انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 136)
شنبه 21/11/1391 - 11:38 -0 تشکر 588472
صوراسرافیل

میرزا جهانگیر خان شیرازی

میرزا جهانگیرخان شیرازی فرزند رجبعلی شیرازی مدیرروزنامه صوراسرافیل، از شاعران و نویسندگان آزادی‌خواه قرن چهاردهم هجری است و از مبارزان دوره مشروطیت می باشد.

وی در سال 1292ه. ش در شیراز متولد شد. او در شیراز مقدمات ادبیات و منطق و ریاضی را نزد استادان زمان فراگرفت و پس از آن به تهران رفت و در مدرسه دارالفنون به تحصیل علوم و فنون جدید پرداخت وهم زمان به انجمن های سری راه یافت و سرانجام نیز از ارکان عمده این تشکیلات شد.

میرزا جهانگیر خان صوراسرافیل روزنامه نگار آزادیخواه در زمانی که محمد علی شاه به مخالفت با مشروطه پرداخت به همراه چند تن از جمله علامه دهخدا روزنامه " صور اسرافیل" را ایجاد کرد.

وی در حمله به محمدعلی شاه و حکومت استبدادی مطالب مفصلی می نوشت و بسیار مورد توجه مردم بود به همین دلیل شاه قاجارکینه او و دیگر آزادیخواهان را به دل گرفت. پس از اشغال مجلس در روز دوم تیرماه 1326 ه.ش به وسیله قزاقان دستگیر و به باغ شاه برده و روز بعد در حضور خود محمدعلیشاه به دار آویخته شد و جنب باغ‌شاه به خاك سپرده شد.

علامه دهخدا در رثای جهانگیر خان صور اصرافیل شعر معروف و برانگیزنده " یاد آر زشمع مرده یاد آر" را سرود. میرزا جهانگیر خان با انتشار 32 شماره روزنامه، زندگی خود را به خطر انداخت و در سن 34 سالگی به قتل رسید ولی نامش در دفتر شهدای راه آزادی با خطوط برجسته ثبت گردید.

منبع: سایت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی