انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 510)
دوشنبه 25/10/1391 - 21:52 -0 تشکر 584173
عزلت‏) در عرفان اسلامی

در این باب روایتى كه از امام به حق ناطق حضرت صادق علیه السلام نقل شده در مسئله عزلت و گوشه‏گیرى است.

این را مى‏دانیم كه در اصول عالى اسلام و معارف حقه الهیه، تكلیف ما لا یطاق و وظیفه‏اى كه از استطاعت انسان خارج باشد وجود ندارد.

و این را نیز مى‏دانیم كه در اسلام عزیز قاعده و قانونى كه كم‏ترین ضربه و لطمه را به زندگى واقعى انسان چه در جهت دنیا، چه در جهت آخرت بزند وجود ندارد و اگر به عنوان یك قاعده اسلامى در كتب اسلامى باشد، جعلى و غیر قابل قبول است.

و این را نیز مى‏دانیم كه كناره‏گیرى كامل انسان، به طورى كه آدمى با هیچ كس در هیچ شأنى معاشرت و مخالطت نداشته باشد، امكان ندارد و به هیچ عنوان عملى نیست.

از طرفى مى‏بینیم در قرآن مجید و روایات اصیل و «نهج البلاغة»، مسئله عزلت و گوشه‏گیرى به عنوان یك عامل بسیار مهم سعادت مطرح است، در اینجا لازم است، معناى این مسئله ریشه‏یابى شود و مقصود و منظور قرآن مجید و روایات از مسئله عزلت معلوم گردد تا كسى با انتخاب آن، بدون توجه به ریشه مسئله از جاده حق منحرف نگردد.

از آنجا كه مسئله عزلت در قرآن و روایات در رابطه با سعادت انسان مطرح شده باید به راحتى و بدون شك و تردید گفت: منظور از عزلت در معارف الهیه، عزلت و گوشه‏گیرى از عامل خطر و برنامه‏ایست كه براى خیر دنیا و آخرت انسان ضرر دارد و آنچه كه در طریق سعادت و سلامت آدمى است، كناره‏گیرى از آن موردى ندارد، بلكه حرام شرعى و عقلى است، چنانچه عزلت و كناره‏گیرى از عوامل خطر واجب و ضرورى است.

مواردى كه باید از آن عزلت گرفت چون آفتاب روشن، در آیات قرآن و روایات بیان شده كه مجموع آن ها را در عناوین زیر مى‏توان خلاصه كرد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی