انجمن ها > انجمن ادبيـــات > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادبيـــات (بازدید: 204)
يکشنبه 24/10/1391 - 7:46 -0 تشکر 583851
"شاهرخ اورامی"نویسنده و شاعر کردستانی درگذشت

شاهرخ اورامی نویسنده و شاعر کردستانی به دلیل عارضه قلبی شب گذشته در بیمارستان توحید سنندج دار فانی را وداع گفت.

به گزارش خبرنگار مهر، پنجشنبه شب و حدود ساعت 21 شاهرخ اورامی نویسنده و شاعر کردستانی که از وی چندین جلد کتاب شعر بر جای مانده به دلیل عارضه قلبی در مسیر انتقال به بیمارستان توحید سنندج درگذشت.

شاهر اورامی از جمله نویسندگان و شاعرانی بود که در حوزه های مختلف از وی آثار متعددی به چاپ رسیده است که از آن جمله می توان به یکی از آخرین آثار وی در خصوص جمع آوری شعر شاعران کردستانی در خصوص امام حسین (ع) اشاه کرد.

شاهرخ اورامی علاوه بر سرودن شعر و همچنین انتشار کتاب در حوزه فعالیت های فرهنگی نیز مشارکت داشت و اجرای برنامه های متعددی را در صدا و سیمای مرکز کردستان بر عهده داشت و در این بخش نیز دارای سابقه بود.

مرحوم شاهرخ اورامی در جریان سفر مقام معظم رهبری به استان کردستان و در جریان دیدار معظم له با مدیران اجرایی استان به قرائت شعر پرداخت.

 


يکشنبه 24/10/1391 - 7:49 - 0 تشکر 583852

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور پیام تسلیتی به مناسبت درگذشت نویسنده و شاعر کردستانی آورده است: مرحوم شاهرخ اورامی آئینه تمام نمای وحدت بود و سر تا پا شور و حدّت در مقابله با جهل و تنازع و تفرقه بود.


به گزارش خبرگزاری مهر، در پیام تسلیت سید محمد حسینی به مناسبت درگذشت مرحوم شاهرخ اورامی آمده است: "با خبر شدیم یکی از بهترین‌های اهل تقریب به قرب جوار حضرت حق، رحل اقامت افکند. او که بندبند وجودش سرشار از عشق به آل‌ الله بود و در ولای حسین می‌سرود، حیف بود که بدین زودی از دستش دهیم.مرحوم اورامی آینه‌ی تمام‌نمای وحدت بود و سر تا پا شور و حدّت، در مقابله با جهل و تنازع و تفرقه".


در ادامه پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است: "وی نه تنها خود سالاری قافله‌ مهرورزی به ساحت قدس آل‌الله را با اشتیاق به عهده گرفته بود بلکه بار دیگر رهروان را نیز بر دوش تعهد کاروان هموار می ‌کرد. مجموعه‌های شعری تولای علی(ع) در فرهنگ کردهای اهل سنت جهان، تولای حسین(ع) در ادب اهل تسنن و مهر رضوی در آینه ادبای کرد و هر آنچه صنعتی از تقریب در چنته داشت، کالای بازار ارادت او بود و دریغا که گلچین دهر، خوش‌ بوترین‌ها را زود می‌چیند و نیکا که ناموس معرفت، گلابشان می ‌نماید و بر طاقچه‌ی یاد فرهیختگان می ‌نشاند".


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از پیام تسلیت خود آورده است: "این فقدان بر اهل جان گران آمد، لیک رحلتش در شب سوگ محبوب ‌ترین‌هایش، نشان از عمق باورش داشت و با حبیب خالق عالم، سید اعظم (ص) و فرزندانش امام مجتبی (ع) و ثامن‌الحجج (ع) حشر و نشر یابد و در پای حوض به کاس یمین از دست امیرالمؤمنین سیراب شود، بر خاندان و دوستان و شاعران و همدلانش تسلیت باد".


شاهرخ اورامی هنرمند و شاعر کردستانی متخلص به ماموستا اهون متولد 1332 شهرستان سنندج و یکی از عاشقان ادبیات کردی و فارسی بود که پنج‌ شنبه شب در سن 59 سالگی به دلیل ایست قلبی در بیمارستان توحید سنندج درگذشت.


تولای علی(ع) در فرهنگ کردهای اهل سنت جهان، شعاع مهر حسین (ع)، دیوان شعر کردی فاطمی و علوی، تولای حسین (ع) در ادب اهل تسنن، مهر رضوی در آئینه ادبای کرد و ترا من دوست دارم را چه کردی از جمله آثار به چاپ رسیده از این شاعر کردستانی است.يکشنبه 24/10/1391 - 7:51 - 0 تشکر 583853

وزیر ارشاد با انتشار پیامی، درگذشت شاهرخ اورامی شاعر آیینی کردستانی کشورمان را تسلیت گفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور پیامی یه مناسبت درگذشت شاهرخ اورامی شاعر آیینی از دست دادن او را ضایعه‌ای زودهنگام دانست.


متن این پیام به شرح زیر است:


«هوالباقی»


به پاداش خلوصش در ارادت

عطا شد مرگی از جنس سعادت
شب سوگ نبی و هجر فرزند
عروجی داشت تا مرز عیادت


با خبر شدیم یکی از بهترین‌های اهل تقریب به قرب جوار حضرت حق، رحل اقامت افکند. او که بندبند وجودش سرشار از عشق به آل‌الله بود و در ولای حسین می‌سرود، حیف بود که بدین زودی از دستش دهیم.


مرحوم اورامی آینه‌ تمام‌نمای وحدت بود و سر تا پا شور و حدّت، در مقابله با جهل و تنازع و تفرقه!


وی نه تنها خود سالاری قافله‌ مهرورزی به ساحت قدس آل‌الله را با اشتیاق به عهده گرفته بود بلکه بار دیگر رهروان را نیز بر دوش تعهد کاروان هموار می‌کرد. مجموعه‌های شعری «تولای علی(ع) در فرهنگ کردهای اهل سنت جهان»، «تولای حسین(ع) در ادب اهل تسنن» و «مهر رضوی در آینه ادبای کرد» و هر آنچه صنعتی از تقریب در چنته داشت، کالای بازار ارادت او بود.


دریغا که گلچین دهر، خوش‌بوترین‌ها را زود می‌چیند و نیکا که ناموس معرفت، گلابشان می‌نماید و بر طاقچه‌ یاد فرهیختگان می‌نشاند.


این فقدان بر اهل جان گران آمد، لیک رحلتش در شب سوگ محبوب‌ترین‌هایش، نشان از عمق باورش داشت.


با حبیب خالق عالم، سید اعظم(ص) و فرزندانش امام مجتبی(ع) و ثامن‌الحجج(ع) حشر و نشر یابد و در پای حوض به کأس یمین از دست امیرالمؤمنین سیراب شود.


بر خاندان و دوستان و شاعران و همدلانش تسلیت باد.


سیدمحمد حسینی


يکشنبه 24/10/1391 - 7:53 - 0 تشکر 583854

مدیر کل تبلیغات اسلامی کردستان با انتشار پیام تسلیتی به مناسبت درگذشت مرحوم شاهرخ اورامی آورده است: ارادت به پیامبر اسلام(ص) در اشعار و نوشته های مرحوم اورامی موج می زد.
به گزارش خبرنگار مهر، در پیام تسلیت حجت الاسلام مسعود صفی یاری به مناسبت درگذشت مرحوم شاهرخ اورامی نویسنده و شاعر کردستانی آمده است: "در سالروز رحلت نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ع) و شهادت دو سلاله پاکش امام مجتبی و امام رضا (ع) خبر درگذشت شاعر و نویسنده شهیر کردستانی مرحوم حاج شاهرخ اورامی مایه تاثر و تالم گردید. مرحوم شاهرخ اورامی از جمله شاعران و نویسندگان فرهیخته ای بودکه اوج ارادت و دلبستگی قلبی وی به پیامبر گرامی اسلام (ص) و اهل بیت پاکش در سرتاسر آثار و تالیفاتش به ویژه در اشعار وی به روشنی مشهود و ملموس است. نگاه تقریبی و اندیشه وحدت آفرین آن مرحوم به گونه ای بود که از وی چهره ای فرا استانی و ملی پدید آورد و نقش درخشان و اساسی وی درراه اندازی و برگزاری گنگره ها و محافل آیینی و ادبی کشور از یادها و خاطره ها نخواهد رفت".


در بخش دیگری از پیام تسلیت مدیر کل تبلیغات اسلامی استان کردستان آمده است: "بدون تردید با درگذشت مرحوم اورامی یکی از سرمایه های بزرگ معنوی و فرهنگی کردستان از دست رفت و ثلمه ای جبران ناپذیر بر جامعه فرهنگی و ادبی کشور و به خصوص استان فرهنگی کردستان وارد شد. اینجانب این مصیبت مولمه را به خانواده آن مرحوم و جامعه فرهنگی و ادبی کشور و به ویژه مردم هنردوست و فرهنگی استان کردستان تسلیت گفته، برای خانواده و بازماندگانش صبر جمیل و اجر جزیل و برای آن مرحوم غفران و رحمت الهی را از خداوند بزرگ مسئلت دارم".
مرحوم شاهرخ اورامی جمعه شب در سن 59 سالگی و در حین انتقال به بیمارستان توحید سنندج دار فانی را وداع گفت و قرار است که پیکر آن مرحوم تا دقایقی دیگر در بهشت محمدی به خاک سپرده شود.


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی