انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 201)
چهارشنبه 20/10/1391 - 23:16 -0 تشکر 583443
گزارش امروز بازار

شاخص کل در آخرین روز کاری هفته با رشد 126 واحدی روبرو شد و به محدوده 37،441 واحدی رسید.نماد معاملاتی شرکت های چادرملو با 40 واحد و پتروشیمی پردیس با 25 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی شرکت های ملی مس با 29 واحد و مخابرات ایران با 19 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

ارزش کل معاملات امروز نیز نسبت به روز گذشته تغییر خاصی نداشت و به 88.5 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش به معاملات پارسان با 25 میلیارد تومان و فولاد با 4.5 میلیارد تومان تعلق داشت.

 

بازار دیروز در حالی با بازگشایی نماد معاملاتی وصندوق و امیدواری به بازگشایی دیگر نمادهای مهم ،با رشد 237 واحدی روبرو شده بود که در معاملات امروز با توجه به عدم بازگشایی دیگر نمادهای متوقف  و عدم انتشار گزارش های مهم 9 ماهه، کمی محتاط تر بود.همانطور که روز گذشته نیز عنوان کردیم ،بازار در حال حاضر به سامانه کدال و گزارش های 9 ماهه چشم دوخته است و با وجود ابهامی که در دستورالعمل جدید خرید اعتباری سهام وجود دارد،اما می توان گفت که گزارش های 9 ماهه شرکت های فولادی-معدنی و پتروشیمی-پالایشگاهی و بازگشایی نمادهای متوقف می تواند تا حدود زیادی مسیر حرکتی آن را تا پایان سال مالی جاری مشخص نماید.

در مورد دستورالعمل جدید خرید های اعتباری گفتیم.دستوالعملی که شاید جزئیات و اثرات آن بر بازار برای خیلی از سهامداران و فعالان بازار مبهم باشد.این دستورالعمل در حالی تاثیر منفی بر بازار داشته و همزمان شدن آن با توقف همزمان شش نماد بزرگ و مهم،رشد شاخص را متوقف کرده که به نظر نمی رسد افت بازار به دلیل این دستورالعمل منطقی باشد.دستورالعملی که در جهت کاهش ریسک کارگزاران ابلاغ شده و قرار است در هفته های آتی نرم افزار آن نیز برای کارگزاران آماده و اجرا شود.

براساس این دستورالعمل، پیش از اعطای اعتبار باید میان کارگزار و مشتری قراردادی منعقد شود و اعتبار نیز بر اساس این قرارداد، به مشتری تعلق می‌گیرد، بنابراین چنانچه مشتری پس از گذشت مهلت تعیین شده، با کارگزار تسویه نکند، کارگزار حق فروش اوراق بهادار نزد خود را داشته باشد و از آن محل بدهی خود را تسویه می‌کند.همچنین بر اساس این این دستورالعمل، کارگزار نمی‌تواند به یک مشتری بیش از 10 درصد حقوق صاحبان سهام شرکت کارگزاری، اعتبار دهد، همچنین، شرکت کارگزاری نمی‌تواند به سهامداران، مدیران و کارکنان شرکت کارگزاری اعتبار بدهد. همچنین اوراق بهاداری که به صورت اعتباری خریداری می‌شود، باید نزد کارگزار باقی بماند و مشتری نیز تا قبل از تسویه بدهی خود، امکان تغییر کارگزار ناظر به‌ منظور فروش اوراق بهادار را نخواهد داشت.بنابراین می توان تصمیم مزبور را بر خلاف تصمیم ناگهانی سازمان برای توقف شش نماد مهم بازار ،تصمیمی مناسب و جهت نظام مند کردن معاملات اعتباری دانست.

اما بازار در هفته آتی تحت تاثیر گزارش های میاندوره ای شرکت های مهم فلزی-معدنی و پتروشیمی خواهد بود.گزارش هایی که تا به امروز نیز با کمی تاخیر به بازار ارسال شده اند.قیمت های جهانی نیز می تواند بر بازار موثر باشد.مس که به بیش از 8100 دلار در هر تن رسیده ،تداوم رشد آن می تواند شرکت های مرتبط را تحت تاثیر قرار بدهد.روی نیز در محدوده بیش از 2000 دلار در هر تن در حال معامله می باشد.سرب نیز به بیش از 2300 دلار در هر تن رسیده است.

در بازار چه خبر بود؟

گروه فلزی-معدنی امروز نیز با نوسانات مثبتی همانند دو روز گذشته همراه شدند که در این بین کچاد به قیمت های درصد مثبت نیز رسید. تکذیب کاهش تولید شرکت به دلیل کم آبی و خبرهایی مبنی بر گزارش 9 ماهه ی مطلوب شرکت از سوی مدیرعامل ، دلیل اصلی اقبال به سهم بود

بد نیست نگاهی به  تولیدات شرکت در ماه های اخیر و روزهای سپری شده از دی ماه داشته باشیم.شرکت در آذرماه بیش از 841 هزار تن کنسانتره و بیش از 259 هزار تن گندله تولید کرده است که نسبت به آبان ماه با کاهش 16 و 19 درصدی روبرو شده است.اما در 19 روز سپری شده از دی ماه شرکت مجموعا 135،905 تن کنسانتره و 199،638 تن گندله تولید کرده است که نشان از افت تولید کنسانتره بوده است.آمار تولیدی کنسانتره شرکت حاکی از آن است که در ماه آذر به طور متوسط روزانه بیش از 28 هزار تن کنسانتره تولید کرده است که در ماه دی و تا تاریخ 19 م به طور متوسط روزانه بیش از 7100 تن تولید کرده است.

کگل نیز که افزایش سرمایه 67 درصدی را در پیش دارد با معاملات مثبت روبرو شد و تا 1260 تومان نیز پیش رفت.

وسپه نیز امروز روزی متعادل در قیمت های بیش از 180 تومان را سپری کرد. سرمایه گذاری توسعه صنایع معدنی امید خریدار اصلی سهم در 5 روز اخیر بوده است

در بازهای جهانی سنگ اهن ،سنگ‌آهن استرالیا با عیار 62 درصد از 118 دلار به151 دلار به ازای هر تن طی یک ماه رسید که 28 درصد افزایش قیمت را داشته است. به دنبال افزایش قیمت سنگ‌آهن، بیلت از 480 دلار و15 سنت به 531 دلار رسید که 6/10 درصد طی این بازه زمانی رشد داشته است.  پیش بینی ها از قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی  در سه ماه آینده صعودی است. طبق پیش بینی دویچه بانک، سنگ اهن در بازارهای جهانی  به رشد خود ادامه می دهد و سپس یک دوره کاهش تقاضا را سپری خواهد کرد.

در فولادی ها دو غول بزرگ گروه با معاملات مثبت و متعادلی روبرو شدند که روند حرکتی فخوز به دلیل فروش خوب در بورس کالا با روند مثبت تری همراه بود.

در طی معاملات امروز 32000 تن شمش بلوم فولاد خوزستان با همان نرخ های قبلی یعنی 1500 تومان در هر کیلو عرضه شد. کل تقاضای 32000 تنی برای خرید ،معامله شد.قیمت شمش فولاد خوزستان در بورس کالا تثبیت شده است اما فروش های بسیار مناسب با حجم بالا حاکی از تعدیل خوب شرکت تا پایان سال می باشداما تختال شرکت روز خوبی را پشت سر گذاشت.41000 تن تقاضا در برابر عرضه 10000 تنی باعث رشد قیمت از 1250 تومان به 1312 تومان شد.ارزش کل معاملات امروز فخوز به بیش از 61 میلیارد تومان رسید.

ذوب نیز که فعلا خبری از شفاف سازی آن نیست و نمادش متوقف می باشد امروز در بورس کالا به عرضه تیز آهن خود پرداخت. تیرآهن نوع 16و 14 شرکت به صورت سلف با 1.5 درصد رشد در قیمت 17013 ریال معامله شد .برای این محصول تقاضای 11220 تنی در مقابل عرضه 7700 تنی شکل گرفته بود.

امروز شاهد ورود بمیلا به بازار پایه فرابورس بودیم.با معامله دو میلیون و 378 هزار سهم توسعه بازرگانی آهن و فولاد میلاد با قیمت 128 تا 130 تومانی هرسهم، نماد این شرکت 16 میلیارد تومانی در فرابورس گشایش شد.این شرکت در نیمه نخست سال 91 مبلغ 4 تومان به ازای هر سهم شناسایی کرده است.

امروز نیز ملی مس در برابر عرضه ها کمی عقب نشینی کرد . شرایط بنیادی سهم در صورت تداوم معاملات مس به بیش از 8100 دلار در هر تن مطلوب می باشد

فزرین که در قیمت های بیش از 1100 تومان با افزایش عرضه ها روبرو ست امروز نیز با معاملات منفی روبرو شد.حقیقی ها خریدار اصلی سهم در این روزها هستند.

در پتروشیمی ها ، شایعه تعدیل عایدی شپدیس تا 1300 تومان و تقسیم سود 1000 تومانی در مجمع اول بهمن ماه سهم را با معاملات مثبتی همراه کرد.پارسان و غدیر نیز با معاملات مثبت روبرو شدند که پارسان قیمت های بیش از 1300 تومان را نیز لمس کرد.خریدار 7.7 میلیون سهمی امروز پارسان صندوق عشایر و فروشنده 6 میلیون سهم شرکت نیز غدیر بود

نگاهی به دیگر نمادها :

در گروه خودرویی، سایپا که برای تعدیل منفی متوقف شده بود در اصلاحیه ای،با توجه به عدم تحقق افزایش 20 درصدی نرخ فروش محصولات در اول دی سود هر سهم 12 ریالی خود را به زیان 65 ریالی تبدیل کرده است و در شش ماهه ابتدای سال 96 ریال زیان به ازای هر سهم محقق کرده است..در این دوره 83.9 میلیون دلار واردات شرکت با نرخ دلار 1226 تومانی و 105.2 میلیون دلار صادرات آن با نرخ دلار 1700 تومانی تسعیر شده است

زامیاد نیز سود هر سهم 175 ریالی اش را در گزارش 6 ماهه به 18 ریال کاهش داده است

از شبندر خبر میرسد که مسئولین بورسی و مسئولین شرکت جلسه ای باهم داشته اند تا این جلسه زمینه ساز بازگشایی سهم در هفته آتی باشد.یک مقام مسئول در شبندر نیز اعلام کرده که هم خوراک دریافتی و هم محصولات تولیدی شرکت با نرخ دلار مرجع محاسبه و مبادله شده و این موضوع به علت اهمیتی که دارد، همواره در گزارش‌ها قید می‌شود، 5 محصول اصلی شرکت شامل نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره ،بنزین و گاز مایع با دلار مرجع محاسبه می‌شود، اما فراورده‌های ویژه مانند وکیوم باتوم و گوگرد که تنها حدود دو درصد از کل محصولات را شامل می‌شوند، با دلار مبادله‌ای است.

در سرمایه گذاری ها وبوعلی در محدوده بیش از 100 تومان معاملات متعادلی داشت. NAV شرکت بر اساس صورت های مالی منتهی به 30/8/91 و با چشم پوشی از ارزش افزوده پرتفوی غیر بورسی ( با توجه به تاثیر ناچیزی که بر ارزش خالص دارایی های هر سهم دارد) برابر با 1494 ریال می باشد که قیمت های فعلی سهم در محدوده ی 69 درصدی آن معامله می شود.

وصنعت از سود 308 ریالی سال مالی منتهی به 31 شهریور 91 خود مبلغ 17 تومان در مجمع خود که امروز برگزار شد ،تقسیم نمود.

وملت امروز نیز با فروش های دلیران پارس با افت قیمتی بیش از 2 درصدی خود به قیمت 43 تومان رسید

بترانس که امروز با معاملات منفی روبرو بود و به محدوده کمتر از 220 تومان رسید با خبرهایی مبنی بر ابطال معامله بلوکی اش شنیده می شودمدیرعامل سینا فرآیند نیرو از رای دیوان عدالت مبنی بر توقف معامله بلوک 32 درصدی ایران ترانسفو که 29 آذر به فروش رسیده بود، خبر داده است این در حالی ست که معاون شرکت بورس در رابطه با رأی دیوان عدالت اداری اعلام کرده: احتمال ابطال معامله 176.6 میلیارد تومانی بلوک 32 درصدی شرکت اندک است.

در غذایی ها غپینو سود هر سهم سال مالی خود ، بر اساس عملکرد 9 ماهه را همان 416 ریال قبلی اعلام کرده است اما موفق شده در این دوره 88 درصد آن ( 367 ریال) را پوشش دهد.در 9 ماهه سال قبل 208 ریال محقق کرده بود.شرکت 30 میلیون یورو بدهی ارزی دارد که فعلا خبری از تسویه آن با نرخ مرکز مبادلات نیست.شایان ذکر است شرکت در 9 ماهه واقعی امسال 2.6 میلیون دلار صادرات با نرخ 2500 تومان داشته است.وارداتی نیز نداشته است.

در لاستیکی ها پسهند بعد از تعدیل خوب خود بازگشایی شد و بیش از 27 درصد رشد قیمت را تجربه کرد.p/e سهم قبل از بازگشایی 14 مرتبه بود که امروز به بیش از 8مرتبه رسید. این شرکت  سود هر سهم سال جاری خود بر اساس عملکرد 9 ماهه را 434 ریال اعلام کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی (مبلغ 200 ریال ) با رشد 117 درصدی روبرو شده است.در 9 ماهه هم 313 ریال آن را محقق نموده است. عمده تولید و فروش شرکت مربوط به تسمه نقاله می باشد که شاهد افزایش 45.5 درصدی تولید آن در 9 ماهه امسال نسبت به 9 ماهه سال قبل هستیم.مبلغ فروش آن نیز نسبت به 9 ماهه سال قبل با توجه به افزایش مقدار فروش و افزایش نرخ فروش با رشد 69 درصدی روبرو شده است.شایان ذکر است این شرکت صادراتی ندارد اما در 9 ماهه واقعی امسال 1.3 میلیون دلار واردات مواد اولیه با نرخ دلار 2200 تومان داشته است

در قندی ها ،قشیر به محدوده کمتر از 980 تومان رسید. شرکت اعلام کرده که با توجه به عملکرد دوره میانی 9 ماهه منتهی به 30 آذرماه 91 پیش بینی عملکرد سال مالی جاری سود هر سهم این شرکت به مبلغ 445 ریال مورد تائید بوده و در حال حاضر نیز هیچ گونه اتفاق با اهمیتی نسبت به پیش بینی قبلی در بودجه شرکت رخ نداده است

پرشین تحلیل

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی