انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 536)
يکشنبه 8/11/1391 - 13:32 -0 تشکر 585910
اهمیت درس هنردر برنامه ی درسی کودکان

« به نام خداوند بخشنده و مهربان »
سلام ؛

متاسفانه خیلی اوقات اونطور که بایددر مدارس ما به درس هنر اهمیت داده نمیشه و خیلی اوقات از کلاس هنر برای جبران درس ریاضی یا علوم و... استفاده میشه .

شاید یکی از دلایل بی توجهی به این درس این باشه که هنوز خیلی از ما به اهمیت و ضرورت وجود این درس در برنامه درسی بچه هامون پی نبردیم.
به همین دلیل در این قسمت از اهمیت و ضرورت وجود درس هنر در برنامه درسی بحث خواهیم کرد.


با ما همراه باشید

يکشنبه 8/11/1391 - 13:35 - 0 تشکر 585912

فعالیت های هنری می تواند به شناخت کودک ازدیگران کمک کند.کودک دراثرتجربه متوجه می شود بینش و برداشت افراد از پدیده های هنری می تواند متفاوت باشد . به این ترتیب می آموزد برای انجام هر کاری تنها یک روش صحیح و یک راه درست وجود ندارد به همین خاطر باید فکر وعقیده دیگران را محترم دانست.


فعالیت های هنری غالبا با مشارکت و تبادل نظرهمراه است بنابراین کودک به ارزش و لزوم تشریک مساعی وهمکاری نیز پی می برد.

يکشنبه 8/11/1391 - 13:37 - 0 تشکر 585913

فعالیت های هنری موجب افزایش آگاهی کودک نسبت به محیط اطرافش می گردد ، کودک وسایل و مواد هنری را آزمایش می کند ، بافت اجسام را مورد بررسی قرار می دهد ، به رنگ و نقش پدیده های طبیعی توجه می کند در نتیجه در مشاهدات خود دقیق بوده و نسبت به محیطش آگاه تر خواهد شد .


فعالیت های هنری می تواند به بیان آزادانه ی افکارو مکنونات قلبی وی کمک کند. ضمن بازی با خمیرو یا نمایش خلاق ، کودک ترس ها ، نگرانی ها ، غم و ناراحتی های خود را آسان ترابراز می کند و به این ترتیب از تنش های خود می کاهد .

يکشنبه 8/11/1391 - 13:41 - 0 تشکر 585914

اغلب نقاشی هایی که از نظر ما بزرگسالان تکراری و یکنواخت است ، می تواند برای کودک ناراحت و عصبانی عامل تسکین دهنده باشد.


تکرار موضوع در نقاشی کودک نشانه ی آن است که کودک می خواهد به دنیایی که برایش آشناتر است پناه ببرد . زیرا بدین ترتیب احساس امنیت بیشتری می کند .


تکرار طرح های یکنواخت در نقاشی های کودکان نشان دهنده کمبود های عاطفی و اجتماعی آنان است .

يکشنبه 8/11/1391 - 13:46 - 0 تشکر 585915

هنراگر به درستی آموزش داده شود باعث تقویت قوه ی خلاقه و ابتکار کودک می گردد.باتشویق کودک به بیان آزادانه ی افکار و احساساتش نه فقط به پرورش قدرت خلاقه او کمک کردهایم ، بلکه حس استقلال را نیز در او تقویت نموده ایم.

هنر امری است شخصی . در نتیجه یکی ازاساسی ترین و مهم ترین نکاتی که باید ضمن فعالیت های هنری به خاطر سپرد این است که آزادی بیان احساسات و افکار حفظ شود.

يکشنبه 8/11/1391 - 13:48 - 0 تشکر 585916

کودک باید درانجام فعالیت های هنری آزاد باشد تا بتواند افکارخود را آزادانه بیان کند و مربی باید همواره مشوق اوباشد .کودک باید در مورد کاری که انجام می دهد احساس امنیت کامل بکند و مطمئن باشد آنچه او خلق می کند و روشی که او اتخاذ می نماید کاملا مورد قبول و تایید مربی قرار خواهد گرفت.حتی زمانی که نقاشی های کودک قابل درک و فهم نیست نباید او را مورد سرزنش و انتقاد قرار داد . هر چه کودک نسبت به خود و توانایی هایش نامطمئن تر و بی اعتمادتر باشد در انجام کارهای خود مردد و نیاز به کمک بیشتر مربی خواهد داشت .

يکشنبه 8/11/1391 - 13:51 - 0 تشکر 585918

اظهار نظر هایی مانند آنچه در زیر ذکر شده است می تواند برای کودکان ناموفق مفید بوده آنها را دلگرم و علاقه مند کند .


برای مثال :


« من ازطرز قرار دادن این دو شکل در کنار یکدیگر خیلی خوشم می آید.»


« تو چه فکر جالبی داری» و یا « چسباندن آن دوقطعه مقوا به یکدگر مشکل است ولی تو توانستی این کاررا به خوبی انجام دهی ، تو باید به خودت افتخار کنی »


جملاتی مانند : «تصویری که تو کشیده ای »،«عقیده و فکری که تو داری»نشان میدهد که کودک را پذیرفته ایم.


این پذیرش مهم ترین عامل جهت ایجاد رابطه ی مناسب متقابل میان مربی و کودک است و کودک نسبت به خود اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کند.

يکشنبه 8/11/1391 - 13:52 - 0 تشکر 585919

اهمیت هنر در آموزش مفاهیم و مطالب علمی نیز روشن و واضح است .چون کودک ضمن ترسیم آموخته های جدید مجبور می شود مروری بر آنچه فرا گرفته بکند و به جزئیات توجه خاص بنماید که این خود به یادگیری بیشتر کودک کمک خواهد کرد .


برای مثال پس از اجرای واحد کار اگرفعالیت هنری در رابطه با موضوع واحد کار باشد ، کودک سعی خواهد کرد آنچه فرا گرفته به خاطر آورده و درباره ی آن فکر کند .

يکشنبه 8/11/1391 - 13:54 - 0 تشکر 585921

اهداف تربیت هنری

1- پرورش ابتکار و خلاقیت
2- ایجاد حسن استقلال
3- ایجا اعتما به نفس
4- بیان آزادانه ی افکار و احساسات
5- ارزش نهادن به وجود خود
6- درک بهتر مطالب و مفاهیم

منبع :کتاب آموزش هنر، نوشته مینو واثقی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی