انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 206)
يکشنبه 17/10/1391 - 17:10 -0 تشکر 583049
گزارش امروز بازار

شاخص کل در اولین روز کاری هفته با افت 589 واحدی روبرو شد و ضمن ثبت رکورد بیشترین ریزش در 20 ماه اخیر ،به مرز 37 هزار واحدی نزدیک شد تا شاید فردا شاهد سقوط آن به کانال 36 هزار واحدی نیز باشیم.نماد معاملاتی شرت فولاد مبارکه با 76 واحد،ملی مس با 75 واحد و مخابرات ایران با 66 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

ارزش کل معاملات نیز روند نزولی به خود گرفته است و امروز به رقم 63.7 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش معاملات به پارسان با 8.1 میلیارد تومان و فولاد و فزرین با 5.5 میلیارد تومان تعلق داشت.

 

سرمای این روزهای زمستان به بازار سهام نیز رسیده است و روزهای خوبی را برای بازار شاهد نیستیم.تصمیمات غیرمنطقی مسئولان بورسی برای کنترل هیجانات ، سهامداران را با سرگردانی مواجه ساخته است.ادامه توقف نمادهای مهم بازار به همراه ابلاغ دستورالعمل جدید معاملات اعتباری توسط هیات مدیره سازمان،علاوه بر بلوکه کردن سرمایه سهامداران، بازار را نیز با کمبود نقدینگی روبرو کرده است و تداوم توقف نمادها اگر ادامه یابد مسلما بازار را با مشکلات جدی تری نیز روبرو خواهد کرد.خبری از گزارش های 9 ماهه هم نیست.گزارش های 9 ماهه ای که امید به آنها برای خروج بازار از رخوت زیاد می باشد.

ارزش معاملات بازار بعد از مدت ها به کمتر از 100 میلیارد تومان رسیده است و امروز شاهد افت محسوس آن تا محدوده 63 میلیارد تومان نیز بودیم که علت اصلی آن توقف نمادهای پالایشگاه‌‌های بندرعباس و تبریز، سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی، ذوب‌آهن و پتروشیمی‌‌های کرمانشاه و شیراز و برخی نمادهای دیگر می باشد نمادهایی که بیش از 25 درصد ارزش معاملات را در اختیار داشتند.توقف این نمادها تا زمان تسویه های اعتباری مسلما بازار را با عرضه های بیشتری نیز روبرو خواهد کرد.

در حالی ادامه رشد نمادهای بازار با اقداماتی عجیب گرفته شده است که مسئولین بورسی اعلام می کنند که: در کلیت بازار سرمایه حبابی وجود نداردو همواره به مردم گفته‌ام که بازار سرمایه را باید در روند بلند مدت بررسی کنند. چرا که ما در کوتاه مدت دارای نوساناتی هستیم.اقدامات مسئولین باید در جهت متعادل کردن بازار باشد،نه اقداماتی در جهت بی اعتمادی به بازار که سقوط آن را نیز در پی داشته باشد.

در بازار چه خبر بود؟

در گروه فلزی و معدنی امروز در عین حال که شاهد توقف نماد فولاژ برای شفاف سازی بودیم که سایر نمادها نیزبا افت قیمت روبرو شدند.گزارش های 9 ماهه فلزی ها و معدنی ها اگر رنگ احتیاط به خود نگیرند می توانند بازار را کمی امیدوار نماید.با سیاست های در پیش گرفته شده در راستای توقف رشد بازار ،باید به ارائه ی پوشش خوب گزارش های 9 ماهه برخی شرکت های بزرگ بازار نیز شک داشت!

 

فولاژ که برای شفاف سازی همانند شفاف سازی فولاد بسته شده است در 6 ماهه عملکرد درخشانی داشته است.این فولادی در شش ماهه ابتدای سال تولید خود را با رشد بیش از 17 درصدی و مقدار فروش خود را نیز با رشد 12.5 درصدی روبرو ساخته و این عامل در کنار افزایش نرخ ارز باعث افزایش حدودا 59 درصدی مبلغ فروش شرکت در شش ماهه امسال نسبت به شش ماهه سال قبل شده است

طبق گفته مسئولین شرکت فولاژ اطلاعات خواسته شده به سازمان ارسال شده و به احتمال زیاد نماد شرکت فردا بازگشایی می شود

در پتروشیمی ها نماد زاگرس برای تعدیل عایدی بسته شد.چه عجب گفته نشد نماد معاملاتی زاگرس ، به منظور بررسی بیشتر اطلاعات و اطلاع رسانی،متوقف شد!زاگرس با توجه به عدم رشد نرخ خورا ( گاز طبیعی) می تواند سود سال جاری خود را با تعدیل خوبی همراه سازد.نرخ گاز در بودجه شرکت 75 تومان می باشد.با نرخ دلار مرکز مبادلات و متانول 381 دلاری فعلی سود 319 تومانی شرکت تا 400 تومان نیز افزایش خواهد یافت.افزایش نرخ متانول تاثیر بسزایی در سوددهی شرکت خواهد داشت. در حال حاضر بهای متانول در بازار آسیا 435 دلار در هر تن می باشد که شرکت های پتروشیمی داخلی با توجه به تحریم های بین المللی متانول خود را با نرخی کمتر از 435 دلار به فروش می رسانند.در هشت ماه ابتدای سال 91 نرخ فروش متانول صادراتی ایران کمتر از 400 دلار بوده است این در حالی ست که این نرخ در بازارهای آسیا در هفت ماه گذشته بیش از 425 دلار در هر تن بوده است

پارسان امروز با صف فروش نیز روبرو شد  و به مرز 1200 تومانی نزدیک شد.در غیاب شرکت های مهم پتروشیمی زیرمجموعه ،nav سهم نیز با تغییرات زیادی روبرو نمی شود.nav فعلی سهم 1461 تومان می باشد که قیمت سهم در 83 درصدی آن معامله می شود.

در نفتی ها شبهرن و شنفت به صف خرید خود ادامه دادند و با توجه به خبرهایی مبنی بر افزایش قیمت محصولات با اقبال روبرو شده اند.حال چرا سهام این شرکت ها برای شفاف سازی و ارسال اطلاعات مالی بسته نشده اند حتما مسئولان بورسی از کاهش سود آنها مطمئن هستند! همزمان با افزایش بیش از 80 درصدی بهای خوراک پالایشگاه‌های روغن‌سازی و محاسبه قیمت خوراک این صنایع با دلار مبادلاتی، فعالان این صنعت نفتی از احتمال افزایش حداقل 50 درصدی قیمت انواع روغن‌موتور خودروهای سبک و سنگین در بازار خبر می‌دهند

مدیر نظارت بر ناشران بورس اوراق و بهادار در مورد برخی شرکت‌ها مانند نفت بهران اعلام کرده قیمت مواد اولیه از نرخ ارز مرجع به ارز مبادله ای تغییر کرده است و سود شرکت‌ها همانند شش ماهه اول تکرار پذیر نخواهد بود و به نظر می‌رسد که در 6 ماهه دوم سال نسبت به شش ماهه اول سودآوری برخی شرکت‌ها کاهش پیدا کند.

بازار بی رمق این روزها بدون پالایشگاهی ها به کار خود ادامه میدهد .صنعتی بسیار پرپتانسیل که می توانند در ماه های باقی مانده از سال و سال های آتی نیز بسیار سودده باشند.

شپنا درحالی سود سال جاری خود بر اساس عملکرد شش ماهه را نیز اعلام کرده و موفق شده سود هر سهم سال 91 خود را 93 تومان به 200 تومان افزایش دهد که هنوز به علت طلب 1100 میلیارد تومانی بابت یارانه ها متوقف می باشد

شتران هم در حالی در عملکرد حسابرسی شده شش ماهه 2768 تومان به ازای هر سهم پوشش داده است که علت توقف نماد تفاوت 20 درصدی عملکرد واقعی 6 ماهه حسابرسی شده با حسابرسی نشده می باشد.
در عملکرد شش ماهه حسابرسی نشده شرکت مبلغ 2290 تومان به ازای هر سهم تحقق یافته بود ولی در عملکرد شش ماهه حسابرسی شده مبلغ 2768 تومان به ازای هر سهم محقق شده است.شتران نیز با مشکل دریافت یارانه مربوط به دو محصولش از دولت مواجه است

شبندر نیز برای بررسی افزایش قیمت محصولات بسته شده است.نماد شرکت در حالی متوقف می باشد که مسئولان سازمان خصوصی سازی از واگذاری و عرضه بلوک 45 درصدی این شرکت تا پایان دی ماه خبر داده‌اند.
توقف عرضه وکیوم باتوم در رینگ صادراتی یکی از مهمترین اتفاقات این روزهای شرکت پالایش نفت یندر عباس بوده است.شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران طی نامه‌ای به بورس کالا، نرخ جدید برخی فرآورده‌ها مانند وکیوم باتوم برای مصارف داخلی را حداقل 60 درصد افزایش و در هر کیلو 10 هزار و 33 ریال پیشنهاد کرده  بود که تاکنون این مبالغ توسط بورس کالای ایران پذیرفته نشده است. بر همین اساس، فعالان رینگ صادراتی بورس کالا معتقدند در صورت محاسبه این قیمت توسط شرکت ملی پخش باید حداقل بین 85 تا 90 دلار در هر تن بابت هزینه‌های تحریم از قیمت‌های ابلاغی جدید کسر و قیمت متعادلی پیشنهاد شود.

در خودرویی ها امروز شاهد معاملات منفی بودیم. یک عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی از برگزاری جلسه این کمیسیون در هفته جاری با حضور وزیر صنعت و مسوولان ایران خودرو و سایپا برای بررسی علت افزایش قیمت خودرو خبر داده است 

در 9 ماهه امسال 676 هزار و 518 دستگاه خودرو در کشور تولید شد که نسبت به 9 ماهه سال قبل کاهش 46.3 درصدی را نشان می‌دهد. در مورد آمار تولید خودرو در آذرماه نیز می‌توان به کاهش 51 درصدی آن نسبت به آذر سال گذشته اشاره کرد که این میزان کاهش در مورد خودروهای سواری 52.5 درصد بوده است.

سایپا آذین سود هر سهم سال جاری خود را 2887 ریال زیان به ازای هر سهم اعلام کرده است و در نیمه نخست سال نیز زیان 792 ریالی به ازای هر سهم شناسایی کرده است.خاذین با توجه به زیان انباشته 102 تومانی به ازای هر سهم مشمول ماده 141 اصلاحیه قانون تجارت می باشد

در سایر نمادها و گروه ها:

قشکر که در 12 ماهه واقعی منتهی به 31 شهریور سال جاری مبلغ 403 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است،در معاملات امروز برای تعدیل عایدی بسته شد.سود هر سهم سال مالی آتی شرکت در اولین پیش بینی 267 ریال اعلام شده است که این پیش بینی با توجه به فروش شکر به مبلغ 1250 تومان در هر کیلو انجام شده است.مصرف چغندر برای سال مالی آتی نیز 80 هزار تن برآورد شده که نسبت به سال 91 با رشد 19 درصدی روبرو شده است

شایان ذکر است مجمع تقسیم سود شرکت روز 26 دی برگزار می شود که پیش بینی هیئت مدیره تقسیم 322 ریال به ازای هر سهم می باشد.این سود نیز برای سهامداران حقیقی از ابتدای خرداد 92 و برای سهامداران حقوقی از ابتدای مرداد 92 پرداخت خواهد شد

قشرین نیز در 12 ماهه واقعی 42 ریال به ازای هر سهم شناسایی کرده است که قرار است  کل آن را در مجمع روز 28 دی ماه جاری تقسیم نماید

 

قنیشا با سود واقعی 756 ریالی برای سال مالی منتهی به 31 شهریور 91 ،قرار است بنا بر پیشنهاد هیئت مدیره 380 ریال در مجمع روز 27 دی ماه خود تقسیم نماید

امروز نماد بالاس بعد از حدود سه ماه در فرابورس بازگشایی شد تا قیمت هر سهم آن به افت شدید سود هر سهم با 42 درصد سقوط به 758 تومان ریزش کند. بالاس سود هر سهم سال جاری خود بر اساس عملکرد شش ماهه را از 2257 ریال قبلی به 208 ریال کاهش داده است و با تعدیل منفی 91 درصدی روبرو شده است.

دارویی ها مثل همیشه در زمینه انتشار گزارش های میاندوره ای فعال بوده اند و در 9 ماهه نیز شرکت های این گروه زودتر از دیگر شرکت ها و گروه ها به انتشار گزارش های خود پرداخته اند.

لابراتوارهای سینادارو ( دسینا) سود هر سهم سال جاری خود بر اساس گزارش 9 ماهه را 1918 ریال اعلام کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی تغییری نداشته است.در 9 ماهه هم 1669 ریال ( معادل 87 درصد ) آن را پوشش داده است.مقدار تولید شرکت در 9 ماهه امسال نسبت به 9 ماهه سال قبل با افت 12 درصدی روبرو شده است.این در حالی ست که مقدار و مبلغ فروش آن با رشد 5 و 29 درصدی روبرو شد.

شایان ذکر است شرکت در 9 ماهه امسال بیش از 471 هزار دلار صادرات با نرخ دلار 1226 تومان و بیش از 5.3 میلیون دلار واردات با نرخ 1560 تومان داشته است

 

پرشین تحلیل

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی