انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 168)
سه شنبه 5/10/1391 - 0:3 -0 تشکر 581194
گزارش امروز بازار

در ادامه رکوردزنی‌های روزهای قبل ،امروز نیز نماگر تالار شیشه‌ای با رشدی معادل 701 واحد به 37530 واحد رسید و با شتابی که روند صعودی دماسنج بورس تهران در سومین روز معاملاتی پشت سر گذاشت علاوه بر عبور از نیمه 37 هزار واحدی رکوردهایی را در رشد روزانه شاخص و حجم و ارزش معاملات در هم شکست.

نماد معاملاتی ملی مس ایران و فولاد مبارکه به ترتیب با 118 و 102 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند .بعد از این دو نماد نماد شرکت های سرمایه گذاری غدیر و پتروشیمی پردیس مجموعا با  115 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

 

رشد پرشتاب بازار ادامه دارد و با تائید مسئولان و کارشناسان مبنی بر عدم حبابی بودن بازار ،این رشد دو چندان نیز شده است.بیشتر نظر های کارشناسی اهالی بازار بر این متمرکز است که رشد شاخص بورس بر مبنای واقعیات صورت گرفته و شرکت‌ها عملکردشان را با تأکید بر پتانسیل‌های خود محقق کرده‌اند.بارها نیز تاکید کرده ایم که این اظهار نظر ها با توجه به رشد بیش از 100 درصدی نرخ ارز و رکود بازار بورس در ما های قبل از مرداد ماه سال جاری منظقی نیز به نظر میرسد.اما در این شرایط احتیاط نیز منطقی ست.

در حالی که برخی صحبت‌ها از وجود حباب در بورس مطرح می‌شود وزیر امور اقتصادی و دارایی و مسئولان بورسی و اکثر کارشناسان بازار آن را تکذیب می کنند .وزیر اقتصاد گفته حبابی در بازار سرمایه نمی‌بینم، وپیش‌بینی‌ها حکایت از تداوم رشد شاخص بورس دارد.مسئولان بورسی نیز ضمن توصیه به سهامداران برای سرمایه گذاری خود بر اساس تحلیل، روند روشد بازار را حبابی نمی دانند. با این شرایط باید گفت که با توجه به رشد سود شرکت های بورسی رشد قیمتی سهام آنها نیز منطقی ست و در مواقعی این چنین که قیمت و سود در یک راستا رشد می کنند ،بازار حبابی نیست.

در مورد ادامه رشد شاخص بورس در روزها و ماه های آتی نیز در عین حال که شایعاتی از گوشه و کنار در مورد شاخص 41 هزار واحدی شنیده می شود،پیش بینی ها سخت شده است

رشد دلار نیز دوباره هم جهت با رشد بورس شده و هر دو  در مسیر صعودی گام بر می دارند به نحوی که قیمت دلار امروز به بیش از 3300 تومان نیز رسیده است.صحبت های اخیر رئیس جمهور مبنی بر تاکید بر سیاست های انبساطی و همچنین سایر مسائل اقتصادی که با انتقاداتی نیز همراه شده است،دلیل رشد دلار می باشد

در بازار چه خبر بود؟

در گروه معدنی و فلزی امروز شاهد عرضه اولیه فزرین از گروه روی بودیم.سهم با p/e حدودا 5.4 بازگشایی شد.در تحلیل شرکت نیز اعلام کردیم که قیمت مناسب برای بازگشایی سهم بین 788 تا 800 تومان می باشد.با روند رو به رشد p/eزنگان باید شاهد رشد این سهم تا بیش از 1400 تومان نیز باشیم.

فاسمین در حالی امروز با صف خرید در قیمت 8557 ریال روبرو بود که کروی معاملات منفی را نیز تجربه کرد.فاسمین که آاخرین بودجه خود را بر اساس دلار 1800 تومانی منتشر کرده است، با دلار 2500 تومانی در نیمه دوم سال می تواند تعدیل خوبی داشته باشد.

Nav کروی نیز با قیمت های امروز فاسمین و دیگر شرکت های زیر مجموعه به بیش از 385 تومان رسید.قیمت سهم به حدود 90 درصدی ناو آن رسیده است

فملی با قدرت محدوده 800 تومان را نیز پشت سر گذاشت.مس در بازارهای جهانی در روزهای اخیر از 8100 دلار در هر تن به 7800 دلار در هر تن کاهش پیدا کرده است.محصولات شرکت در بورس کالا روزهای آرامی را سپری می کنند و انتظار تعدیل سنگینی هم در 9 ماهه از سوی شرکت نمی رود.در روز های اخیر معاملات سنگین بلوکی را بر روی سهم شاهد بوده ایم.سرمایه گذاری صبا تامین از خریداران این روزهای سهم بوده است

فولاد خوزستان که قابلیت های زیادی برای تعدیل عایدی هر سهم خود حتی با شمش 1500 تومانی  تا بیش از 600 تومان را دارد امروز نیز با صف خرید روبرو شد.به نظر میرسد با وجود تقاضایی که در قیمت های فعلی برای سهم وجود دارد بتواند در اولین هدف 3000 تومان را نیز لمس کند.

امروز نیز شاهد عرضه 60 هزار تن شمش شرکت در بورس کالا بودیم که 32 هزار تن آن با قیمت 1500 تومان در هر کیلو معامله شد.

ذوب امروز نیز با صف خرید سنگین روبرو شد و به 323  تومان رسید.مقاومت پیش روی سهم 340 تومان می باشد که در قیمت های درصد مثبت فردا به آن خواهد رسید.امروز نیز بیش از 10 میلیون سهم شرکت عرضه شد که فرهنگیان عرضه کننده این روزهای آن می باشد.

در گروه نفتی و پالایشگاهی شاهد اقبال ویژه بر روی نمادهای گروه هستیم.روز گذشته نفت بهران اعلام کرد که نرخ دلار مبنای محاسبه قیمت مواد اولیه شرکت نرخ دلار مبادلاتی می باشد و با این تغییرات نرخ فروش محصولات شرکت ها نیز افزایش خواهد یافت.امروز نیز  شرکت نفت پارس اعلام کرد که بنابر نامه روز 29 آذر از سوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران،مبنای محاسبه نرخ مواد اولیه خود( انواع لوبکات و آیزوریسایکل را از نرخ ارز مرجع به نرخ مبادله ای تغییر خواهد داد.لذا این شرکت در حال بررسی میزان افزایش قیمت محصولات خود می باشد.

شایان ذکر است ماده اولیه اصلی شنفت لوبکات می باشد.این شرکت نفتی صادراتی ندارد اما در شش ماهه اول 8.6 میلیون دلار واردات مواد اولیه داشته است که با نرخ دلار 2183 تومان تسعیر شده است

با این شرایط پالایشگاهی ها نیز با افزایش نرخ محصولات متناسب با نرخ دلار مبادلاتی می توانند با افزایش سود آوری روبرو شوند.

شراز که روز گذشته شش ماهه حسابرسی خود را منتشر کرد و با پوششی مناسب روبرو شد هنوز معلوم نیست چه زمانی بازگشایی شود چرا که باید بودجه سال جاری خود را نیز با رفع موانعی که وجود دارد منتشر کند

بنا بر گفته ی مدیر نظارت برناشران سازمان بورس در این شرکت چند نکته مهم وجود دارد که باید به آن توجه شود. اول اینکه طبق گزارش حسابرس مانده دارایی‌ها و بدهی‌های جاری بیش از 950 میلیارد تومان و 1.4 هزار میلیارد تومان اقلام راکد و سنواتی است که تعیین تکلیف و یا تسویه نشده و به حساب های قطعی منتقل نشده‌اند.

همچنین به نظر حسابرس پالایشگاه تهران، مانده سود انباشته ابتدای دوره بیش از 923 میلیارد تومان درآمد شناسایی‌شده در سال‌های 88 تا 90 بابت مابه‌التفاوت نرخ فروش آزاد و تکلیفی سوخت هوایی و وکیوم باتوم است که با توجه به مفاد اجزای ج و پ بندهای 1، 4، 7 ماده واحده قوانین بودجه سال‌های یاد شده، جزء 5 فرآورده اصلی مشمول مابه‌التفاوت نرخ نبوده‌اند.بنابراین از این بابت اصلاح حساب ها منجر به کاهش مانده حساب‌های دریافتنی تجاری و سود انباشته ابتدای دوره به مبلغ مذکور خواهد شد.

همچنین در گزارش حسابرس آمده است مالیات بر درآمد و مالیات و عوارض ارزش افزوده شرکت برای سال 90 مورد رسیدگی قرار نگرفته و به مبلغ 116 میلیارد تومان از بدهی ابلاغی بابت مالیات ارزش افزوده و عوارض سال 88 اعتراض شده است.

با توجه به این موارد و با در نظر داشتن سوابق مالیاتی پالایشگاه تهران ، ایجاد ذخیره کافی در حسابها ضرورت دارد، ولی تعیین بدهی قطعی شرکت در خصوص موارد مذکور، منوط به اظهار نظرنهایی سازمان امور مالیاتی است.

در پتروشیمی ها ظاهرا حاشیه های افزایش نرخ خوراک پایان یافته است و شرکت های این گروه جانی تازه گرفته اند.پتروشیمی ها در 9 ماهه نیز با تعدیل عایدی های خوبی روبرو خواهند شد.

دبیر کل انجمن صنفی صنعت پتروشیمی اعلام کرده با توجه به مصوبه دولت هرگونه افزایش نرخ حامل های انرژی در سال جاری ممنوع می باشد و اعضای انجمن صنفی این صنعت نیز هیچ تمایلی به افزایش قیمت خوراک این شرکت ها ندارند. بنابراین اجرایی شدن طرح افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها به سال بعد موکول می شود و تا پایان سال جاری تغییری در آن رخ نخواهد داد

تمامی نمادهای پتروشیمی در معاملات امروز با صف خرید روبرو شدند که بیشترین صف تقاضا بعد از شیراز متعلق به پارسان بود.پارسانی که nav آن با در نظر گرفته قیمت های امروز پتروشیمی ها به 1378 تومان رسیده است و قیمت سهم در 82 درصدی آن معامله می شود.nav غدیر نیز به بیش از 570 تومان رسیده است.

پتروشیمی زاگرس با عدم تغییر نرخ خوراک می تواند سود خود را تا 480 تومان نیز افزایش دهد.با فرض افزایش نرخ گاز تا 170 تومان سود شرکت به 430 تومان خواهد رسید.تحلیل بنیادی شرکت در سایت با فرض افزایش نرخ خوراک انجام شده است.

در معدنی ها امروز شاهد روند معاملاتی متعادلی بودیم و عرضه ها در قیمت های درصد مثبت بالا بود.کگل به 1312 تومان و کچاد به 1286 تومان رسید.ومعادن نیز با حجم معاملات 13.3 میلیون سهمی به قیمت پایانی 616 تومان رسید.nav ومعادن به محدوده 900 تومان رسیده است.

در رابطه با بهره مالکانه معدنی ها نیز  رئیس کمیته معدن کمیسیون صنایع مجلس از تدوین طرحی برای طبقه‌بندی معادن جهت پرداخت بهره مالکانه توسط مجلس و وزارت صنعت خبر داده است و با این طرح بهره مالکانه از معدنی به معدن دیگر متفاوت خواهد بود.

 

در سایر نمادها:

ثباغ که در اولین پیش بینی از سود سال مالی منتهی به 31/6/92 سود هر سهم خود را 93 تومان اعلام کرده بود،به علت حذف پروژه برج بین المللی تبریز ( پروژه ائل گلی) از پیش بینی سال مالی 92 به دلیل فروش پروژه در پایان سال مالی 91 به شرکت ایرانیان اطلس بابت طلب شرکت بین المللی توسعه ساختمان از بابت سود سهام، آن را به 80 تومان کاهش داده است.سود واقعی سال مالی 91 شرکت نیز 79 تومان می باشد

شرکت سرمایه گذاری صنعت بیمه در با توجه به فروش نرفتن ملکی که قرار بود آن را به فروش برساند و تاثیر زیادی بر پوشش سود هر سهم شرکت داشت با صف فروش روبرو شد

وصنا سود هر سهم منتهی به 31/9/91 خود را 35 تومان اعلام کرده است که نسبت به سود دوره منتهی به 31 شهریور 91 با کاهش 2 تومانی روبرو شده است.سهم شرکت در معاملات امروز با رشد بیش از 3 درصدی روبرو بود.

در خودرویی ها نماد سایپا برای تعدیل عایدی بسته شد.سود هر سهم شرکت در حال حاضر 12 ریال می باشد که در نیمه نخست سال 96 ریال زیان به ازای هر سهم شناسایی کرده است

قیمت خودرو مجددا کمی افزایشی شده است. موج کاهش قیمتی که طی دو سه هفته گذشته در بازار خودرو به وجود آمده بود به دلیل آغاز ماه محرم و افت محسوس خرید و فروش خودرو و رکود ناشی از این امر بود که قابل پیش بینی هم بود که با پایان ماه محرم روند کاهش قیمت خودروها متوقف می شود.

پرشین تحلیل

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی