انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 423)
سه شنبه 5/10/1391 - 20:21 -0 تشکر 581371
سلام بر تو آن زمانی که متولد شدی

بر تو سلام میکنم و بر خودم در روزیکه به دنیا آمدم و روزیکه بمیرم و روزیکه زنده و جاوید به اقتدای فرزندی از پاکان ظهور خواهم نمود.

و آنگاه که مسیح متولد شد

سکوتی شکست و کلمه ای ظهور کرد
آری این سکوت تاریخ بود که با آمدن مسیح ،این کلمه طیبه الهی ،شکسته شد.
او بود که خداوند را روح بود وهمو بود که در آن دم که در رحم مقدسه ای پرورش می یافت با مادر به تکلم پرداخت :
مریما! آگاه باش که خداوند تو را برگزید تا حامل چون منی باشی که همانا چشمه ی جاری حیات و اساس محکم ثباتم.
من تو را سلام و درود می فرستم و بشارت می دهم که مادر فرزندی خواهی بود از ارواح مقدس که دیری نپاید که جهان را به سمت حق رهبری کند همو که بر ظلمت وپلیدیها بشوید و روشناییها و پاکی ها را عیان سازد.

مریما ! تو را بشارت می دهم از خدای خود ، که بر طعن مردمان نهراسی واز کلام بد گویان خوف به خود راه مدهی که تو از پاکان زنان جهانی.

مریما ! تو را بشارت می دهم آن هنگام که از مردمان بریدی و به مکانی شرقی رسیدی و خداوند تو را وعده ای نیکو داد ، آن وعده را اکنون محقق ساخته است.
بر تو سلام میکنم و بر خودم در روزیکه به دنیا آمدم و روزیکه بمیرم و روزیکه زنده و جاوید به اقتدای فرزندی از پاکان ظهور خواهم نمود.

" والسلام علیّ یوم ولدت و یوم اموت و یوم ابعث حیا

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

سه شنبه 5/10/1391 - 20:21 - 0 تشکر 581372

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

سه شنبه 5/10/1391 - 20:22 - 0 تشکر 581373

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

سه شنبه 5/10/1391 - 20:35 - 0 تشکر 581382تواضع مسیح

عیسی(ع) به حواریون گفت: «من خواهش و حاجتی دارم؛ اگر قول می دهید آن را برآورید، بگویم». حواریون گفتند: «هرچه امر کنی اطاعت می کنیم.». عیسی از جا حرکت کرد و پاهای یکایک آنها را شست. حواریون در خود احساس ناراحتی می کردند، ولی چون قول داده بودند خواهش عیسی را بپذیرند، تسلیم شدند و عیسی پای همه را شست. همین که کار به انجام رسید. حواریون گفتند: «تو معلم ما هستی؛ شایسته این بود که ما پای تو را می شستیم، نه تو پای ما را».عیسی فرمود: «این کار را کردم برای اینکه به شما بفهمانم که از همه مردم سزاوارتر به اینکه خدمت مردم را بر عهده بگیرد، عالم است. این کار را کردم تا تواضع کرده باشم».

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

سه شنبه 5/10/1391 - 20:36 - 0 تشکر 581383
بشارت های حضرت عیسی در کلام امام رضا (ع)در مباحثاتی که حضرت رضا علیه السلام در مجلس مأمون کردند و شیخ صدوق‏ در کتاب عیون اخبارالرضا نقل کرده، (مساله بشارت طرح شده است‏). یکی از علما بر این کتاب حواشی‏ای نوشته است و حتی از بعضی از علمای‏ بزرگ چیزهایی را نقل می‏کند که نشان می‏دهد آنها در مورد معنی چند لغت‏ اطلاع نداشته‏اند.
مثلا در کلام حضرت رضا علیه السلام لفظ " ""بارقلیطا"" " یا " ""فارفلیطا"" " آمده است.
حضرت می‏گویند این کلمه در انجیل و یا جای دیگری آمده است.

برخی علمایی که بعد آمده‏اند، گفته‏اند " ""فارفلیطا"" " عربی است و شاید به معنای فارق بین حق و باطل است، درصورتی که این کلمه معرب یک لفظ یونانی است، معرب " ""پاراکلیتوس""‏ " است که به این صورت درآمده است.
در یک جا حضرت به آن عالم یهود خطاب می‏کند: «یا یهودی اقبل علی اسئلک بالعشر الایات التی انزلت‏ علی موسی بن عمران» من تو را قسم می‏دهم به آن ده معجزه‏ای که بر موسی‏ نازل شد، آیا در تورات، خبر محمد صلی الله علیه و آله و امت او هست‏ یا نه؟
آیا با عنوان «اتباع راکب البعیر یسبحون الرب جدا جدا تسبیحا» نیامده است؟
و آن وقت به بنی‏اسرائیل دستور داده شده است: «فلیفرغ بنواسرائیل الیهم و الی ملکهم لتطمئن قلوبهم» دستور داد مخالفت نکنند،
«فان بایدیهم سیوفا ینتقمون بها من الامم الکافر فی‏ اقطار الارض» در دست آنها شمشیرهایی است که از همه ملتهای روی زمین‏ انتقام خواهند گرفت.

«اهکذا هو فی التوراه مکتوب؟» آیا چنین‏ چیزی در تورات هست؟ تصدیق کرد و گفت: بله.
بعد خطاب به جاثلیق فرمود: آیا از کتاب شعیا اطلاعی داری؟ گفت: حرف‏ تا حرفش را می‏دانم.
گفت: آیا در آنجا این کلام نیست: «انی رایت‏ صوره راکب الحمار لابسا جلابیب النور و رایت راکب البعیر ضوء مثل ضوء القمر؟»
در مکاشفه خودش گفت: من آن الاغ‏سوار (یعنی عیسی ) را دیدم‏ در حالی که جلبابها و روپوشهایی از نور به خودش گرفته بود، و آن شترسوار را دیدم در حالی که نورش مانند نور قمر می‏درخشید؟

گفت: بله، شعیا چنین‏ چیزی گفته است

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

سه شنبه 5/10/1391 - 20:37 - 0 تشکر 581386
فضایل حضرت مسیح(ع) در متون اسلامی


در برخی از آیات، قرآن، مسیح را کلمه خداوند می خواند: إِذْ قَالَتِ الْمَلآئِكَةُ یَا مَرْیَمُ إِنَّ اللّهَ یُبَشِّرُكِ بِكَلِمَةٍ مِّنْهُ اسْمُهُ الْمَسِیحُ عِیسَى ابْنُ مَرْیَمَ وَجِیهاً فِی الدُّنْیَا وَالآخِرَةِ وَمِنَ الْمُقَرَّبِینَ
الْمَسِیحُ عِیسَى ابْنُ مَرْیَمَ رَسُولُ اللّهِ وَكَلِمَتُهُ أَلْقَاهَا إِلَى مَرْیَمَ وَرُوحٌ مِّنْهُ


در آیاتی دیگر از اعطای بینات به مسیح و تاییدش به واسطه روح القدس سخن به میان آمده است: وَآتَیْنَا عِیسَى ابْنَ مَرْیَمَ الْبَیِّنَاتِ وَأَیَّدْنَاهُ بِرُوحِ الْقُدُسِ

و در سوره مریم داستان ولادت عیسی مسیح ذکر شده و پس از آن برخی از تعالیم این پیامبر اولوالعزم از جمله ادای نماز و زکات و احترام به والدین بیان شده است: وقَالَ إِنِّی عَبْدُ اللَّهِ آتَانِیَ الْكِتَابَ وَجَعَلَنِی نَبِیّاًوَجَعَلَنِی مُبَارَكاً أَیْنَ مَا كُنتُ وَأَوْصَانِی بِالصَّلَاةِ وَالزَّكَاةِ مَا دُمْتُ حَیّاً وَبَرّاً بِوَالِدَتِی وَلَمْ یَجْعَلْنِی جَبَّاراً شَقِیّاً وَالسَّلَامُ عَلَیَّ یَوْمَ وُلِدتُّ وَیَوْمَ أَمُوتُ وَیَوْمَ أُبْعَثُ حَیّاً


همچنین در روایات اسلامی مضامین بسیاری در ذکر اوصاف و مدح مسیح آمده است. رسول گرامی اسلام(ص) در روایتی می فرمایند: من اراد ان ینظر الی زهد عیسی بن مریم فلینظر الی ابی ذر. (هرکس می خواهد زهد عیسی بن مریم را دریابد به ابوذر بنگرد.)

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

سه شنبه 5/10/1391 - 20:38 - 0 تشکر 581387

در روایت دیگری پیامبر اسلام(ص) احوال روز قیامت را ذکر می کنند و پس از آن می فرمایند: ثم یخرج رجل فی موکب حواله الملائکه قد صف اجنحتها و النور امامهم فیمد الیه اهل الجنه اعناقهم فیقولون: من هذاالذی قد اذن له علی الله؟ فتقول الملائکه: هدا روح الله و کلمته هذا عیسی بن مریم.(در روز قیامت، مردی در هیاتی در حالی که ملائکه گرد او را گرفته اند وارد می شود. همه اهل بهشت به سمت او روی می گرداند و می پرسند: این کیست که ماذون در مقابل خداوند است؟ فرشتگان پاسخ می دهند: این روح خدا و کله او عیسی بن مریم است.)

زهد عیسی در بسیاری از روایات اسلامی مورد توجه قرار گرفته است کما اینکه امام علی (ع) در نهج البلاغه مسیح را این گونه معرفی می کند: فلقد کان یتوسد الحجر و یلبس الخشن و یاکل الجشب و کان ادامه الجوع و سراجه باللیل قمر و ظلاله فی الشتاء مشارق الارض و مغاربها و لم تکن له زوجه تفتنه و لا ولد یحزنه و لا طمع یذله، دابته رجلاه و خادمه یداه.(بالش او سنگ بود، لباسش خشن بود و طعام او نامرغوب . چراغ شبانگاهش ماه بود و سایبان زمستانش پهنه آسمان. همسری نداشت که خرج آن کند و نه فرزندی که از برایش غمگین شود و نه طمعی که بواسطه آن ذلیل شود. مرکبش پاهایش بود و خادمش دستانش. )

از سوی دیگر بسیاری از معارف و نکات اخلاقی در کتب اسلامی با اشاره به وصایای پیامبران پیشین (که همگی چون نور واحدی بودند) و از جمله حضرت عیسی(ع) بوده است که می توان به برخی از این روایات اشاره کرد.
در کتاب شریف بحار الانوار حکایتی از حضرت عیسی بدین شکل نقل شده است:
روزی عیسی مسیح از مسیری می گذشت که مردی نابینا، از کار افتاده و مبتلا به پیسی را مشاهده کرد. شنید او شکر خدای می کند و می گوید: خدا را شکر که مرا از بلایی که اکثر مردم به آن مبتلا هستند نجات داد. عیسی از او پرسید: و چه بلاییست که تو به آن مبتلا نیستی؟ مرد پاسخ داد: خداوند من را از بزرگترین بلا مصون داشته و آن بلای کفر است. پس عیسی او را به اذن الاهی شفا داد و آن مرد از اصحاب حضرت عیسی گشت و همراه عیسی به عبادت خداوند پرداخت.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

سه شنبه 5/10/1391 - 20:38 - 0 تشکر 581388

در حکایتی دیگر تواضع عیسی در مقابل حواریون این گونه به تصویر کشیده شده است: روزی عیسی طعامی برای حواریون تدارک دید. پس از پایان غذا، عیسی دست تک تک حواریون را شست. حواریون خطاب به عیسی گقتند: یا روح الله سزاوارتر است ما این کار را بکنیم نه شما. عیسی پاسخ داد: من این کار را با شما کردم تا شما نیز با کسانی که آنها را مورد تعلیم قرار می دهید همین کار را بکنید.

از عیسی سؤال‌ شد کدام از مردم بهتر است؟ عیسی در پاسخ دو مشت از خاک برداشت و از سوال کننده پرسید: کدام یک از این دو خاک بهتر است؟ همه انسانها از خاک آفریده شده اند وهیچ فرقی بین آنها مگر به خداترسی نیست.

با نگاهی کوتاه و گذرا به آن چه در آیات و روایات اسلامی در مورد حضرت عیسی مسیح و مادر پاکدامنش آمده است، به خوبی میزان احترام و عظمت این پیامبر الهی نزد مسلمانان روشن می شود. در حالی که در هیچ یک از دیگر ادیان چنین احترامی به مسیح گذاشته نشده است.

از سویی دیگر و به تصریح قرآن مجید مسیحیان و نصاری نزدیک ترین اشخاص به اسلامند و محبت و دوستی آنان با مسلمانان بیش از دیگران است. که در طول تاریخ نیز این واقعیت با شواهد بسیاری گره خورده است.(از جمله جریان بحیرای راهب و حکایت نصرانی که سر مبارک امام حسین(ع) را از خولی گرفته و معطر و پاکیزه نمود.)

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

سه شنبه 5/10/1391 - 20:39 - 0 تشکر 581392

حضرت عیسی‏ علیه السلام :
هر که خود را بلند کرد، پست گردد
و
هر که خود را فروتن سازد
سرافراز شود

خاقانی شاعر بلند آوازه ایران، مضمون سخن حضرت عیسی را
این گونه به شعر سروده است:هر کو در نقص دید خود را
کامل ترِ اهلِ دین شمارشعالم که به جهل خود یقین شد
از جمله صادقین شمارشو آن کس کو نیست خویشتن
بین معصومِ خدای بین شمارشخود را چو ستوده ای نکوهد
عیسای فلک نشین شمارش

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

چهارشنبه 6/10/1391 - 14:7 - 0 تشکر 581502

می تراود عشق در عید طلوع مسیح، مبشر خاتم الانبیا و یاور خاتم الاوصیا

زمین را شهد در کام کردند
و زمان را شهود در جان
و از افق دامن پاک مریم مطهر
آن پاکیزه جان
و اسوه زنان جهان
شما طلوع کردید
و تردیدها را
به نگاه کلمه شستید
با لبانی از شهود سرشار

تا جهان به ظهور پیامبری دیگر ایمان بیاورد
پیامبری که به مهر و لبخند
به صلح و صلاح

بلند آوازه می شود
و دنیا از لبانش شرح رحمت سرمد می شنود
ونوید طلوع احمد می خواند
و معلم می شود

زمین و زمان را
همه فصل های جهان را
و درس می دهد مردمان را

تا مهیا شوند
برای طلوع آفتاب جمال محمد
... و پرواز می کند به آسمان
و ظهور می یابد در آیات قرآن

و به انتظار می ایستد
رسالت یاری را
برای فصل دوباره زمین
در ظهور صاحب زمان ...

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی