ایران سرای من (بازدید: 174)
چهارشنبه 29/9/1391 - 23:7 -0 تشکر 580018
«برف برفو» در شاهرود + تصویر

 
دیر هنگامی است که ایرانیان در آغاز فصل زمستان، مراسم گوناگونی بر پا می‌دارند که در میان اقوام گوناگون به شکل‌هایی اجرا می‌شود؛ از آن جمله می‌توان به شب چله (یلدا) که در ایران و سرزمین‌های هم فرهنگ متداول است، اشاره کرد.
 
به گزارش «تابناک» در برخی از نقاط کشورمان اهالی با دیدن نخستین برف زمستانی به جشن و شادمانی پرداخته و مراسم شادی را در ارتباط با این نعمت خدادادی بر پا می‌دارند.
 
آنان با دل‌هایی آکنده از شادی و شعف، برف را بهانه‌ای برای جمع شدن دور هم و یکدل شدن می‌دانند.
 
 

در برخی از روستاهای شهرستان شاهرود، اهالی با دیدن نخستین بارش برف زمستانی و به منظور صله رحم برپایی محفل گرم و شاد را این گونه رقم زدند. برای این منظور فردی از بزرگان فامیل یا طایفه برای شوخی، ابیاتی را روی تکه کاغذی نوشته و آن را توسط قاصد به خانه بزرگ دیگر می‌فرستند.

مضمون ابیات بدین شرح است:

برف اول است برفو با شما قاصدی آید ز ما نزد شما
گر گرفتی بکن رویش سیاه ور نه ما هستیم مهمان شما

قاصد یکی از چابک‌ترین افراد جمع به شمار می‌رود. او با زیرکی خاصی کاغذ را به خانۀ فرد مورد نظر برده و به صاحبخانه می‌داد. صاحبخانه نیز با دیدن کاغذ، سعی بر آن داشت که مچ دست قاصد را گرفته و مقداری گرده ذغال بر سر و صورتش بمالد. اما قاصد با تلاش بسیار سعی به فرار می‌کند. با گریختن قاصد، صاحبخانه باید چند نفری را برای صرف ناهار و یا شام روز بعد به خانه خود دعوت کند.

همچنین برف و شیره یکی از خوراکی‌های نخستین برف زمستانی بود که توسط مادر بزرگ‌های شاهرودی تهیه می‌شد. آنان مقداری از برف را که در جای تمیزی انباشته می‌شد جمع آوری کرده و با کمی شیره توت یا انگور مخلوط کرده و با فرزندان و نوه‌هایشان با شادمانی می‌خوردند.

گزارش: فاطمه قلی پور، پژوهشگر مردم شناسی

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی