هستیم که فاعل آن‌ها به این علت به خلاف کشیده شده‌اند. برای همین  است که می‌گویند وقتی بچه ممیز شد، دو بچه را زیر یک پتو نخوابانید. و یا حضور دو نامحرم در یک اتاق که کسی در آنجا نیست، اشکال دارد. از این قبیل دستورات، فراوان وجود دارد که حکایت از این مطلب دارد. مانند «اخوک دینک فاحتط لدینک»[۱] یا این آموزة که محرمات دین حدود و قرق‌گاه‌های الهی هستند به آنها نزدیک نشوید.[۲] روش خود ائمه نیز همین بوده است. سیره علما بر همین روش قرار دارد.

این غلط است که زمینة گناه را فراهم و ترویج کنیم، امکانات آن را بیاوریم، بعد بگوییم آقا شما دست نزنید! یا بگوییم شما اگر به محیطی بروید که گناه زیاد است تقوای شما بیشتر می شود! افرادی که آنجا رشد کرده اند خیلی با تقوا‌تر هستند! برخی‌ این طور ترغیب می‌کنند. این خیلی غلط است. بلکه باید گفت تا می‌شود نباید در این گونه اجتماعی حضور پیدا کنید. حضور در مجلس گناه حرام است. حتی الامکان جایی برو که دینت حفظ شود. این مربوط می‌شود به نوع تربیت دینی و عملکرد مربیان ما که می‌گویند مخاطبانتان را این گونه تربیت کنید. در همین رابطه می‌ببینم که معصومین، بزرگان، مراجع عظام تقلید و اساتید اخلاق توصیه می کنند که خودتان حضور پیدا نکنید. فرزندانتان را به هر جمعی نبرید.

وقتی برخی از دوستان قصد داشتند که برای تحصیل به خارج از کشور بروند، دغدغه فرزندانشان را داشتند که در آن فضای آلوده چه بر سر ایمان فرزندانشان خواهد آمد. رفته بودند خدمت آیت الله بهجت (رحمه الله) عرض کردند: آقا یک دعایی برای بچه‌های مان بفرمایید. آیت الله بهجت فرموده بودند: «شما از خودتان مطمئنید؟» این رفتن توی دل شیر است. معلوم نیست چه بر سر انسان می‌آید لذا باید احتیاط کند و جز به ضرورت وارد چنین اجتماعی نشود.

یک مقاله‌ در مجله تربیت اسلامی شماره یک با نام «قرآن، تربیت، رویکرد سلامت» چاپ شده است که تربیت پیشگیرانه را در ابعاد مختلف بحث می‌کند. و در آنجا توصیه هایی نیز به برنامه ریزها و سیاست­گذاران می کند. الان حکومت، اسلامی است. نظام اسلامی است. باید جهت گیری‌ها نیز در همین زمینه باشد نمی‌شود نظام فکری مان به گونه‌ای باشد، اما سیاستها و برنامه‌‌های کلان جامعه به گونه دیگر طراحی شوند. ما الان شاهد این هستیم که در برنامه ریزی و سیاست گذاری ناهماهنگی داریم. خانواده یک جور عمل می کند. نظام آموزش و تربیتی یک جور عمل می کند. صدا و سیما یک جور عمل می کند منابع تصمیم گیری افکار مختلفی دارند، جهت گیری‌ها چند گانه است.

با این مقدمات می‌توان نتیجه گرفت که ترویج ... که اخیراً شروع شده است، خلاف است و با جهت‌گیری تقوایی سازگار نیست. هُل دادن جوان و نوجوان به فضایی که امکان فساد در آن زیاد است، درست نیست. و این رایتل با ماهواره بسیار متفاوت است زیرا ماهواره ارسال امواج از بیرون کشور و توسط دشمنان این ملت است اما رایتل وسیله‌ای است که در داخل و به دست مسئولان کشور ایجاد می‌شود. وقتی در مورد ماهواره آن همه ملاحظات و بحث و بررسی‌ها وجود دارد که چگونه از آفاتش بکاهیم، به چه جرأتی می‌توان وسیله‌ای نظیر آن را به دست خودمان به وجود آوریم؟

آیا واقعا مسئولین توجه ندارند که... با این امکاناتی که دارد، اگر در جامعه رواج یابد، فساد فکری، فرهنگی تولید می‌کند؟ آیا نمی‌دانند که...مردم را  از آرامش و معنویات دور خواهد کرد؟

به هر حال این کار از ابعاد مختلف منفی و ناپسند است. و هنگامی که این امر غلط از طرف برنامه‌ریزان حکومت اسلامی انجام شود غلط‌تر خواهد بود. امام صادق علیه‌السلام فرموده‌اند: «إِنَّ الْحَسَنَ‏ مِنْ کُلِّ أَحَدٍ حَسَنٌ وَ إِنَّهُ مِنْکَ أَحْسَنُ لِمَکَانِکَ مِنَّا وَ إِنَّ الْقَبِیحَ مِنْ کُلِّ أَحَدٍ قَبِیحٌ وَ إِنَّهُ مِنْکَ أَقْبَحُ»[۳]

به راستی خوبی از هر کس خوب است، ولی از تو بهتر است؛ به خاطر نسبتی که با ما داری و زشتی از همه بد است، ولی از تو زشت تر است [زیرا تو را از ما می دانند]

والسلام علیکم و رحمه الله

موفق و مؤید باشید

——————————————————————————–

[1] . وسایل الشیعه، ج ۲۷، ص  ۱۶۷٫

[۲] . بقره، ۱۸۷٫

[۳] . بحارالأنوار، ج  ۴۷، ص ۳۵۰٫

...(سه نقطه های متن همین اپراتور رایتل هست)

منبع


   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

يکشنبه 29/11/1391 - 19:36 - 0 تشکر 590355

مراجع معظم تقلید با صدور فتاوایی مخالفت خود را با رایتل اعلام کردند + دستخط مراجع

 مراجع معظم تقلید با صدور فتاوایی مخالفت خود با ... را اعلم کردند. متن و تصویر این فتاوا در ادامه تقدیم می شود.


متن و تصویر فتوای حضرت آیت الله  العظمی نوری همدانی: «با توجه به اینکه مفاسد این کار زیاد است و امکان از هم گسستن اساس خانواده ها نیز هست بعلاوه اینکه عفت عمومی را مورد تهدید قرار میدهد بنابراین اقدام به انجام آن جایز نیست».


فتوای آیة الله العظمی نوری همدانی


متن و تصویر فتوای حضرت آیت الله  العظمی علوی گرگانی: «نظر به اینکه نسل سوم اپراتور تلفنهای همراه با آموزه های دینی در تضاد است و می تواند عفت عمومی جامعه و نظم حاکم بر آن را خدشه دار و خانواده ها را به ورطه ی نابودی اخلاقی و بنیانی بکشد و لذا نصب و راه اندازی این اپراتور چه از طرف دولت و چه از جانب بخش خصوصی بصلاح نیست و هرگونه اقدامی در این مسیر خلاف شرع است. البته لازم بذکر است که ما در صدد تخطئه ء اصل فن آوری نیستیم بلکه از آن جهت که این صنعت زیان و ضرر های فراوانی می تواند برای جامعه اسلامی چه از جهت امنیت اخلاقی و چه از جهت سیاسی و دینی داشته باشد و تهدید کننده بنیان خانواده است ، راه اندازی این اپراتور را جایز نمی دانیم».


فتوای آیة الله العظمی علوی گرگانی


متن و تصویر فتوای حضرت آیت الله  العظمی مکارم شیرازی: «به یقین مفاسد این کار از فوائد آن بیشتر است و منشاء مفاسد جدیدی در جامعه ما که متاسفانه درگیر مفاسد مختلفی است خواهد شد و با توجه به این که ضرورتی برای اصل این کار نیست بنابراین شرکتهای خصوصی و دولتی باید از آن خودداری کنند».


فتوای آیة العظمی مکارم شیرازی


متن و تصویر فتوای حضرت آیت الله  العظمی سبحانی: «قرار گرفتن چنین گوشی های موبایل در دست جوانان اعم از دختر و پسر مفاسد زیادی دارد، یاید از خرید و فروش آن جلوگیری شود و نباید دولت چنین امکاناتی در اختیار مردم قرار دهد . قواید جزئی در مقابل این مضرات بسیار کوچک است.»


فتوای آیة الله العظمی سبحانی


منبع

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

يکشنبه 29/11/1391 - 19:37 - 0 تشکر 590356

فتوای آیة الله العظمی سبحانی درباره رایتل + دستخط


متن فتوای مرجع عالیقدر شیعه، آیت الله العظمی سبحانی: «قرار گرفتن چنین گوشی های موبایل در دست جوانان اعم از دختر و پسر مفاسد زیادی دارد، یاید از خرید و فروش آن جلوگیری شود و نباید دولت چنین امکاناتی در اختیار مردم قرار دهد . قواید جزئی در مقابل این مضرات بسیار کوچک است.»

فتوای آیة الله العظمی سبحانی

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

يکشنبه 29/11/1391 - 19:39 - 0 تشکر 590357

مخالفت آیت الله عابدی، از فضلای برجسته قم با رایتل

مخالفت و اعتراض فقها و فضلای قم به پروژه رایتل روز افزون است؛ پیشتر نیز مراجع معظم تقلید در فتاوی صریحی، مخالفت خود را با پروژه... به سبب مضرّات زیاد آن اعلام کرده بودند. ، آیت الله دکتر احمد عابدی یکی از مدرسین خارج فقه و اصول  و چهره های فرهنگی کشور در گفتگوی کوتاهی مخالفت صریح خود با پروژه .. را اعلام کرد و نظر خود مبنی بر تحریم آن را مکتوب نمود.


منبع

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

يکشنبه 29/11/1391 - 22:12 - 0 تشکر 590378

بنام خدا
سلام
با تشکر دوستان گرامی همین طور مدیر انجمن که پاسخ تکمیلی رو فرمودن
ازدوستا چه کسی میدونه منفعت استفاده از رایتل چیه؟

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

دوشنبه 30/11/1391 - 15:4 - 0 تشکر 590604

سلام
ممنون از پاسخ جناب ولایت.
من با ماهواره کاملا مخالفم ولی درمورد رایتل چون برخورد نداشتم و به قولی یه چیز نویی است نمی تونم اظهارنظر واضحی کنم.
ولی به نظرم چه اشکالی داره که ما روش صحیح استفاده از وسایل را از همان کودکی به فرزندانمان یاد بدهیم تا درآینده مشکلی پیش نیاد.
من میگم کسی که بخواد سو استفاده کنه ومحرم ونامحرم رعایت نمی کنه با اینترنت وب کم هم این کارو می کنه ولی کسی که این مسایل را رعایت می کنه وبراش مهمه با داشتن این وسایل باز هم رعایت شوونات اسلامی را می کند.
 من خودم وقتی همسرم ماموریت خارج از استان می ره ودخترم بهونه باباشو می گیره با اینترنت ووب کم با پدرش صحبت می کنه.حتی دوستان خانوادگیمون در خارج از کشور با این شیوه ارتباط داریم وشوونات اسلامی را هم رعایت می کنیم.
البته من تفاوت رایتل با این روش را نمی فهمم. کسی هست که درمورد اون بیشتر توضیح بده؟

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی