ورزش و تندرستی (بازدید: 232)
يکشنبه 22/11/1391 - 14:35 -0 تشکر 588726
ورزش زنان بعد از انقلاب

منبع :آرشیو روزنامه جام جم

بررسی ورزش بانوان از ابعاد مختلف روشن می‌سازد كه رشد بی‌سابقه و حیرت‌انگیز آن بعد از انقلاب اسلامی كم‌كم تبدیل به رویای به حقیقت پیوسته‌‌ای شده كه قبل از آن در ذهن بانوان ورزشكار نمی‌گنجید. عمومیت در ورزشی كه سابقا خصوصی بوده و دوران تاریك رنسانس خود را به پایان رسانده، امروز بانوان را به جایی رسانده كه ورای سلامت جسم و روح، ورزش را از بعد قهرمانی و مدال‌آوری آن مورد توجه قرار داده‌اند. آن هم با ارائه الگویی درست از زن ورزشكار مسلمان كه حاضر نیست از ارزش‌ها و اصول اعتقادی‌اش ذره‌ای عقب‌نشینی كند. جدا از آن‌كه پرداختن نیمی از جمعیت ایران به ورزش، فرهنگ ورزش را در بین خانواده‌های ایرانی توسعه خواهد داد، توجه به ارزش‌های ورزشی قهرمانی و پیامی كه از این حیث ورزش بانوان ایران برای دنیا خواهد داشت، مسوولان ورزش را متوجه این نكته روشن كرده است كه با سرمایه‌گذاری بیشتر در ورزش بانوان و توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز در اقصی نقاط كشور، خواهند توانست ضمن تحقق شعار «ورزش برای همه»، استعدادها و پتانسیل‌های ورزش بانوان را نیز به منصه ظهور برسانند. دهه 60 را می‌توان آغاز ورزش بانوان دانست، البته در چند سال اول ورزش بانوان با ركود مواجه بود و به صورت كاملا ضعیف و در خفای كامل كار خود را آغاز كرد ابتدا تشكیلات بانوان بسیار كوچك بود ولی اندیشه‌های بزرگی در سر داشت.

يکشنبه 22/11/1391 - 14:35 - 0 تشکر 588727

با آغاز دهه 70 انتظارات متفاوت‌تر از قبل شده بود و به نوعی همه چیز باید حساب شده پیش می‌رفت. انجمن‌های ورزشی بانوان كه شكل تكامل یافته كمیته ورزشی بانوان در دهه 60 بود با هدف تولید و تكثیر نیروهای ورزشی مجرب اعم از مدیران ورزشی، داوران، مربیان و ورزشكاران كار خود را آغاز كرد. همان موقع بود كه بالاخره استارت تیم‌های ملی هم زده شد و آرام‌آرام ملی‌پوشان خود را برای اولین اعزام آماده كردند دهه 80 در حالی آغاز شد كه ورزش بانوان از نظر كمی به غنا رسیده و كم‌كم به فكر اعتلا كیفی بود. هم كاسه شدن فدراسیون‌ها با انجمن‌های ورزش بانوان باعث شد تا ورزش بانوان یكشبه راه صدساله را بپیماید. به این ترتیب نایب رئیسان زن در فدراسیون‌ها كار خود را آغاز كردند. ورزش بانوان با گذراندن مسیرهای پرپیچ و خم امروز به جایی رسیده كه با 45 فدراسیون ورزشی و هیات‌های فعال در شهرستان‌ها، داعیه كسب بیش از 10 مدال را در بازی‌های آسیایی 2010 گوانگجو دارد. مسوولان امروز ورزش ایران روی مدال‌داری بانوان دراین بازی‌ها حسابی جداگانه گشوده و در عین حال حضور پررنگ كمی و كیفی آنان در عرصه بازی‌های المپیك 2012 لندن را در دستور برنامه‌های خویش قرار دهند. آنچه مسلم است این كه از این به بعد باید ورزش بانوان را در متن برنامه‌های كلان ورزشی ایران دید و این چیزی است كه به بركت انقلاب اسلامی حاصل آمده است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی