کتاب و کتابخوانی (بازدید: 366)
سه شنبه 19/10/1391 - 14:28 -0 تشکر 583308
۷ کتاب واقعا مفید برای زندگی امروز

تبلیغات و کلماتی که در تبلیغات از آنها در رسانه‌های جمعی استفاده می‌شود، بار معنایی زیادی برای مخاطبان دارند. وقتی کلام و تبلیغی بارها در اذهان تکرار شود و این تکرار به نقطه‌ای می‌رسد که مخاطب از آن تاثیر بپذیرد و او را به سمت خرید کالایی بکشاند، اگر رسانه قصد فریب مخاطب را نداشته باشد، باید سنخیتی بین محتوای تبلیغ و آنچه که خریده می‌شود، داشته باشد و گرنه پیام و تبلیغ رسانه ترفندی برای فریب مخاطبی است که به او اعتماد کرده است.

در همین راستا چندی پیش نقدی داشتیم بر کتاب‌هایی که با عنوان کتاب‌های فجر از صدا و سیما معرفی می‌شدند، در آن گزارش علاوه بر نقد این طرح و ادعاهای همراهش و اختصاص چنین فضای تبلیغاتی به این کتاب‌ها، از صدا و سیمای جمهوری اسلامی خواستیم تا صرفا با تبلیغ کتاب به عنوان تبلیغ یک کالا برخورد نکند و با پرهیز از استفاده کلمات و عباراتی که به اعتقادات و عواطف مردم ربط دارد، چیزی را تبلیغ نکند که بعدها منجر به بی‌اعتمادی به چنین طرح ها و تبلیغاتی شود.

آن گزارش وجه دیگری هم داشت که ما مختصرا به آن پرداختیم و گفتیم این ۴ کتابی که با عنوان کتاب‌های فجر ادعا می‌کنند راه حل زندگی بهتر و شادتر هستند، هیچ راهکاری برای زندگی شادتر و بهتر مردم امروز ما ندارد و صرفا کپی و چسباندن مطالبی برگرفته از روانشناسی‌های امروزی غربی و کتاب‌های عامه پسند و آوردن سخنانی از مولای متقیان به عنوان نمک قضیه است.

اما در این گزارش نگاهی داریم به اینکه اگر ادعا داریم آن ۴ کتاب راه حلی برای کتاب‌خوان کردن مردم و زندگی بهتر و شادتر آنها نیست، پس ما چه کتاب‌هایی را راه حل زندگی بهتر و شادتر می‌دانیم و شان تبلیغ و معرفی برایشان را قابل و جایز می‌شماریم.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

سه شنبه 19/10/1391 - 14:29 - 0 تشکر 583309

*اعتماد مردم به کتاب و رسانهدر نوشته پیش رو ابتدا گذری داریم بر اینکه اگر وقتی رسانه‌ای مثل رسانه ملی خواست به تبلیغ کتاب بپردازد و راه حل به مردم ارائه دهد، آن هم راه حلی که اگر مردم آن را انجام دادند، هم اعتمادشان به رسانه بیشتر شود و هم اعتمادشان به مساله کتاب و کتاب‌خوانی، چه کتاب‌هایی را می‌تواند به عنوان راه حلی برای زندگی بهتر و شادتر معرفی کند.*لزوم معرفی بسته‌ای از کتاب‌هااولین سئوال مطرح در بررسی این موضوع این است که وقتی عموم مردم مخاطب قرار داده می‌شوند و ادعا می‌شود که قرار است راهکاری برای زندگی بهتر و شادتری به آنها ارائه شود و آن راهکار را در قالب کتاب و از راه کتاب معرفی شود، این کتاب‌ها باید چگونه باشد؟ اولین پاسخ این است؛ کتابی که می‌خواهد راهکاری عمومی بدهد باید قابل استفاده برای عموم باشد. طبیعی است وقتی قرار است کتابی به عموم معرفی شود، قطعا نمی‌توان انتظار داشت که یک کتاب برای همه افراد صرف نظر از سن و تحصیلاتشان جذاب و قابل استفاده باشد و نهایتا چاره‌ای نیست جز اینکه بسته‌ای از چند کتاب، ویژه افراد مختلف در سن‌های متفاوت عرضه شود. این بسته از کتاب‌ها باید چند ویژگی مهم داشته باشد. اول آنکه متن کتاب‌ها ساده باشد. در توضیح باید گفت مخاطبان کتاب با هر سطح سوادی با متونی دشوار با جمله‌هایی که با ادبیات روزمره فاصله زیادی دارند، فعل‌های چندگانه و جمله‌های تو در تو ، ارتباط کمتری پیدا می‌کند تا با کتابی که در نهایت روانی و شیوایی نوشته شده است. بنابراین ساده نوشتن هنری است که فقط از عهده اهل فنش بر می آید.*نه در چاله بی محتوایی نه در چاه نخبه گراییدوم اینکه علاوه بر ساده بودن جمله‌ها و متن کتاب‌ها، مخاطب به داشتن دانشی پیش زمینه‌ای برای فهم نیاز نداشته باشد. کتاب نه آن قدر دم دستی شود که به چاله بی‌محتوایی بیفتد و نه آن قدر دست بالا گرفته شود که به چاه مخاطب خاص و نخبه محصور شود.سوم اینکه وقتی قرار است راه حلی برای زندگی بهتر و شادتر به مردم معرفی شود، باید این راه حل مرتبط با مشکلی از مشکلات جامعه باشد، رذیلت اخلاقی که عموم جامعه گرفتارش هستند برطرف کند یا راه حلی بدهد که فرهنگ و اخلاق عمومی بهتر شود. کتابی که نسبتی با این موضوع‌ها ندارد، قطعا راه حل جامعه امروز ما نیست.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

سه شنبه 19/10/1391 - 14:29 - 0 تشکر 583311

*کتاب خوب برای ایرانی مسلمان خوب!


نکته چهارم اینکه راه حل ارائه شده در کتاب چه باشد هم بسیار مهم است و اساسا این سئوال مطرح می‌شود که زندگی بهتر و شادتر چیست؟ ما به عنوان یک ایرانی مسلمان آیا می‌توانیم جدای از دین و مذهبمان به زندگی بهتر و شادتر برسیم؟ و اصولا زندگی بهتر جدای از دین و مذهب امکان پذیر است؟ هرچند جواب این پرسش‌ها بحث‌های طولانی می‌طلبد که این گزارش جایش نیست، ولی پاسخ مختصر آن است که زندگی بهتر و شادتر برای یک مسلمان هدف نیست و اگر زمانی صرف زندگی بهتر و شادتر هدف باشد، مخاطب به سوی همان کتاب‌های منفک از اسلام و روانشناسی‌های غرب کشانده می‌شود که سطح نازل آنها به وفور در بازار کتاب ما موجود است و این کتاب‌ها می‌خواهد زندگی ما را صرفا به عنوان یک انسان مادی شادتر کند. هرچند بعضی از راه کارهای ارائه شده در این کتاب‌ها در بعضی موارد می‌توانند سودمند باشند اما نادیده گرفتن بخش مهمی از انسان به عنوان موجودی که در این دنیا برای ابتلا و امتحان آمده و دنیا و زندگی دیگری پیش رو دارد، به بیراه رفتن است. پس صرف رسیدن به زندگی بهتر و شادتر اساسا شعاری گمراه کننده است. هرچند عمل به راهکارهای عملی اسلام برای زندگی نهایتا زندگی بهتری را به ارمغان می‌آورد ولی مخاطب ما باید به این درک برسد که این بهتر بودن هم معنی پول و زور و قدرت بیشتر نیست.
خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

سه شنبه 19/10/1391 - 14:30 - 0 تشکر 583312

نتیجه این بحث اینکه کتابی که برای زندگی امروز مردم تبلیغ می‌شود، باید مجموعه‌ای از چند کتاب با متنی آسان، مباحثی کاربردی، منبعث از آیات و روایات، متناسب با شرایط روز جامعه باشد و کتاب‌های دو دستی و ترجمه‌ای منبعث از روانشاسی غربی راه حل زندگی امروز ما نیست. کتاب‌هایی با چنین ویژگی‌هایی در بازار کتاب ما وجود دارد. منتها به علت نداشتن ابزار تبلیغ و معرفی آن چنان که باید و شاید معرفی نشده‌اند.ما در این گزارش به عنوان نمونه یکی از این مجموعه کتاب‌ها را با عنوان «رستاخیز کربلا» به مخاطبان معرفی می‌کنیم که هم حرفی برای گفتن دارند و هم مجموعه‌ای مناسب برای خانواده‌ها هستند.این کتاب‌ها متن‌هایی روان و جذاب دارند و بالاخره نسبتی با زندگی ما ایرانیان مسلمان و دوستدار سید و سالار شهیدان دارند که هر سال در عزایشان سیاه می‌پوشیم و عزاداری میکنیم ولی متاسفانه اطلاعات اندکی داریم. این کتاب‌ها هم قیمتی منصفانه دارند و هم پس از خرید، خریدار نه تنها احساس خسارتی را پیدا نمی‌کند که پس از خرید کتاب‌های نحیفی با ادعاهای بزرگ به وجود می‌آید ، بلکه آن را واقعا مجموعه‌ای مناسب می‌یابد.
خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

سه شنبه 19/10/1391 - 14:30 - 0 تشکر 583313


مجموعه رستاخیز کربلا هم جالب است. پیش از این مؤسسه دارالحدیث «دانشنامه ۱۴ جلدی امام حسین علیه السلام» را ویژه مخاطبان خاص و پژوهشگران تاریخ اسلام منتشر کرد. اما این موسسه در این مجموعه با اتکا به اعتبار و استحکام روایات این دانشنامه، موضوع زندگی و سیره حضرت اباعبدالله علیه السلام و نهضت عاشورا را با زبانی همه‌فهم ویژه مخاطبان عمومی در ۷ جلد تدوین  و روانه بازار کتاب کرده است.این هفت کتاب عبارتند از «تا عاشورا» نوشته مصطفی پورزنجانی، «روز عاشورا» نوشته احمد غلامعلی، «عصر عاشورا» نوشته مهدی غلامعلی، «پای سخن محبوب دل‌ها حسین» نوشته محمدتقی سبحانی نیا، «سلام او» نوشته محمدرضا زائری، «ریحانه‌های دشت خون» نوشته زهرا بابایی و کتاب «عطر گل سرخ» نوشته سید محمد مهاجرانی با تصویرگری مرضیه صادقی.کتاب «سلام او»، ترجمه‌ای تازه و شیوا از زیارت ناحیه مقدسه است، کتاب «تا عاشورا» با سیر حوادث از ورود امام حسین(ع) به کربلا تا شب عاشورا را با زبانی ساده روایت می‌کند، کتاب «روز عاشورا» شامل سیر مقتل و حوادث سحرگاه تا ظهر عاشورا است و کتاب «عصر عاشورا» شامل اتفاقات مربوط به پس از شهادت امام حسین(ع) و یارانشان است.

۳ کتاب دیگری که در این مجموعه قرار دارند با رویکرد خاص‌تر برای مخاطبان نوشته شده است. کتاب «پای سخن محبوب دل‌ها» چهل حدیث از امام حسین(ع) است که احادیثی کاربردی در موضوعات اخلاقی دارد و راهکاری واقعا عملی برای ارتقای سطح معرفت و کیفیت زندگی ارائه می‌کنند. کتاب «ریحانه‌های دشت خون» داستانک‌هایی از حضور زنان در نهضت عاشورا است که با قلمی بسیار جذاب روای گفتنی‌های عاشورا و ماجراهای پیش و پس از آن به روایت زنان است. «عطر گل سرخ» هم کتابی ویژه کودکان است که هم از نظر تصویرگی هم از نظر متن روایی و داستان کتاب، در بهترین شکل خود نوشته شده است.به منظور آسانی استفاده از مجموعه «رستاخیز کربلا» کتاب‌ها در قطع جیبی چاپ شده است و سازمان انتشارات دارالحدیث که تهیه و تولید مجموعه «رستاخیز کربلا» را بر عهده دارد، اظهار امیدواری کرده است این مجموعه، سنت مقتل‌خوانی از روی کتاب و بر اساس متن‌های معتبرتر ـ که مورد تأکید رهبر انقلاب است ـ بیشتر مورد توجه قرار گیرد.قیمت این مجموعه از کتاب‌ها که با بسته بندی فاخر و زیبا به دست مخاطبان می‌رسد ۱۲هزار تومان اعلام شده و در صورت خرید برای سازمان‌ها و تعداد زیاد این مجموعه تا ۳۰ درصد تخفیف هم خواهد داشت.علاقه‌مندان برای تهیه این مجموعه می‌توانند با شماره تلفن‌های ۰۲۵۱۷۷۴۰۵۲۳ و ۰۲۵۱۷۷۴۰۵۲۴ تماس بگیرند.
منبع: خبرگزاری فارس

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

جمعه 22/10/1391 - 16:43 - 0 تشکر 583677

ممنون بابت معرفی. خیلی خوبه معرفی کتابهای مناسبتی و یا موضوعی. من خودم به شخصه این کار رو خیلی دوست دارم و لااقل اینجوری وقتی بخوام یه کتاب با یه موضوع خاص بخرم هی این طرف اون طرف دنبالش نمی گردم . 

 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی