انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 243)
شنبه 9/10/1391 - 16:48 -0 تشکر 581961
گزارش امروز بازار

نیم نگاهی به بازار


شاخص کل در اولین روز معاملاتی هفته برای دومین بار در فصل زمستان با افت بیش از 170 واحدی روبرو شد و به رقم 37،622 واحد رسید.نماد معاملاتی فولاد مبارکه با 95 واحد و چادرملو و ملی مس به ترتیب با 61 و 56 واحد بیشترین تاثیر منفی و نفت و گاز پارسیان با 52 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

ارزش کل معاملات امروز هم به149.7 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات پتروشیمی مارون با 34.8 میلیارد تومان و نفت و گاز پارسیان با 23.6 میلیارد تومان رسید.

رشد شتابان شاخص در روزها و هفته ها و ماه های گذشته بالاخره مسئولان بورس را به واکنش واداشت و بعد از ارائه گزارش های شفاف سازی از سوی بزرگان صنعت فلزی و معدنی امروز نیز در اقدامی غیرمنتظره شاهد توقف برخی نمادهای مهم بازار بودیم.بورس نماد معاملاتی شركت های پالایش نفت بندرعباس، پتروشیمی شیراز، صندوق بازنشستگی كشوری، پالایش نفت تبریز و پتروشیمی كرمانشاه را به منظور بررسی وضعیت مالی و اطلاع رسانی، متوقف کرده است.مدیرنظارت بر ناشران در رابطه با بسته شدن این نمادها اظهار داشته که این شرکت ها به نامه شرکت مبنی بر شفاف سازی در مورد وضعیت مالی خود همانند شرکت های فولادی و معدنی در هفته گذشته پاسخی نداده اند به همین دلیل قبل از شروع معاملات امروز نماد تعدادی از این دسته شرکت ها بسته شد تا بررسی ها در مورد آخرین وضعیت آنها به عمل آید. 

توقف این نمادهای مهم و نگرانی سهامداران از تغییرات مالی احتمالی در آنها،بازار را با افزایش عرضه ها روبرو کرد و نگاه بازار کمی به سمت و سوی گروه های دیگر و شرکت های کوچک بورسی معطوف شد.

افت قیمت در گروه فلزی و معدنی و شاخص در حالی امروز رقم خورد و احتمال می رود با سیاست های سازمان بورس و احتمال توقف بیشتر نمادها ادامه داشته باشد که  مدیران ارشد اقتصادی و اداره‌کنندگان بازار سرمایه در اظهارنظرهایی مکرر از سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه دفاع کرده و شائبه ایجاد حباب را رد کرده‌اند.در اظهارنظری جدید نیز، یک مقام‌مسوول در سازمان بورس درباره شرایط فعلی گفته؛ این بازار همواره گزینه نخست سهامداران برای سرمایه‌گذاری در افق بلندمدت است.

با این شرایط باید تا انتشار گزارش های 9 ماهه شرکت های مهم دو گروه فلزی-معدنی و پالایشگاهی-پتروشیمی صبر نمود.گزارش هایی که انتظار می رود با تعدیلات مثبتی روبرو شوند هر چند که با شرایط پیش آمده به نظر میرسد این گزارش ها رنگ احتیاط را نیز به خود بگیرند.

در اخبار حاشیه ای بازار

صحبت ها از نرخ دلار در بوجه سال آتی در حالی ادامه دارد که وزیر امور اقتصاد و دارایی نرخ ارز در لایحه بودجه سال 92 كشور را رقمی كمتر از نرخ ارز مبادلاتی و بیشتر از 1226 تومان اعلام كرده است.

در رابطه با فازدوم هدفمندی یارانه ها ،محمدرضا فرزین اعلام کرده: دولت در حال برنامه‌ریزی برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌هاست و کار مطالعاتی انجام می‌دهد که چگونه وارد فاز دوم شود و دولت اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را در بودجه سال 92 پیشنهاد می‌کند و اکنون در حال بررسی ابعاد طرح برای پیشنهاد در بودجه هستیم.

در بازارهای جهانی ،مس به بیش از 7800 دلار و روی نیز در محدوده نزدیک به 2100 دلار نزدیک شده است.سرب نیز در مرز قیمتی 2300 دلار در هر تن رسیده است.در حال حاضر افزایش مداوم ذخیره مس در چین که بزرگ ترین مصرف‌کننده این فلز مهم اساسی است ،از رشد قیمت آن جلوگیری کرده است. در پایان ماه جاری میلادی ذخیره مس در چین به 1.1 میلیون تن می‌رسد.تداوم اختلاف نظرها بین کارگران معدن اسکوندیدای شیلی که 6 درصد مس جهان را تولید می کند و کارفرماها بر سر دستمزدها به رشد قیمت مس کمک کرده است.

در خبرهای سیاسی نیز شاهد تغییری دیگر در کابینه دولت و این باز وزیر بهداشت بود.انتقاد از عدم تامین ارز دارو و دفاع از باقر لاریجانی 2 عامل بركناری وزیر بهداشت بوده است.

در بازار چه خبر بود؟

گروه پتروشیمی نیز همانند گروه معدنی و فلزی ،بعد از توقف برخی نمادهای مهم بازار با افزایش نسبی عرضه ها روبرو بود.امروز شیراز از جمله نمادهایی بود که با توجه به صف خرید سنگین روزهای قبل، برای ارائه اطلاعات مالی بسته شد.مارون و زاگرس نیز در پایان معاملات با صف خرید روبرو بودند.

پتروشیمی مارون ، قابلیت تعدیل خوبی هم به لحاظ فروش و هم به لحاظ سرمایه گذاری را دارد. گزارش مالی شرکت پتروشیمی لاله ( از شرکت های زیرمجموعه شرکت) منتشر شده و بر اساس آن شرکت طی 6 ماه نخست سال مالی 165 میلیارد تومان سود خالص محقق کرده که نسبت به دوره مشابه سال قبل 297 درصد رشد داشته است

زاگرس که می تواند سود هر سهم خود را تا پایان امسال تا بیش از 400 تومان افزایش دهد با رشد قیمتی امروز خود به 1852 تومان رسید.

در پالایشگاهی ها دو نماد شبندر و شبریز نیز به دیگر نمادهای متوقف گروه پیوستند تا تمامی نمادهای این صنعت پرپتانسیل بسته باشند.در مورد شتران که گفته می شود قرار است سود شرکت در چند سناریو منتشر شود و با این گزارش در دی ماه، شاهد بازگشایی سهم خواهیم بود.

در شبندر گفته می شود توقف نماد به دلیل اعلام گزارش های عملکردی شش ماهه شرکت بوده که طی دو الی سه روز آینده در سایت کدال منتشر خواهد شد.البته این خبر را مدیرمالی شرکت عنوان کرده است.

در فلزی ها ،دو نماد فخوز و فولاد با توجه به اطلاعیه ی شفاف سازی صوری خود با افت قیمت روبرو شدند و قیمت های درصد منفی را نیز تجربه کردند.

فولاد مبارکه در اطلاعیه ای اعلام کرده است که تا زمان دریافت نامه سازمان بورس مبنی بر شفاف سازی سود هر سهم سال 91 خود،هیچ گونه اتفاقی با اهمیتی نسبت به پیش بینی قبلی در بودجه شرکت رخ نداده است و شرکت در حال بررسی عملکرد 9 ماهه سال جاری خود می باشد

شرکت فولاد خوزستان نیز اعلام کرده این شرکت با توجه به شرایط فعلی تولید،فروش و نهاده های تولید،پیش بینی جدیدی نسبت به پیش بینی سود هر سهم حسابرسی شده بر مبنای عملکرد شش ماهه نداشته و در صورت ضرورت تعدیل در پشبینی   EPS در مهلت مقرر ارسال خواهد شد.فخوزی که در 9 ماهه ابتدای سال فروش قابل قبولی داشته است و توانسته بیش از 2881 میلیارد تومان فروش داشته باشد مسلما در 9 ماهه و 12 ماهه با تعدیل مثبت مواجه خواهد شد،

فاسمین نیز امروز با افت قیمت روبرو شد و در حالی به 820 تومان رسید که قیمت های 810 تومان را نیز لمس کرد.کروی نیز تا 318 تومان افت کرد

کروی در پرتفوی آذرماه خود اقدام به خرید 31.8 میلیون سهم فسرب و بیش از 800 هزار سهم کالسیمین و گروه بهمن نموده است.با تغییرات ایجاد شده ارزش افزوده پرتفوی بورسی شرکت به بیش از  419 میلیارد تومان رسیده است که nav سهم با این تغییرات به 370 تومان رسیده است.

در سایر نمادها و گروه ها

گروه قندی امروز با توجه به رویگردانی بازار از نمادهای مهم و بزرگ بازار با صف خرید روبرو بودند.شناورترین سهم بازار در گروه قندی قرار دارد.قند شیرین خراسان با 91 درصد سهام شناور اولیه همچنان به مانند ما‌ه‌ها و سال‌های گذشته در صدر قرار دارد.

در این گروه قند هکمتان با توجه به  افزایش مقدار شکر تولیدی که نتیجه افزایش ضریب استحصال را از پیش بینی 80 درصد به 81.85 درصد به مقدار 2054 تن شکر نسبت به پیش بینی  و همچنین توجه به ابلاغ قیمت فروش شکر به مبلغ 1300 تومان توسط سازمان حمایت از مصرف کننده ( پیش بینی قبلی 1280 تومان) و افزایش و تثبیت نرخ فروش تفاله خشک آزاد هر کیلو 500 تومان و افزایش میزان چغندر ( 350 تومان پیش بینی قبلی ) سود هر سهم خود را از 200 تومان به 241 تومان افزایش میدهد.

در تجهیزاتی ها نماد حفاری برای تعدیل عایدی بسته شد.در نظر گرفتن دلار مبادلاتی در قراردادها تاثیرخوبی بر روند سوددهی شرکت خواهد گذاشت.مپنا نیز با توجه به پذیرفته شدن شرکت تولید برق عسلویه مپنا با سرمایه 72.8 میلیارد تومانی در بازار دوم فرابورس، با معاملات مثبتی روبرو شد.

در کاشی ساز ها امروز شاهد معاملات متعادل مثبت و منفی بودیم. در این گروه کسرا نیز بازگشایی شد  و در حالی به قیمت های بیش از 1400 رسید که در پایان به قیمت 1399 تومان به کار خود پایان داد.کسرا سود هر سهم سال مالی 91 خود را در اصلاحیه ی گزارش شش ماهه از 1515 ریال به 2031 ریال افزایش داده است و با تعدیل مثبت بیش از 34 درصدی روبرو شده است.در نیمه نخست سال نیز 67 تومان آن را به طور واقعی محقق کرده است.علت تعدیل مثبت شرکت تغییر در ترکیب فروش و تولید و فروش قطعات ویژه سرامیکی به سمت صنایع مطمئن تر با حاشیه سود بالاتر و افزایش بهره وری بوده است.کسرا در شش ماهه ابتدای سال صادراتی نداشته است اما بیش از 7 میلیون درهم واردات مواد اولیه با نرخ 620 تومان داشته است

در سیمانی ها نیز معاملات منفی را شاهد بودیم. سیمان هرمزگان سود واقعی و 12 ماهه منتهی به 30/8/91 خود را 2087 ریال اعلام کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی ( 1984 ریال) با رشد 5 درصدی روبرو شده است.شرکت در سال مالی قبل 1801 ریال محقق کرده بود.در اولین پیش بینی سال مالی آتی نیز 200 تومان اعلام کرده است.

شیران هم امروز با افزایش عرضه ها روبرو شد.واتی نیز که به یک شرکت هلدینگی تبدیل شده است سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/9/91 خود بر اساس عملکرد شش ماهه را 651 ریال اعلام کرده است برای سال مالی آتی نیز در اولین پیش بینی 570 ریال اعلام کرده است.شرکت سود هر سهم شیران برای سال مالی جاری خود را 12507 ریال و سود تقسیمی آن را 6254 ریال در نظر گرفته است.در اولین پیش بینی سود سال 92 نیز سود هر سهم و سود تقسیمی شیران را به ترتیب 10203 و 5102 ریال در نظر گرفته است.شایان ذکر است بیش از 93 درصد سود حاصل از سرمایه گذاری های واتی مربوط به سرمایه گذاری در شیران می باشد. در صورت تحقق سود بودجه شده شیران و  تقسیم سود مانند سال گذشته(سیاست تقسیم سود شیران در سالهای گذشته توزیع 70 درصد سود خالص بوده است)، سود هر سهم واتی در سال جاری تا 870 ریال افزایش خواهد یافت.

امروز در بانکی ها به جز برخی نمادها از جمله وپست شاهد تشکیل صف خرید بودیم. بانکی ها که همواره از سهام کم ریسک بورسی بوده اند در ما های اخیر رشد قیمتی را تجربه نکرده اند که بیشتر به دلیل توجه بازار به یکی دو گروه مهم بازار و ترس از اثرات منفی تحریم بوده است.در بین بانک های داخلی از لحاظ «سودآوری» بانک های صادرات، ملت و پاسارگاد در جایگاه های بالا قرار دارند. این سه بانک به ترتیب با ارقام 797، 783 و 633 میلیون دلار سود، سود بیشتری را در میان بانک های ایرانی از آن خود کرده اند. البته میزان سودی که در این اطلاعات مورد توجه قرار گرفته، سود قبل از مالیات است. همچنین دیگر موضوعی که در این باره باید مورد توجه قرار بگیرد این است که میزان سود هر بانک باید با توجه به ابعاد آن و میزان دارایی ها و سرمایه آن بانک مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد. همچنین از لحاظ معیار عملکرد که یکی دیگر از معیارهای مورد توجه بنکر است وضعیت بانک ها از نظر رتبه بندی عملکرد بانک هاست. نسبت سود به سرمایه مورد مطالعه قرار می گیرد که در این میان بانک های پارسیان، ملی و کارآفرین بالاتر از دیگر بانک ها قرار دارند. یا به عبارت دیگر، این سه بانک عملکرد بهتری را در سال گذشته نسبت به دیگر بانک های داخل داشته اند. همچنین از لحاظ میزان دارایی ها، که نشان دهنده ابعاد و اندازه بانک هاست بانک های ملی، ملت و صادرات در جایگاه های اول تا سوم قرار دارند.

شرکت عمران و توسعه فارس که در زمینه سرمایه گذاری،خرید،احداث،واگذاری ، اجاره انواع کارخانجات و واحدها فعالیت می کند و از 27 اسفند 82 با کشف قیمت 175 تومانی هرسهم واردبورس شده ، 100 درصد به سرمایه کنونی 15.3 میلیارد تومانی خود اضافه می کند.

پرشین تحلیل

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی