دانش و فن آوری (بازدید: 138)
شنبه 23/10/1391 - 11:32 -0 تشکر 583766
فضانوردی در قعر زمین

منبع:http://www.spacescience.ir/ShowPost.aspx?Post=0000214

فضانوردی در قعر زمین

سفری یک هفته‌ای به اعماق زمین اما این بار نه در داستان‌های علمی تخیلی و نه در ماموریتی که ژول ورن برای ما روایتش کند. ۶ فضانورد در سفری کوتاه به اعماق زمین٬ تواناییهای خود را برای سفری طولانی مدت به فضا سنجیده‌اند. حالا که این غارنوردان عجیب از این گشت و گذار در دنیای تاریک بازگشته‌اند٬ پای صحبت یکی از آنها می‌نشینیم.

شنبه 23/10/1391 - 11:33 - 0 تشکر 583767


سختی شرایط کار در فضا و نیز ظرافت لازم در انجام کارها، آموزش فضانوردان قبل از اعزام به ماموریت‌های مهم و طولانی فضایی را امری اجتناب‌ناپذیر می‌سازد. در میان محیط‌ها و تمرین‌های مختلفی که برای این کار طراحی شده، حضور در غار و غارنوردی امری نوآورانه به نظر می‌رسد.

به تازگی گروهی از فضانوردان از سراسر دنیا سفری چند روزه را در غاری در ایتالیا تجربه نمودند. یکی از این غارنوردان اندرو فیوستل (Andrew Feustel)٬ از فضانوردان ناسا بود. وی در سال ۱۳۸۸ در آخرین ماموریت شاتل فضایی به قصد تعمیر تلسکوپ فضایی هابل حضور داشت. سال ۱۳۹۰ نیز به ایستگاه بین‌المللی فضایی اعزام شد. او تا به امروز چهار راه‌پیمایی فضایی انجام داده است. اندرو دارای مدرک دکترای زمین‌شناسی از دانشگاه کوئین کشور کانادا است.

مصاحبه زیر با این فضانورد کارکشته٬ پس از بازگشت تیم غارنوردان و توسط خبرنگار مجله نیوساینتیست انجام گرفته است.غارنوردی برای آمادگی سفرهای طولانی مدت در فضاغارنوردی برای آمادگی سفرهای طولانی مدت در فضا¤ شما به تازگی از سفر ایتالیا و حضور شش روزه در غار ساردیانا در این کشور بازگشته‌اید. دلیل حضورتان در این غار چه بود؟


به ترتیب از چپ به راست: کیهان‌نورد نیکلای تیخونوف٬ کیهان‌نورد راسکوسموس (آژانس فضایی روسیه)٬ دیوید سنت ژاک از آزانس فضایی کانادا٬ اندرو فیوستل٬ فضانورد ناسا٬ آندریاس موگانسن فضانورد اسا (آژانس فضایی اروپا)٬ سوئیشی نوگوشی از جاکسا (آژانس فضایی ژاپن) و مایک فینک از ایالات متحده آمریکا
به ترتیب از چپ به راست: کیهان‌نورد نیکلای تیخونوف٬ کیهان‌نورد راسکوسموس (آژانس فضایی روسیه)٬ دیوید سنت ژاک از آزانس فضایی کانادا٬ اندرو فیوستل٬ فضانورد ناسا٬ آندریاس موگانسن فضانورد اسا (آژانس فضایی اروپا)٬ سوئیشی نوگوشی از جاکسا (آژانس فضایی ژاپن) و مایک فینک از ایالات متحده آمریکامن به همراه گروهی بین‌المللی از فضانوردان در این غار آموزش می‌دیدم و تمرین می‌کردم. هدف اصلی از حضور در این غار ایجاد آمادگی بیشتر برای انجام مطلوب ماموریت‌های فضایی طولانی مدت بود. در واقع اهدافی همچون بهبود کار گروهی در شرایط پرتنش و ارزیابی توانایی فضانوردان در گرفتن تصمیمات مهم در شرایط بحرانی یا اوضاع نابسامان کار در شرایط سخت و خارج از عرف مد نظر بود.

شنبه 23/10/1391 - 11:33 - 0 تشکر 583768

¤ حالا چرا در غار؟
غار ویژگی‌های یک محیط پرتنش را در خود دارد و تصمیم گرفتن و انجام هر کاری ـ حتی راه رفتن عادی ـ نیز در آن دشوار است و نتایج تصمیماتی که می‌گیریم نیز واقعی و چشمگیر است. غار تاریک است، در نتیجه اگر در هنگام راه رفتن تدابیر احتیاطی را رعایت نکنید، ممکن است زخمی شوید. در محیط غار زندگی عادی روزانه شما مختل می‌شود و نمی‌دانید شب کی از راه می‌رسد و چه زمانی تمام می‌شود. شما در مدت غارنوردی مجبور به همزیستی مسالمت آمیز با افراد گروهتان هستید و هیچ فضای اختصاصی برای تنها بودن و تمدید روان در اختیار ندارید. خلاصه همه چیز همانطوری است که انتظار می‌رود در یک سفر فضایی باشد.


¤ تجربه حضور در غار چگونه بود؟
این کار شبیه کوهنوردی در شب است. ما حدود یک کیلومتر به زیر زمین حرکت کردیم و شش شب هم در غار ماندیم. می‌بایست از طناب‌های صخره‌نوردی برای بالا و پایین رفتن از دیواره‌های غار استفاده می‌کردیم.

فضانوردان در غارنکته دیگر این‌که غار کاملا تاریک بود. تاریکی مطلق وجود داشت و تنها راه زنده ماندن استفاده از نور مصنوعی بود. هر غارنوردی در این موقعیت بدون داشتن نور، گم می‌شود.گاهی دوستان با هم شوخی می‌کردیم و می‌گفتیم «بگذارید فردا که هوا روشن شد این کار را انجام دهیم!» و البته هیچ وقت هم هوا روشن نمی‌شد. چون نور خورشید نمی‌توانست به هیچ وجه وارد غار شود.در هر صورت تجربه فوق‌العاده‌ای بود. دنیای زیر زمین بسیار جذاب و اسرارآمیز است.


¤ آیا تجربه حضور در غار شبیه ماموریت‌های فضایی بود؟
نمی‌شود گفت که غار شبیه فضاست، البته بخشی از تجربه زندگی چند روزه در غار شباهت زیادی به ماموریت‌های فضایی داشت. برخی از روش‌هایی که مورد استفاده قرار می‌دادیم، شبیه تجربه حضور در فضا بود. به‌عنوان مثال استفاده از طناب‌های کوتاه و قلاب برای بالا رفتن از دیواره‌های غار شبیه تجربه راه‌پیمایی در فضا بود. در هر دو وضع باید مطمئن شوید که حرکت بعدی حساب شده است. دقت در هر دو، نقش مهمی دارد. از این جهت، این تجربه غارنوردی و حضور در کنار همکاران بین‌المللی خیلی مشابه فعالیت در فضا بود.


فضانوردان در غار¤  آیا ممکن است از این مهارت‌ها در ماموریت‌های آینده، مثلا پایین رفتن از دهانه‌های آتشفشانی موجود در مریخ استفاده کنید؟
هدف ما از حضور در غار، یادگیری غارنوردی نبود. هدف اصلی آموزش کارگروهی برای رسیدن به اهدافی مشترک بود. آن هم کار در گروهی که هر یک از اعضای آن ملیت و فرهنگ خاصی دارد.


¤ وقتی غارنوردی تمام شد و از غار بیرون آمدید چه حسی داشتید؟
حسی تقریبا شبیه همان حسی که از فضا به زمین بر‌می‌گردم. پس از بیرون آمدن از غار، اولین چیزی که توجه شما را جلب می‌کند بوی زمین است. پس از بازگشت از فضا نیز این مساله خیلی جلب نظر می‌کند. وقتی که در شاتل فضایی باز می‌شود، اولین چیزی که توجه مرا جلب می‌کند، صحنه‌هایی که می‌بینم نیست، بلکه بوی چمن و گیاهان است. وقتی که از غار بیرون آمدم، درست همین اتفاق برایم افتاد. قبل از آن هیچ فکر نمی‌کردم که پس از بیرون آمدن از غار هم این حس را داشته باشم. این مساله کمی برایم عجیب بود.

غارنوردی برای آمادگی سفرهای طولانی مدت در فضاغارنوردی برای آمادگی سفرهای طولانی مدت در فضا

شنبه 23/10/1391 - 11:34 - 0 تشکر 583769

ماموریت یک هفته‌ای ۶ فضانورد از گوشه و کنار دنیا به درون مسیرهای ناشناخته و خطرناک یک غار عمیق٬ فرصت بی‌نظیری را برای پژوهشگرانی فراهم می‌آورد که روی پروژه ارسال انسان به مریخ کار می‌کنند. غار٬ جایی است جدا شده از  محیط بیرونی که غارنوردان این ماموریت٬ با کمترین تجهیزات ممکنه قدم به آن گذاشتند. در این شرایط آنها با چالشهای هر روزه٬ ملاقات مداوم با سایر همکارانشان٬ تجهیزات و امکانات محدود و محیطی دشوار روبرو بودند. آنها باید علاوه بر اینکه مراقب سلامت خود می‌بودند به انجام درست ماموریتشان هم فکر می‌کردند. این درست مشابه شرایطی است که فضانوردان در یک ایستگاه فضایی یا یک ناو فضایی به مقصد سایر اجرام منظومه شمسی با آن روبرو هستند. آنچه در چنین ماموریت‌هایی از اهمیت فوق‌العاده برخوردار است٬ مطالعه روانشناسی اعضای تیم می‌باشد تا بشر برای یک ماموریت دو ساله به مقصد مریخ آماده شود.فضانوردان در غار

چهارشنبه 27/10/1391 - 0:27 - 0 تشکر 584346

چقدر عجیب و جالب. دستتون درد نکنه.

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی