• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 511)
دوشنبه 11/10/1391 - 17:49 -0 تشکر 582224
آیا شما روانی هستید؟؟!!

در جامعه مدرن امروز درصد قابل توجهی از افراد دچار مشكلات روحی و روانی هستند، اما از وجود این شرایط اطلاع ندارند. در این مقاله سعی می*كنیم مهم*ترین مشكلات روانی را بررسی كنیم.

ما اغلب در توصیف حالات روحی خود از كلماتی مانند افسرده یا مضطرب و مانند آن استفاده می*كنیم. اما واقعاً چه زمانی باید در مورد این حالات نگران بود و به پزشك مراجعه كرد. تحقیقات نشان می*دهد در جامعه مدرن امروز بسیاری درصد قابل توجهی از افراد جامعه دچار مشكلات روحی و روانی هستند، اما خودشان از وجود این شرایط اطلاع ندارند. در این مقاله سعی می*كنیم مهم*ترین مشكلات روحی را كه ممكن است یك فرد به آن مبتلا باشد را بررسی كنیم. در صورتی كه شما به یكی از این مشكلات دچار هستید باید هرچه سریع*تر برای درمان آن اقدام كنید چرا كه این شرایط روانی معمولاً حالت پیش رونده داشته و بعد از مدتی زندگی شما را به شدت تحت تأثیر قرار می*دهند.

اختلالات دو قطبی

گاهی اوقات از این حالت به نام افسردگی روان*شیدایی یاد می*شود. افراد مبتلا به این حالت دچار تغییرات ناگهانی بسیار شدید در حالت روحی خود می*شود كه مهم*ترین آن شامل افسردگی خفیف یا متوسط و حتی شدید باشد. این حالت می*تواند حتی به مدت چند هفته یا چند ماه به طور بینجامد و اغلب شخص مبتلا قادر به كنترل آن نیست.

مؤسسه ملی سلامت ذهنی آمریكا تخمین می*زند كه این بیماری 5. 7 میلیون فرد بالغ یا 2. 6 درصد از جمعیت بالای 18 سال آمریكا را به شكلی به خود درگیر كرده است.

به دلیل آن كه اغلب افراد مبتلا به این بیماری دچار حالات چندگانه روحی هستند، ممكن است در هر دوره خاصی نسبت به سؤالات روانشناسی پاسخ*های متفاوتی داشته باشند.

مبتلایان به این بیماری نوسان*های خلقی شدیدی را تجربه می*كنند. آنها ممكن است دوره*های شاد و پرانرژی یا برعكس دوره*هایی از ناراحتی و ناامیدی را تجربه كنند. این حالات معمولاً به صورت نوسانی بروز می*كند و در بین این دوره*ها فرد خلق و خوی طبیعی دارد.

اختلال دوقطبی دارای زمینه ارثی است و در برخی از خانواده*ها بیشتر دیده می*شود. این بیماری به طور معمول در انتهای نوجوانی یا در ابتدای بزرگسالی ظهور می*كند.

اختلال دو قطبی در صورت عدم درمان، ممكن است پیامدهایی مانند مختل*شدن روابط با دیگران، افت كاركرد شغلی و تحصیلی، و حتی خودكشی را به دنبال داشته باشد.

افسردگی

افسردگی یك شرایط روحی است كه معمولاً همراه با یك دوره ناراحتی، احساس ناامیدی و علائم فیزیكی مانند بی*خوابی، بی*اشتهایی یا پراشتهایی همراه است.

به گفته مؤسسه ملی سلامت ذهنی انگلستان افسردگی می*تواند با علائمی شامل مشكل در خوابیدن، غذا خوردن، تمركز، ارتباط برقرار كردن با دیگران و مانند آن همراه باشد. این بیماری ممكن است شما را از عملكرد عادی و طبیعی باز دارد و حتی زندگی شما را به طور كامل مختل كند. تخمین زده می*شود حدود نیمی از مبتلایان به افسردگی یا از بیماری خود بی*خبرند یا بیماری آنها چیزی دیگر تشخیص داده شده است.

افسردگی به یك سن یا جامعه خاص بستگی ندارد و ممكن است در هر زمانی و در هر موقعیت اجتماعی و شغلی در انسان ظاهر شود. حتی بعد از درمان این بیماری خطر به طور كامل برطرف نمی*شود چرا كه ممكن است بعد از مدتی این بیماری به انسان بازگردد.

تقریباً 9. 5 درصد از مردم آمریكا كه جمعیتی بالغ بر 19 میلیون نفر را شامل می*شود در هر دوره یك ساله به بیماری افسردگی مبتلا هستند. بین 10 تا 25 درصد از زنان و 5 تا 12 درصد از مردان ممكن است به دلیل ابتلا به این بیماری به درمان*های كلینیكی نیاز داشته باشند. تخمین زده می*شود افسردگی هر سال بیش از 30 میلیارد برای دولت آمریكا هزینه در بر داشته باشد.

استرس و ناامیدی

استرس قسمتی از زندگی عادی و طبیعی ما را تشكیل می*دهد. در مقیاس*های كوچك استرس می*تواند مفید باشد و باعث ایجاد انگیزه شده و شما را به سمت كار و تولید بیشتر تحریك كند. اما اگر این حالت شكل مزمن به خود بگیرد ضررهای بسیاری برای شما دارد. استرس مداوم می**تواند بیماری*های روحی و ذهنی مانند افسردگی، بیماری*های قلبی، ضربان قلب نامنظم، استفاده از مواد مخدر و مشروبات الكلی، عصبانیت، بی*توجهی، اختلال حواس و پیش گرفتن عادات ناسالم مانند سیگار كشیدن و پرخوری و كم*خوری را شامل شود. این بیماری در حالت شدید حتی می*تواند منجر به حمله قلبی و سكته نیز بشود.

ناامیدی نیز نوعی بیماری روانی است كه در طی آن فرد انگیزه*ای برای انجام هیچ كاری ندارد. تقریباً سه چهارم از مبتلایان به این ناهنجاری تا قبل از سن 21 سالگی اولین تجربه جدی خود از این بیماری را دارند.

تخمین زده می*شود این بیماری در هر سال نزدیك به 42 میلیارد دلار برای دولت آمریكا هزینه در بر دارد. معمولاً متبلایان به این اختلال 3 تا 5 برابر بیشتر از افراد سالم ممكن است به پزشك مراجعه كنند.

اختلال وسواس اجباری

اختلال وسواسی یك نوع اختلال اضطرابی ناتوان*كننده است. در این اختلال مدام افكار مزاحم و ناخواسته*ای شكل می*گیرند كه فرد نمی*تواند از دست آنها خلاص شود. مثلاً ممكن است فرد دائماً از این كه همه اجسام آلوده هستند هراس داشته باشد و برای رهایی از این هراس مكرراً دستها و اجسام را بشوید.

وسواس به صورتهای مختلف بروز می‏كند كه می*توان از تكرار و مداومت، تردید، شك در عبادت، ترس، دقت و نظم افراطی، لجاجت و مانند آن را نام برد.

به طور كلی وسواس شامل فكر، احساس، اندیشه یا تصویر ذهنی مزاحم است و اجبار شامل، رفتاری آگاهانه و عودكننده است كه به آن O. C. Dیا obsessive compulsive disorderیا اختلال وسواسی اجباری می*گویند.

این بیماری می*تواند انواع مختلفی به خود بگیرد كه بعضی از آن شامل وسواس درباره بدن كه بخشی مهم از اشتغالات ذهنی و فكری بیمار متوجه بدن اوست. او دائماً به پزشك مراجعه می‏كند و یا تصور می*كند نواقص خاصی در بدن یا چهره او وجود دارد. وسواس در مورد عملكرد گذشته یا آینده كه فرد مبتلا دائماً می‏اندیشد كه چرا در گذشته كار خاصی كرده است یا مرتبا در این فكر است كه در آینده با ید چه رفتار خاصی را از خود نشان دهد.

مصرف مواد مخدر

امروزه اعتیاد به مواد مخدر در دسته بیماری*های روانی قرار می*گیرد.

تحقیقات نشان می*دهد مواد مخدر تأثیرات خاصی روی مغز می*گذارند و فرد را از لحاظ روانی درگیر می*كنند. به این ترتیب این داروها علاوه بر اثرات فیزیكی خود روح و روان فرد را هم درگیر می*كند.

اعتیاد یك بیماری مزمن و عود شونده مغزی است. در طی این بیماری مغز فرد با وجود اثرات مضر این مواد باز هم به طور دائم به دنبال مصرف آن*هاست است. اعتیاد می*تواند ساختار و عملكرد مغز را به طور كامل دستخوش تغییر قرار دهد.

ترك عادت به مصرف مواد مخدر معمولاً كار بسیار مشكلی است. هر گونه تغییر در میزان مصرف چنان چالشی برای مغز به وجود می*آورد كه فرد ترجیح می*دهد با بازگشت به سمت مصرف مواد هر چه سریع*تر خود را از این كمبود رهایی بخشد.

 


 


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.