ایران سرای من (بازدید: 195)
چهارشنبه 29/9/1391 - 22:39 -0 تشکر 579949
استفاده ایرانیان از فیل برای شکار در 4 هزار سال پیش+ تصویر

محمد ناصری فرد نویسنده کتاب سنگ نگاره های ایران و کاشف این سنگ نگاره در این باره می گوید: «زیستگاه فیل، آفریقا و هندوستان است. وجود این حیوان حداقل هزاره ی دوم ق.م در مرکز ایران و اهلی کردن این حیوان غول پیکر و کاربست آن در شکار حیوانات شگفت انگیز است. سوال این است که آیا زیستگاه این حیوان مرکز ایران بوده و شرایط اقلیمی ایران متفاوت از امروز بوده یا ایرانیان باستان از افریقا و هندوستان این حیوان را به این دیار آورده اند؟ البته اهلی کردن این حیوان و استفاده از آن برای شکار در حدود 4000 سال پیش نیز نشان از درایت و هوشمندی دارد. هرچند هر کدام از این گمانه ها نیاز به تحقیقات و مطالعات بیشتری است و نمی توان با قطعیت چیزی را اعلام کرد.»
یک سنگ نگاره متعلق به 4 هزار سال پیش در منطقه تیمره کشف شده است که نقش روی آن دو شکارچی سوار بر فیل را نشان می دهد که در تعقیب یک شکار هستند. تیمره، در شهرستان خمین استان مرکزی را بهشت سنگ نگاره های ایران می نامند. گفته می‌شود، در این منطقه بیش از 20 هزار سنگ نگاره وجود دارد.
 
به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی؛ فیل بزرگترین و سنگین وزن ترین جانوری است که روی خشک زندگی میکند. هم اکنون دو گونه متفاوت فیل در دنیا وجود دارد که یکی آفریقایی و دیگری آسیایی است. فیل آفریقایی با گوش های بزرگ و بادبزنی اش شناخته می شود و فیل آسیایی نیز با گوش های کوچکش.
 
زیست گاه اصلی فیل های آفریقایی در قسمت میانی و استوایی قاره آفریقا است و فیل های آسیایی نیز در کشورهای هندوستان ، تایلند مالزی و دیگر کشورهای شرق آسیا دیده می شوند. از سویی اگر چه در کتاب معروف "شاهنامه" که حکیم ابوالقاسم فردوسی هزار سال قبل آن را سروده است به دفعات از پیل (معادل فارسی واژه فیل) یاد شده اما غیر از این نه به لحاظ تاریخی و نه به لحاظ زیست شناسی سندی دال بر اینکه ایران زیستگاه فیل بوده در دست نیست.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

چهارشنبه 29/9/1391 - 22:39 - 0 تشکر 579950

با این حال در دوره مختلف تاریخی پادشاهان حاکم بر ایران که علاقه بسیاری به این جانور داشتند تعدادی فیل را از کشور هندوستان به ایران وارد کردند، در آخرین مورد ناصرالدین شاه قاجار در زمان خود چند فیل را از هندوستان به ایران آورد. 
سنگ نگاره کشف شده در منطقه تیمره


در همین حال اما کشف یک سنگ نگاره در منطقه تیمره در استان مرکزی گمانه زنی ها درباره وجود فیل در ایران را دستخوش تغییر کرده است. در این سنگ گاره که گفته می شود قدمت آن به 4 هزار سال پیش می رسد دو شکارچی سوار بر یک فیل ترسیم شده اند که به قصد شکار، با شیئی در دست، یک جانور دیگر را دنبال می کنند.


محمد ناصری فرد نویسنده کتاب سنگ نگاره های ایران و کاشف این سنگ نگاره در این باره می گوید: «زیستگاه فیل، آفریقا و هندوستان است. وجود این حیوان حداقل هزاره ی دوم ق.م در مرکز ایران و اهلی کردن این حیوان غول پیکر و کاربست آن در شکار حیوانات شگفت انگیز است. سوال این است که آیا زیستگاه این حیوان مرکز ایران بوده و شرایط اقلیمی ایران متفاوت از امروز بوده یا ایرانیان باستان از افریقا و هندوستان این حیوان را به این دیار آورده اند؟ البته اهلی کردن این حیوان و استفاده از آن برای شکار در حدود 4000 سال پیش نیز نشان از درایت و هوشمندی دارد. هرچند هر کدام از این گمانه ها نیاز به تحقیقات و مطالعات بیشتری است و نمی توان با قطعیت چیزی را اعلام کرد.»   فیل آسیایی و فیل آفریقایی


اسماعیل کهرم کارشناس محیط زیست اما در این باره نظر دیگری دارد، او احتمال وجود فیل در ایران در آن تاریخ را با قطعیت رد می کند و می گوید:«اقلیم و آب هوای ایران به هیچ وجه مناسب رشد و زندگی حیوانی مانند فیل نبوده است، چرا که فیل علاوه بر هوای گرم و مرطوب در مناطق جنگلی زندگی می کند اما در هیچ نقطه ای از ایران ما جایی با این هوا و اقلیم نداریم.  اما در طول تاریخ همیشه شاهان ایرانی فیل دوست بوده‎اند و آن را از دیگر کشورها وارد می کردند؛ احتمال اینکه این سنگ نگاره هم یکی از همین فیل های وارداتی را نشان دهد بسیار است.»


منطقه تیمره در نزدیکی شهرستان خمین یکی از غنی ترین نقاط ایران به لحاظ تعداد و نوع سنگ نگاره های کشف شده است. بر اساس اطلاعاتی که در کتاب سنگ نگاره های ایران منتشر شده است در این منطقه بالغ بر 21 هزار قطعه سنگ نگاره وجود دارد که حاوی طرح های متنوع و بی مانندی است.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی