انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 178)
چهارشنبه 13/10/1391 - 23:9 -0 تشکر 582605
گزارش امروز بازار

شاخص کل در آخرین روز کاری هفته با افت 338 واحدی روبرو شد و در حالی روز گذشته کانال 38 هزار واحدی را نیز لمس کرده بود که امروز از آن فاصله گرفت و به رقم 37،648 واحدی رسید.نماد معاملاتی شرکت های ملی مس ایران با 69 واحد و فولاد مبارکه با 52 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

ارزش کل معاملات امروز نیز به 92.3 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات به پارسان با 17.2 میلیارد تومان و وپاسار با 12.5 میلیارد تومان تعلق داشت

 

بازار امروز در حالی با توجه به افزایش عرضه ها در آخر وقت معاملات دیروز رنگ و بوی فشار فروش به خود گرفته بود که توقف عجیب فولاد مبارکه برای تکرار شفاف سازی غیر ضروری ، به فشار بیشتر عرضه ها دامن زد،تا بازار با افت قابل توجهی روبرو شود.

نگرانی سهامداران از وضعیت نمادهای متوقف و شفاف سازی های غیر ضروری بزرگان بازار و همچنین صدور دستورالعمل نحوه اعتبار دهی کارگزاران، بازار را محتاط کرده و افت ارزش معاملات به ارقام کمتر از 100 میلیارد تومان در بازار امروز نیز این موضوع را تایید می کند.امیدواریم گزارش های 9 ماهه به نجات بازار بیایند و گرنه باید شاهد معاملاتی بیمارگونه و همراه با کاهش محسوس ارزش معاملات در بازار باشیم.اتفاقی که در صورت تداوم آن اعتماد را از بازار سلب می کند.

اما در کنار تحولات ایجاد شده در درون بازار اخباری نیز از بیرون بازار به گوش میرسد که می تواند بر بازار تاثیر منفی و مثبت داشته باشد.

خبرهای رسیده از راهروهای دولت حکایت از آن دارد که رئیس‌جمهور وزرای اقتصادی و اعضای کارگروه کنترل بازار را گردهم جمع کرده و نوعی آماده‌باش برای اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها داده است.

محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری دوشنبه هفته جاری وزرای اقتصادی کابینه را به همراه اعضای کارگروه کنترل بازار و مسئولان ذخیره‌سازی کالا را گردهم جمع کرده و از برنامه اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها در آینده‌ای نه چندان دور سخن گفته است. رئیس‌جمهور همچنین تغییرات جدید در مجموعه هیأت دولت را تکذیب کرد.

اما در تحولات سیاسی، سخنگوی وزارت خارجه در مورد مذاکره میان 1+5 و ایران گفته: در رابطه با بحث گفت‌وگوهای نمایندگان کشورمان و نمایندگان کشورهای 1+5 هنوز توافقی برای زمان و مکان مذاکرات صورت نگرفته است و اگر توافقی حاصل شود اطلاع‌رسانی خواهد شد

در بازارهای جهانی ، بازار فلزات در حالی سال 2012 را پشت سر گذاشت که یکی از مهم‌ترین و تعیین‌کننده‌ترین فلزات پایه یعنی مس با رشد قیمت مواجه شد و این موضوع امیدواری را نسبت به چشم‌انداز آتی فلز سرخ بیشتر کرد.قیمت مس تا این لحظه به بیش از 8100 دلار و روی و سرب نیز به ترتیب به بیش از 2100 و 2400 دلار در هر تن رسیده اند.

در تالار نقره ای، امروز 30،000 تن شمش بلوم فولاد خوزستان عرضه شد که از تقاضای 29،000 تنی برای آن 19000 تن آن با نرخ های قبلی و  1500 تومان معامله شد.اما تختال C شرکت با افزایش تقاضا روبرو شد.از عرضه 15000 تنی، 20000 تن تقاضا برای تختال شرکت تشکیل شد که 15000 تن آن با قیمت هر کیلو 1250 تومان معامله شد

امروز همچنین 22،440 تن سبد میلگرد فخاس عرضه شد که تقاضای 1100 تنی برای آن تشکیل شد و از این مقدار تقاضا 990 تن آن با نرخ 1658 تومان در هر کیلو معامله شد

امروز همچنین تیرآهن 18 ذوب به فروش رسید که با افزایش تقاضا روبرو شد.27،500 تن تیرآهن شرکت عرضه شد که با تقاضای 66،440 تنی روبرو شد.نرخ معامله آن نیز نسبت به قیمت پایه با افزایش روبرو شد و از 1500 و 1520 تومان به 1532 و 1525 تومان افزایش یافت.

امروز همچنین 7 هزار تن وکیوم باتوم پالایش نفت بندرعباس به قیمت پایه 487 دلار در تالار صادراتی عرضه شد که در ساعات معامله اولیه آن توسط بورس کالا متوقف شد. نرخ پیشنهادی پایه این محصول در صورت محاسبه با نرخ‌های گذشته حداقل دوبرابر بود.

در بازار چه خبر بود؟

در گروه فلزی شاهد رفت و برگشت فولاد مبارکه به دلیل ارائه اطلاعاتی بودیم که هفته پیش دقیقا منتشر شده بود.انتظار تعدیل سود زیادی را برای شرکت در 9 ماهه نداریم اما تا پایان سال می تواند به سود 90 تومانی دست یابد.

شرکت که هفته پیش اعلام کرده بود در حال حاضر رویداد خاصی نسبت به پیش بینی قبلی شرکت رخ نداده امروز بسته شد و بازهم همان شفاف سازی قبلی خود را منتشر کرد.شرکت اعلام کرده که در حال بررسی صورت های مالی 9 ماهه خود می باشد و در حال حاضر هیچ اتفاق با اهمیتی نسبت به پیش بینی قبلی در بودجه شرکت رخ نداده است

فاسمین نیز امروز با معاملات منفی روبرو شد.فاسمینی که نرخ روی و سرب را در بودجه خود 1900 و 2000 دلار در هر تن و نرخ دلار را 1800 تومان در نظر گرفته است ،می تواند با فرض رسیدن به ظرفیت تولیدی خود و با نرخ های 2000 دلار روی و بیش از 2200 دلار سرب و دلار مرکز مبادلات سود هر سهم 126 تومانی فعلی خود را تا بیش از 190 تومان نیز افزایش دهد.

در گروه پتروشیمی شپدیس با معاملات منفی روبرو شد. وسپه از خریداران امروز سهم بود.شپدیس در گزارش حسابرسی شده سود سال آتی خود با تعدیل مثبت 4.5 درصدی روبرو شده و سود خود را از 1003 تومان به 1050 تومان افزایش داده است.

شخارک امروز در قیمت های درصد منفی نیز معامله شد.شخارکی که گزارش خیلی بدی هم منتشر نکرده بود. در پیش بینی براساس عملکرد 9 ماهه مقدار کل فروش از 980 هزار تن به 962 هزار تن کاهش یافته است. عمده این کاهش مربوط به کاهش پیش بینی فروش پروپان و بوتان است.نرخ تسعیر ارز در سه ماهه پاییز نیز برابر با 35,680 ریال به ازای هر یورو بوده است که بیشتر از نرخ مرکز مبادلات طی این مدت می باشد.فروش متانول در سه ماهه پاییز هم برابر با 159 هزار تن بوده  که بیشتر از مقدار تحقق یافته در سه ماهه های تابستان و بهار است.

صحبت از متانول شد بد نیست به روند صادرات متانول ایران در 9 ماهه امسال و آذرماه نیز اشاره ای داشته باشیم.مقدار صادرات این محصول مهم پتروشیمی در آذر ماه با کاهش 36 درصدی نسبت به آبان ماه روبرو شده است.کل صادرات آن نیز در 9 ماهه برابر با 2،217 هزار تن بوده که نسبت به 9 ماهه سال قبل کاهش 25 درصدی را نشاه می دهد.قیمت فروش نیز در این دوره 381 دلار در هر تن بوده است که کمتر از قیمت های بازار آسیا و جهان می باشد.

اما صادرات اوره روندی برعکس متانول داشته است.مقدار صادرات اوره در ایران در 9 ماهه امسال 2،186 هزار تن بوده که رشد بیش از 9 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان میدهد.قیمت اوره در آذر ماه روندی صعودی داشته به به بیش از 470 دلار در هر تن رسیده است.

در گروه پتروشیمی مجوز افزایش سرمایه 2،472،861،394،000 تومانی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس از محل مطالبات حال شده سهامداران نیز صادر شده است.این افزایش سرمایه در جهت اصلاح ساختار مالی شرکت و اصلاح ساختاری سرمایه شرکت های قابل واگذاری از ظریق شرکت تحصیل کننده می باشد.سرمایه اولیه شرکت 6 میلیاد تومان بوده است سود هر سهم شرکت با سرمایه قبلی 134،411 ریال بوده که با سرمایه جدید سود واقعی 12 ماهه منتهی به 31 خرداد 91 شرکت 325 ریال خواهد شد

پارسان امروز در محدوده بین1245 تا 1275 تومان با معاملات متعادلی روبرو شد.امروز نیز غدیر از فروشندگان سهم بود.

سیمانی ها امروز نیز با معاملات مثبت تا قیمت های درصد مثبت روبرو شدند.جلوگیری مجلس از افزایش نرخ حامل های انرژی و شایعه افزایش نرخ سیمان دلیل اقبال به نمادهای سینانی می باشد.

در سایر نمادها

 

کسرا که به تازگی سود هر سهم سال جاری خود را از 1515 ریال به 2031 ریال افزایش داده بود در گزارش عملکرد 9 ماهه نیز همین سود را برای سال 91 اعلام کرده است و در 9 ماهه نیز 73 درصد آن را محقق کرده است.مقدار تولید و فروش شرکت در 9 ماهه امسال نسبت به 9 ماهه سال قبل با کاهش 3.7 درصدی روبرو شده است.شرکت در 9 ماهه امسال در عین حال که صادراتی نداشته،  10.7 میلیون درهم واردات مواد اولیه با نرخ 6696 ریال داشته است.

کارخانجات داروپخش نیز در 9 ماهه ضمن عدم تغییر سود هر سهم سال مالی جاری خود و اعلام 1313 ریال ،توانسته 65 درصد آن را در این دوره پوشش دهد.خرید مواد اولیه شرکت در 9 ماهه با دلار 1276 تومانی صورت پذیرفته است

خگستر امروز را با صف فروش به پایان رساند. بروز مشکلات قانونی بر سر راه فروش بلوک سهام بانک پارسیان علت صف سهم بود.خبهمن اما با صف خرید روبرو بود.

 

خاور که برای تعدیل عایدی بسته شده بود سود هر سهم سال مالی جاری خود را از 260 ریال قبلی به زیان 234 ریالی تبدیل کرده است.در شش ماهه نیز زیان 285 ریالی به ازای هر سهم شناسایی کرده است.مقدار تولید و فروش شرکت نسبت به شش ماهه سال قبل به ترتیب با افت 79 و 75 درصدی روبرو شده است.مبلغ فوش نیز با کاهش 63 دصدی مواجه شده است.

شرکت در شش ماهه ابتدای سال بیش از 4.2 میلیون دلار صادرات و بیش از 44.4 میلیون دلار واردات مواد اولیه داشته است که با دلار 1226 تومانی تسعیر شده است

شیران با افت بیش از 3 درصدی امروز خود باعث افت قیمتی واتی نیز شد.لیزینگ صنعت و معدن از خریداران واتی بود.

 

پرشین تحلیل

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی