ورزش و تندرستی (بازدید: 185)
شنبه 2/10/1391 - 18:31 -0 تشکر 580756
آموزش بیلیارد....

فعالیت زدن توپ در یک مکان حوض مانند  فرمی  از یک بازی فرانسوی بود که با  گوی  و حلقه  انجام  می شود , به نام کروکت . این بازی در چمن بایک چوب دستی ویک توپ ball یا bille که کم کم به billiard  یا bill yard  معروف شد بازی می شود . پس از مدتی این بازی  سرگرمی درباریان  شد و به دلیل نفرت داشتن آنها  از گرما و  فعالیت زیاداین بازی را محدودتر کردند و آن را روی میز در یک محیط بسته انجام می دادند.

خوب به رنگ ها نگاه کنید ,نخستین چیز که باید درباره ی بیلیارد بدانیداین است که این بازی برخلاف بازی های توپی دیگر دارای توپهای زیادی است. برخی از این توپها ساده یعنی دارای رنگی یک پارچه هستندو تعدادی از آنهانیز خط دارند یعنی توپی که نوک وته آن ها سفید و یک خط رنگی که گرداگرد و میانه ی آن قرار گرفته.

هر یک از توپ ها دارای یک  شماره هستند.از شماره ی1تا 15, که  از شماره ی 1 تا 7 تو پ های ساده واز شماره ی9 تا 15 توپ های خط دارد را تشکیل می دهند .
توپ شماره ی 8 8ballکدام است ؟. البته ,وقتی این بازی به صورت استاندارد  بازی می شود , توپ 8  نه جزو  گروه  توپ های ساده  است و نه جرو گروه توپ های خط دار  محسوب میشود . یک توپ خاص است (توپ سیاه را از دست ندهید چون تمام توپ هایتان سیاه می شود ! ) .


 

شنبه 2/10/1391 - 18:32 - 0 تشکر 580757

چوب بیلیارد 


cue stick یا همان چوب بیلی یارد چوبی  است که شما به وسیله ی  آن بهcue ball توپ مخصوص که به آن پیتوکنیز گفته  می شود  ضربه می زنید . این چوب بلند  نوک دار  و خیلی  هم  دقیق است  از سه قسمت تشکیل شده.

نوک    : قسمتی که مقداری سفید و با طولی تقریبا برابر 1/27 سانتیمتر است ویک قسمت کایوچویی در نوک.
بدنه   : قسمتی صاف و صیقلی کم پهنا و بلند است در میانه .

دسته : پر پهناترین قسمت stick که به صورت مخروطی به طرف میانه ونوک Stick پیش می رود . طول این چوب تقریبا برابر 1متر و 47 سانتیمتر می باشد .

شنبه 2/10/1391 - 18:33 - 0 تشکر 580759

میز


یک میز  بیلی یارد  تقریبا  برابر با  137/155 سانتیمتر  عرض  و 274/23 سانتیمتر طول است . و معمولا یک رویه ی سبزمخملی از جنس پلی استر و پشم روی آن را پوشانده و دارای 6 کیسه که 4 تای آن ها در گوشه ها و دوتای آن ها در طرفین , وسط هر یک از اضلاع بلنتر میز قرار گرفته اند.
یک حاشیه ی نسبتا  پهن  اطراف میز  قرار  گرفته  جایی که معمولا  بازیگنان گچ بازی ( بعدا  توضیح داده میشود )یا لیوان نوشیدنی خود را روی آن قرار می دهند.
دو  چیز مهم باید درباره ی آن  بدانید

شما باید  از این حاشیه برای تراز  کردن دست خود و مسلط شدن بر میز استفاده می کنید .

شما هرگز نباید هیچ گونه نوشیدنی و یا خوراکی روی آن قرار دهید  زیرا  اگر نوشیدنی  شما  روی میز بریزدروکش میز  که یکی از مهمترین قسمت های میز محسوب می شود  باید عوض شود  و شما باید بهای سنگینی تقریبا معادل 150 $ دلار بپردازید .

تقریبا  آخر هر میز  نزدیک ضلع  کوچک میز یک دایره ی تو پر سفید در دو طرف میز قرار دارد.شما باید در ابتدای بازی Cue ball خود را روی یکی از آن ها قرار دهید.


شنبه 2/10/1391 - 18:34 - 0 تشکر 580760
Rack
یک شی سه گوش است که بازی کن از آن برای مرتب کردن توپ ها استفاده می کند .

تمام توپ ها در Rack قرار می گیرند.
با انگشتان خود دو طرف , عقب Rack را گرفته وعقب و جلو  می کنید تا توپ ها مرتب کنار هم قرار گیرند .
زیرا فضای بین توپ ها در زمان برداشتن Rack خیلی مهم است . باید مراقب باشید که توپ ها خوب بهم  بچسبند.
Rack به وسیله ی توپ رآس در روی نقطه سفید انتهایی میز تنظیم میشود.وسیله ی دیگری که در طول بازی ما  از آن  استفاده  می کنیم  گچ  است . ما گچ را به نوک کائوچویی چوب خودمی مالیم تا به ما کمک کند که چوب در زمان ضربه زدن به توپ بهتر بچسبد .

شنبه 2/10/1391 - 18:37 - 0 تشکر 580761

قوانین
بازی بیلی یارد از قوانین زیادی در نقاط  گوناگون دنیا  پیروی می کند که  شما در این سایت با قوانین استاندارد جهانی آن  آشنا می شوید . شما باید اصطلاحات که در این بازی  به کار می رود را به خاطر بسپارید زیرا این اصطلاحات در طول بازی زیاد به کار می روند.

Cue Ball ( پیتوک ) : یک توپ سفید است بدون شماره که شما در بازی فقط به این توب حق ضربه زدن را دارید .


Object Ball ( توپ هدف ) : اولین توپی که در طول بازی پیتوک به آن ضربه می زند.


Break  : ضربه ای است که در ابتدای بازی  زده می شود . وقتی  بازی شروع می شود بازی کنی که از قبل تعیین شده به وسیله پیتوک اوین ضربه بازی را به سوی توپ های مرتب شده می زند وبه این ترتیب بازی شروع می شود به این عمل Break می گویند.


Pocketing a ball : وقتی یک توپ داخل پاکت رود . به این عمل Sinking نیز گفته می شود .

Scratch : هنگامی که شما هرگز نباید پیتوک یا توپ طرف مخالف را در پاکت کنید درغیر این صورت شما Scratch می گیرید و جریمه می شوید .

Frozen : وقتی که توپ هدف به توپ دیگری ویا به دیواره میز چسبیده باشد . ضربه زدن به   این توپ مقداری دشوار است
.


Position Play : موقیت بازی , سرعت لازم برای ضربه زدن , چرخش لازم , استراتزی بازی (به کدام توپ و از کجا ضربه بزنیم که بهترین مقیت را برای ما فراهم کند ) .

Cut :وقتی شما به پیتوک  مستقیما ضربه می زنید  و  آن در یک راستا به توپ هدف برخورد می کند  , توپ هدف  در یک خط  مستقیم حرکت  خواهد کرد . اگر شما به توپتا  کات  دهید توپ هدف شما دیگر حرکتی مستقیم  نخواهد  داشت   و در یک زاویه مشخصی  حرکت  می کند . به طور مثال در زیر  پیتوک در یک  زاویه  مشخص به توپ 4 ضربه می زند و توپ 4  در نتیجه به سمت  که پیشبینی شده  هدایت می شود
Banking a shot : زمانی که  شما به پیتوک ضربه  بزنید و پیتوک شما به توپ هدف و توپ هدف به دیواره میز برخورد کند و  داخل یکی از  پاکت ها برود , این به این معنا است که شما یا خیلی خوب بازی می کنید و یا  خیلی خوش شانس هستید . در زیر پیتوک به توپ 2  ضربه زده وتوپ 2 به دیواره اصابت کرده و با یک زاویه مشخص ( اگر با دقت و محاسبه زده شود )داخل پاکت می رود ( امیدواریم ) .


Combination : این در زمانی صورت می گیرد که ما به پیتوک ضربه بزنیم و پیتوک به یکی از توپ های خودما ن و آن توپ به توپ هدف ضربه بزند و آن را هدایت کند .

Draw : هنگامی که شما می خواهید به پیتوک ضربه بزنید و پیتوک به توپ دیگر و می خواهید که پیتوک شما پس از ضربه زدن جلو نرود بلکه به عقب برگردد ( مثلا زمانی که توپ شما نزدیک پاکت قرار گرفته ) شما باید به قسمت میانه و پایین توپ ضربه بزنید .

هنگامی که شما می خواهید به توپی ضربه بزنید و پیتوک شما سر جای توپ هدف باستد ونه جلو برود و نه عقب , باید به قسمت میانی وبالای توپ ضربه بزنید. .

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی