بهداشت و سلامت (بازدید: 346)
چهارشنبه 27/10/1391 - 3:14 -0 تشکر 584362
طب سنتی و بیماری شایع فصل سرد

گفتگویی با خانم دکتر شهلا اسد زاده در باره آرتریت ،آرتروز

- خانم دکتر شهلا اسد زاده ، بیماری شایع فصل یا بیشترین آمار بیماری که به خاطر آن امروزه به شما مراجعه میکنند چیست؟

- بیشترین تعداد بیمار ی که به خاطر آن به اینجا مراجعه میکنند آرتریت ها وآرتروزها هستند که در ابتدای فصل سرما خیلی شایع میشود و ارتباط مستقیمی با تغذیه و آب و هوا و محیط دارد .

- برای پیشگیری این بیماریها از دیدگاه طب سنتی چه مسائلی را باید رعایت کرد که دچار این بیماری نشد؟

حدود  95 % از آرتروز های پیشرفته و آرتریت ها از بیماریهای سرد هستند و در این نوع بیماری شاید حدود 5% از بیماریهای گرم باشند .

هرچه قدر محیط بیمار سرد و رطوبتی باشد ، شدت درگیری این بیماری بیشتر میشود ، هر چه قدردر خوراکها سردی بیشتری باشد شدت بیماری بشتر خواهد بودو استرس چون به نوعی باعث تضعیف سیستم ایمنی میشود باعث پیشرفت بیماری خواهد شد.

- برا ی درمان این بیماری چه دارو یا خوراک و یا رفتاری را پیشنهاد میکنید؟

- برای بیماران سرد مزاج و بلغمی پیشنهاد میکنم که از غذاهای با طبع سردو محیط سرد پرهیز کنند ، مخصوصا خوردن شیر و ماست و همچنین انواع غذاها ی سرد مثل ماهی یا میوه هایی مانند خیار ،هندوانه وسالاد  باعث تشدید درد و تورم در بیماری آرتریت خواهد شد.

موضوع دیگر هم پوشش و لباس ومحیطی است که بیمار در آن قرار میگیرد .اگر از پوشش های گرم مثل کمربندها و ساق بندهای گرم پشمی استفاده کنند ، باعث دفع رطوبت موضعی بدن خواهد شد و همچنین ماساژ با روغن های گرم باعث روند بهبودی در در سیر درمان بیماری خواهد بود، البته برای هر شخص متناسب با بیماری و مزاج فرد به صورت تخصصی داروها و کارهای درمانی مثل بادکش های گرم  انجام خواهد شد که بیمار برای درمان کامل به پزشک طب سنتی مراجعه کند ولی با همین دو مورد یعنی کنترل غذا و محیط حدود 50% بیماری بهبود خواهد یافت.

 

- با توجه به این همه تبلیغاتی که گفته میشود شیر و لبنیات برای پیشگیری از پوکی استخوان خوب است ،شما گفتید که از لبنیات استفاده نکنید! پس چه کار کنیم؟ و چی بخوریم که از بیماری پوکی استخوان جلوگیری کنیم؟

به دلیل کلسیم موجود در شیر به خوردن آن توصیه میشود ولی طبع لبنیات سرد است وچون مزاج اکثر افراد به سمت سردی رفته است به خاطر نوع روش زندگی ،لبنیات برای افراد سرد مزاج و بلغمی به شدت مضر است .

همه ما میدانیم که کلسیم فقط در شیر و ماست نیست ، جایگزین های مناسب و قوی هست که کلسیم بدن را کاملا تامین میکنند مثل بادام خام ، انجیر ، سنجد ، بلوط ، گردو و خرما که سرشار از کلسیم  طبیعی هستند.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

جمعه 6/11/1391 - 20:13 - 0 تشکر 585552

سلام جناب مدمن
چند وقتی است درکلاس طب سنتی شرکت می کنم مطالب خیلی خوبی یاد گرفتم
خیلی دوست دارم  آموخته هایم را درانجمن ثبت کنم به نظرم خیلی مفیده.
چند وقتی است اوقات فراغت کمی دارم ونتونستم درانجمن حضور داشته باشم. سعی می کنم دراولین فرصت مبحث طب سنتی راشروع کنم.

شنبه 7/11/1391 - 14:20 - 0 تشکر 585635

سلام
منم اتفاقا مطالعاتم در این زمینه بیشتر شده.
حتما استقبال و همراهی می کنم.
فقط تا شنبه نیستم.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی