ورزش و تندرستی (بازدید: 235)
شنبه 2/10/1391 - 8:48 -0 تشکر 580609
اعجوبه‌ معلول به دنبال ثبت رکوردش است

ورزشکار معلول که با دو عصا فوتبال بازی می‌کند زمانی که با بی‌مهری فدراسیون فوتبال مواجه شد به بسکتبال روی آورد تا بتواند توانایی‌هایش را در کتاب گینس ثبت کند.
 
علیرضا صادقی ورزشکاری است که از ناحیه دو پا معلولیت دارد و مهارتش در رشته‌های ورزشی چون فوتبال فوق‌العاده است. صادقی ۲۶ سال است که با عصا فوتبال بازی می‌کند و حرکت‌های منحصر به فردش او را به برنامه ۹۰ هم کشانده است. او به گفته خودش می‌خواهد حرکت‌های ناب ورزشی را در کتاب رکورد گینس ثبت کند که در این راه با بی‌مهری مسئولان فدراسیون فوتبال مواجه شده و به همین دلیل از طریق حرکت‌های بسکتبالی به دنبال رسیدن به اهدافش است. او ابتدا باید رکوردش را در ایران ثبت کند و سپس به گینس برود. او با مشورت فدراسیون بسکتبال با باشگاه‌ها رایزنی کرد و حالا با باشگاه‌ فولاد ماهان به توافق رسیده تا این باشگاه اصفهانی اسپانسر او در ادامه راه ورزشی‌اش باشد.

شنبه 2/10/1391 - 8:49 - 0 تشکر 580610
این ورزشکار معلول بیان کرد: ۲۶ سال است که با عصا فوتبال بازی می‌کنم. در کنار این فعالیت حرکت‌هایی با دست نیز انجام می‌دادم که با دست از روی زمین ضربه آزاد می‌زدم. حتی حرکت‌هایم در برنامه ۹۰ نیز پخش شد. قصد داشتم این فیلم به فدراسیون جهانی فوتبال ارسال شود تا نظر آن‌ها را بدانم و به همین دلیل به فدراسیون فوتبال رفتم. کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال نیز به من گفت می‌توان در مستند خانم نیکی کریمی آنها را نشان داد یا در یک مسابقه بزرگ حاضر شوم و نمایش بدهم.

وی ادامه داد: از این پیشنهادها ناراحت شدم و گفتم مگر سیرک است که نمایش بدهم. یک پای من معلولیت ۱۰۰ درصدی دارد و دیگر پایم ۷۵ درصد معلول است، به همین دلیل کارم را ادامه دادم تا به هدفم برسم. زمانی که فدراسیون فوتبال کاری انجام نداد من به تمرین‌هایم ادامه دادم که یکی از دوستانم پیشنهاد داد ضربه‌های آزادم را به سمت حلقه‌های بسکتبال پرتاب کنم. ضربه‌های این چنینی از نزدیک سبد دشوار است اما من از وسط میدان توپ را به سمت سبد روانه می‌کنم. با توجه به این موضوع تصمیم گرفتم این حرکت را در کتاب گینس ثبت کنم.

صادقی درباره رایزنی‌هایش با گینس تصریح کرد: ارتباط ایمیلی با گینس برقرار کردم. طبق توضیح‌های من آن‌ها گفتند خارج از توانایی بدن است اما این رکورد ابتدا باید توسط یک منبع در ایران ثبت شود. به همین دلیل به فدراسیون بسکتبال رفتم و با آقای مشحون صحبت کردم. او نیز گفت که حرکتی بکر است و مخاطب جذب می‌کند به همین دلیل پیشنهاد داد با یکی از دو باشگاه مهرام یا فولاد ماهان وارد مذاکره شوم تا از من حمایت کنند و اسپانسرم بشوند که فولاد ماهان قبول کرده و حالا منتظر هستم تا با من تماس بگیرند.

این ورزشکار معلول افزود: فولاد ماهان قبول کرد تمام هزینه‌هایم را تقبل کند و من ورزشکار آن‌ها باشم و در زیرمجموعه این باشگاه کار کنم. قرار است قراردادمان نیز رسمی شود و آقای ساکت دستور بدهند کارهایم انجام شود. با این وضعیت قرار شده در برنامه رکورددداران حاضر شوم و درباره حرکت‌هایم صحبت کنم. حرکت‌هایم در ایران ثبت شود برای گینس اقدام خواهیم کرد.

شنبه 2/10/1391 - 8:49 - 0 تشکر 580611صادقی در پاسخ به این سوال که هدف شما برای این اقدام‌ها چیست، توضیح داد:‌ می‌خواهم از این راه به اهداف فوتبالی‌ام برسم تا به عنوان یک ورزشکار معلول به رسمیت شناخته شوم. کار بسیار دشواری است که با دو عصا حرکت‌های فنی انجام بدهید. مجری برنامه نیمروز از من پرسید آیا می‌توانی دریبل زیدانی بزنی؟ زمانی که با پاسخ مثبت من روبه‌رو شد تعجب کرد. تنها باید برای فدراسیون فوتبال تاسف بخورم که به هیچ وجه اهل حمایت نیست.

وی با اشاره به عدم حمایت فدراسیون فوتبال به ایسنا گفت: متاسفانه فدراسیون فوتبال حمایتی نمی‌کند و تنها به فکر جیبش است. برایشان مهم نیست یک ایرانی چه اهدافی دارد. برنامه‌های من را فوتبال برزیل نشان داده و صحبت‌هایم را ترجمه کرده است. آرزوی من این است که ثابت کنم فردی که نقص هم دارد می‌تواند بهترین باشد. آن‌ها به من گفتند اگر پول می‌خواهی ما نمی‌توانیم بدهیم. مگر من پول خواستم؟ من تنها حمایت می‌خواهم تا کارهایم جلو برود. در مقابل این رفتارها، فدراسیون بسکتبال آنچنان به من احترام گذاشت که انگار اعجوبه هستم. آقای مشحون و آقای نوربخش آنقدر به من احترام گذاشتند که شرمنده شدم. برای فدراسیون فوتبال با آن همه هزینه‌اش متاسفم که هیچ کاری انجام نمی‌دهد.

صادقی درباره رکوردهای پرتابش نیز به ایسنا گفت: ۳۰ دقیقه فرصت داشتم تا در سالن تختی کارهایم را انجام دهم. نزدیک ۵۰ یا ۶۰ پرتاب آزاد داشتم که همه به قسمت مربع شکل حلقه می‌خورد و چهار یا پنج پرتاب نیز وارد سبد شد. مطمئنم در یک ساعت بیست تا بیست و پنج پرتابم وارد حلقه خواهد شد.

او در پایان گفت: تنها می‌خواهم از من حمایت شود تا بتوانم کارم را در کتاب گینس ثبت کنم.

علیرضا صادقی هفته آینده به تهران می‌آید تا زیر نظر فدراسیون بسکتبال رکوردش را ثبت و برای ثبت عملکردش در گینس کارش را آغاز کند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی