• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 527)
دوشنبه 18/10/1391 - 21:32 -0 تشکر 583191
فعالیت بیشتر، هوش بالاتر

فعالیت بیشتر، هوش بالاتر


هر کس که فقط کمی ورزش کند، می تواند از نظر علمی به تکامل بشر کمک کند، گفته می شود بشر به این علت هوشمند است که یک میلیون سال قبل اجداد ما می توانستند برای شکار حیوانات مسافت های طولانی رابدوند، طبق این نظریه مغز انسان بر اثر تحرک تکامل و رشد یافته است، بنابراین اگر بخواهیم مغزمان عملکرد خوبی داشته باشد، باید به فعالیت فیزیکی ادامه دهیم.نخستین بار دانشمندان مردم شناسی از نقش فعالیت فیزیکی در تکامل هوش بشر سخن گفتند. در سال ۲۰۰۴ بیولوژیست تکاملی دکتر «دانیل ای لیبرمن» از دانشگاه هاروارد و «دنیس ام برامبل» از دانشگاه یوتا مقاله ای با این مضمون منتشر کردند که در آن ادعا شده بود اجداد ما ورزشکاران قدرتمندی بودند و بنا به طبیعتی که در آن زندگی می کردند، مجبور بودند به مدت طولانی به دنبال شکار بدوند و یا در تعقیب آن باشند.استقامت به تهیه غذا منجر می شد که انرژی کافی برای تداوم نسل را فراهم می کرد و باعث می شد که آن ها ژن های بهبود یافته را به نسل های بعد منتقل کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خراسان ؛ به این ترتیب، این شیوه زندگی باعث شد انسان ورزیده تر شود و در طول زمان پاهای بلندتر و انگشتان کوچک تر پیدا کند و مکانیسم های گوش میانی اش برای حفظ تعادل و ثبات متکامل شود.همزمان در پیشرفتی که تا همین اواخر بسیاری از دانشمندان آن را بی ارتباط می دانستند عنوان شد که مغز انسان هوشمندتر شده است و از نظر اندازه نیز به سرعت در حال بزرگ تر شدن است.دانشمندان زیست شناس تکاملی درباره افزایش اندازه مغز به مسائلی نظیر خوردن گوشت و مهم تر از آن نیاز بشر اولیه به برقراری ارتباطات اجتماعی اشاره کرده اند، انسان های اولیه باید برای شکار در قالب گروه همکاری می کردند که نیاز به الگوی فکری پیچیده ای دارد و گفته می شود به موفقیت منجر شده است. طبق این فرضیه تکامل مغز با نیاز به تفکر رخ داده است.

اما هم اکنون بعضی دانشمندان می گویند فعالیت بدنی نیز نقش مهمی در رشد اندازه مغز انسان از ابتدای خلقت تاکنون داشته است.مردم شناسان به بررسی اندازه مغز و ظرفیت استقامت در گونه های متنوعی از پستانداران از جمله سگ، خوک، روباه، موش، گرگ، گربه، آهو، بز وگوسفند پرداختند. گونه های متنوعی مانند سگ و موش که استقامت بسیار بالایی دارند و طی هزاره ها در برابر تغییرات طبیعت مقاومت کرده اند، از نظر اندازه مغز نسبت به بدن خود تکامل یافته اند.محققان همچنین آزمایش هایی را روی موش که به طور سیستماتیک برای دوندگی ماراتن پرورش یافته است، انجام دادند، حیوانات آزمایشگاهی که به طور خودخواسته توانستند بیشتر و تندتر بدوند جفت گیری کردند و گونه جدیدی از جانوران آزمایشگاهی به دنیا آمد که در دویدن از همه پیشی می گرفتند.

جالب این که پس از چندین نسل این موش ها دارای سطح فراوانی از ماده ای بودند که در رشد بافت ها و سلامت حیوان نقش داشت از جمله پروتئین bdnf که در استقامت حیوان نقش موثری داشت و به رشد مغزی نیز کمک شایانی می کرد.دیوید ریچلن استاد مردم شناسی دانشگاه آریزونا معتقد است تحرک بدنی به بشر کمک می کند که هوشمندتر شود. آنچه رخ داده این است که اجداد شکارچی ما با فعالیت و تحرک بدنی بسیار زیاد زندگی کرده اند و مانند موش های آزمایشگاهی توانستند ویژگی های فیزیولوژیکی خود را که در اثر استقامت به کسب آن نائل آمده بودند به نسل های بعد منتقل کنند.در نتیجه فاکتور bdnf به میزان کافی داشتند و این فاکتور از ماهیچه ها به مغز منتقل و به رشد بافت مغز و بزرگ شدن اندازه آن منجر شد.

 


 


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.