• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 630)
شنبه 7/11/1391 - 19:18 -0 تشکر 585767
تیك*های عصبی در كودكان

تیك*های عصبی در كودكان


بسیاری از والدین و مربیان كودكان از پاره*ای رفتارهای شكلك*گونه یا تکرار واژه**ها و تیك كودكان خود ابراز نگرانی می*كنند.

گاهی با افرادی سروكار داریم كه مدام كلمات یا واژه*های بیجا و غیرضروری را كه به*هیچ وجه نیاز به گفتن آن نیست، تكرار می*كنند؛ مانند: چیز، مثلاً یا بقول معروف كه اغلب موارد طرف گفت*وگو توجه چندانی به آن نمی*كند. كودكان در سنین 12-7 سالگی در 12-8 درصد موارد بیشترین میزان تیك را از خود نشان می*دهند.

تیك در میان پسران بیشتر از دختران است و ممكن است تا سن میانسالی ادامه یابد. میزان شیوع تیك در خانواده*هایی كه اعضای آن تیك دارند، به مراتب بیشتر است.

تیك ممكن است به دنبال یك حادثه روانی و اضطراب ناشی از حوادث خانه یا مدرسه به وجود آید. كودكانی كه والدین سختگیر و مقتدر دارند، بیشتر تیك نشان می*دهند. تیك یك اختلال رفتاری ناشی از ناسازگاری شخصیتی، احساس بی*كفایتی و ناامنی، خصومت، تحریك*پذیری، لكنت*زبان، ترس و دلواپسی است. در این عارضه نوعی پرش ناگهانی یا انقباض غیرارادی عصبی عضلانی رخ می*دهد كه در هر قسمت از بدن می*تواند به صورت مزمن یا زودگذر در كلام یا رفتار ظاهر شود. تیك در هنگام خواب از بین می*رود. تیك كلامی یا رفتاری به دو شكل ساده و مركب وجود دارد و از مشخصات آن تكراری و ناموزون بودن است.

تیك ساده مدت كوتاهی به طول می*انجامد و به*ندرت بیشتر از یك ثانیه تداوم دارد و بعد از چند هفته یا چند ماه از بین می*رود.

انواع تیك

تیك*ها برحسب اینكه مربوط به چه قسمت از اعضا و اندام بدن باشند، تقسیم می*شوند. تیك*های چهره*ای: شایع*ترین تیك*ها چهره*ای است و می*تواند به انواع مختلف تظاهر كند؛ مثل: پلك*زدن، كشیدن ابروها، گازگرفتن لب، مكیدن لب، مكیدن انگشت و ناخن، درآوردن زبان از دهان، فین*كردن، بوییدن چیزی، سرفه، جمع*كردن، چین*دادن پیشانی، تكان*دادن گوش، قورت*دادن آب دهان، سكسكه*كردن، كندن مو، گرفتن ژست*های مختلف یا درآوردن صدای حیوانات.
تیك*های گردن و اندام*ها: چرخش غیرارادی گردن در جهت*های مختلف، بالا انداختن شانه*ها، كشیدن دست به مو و سر و صورت، خم*كردن زانو و حركات اضافی در راه*رفتن و رفتارهای آرایشی در این دسته قرار دارند.
تیك*های صدادار: در این مورد می*توان به عطسه، سرفه و تقلید صدای حیوانات اشاره كرد. صاف*كردن گلو، خرناس در نوع كلامی یا بیان یك كلمه یا جمله ناسزا نیز از این گونه تیک*ها هستند.


درمان تیك

عوامل محیطی و هیجانی از جمله موارد شناخته*شده*اند كه در تشدید تیك مؤثرند. پرش*های عصبی این افراد در مواجهه با موقعیت*های هیجانی و اضطراب و اختلاف*های خانوادگی تشدید می*شود و در مواقعی كه در آرامش هستند، به حداقل می*رسد.
برای درمان این*گونه رفتارها در درجه اول باید محیط خانواده را بررسی و به اطرافیان گوشزد كرد كه انتظارات بیش از حد و فشار آوردن روی فرد برای ترك یا كاهش این رفتارها نه*تنها مفید نیست، بلكه نتیجه عكس دارد و باعث تشدید تیک می*شود. تجربه نشان داده است كه تذكر مستقیم یا تنبیه كودك برای ترك رفتار عادتی به هیچ*وجه مؤثر نیست و باید از شیوه تربیتی مبتنی بر تشویق استفاده شود. در مواقعی كه كودك تیك ندارد، باید بیشتر به او توجه یا او را نوازش كرد و در مواقعی كه تیك از خود نشان می*دهد، با بی*اعتنایی به آن و جایگزین*كردن فعالیت*هایی مانند نقاشی، موسیقی، بازی*ها و... می*توان به روند ترك عادت کمک نمود.
چنانچه با رفتاردرمانی، تیك بهبود نیافت، روش*های درمانی باید مورد تجدیدنظر قرار گیرد. اولین اقدام عدم توجه مستقیم به تیك است كه توسط خانواده اعمال می*شود. در صورت پایدار و مزمن*بودن می*توان از روش*های غیردارویی از جمله آموزش معكوس*كردن عادت كه شامل پنج مرحله است، استفاده كرد.
توصیف و تكرار تیك در آینه، پیداكردن جزئیات تیك، شناسایی اولین علامت تیك، شناسایی موقعیت تیك و پاسخ فیزیكی تیك در 1-3 دقیقه.
با این روش كودك بیمار می*تواند علائم تیك را تحت كنترل خود درآورد. در صورت عدم پاسخ به روش*های غیردارویی، روانپزشك كودك داروهایی را با در نظر گرفتن عوارض آنها تجویز می*کند.

منبع:*کودک سالم

 


 


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.