• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 609)
دوشنبه 18/10/1391 - 21:22 -0 تشکر 583187
حرف های مخربی که هرگز نباید به کودکتان بگویید!

حرف های مخربی که هرگز نباید به کودکتان بگویید!

برخی از جملاتی که امروز در مواجهه با کودکمان استفاده می*کنیم همان*هایی است که در دوران کودکی از شنیدنش متنفر بودیم. کمی خودتان را جای بچه*ها بگذارید و طوری حرف بزنید که مناسب سن آنهاست.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ گاه والدین به رفتار کودک انتقاد می*کنند، زیرا آن رفتار تأثیر بدی بر بزرگ*ترها داشته است. در صورتی که رفتار کودک، نشان دهنده احساس درونی اوست و والدین وظیفه دارند احساس کودک را درک کنند.
کودک ۶ ساله*ای که نمی*داند چه می*خواهد و گریه می*کند، یا کودک ۴ساله*ای که از محدود شدن در صندلی اتومبیل ناراحت است و گریه می*کند، هر دو متناسب سنشان عمل می*کنند؛ اگر چه ما انتظار داریم رفتار آنها ما را آزار ندهد. به جای اینکه به کودک بگویید «مناسب سن خودت عمل کن»، بگویید: «به نظر می*رسد خیلی عصبانی هستی»، «می*دانم وقتی چنین اتفاقی برایت افتاده بسیار ناراحت شده*ای» این جملات به کودک آرامش می*دهد و شرایط را قابل تحمل خواهد کرد.
آخر چند بار باید یک چیز را تکرار کنم؟


اگر از آن جمله پدر و مادرهایی هستید که در استفاده از حرف*های نیشدار و طعنه*آمیز استعداد ذاتی دارید؛ باید بدانید که شما خطر و تهدیدی جدی برای سلامت روانی کودکتان به حساب می*آیید. شما جادوگرانی هستید که از واژه*ها استفاده می*کنید و مانعی در برابر ایجاد ارتباط موثر برقرار می*کنید. «آخر چند بار باید یک چیز را تکرار کنم؟ مگر تو کری؟ پس چرا گوشت به من نیست؟ ...» شاید ندانید که سخنان طعنه*آمیز و کنایه*دار جملاتی هستند که برخوردی متقابل طلب می*کنند. شما آگاه نیستید که با این اظهار نظرهای توهین*آمیز، کودک را تحریک کرده و ذهن او را از نقشه*های خیالی انتقام، پر می*سازید و در نتیجه باعث مسدود شدن راه ارتباطی بین خود و کودکتان می*شوید.
به تو قول می*دهم که ...

به کودکان نه قول بدهید و نه از آنها قول بگیرید. رابطه شما باید بر اساس اعتماد و اطمینان باشد. وقتی پدر یا مادر برای تأیید گفته خود مجبور است قول بدهد، یعنی دارد اقرار می*کند که «قول داده نشده*اش» اعتبار ندارد و قابل اعتماد نیست.
قول*ها باعث می*شوند که توقعات غیرواقعی در کودکان به وجود بیاید. وقتی به کودک قول می دهید که او را به باغ وحش ببرید، او آن را یک تعهد به حساب می*آورد و فکر می*کند که براساس این تعهد، در روز موعود نه باران خواهد بارید، نه اتومبیل عیب و ایرادی پیدا خواهد کرد و نه خود او مریض خواهد شد. از طرفی نباید از کودکان قول گرفت که درآینده رفتاری خوب داشته باشند یا رفتار بدشان را اصلاح کنند. وقتی کودک را مجبورش می*کنید که ناخواسته قول بدهد، در واقع مجبورش می کنید که چک بانکی را بکشد که در آن بانک اصلاً حساب ندارد. شما نباید مشوق و محرک این قبیل اعمال فریب*آمیز باشید.
چرا مثل ... نیستی؟

با مقایسه کودکان، آنها احساس می*کنند در مرتبه پایین*تری قرار گرفته*اند و این راه مناسبی برای وا داشتن آنها به فعالیت نیست. زمانی که کودک خود را پایین*تر از دیگری احساس کند، روحیه خود را می*بازد و دست از فعالیت خواهد کشید. شما باید ضعف و قوت کودکان را بپذیرید و آنها را بر اصلاح رفتار خودشان تشویق کنید.
چی بهت گفتم؟

چرا سوالی را می*پرسید که خودتان جوابش را می*دانید؟ انتظار دارید کودک چه پاسخی بدهد وقتی می*پرسید لباست را کجا پرتاب کردی؟ لبخندی موذیانه می*زند و می*گذرد. اگر از رفتار او رنجیده*اید، بگویید: «من متاسفم که مجبورم برای بار سوم تکرار کنم که لباست را روی چوب لباسی آویزان کن».
ندو وگرنه می*افتی!

علی*رغم تمام توجه شما به محافظت از کودک، به کار بردن این نوع جملات باعث می*شود کودک بیفتد، زیرا به او القا می*کنید منتظرید که او به زمین بخورد و این برای کودکی که تلاش می کند مستقل باشد بسیار مضر است. بهتر است در این موارد بگویید: «قبل از دویدن از محکم بودن بند کفش*هایت مطمئن باش». در این صورت شما در مورد اشکال کفش صحبت کرده*اید نه ناتوانی کودک.
شوخی کردم

دست انداختن کودک اگر چه ظاهراً شرایط را شاد می*کند ولی در واقع به شدت مخرب است. هنگامی که کودک عصبانی است، خندیدن به او باعث می*شود احساس بدتری پیدا کند. شما به عنوان والدین کودک وظیفه دارید او را حمایت کنید نه اینکه باعث اذیت و آزار او شوید. اگر چنین منظوری ندارید هنگامی که کودک ناراحت است شاد نباشید.

 


 


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.