انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 98)
چهارشنبه 29/9/1391 - 22:36 -0 تشکر 579944
مسافرت و گردشگری در آیین اسلام

 

مسافرت و گردشگری


یكى از تفریحات مطبوع و نشاطانگیز، كه آثار درخشانى در بهبود جسم و پرورش فكر دارد، مسافرت است . در آیین اسلام ، مسافرت یكى از وسایل تفریح و لذت شناخته شده و در روایات مذهبى مورد توجه مخصوص قرار گرفته است . به شرط آن كه سفر براى معصیت و به منظور اجراى برنامه هاى غیر مشروع و نیل به لذت هاى ناروا نباشد.
(فى وصیة النبى صلى الله علیه و آله لعلى (ع ) قال یا على : لا ینبغى للرجل العاقل ان یكون ظاعنا الا فى ثلاث مرمة لمعاش او تزود لمعاد او لذة فى غیر محرم .
رسول اكرم (ص ) در وصایاى خود به على علیه السلام فرمود: سزاوار نیست انسان عاقل به سفر برود، مگر براى سه منظور: یا براى تجارت و تحصیل در آمد و اصلاح معاش ، یا براى نیل به كمالات معنوى و تعالى روح و ذخیره معاد، یا براى تفریح و تفرج و جلب لذایذ مباح .
در این حدیث ، مسافرت گروه اول و دوم سفر تدریجى ، به معنى موضوع بحث ما نیست ، زیرا گروه اول براى امرار معاش و تاءمین زندگى به سفر مى روند و در واقع سفر آن ها انجام وظایف در ساعات كار است . گروه دوم نیز براى اداى فریضه مذهبى یا انجام وظیفه معنوى به سفر مى روند و آن نیز تفریح و تفرج نیست . تنها سفر تفریحى ، براى گروه سوم است كه در مواقع فراغت و به منظور نیل به لذایذ مباح مسافرت مى كنند.

 

 

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

چهارشنبه 29/9/1391 - 22:37 - 0 تشکر 579945

مسافرت و سلامت جسم
اولین اثر مفید مسافرت و تغییر محیط زندگى ، سلامت جسم و تحصیل نشاط و مسرت است . كسانى كه براى رفع خستگى كار مداوم و تجدید قوا در ایام فراغت به سفر مى روند، از طرفى به تفریح مطبوع و دلپذیرى نایل شده و از طرف دیگر به سلامت و نیرومندى خویش كمك كرده اند.
(قال رسول الله صلى الله علیه و آله : سافروا تصحوا. )
رسول اكرم (ص ) فرموده است : مسافرت كنید تا صحیح و سالم بمانید.
(موضوع تغییر آب و هوا، از زمان قدیم بسیار معمول بوده است و بیمارانى كه بیمارى هاى سخت و لا علاج داشتند، بدین نحو درمان مى كردند. امروز هم مسافرت جزء برنامه هاى قطعى مردم قرار گرفته و یكى از مهم ترین عوامل تندرستى محسوب مى شود. به طور كلى ، امروز از نظر پزشكى ثابت شده است كه زندگى و كار و خوراك یكنواخت ، براى شخص ‍ ضرر دارد و اعضا زودتر فرسوده و ناتوان مى گردد، پس تغییر زندگى و تنوع باید جزء برنامه بهداشتى قرار گیرد.
در مسافرت ، به گردش و راه پیمایى بپردازید و بدانید كه یك راه رفتن ساده ، خود جزء بهترین ورزش ها محسوب مى شود و اقلا روزى چند ساعت پیاده روى كنید، بدین وسیله ، خون بهتر جریان مى كند. غدد ترشحات داخلى و كلیه اعضا بهتر وظایف خود را انجام مى دهند. سموم بدن دفع مى شوند و شما شاداب و خرم مى شوید، اعصاب تكسین یافته خواب بهتر مى گردد و دیگر احتیاج به داروى خواب آور و مسكن ندارید. یك مسافرت مطلوب از صدها شیشه قرص و شربت مسكن و ویتامین ها و آمپول هاى مقوى بیشتر اثر دارد.)

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

چهارشنبه 29/9/1391 - 22:37 - 0 تشکر 579946

مسافرت و ازدیاد معلومات
دومین اثر مفید مسافرت ، بالا رفتن سطح فهم و ازدیاد معلومات و بسط اطلاعات و پرورش شخصیت است . كسى كه به منظور تفریح و تفرج و فارغ از كار روزانه مسافرت مى كند و به شهرها و كشورهاى مختلف وارد مى شود، فرصتى پیدا مى كند تا از وضع محیطهاى مختلف طبیعى و اجتماعى آگاه گردد. پیشرفت ها و عقب ماندگى ها و آبادى ها و ویرانى ها را از نزدیك ببیند. به آداب و رسومى كه در نظرش تازگى دارد برخورد كند. با فكرى آرام و مطمئن درباره آن ها بیندیشد و از نیك و بدش استفاده علمى و عملى نماید و ارزش شخصیت خود را بالا ببرد.
(قال النبى صلى الله علیه و آله : سافروا ان لم تغنموا مالا افدتم عقلا.  )
رسول اكرم (ص ) فرموده است : مسافرت كنید، چه اگر در سفر نفع مالى عایدتان نشود، از فواید عقلى بهره مند خواهید شد.
در دیوانى كه به على علیه السلام نسبت داده شده ، چنین آمده است .(تغرب عن الاوطان فى طلب العلىفسافرففى الاسفار خمس فوائدتفرج هم و اكتساب معیشةو علم و آداب و صحبة ماجد  )


جوان از نظر عقل و احساسات


مرحوم محمد تقى فلسفى

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی