انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 201)
دوشنبه 27/9/1391 - 0:7 -0 تشکر 579459
گزارش امروز بازار

شاخص کل در معاملات امروز 141 واحد رشد کرد و برای اولین بار در تاریخ بازار سرمایه مرز 34 هزار واحدی را نیز تجربه کرد.116 واحد از رشد 141 واحدی شاخص مربوط به دو نماد فولاد مبارکه و گل گهر بود.شاخص کل در حالی به 34090 واحد رسید که علاوه تاثیر مثبت 116 واحدی کگل و فولاد ،نماد معاملاتی شبندر نیز 25 واحد بر آن تاثیر مثبت داشت.

ارزش کل معاملات امروز نیز به 206.5 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش معاملات به معاملات خرد و بلوکی وامید با 57.6 میلیارد تومان و شبندر با 19.8 میلیارد تومان تعلق داشت.شایان ذکر است از 57.6 میلیارد تومان ارزش معاملات بلوکی وامید مبلغ 57.5 میلیارد تومان به صورت بلوکی بود،بلوک 99 میلیون سهمی که همانند روز گذشته از سوی مجموعه سپه و بانک سپه واگذار شد.حدودا 5.2 میلیارد تومان شبندر نیز به صورت بلوک 14 میلیون سهمی معامله شد.

 

یکی از روزهای آخرین هفته ی آخرین ماه فصل طلایی بورس را نیز با ثبت رکوردی دیگر برای شاخص کل به پایان رساندیم.این هفتمین رکورد پاییزی شاخص می باشد.فصل پاییز فصلی رویایی و خاطره انگیز برای اهالی بازار سرمایه بود فصلی که در فاصله زمانی انتشار گزارش های میاندوره ای شش ماهه و نه ماهه قرار دارد و موفقیت شرکت های بزرگ بورسی در ارائه گزارش های مالی مناسب در شش ماهه و امیدواری به انتشار گزارش های 9 ماهه ی مناسب همچون شش ماهه، باعث ثبت این رکوردها و خوشحالی سهامداران شده است. بار اصلی رشد شاخص بر دوش شرکت های بزرگ گروه فلزی-معدنی و پتروشیمی –پالایشگاهی بوده است و این رشد را نباید به دلیل اینکه چند شرکت از این گروه ها بر عهده داشته اند غیر منطقی و نامتوازن دانست.در واقع این اتفاق با توجه به رشد ارزش دارایی ها و رشد سودآوری( به واسطه بازار مناسب فروش و رشد نرخ ارز) این شرکت ها که به عنوان غول های بازار سرمایه شناخته می شوند، منطقی نیز به نظر می رسد.

با این حال اگر شرایط سیاسی داخلی و خارجی آرام دنبال شود رشد بازار با ارائه گزارش های 9 ماهه نیز ادامه خواهد یافت و در این بین استراحت های کوتاه مدت نیز به نفع بازار می باشد.

در خبرهای حاشیه ای بازار

در حوزه اقتصادی آرامش در بازار ارز و سکه همچنان برقرار است خصوصا اینکه دو طرف مذاکره کننده ی هسته ای نیز تلویحا به روزهای آتی و مذاکرات بعدی امیدوارند و قرار است اواخر دی ماه نشستی دیگر داشته باشند.

اما در بخش دیگر از اقتصاد که این روزها بیشتر و با دقت بیشتر خبرهای آن دنبال می شود بحث بودجه و کسری آن می باشد. در آستانه پایان نهمین ماه سال، دولت سرانجام نخستین پیش‌بینی رسمی از میزان کسری بودجه خود را اعلام کرده است به گفته  وزیر اقتصاد کشورمان، احتمالا تا پایان سال تنها 95 هزار میلیارد تومان از مجموع 144 هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده تحت عنوان «منابع بودجه عمومی دولت» تحقق خواهد یافت. وزیر اقتصاد، علت این کسری بودجه را کاهش 50 درصدی درآمدهای نفتی کشور در سال‌جاری عنوان کرده، اما در عین حال قول داده که «با مدیریت منابع و درآمدها، هیچ مشکلی در پرداخت حقوق و دستمزد ایجاد نشود.

البته این حداقل قولی ست که وزیر فعال اقتصادی می تواند بدهد! چرا که یکی از عواقب این مشکل این بوده که استخدام های دولتی تا پایان دولت احمدی نژاد ممنوع شده است و به علت کاهش بودجه، دستگاه های اجرایی حق استخدام جوان های بیکار را ندارند.

در خبر و شایعه ای دیگر در حوزه اقتصادی زمزمه‌های خروج قیمت‌گذاری از دست دولت، چند وقتی است که به انحای مختلف از زبان مسئولان شنیده می‌شود و هم اکنون نیز خبرها حکایت از صدور بخشنامه‌ای دارد که بر مبنای آن، قیمت‌گذاری برخی کالاها از دستور کار سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان خارج شود.

این اخبار در حالی به گوش میرسد که معاون وزیر صنعت در این باره اظهار داشته: به هیچ وجه بحث محدودیت وظایف سازمان حمایت مطرح نیست و همه قیمت‌گذاری‌ها با ضوابط سازمان حمایت صورت می‌گیرد.

 

در تالار بورس کالا نیز امروز محصولات مهم دو شرکت ذوب آهن اصفهان و ملی مس عرضه شدند.در حالی که سبد میلگرد ذوب امروز در قیمت های 1660و 1640 تومان معامله نشد که سبد میلگرد و تیرآهن شرکت در نرخ 1500 تومان و تیرآهن 14 شرکت نیز در قیمت 1300 تومان مورد معامله قرار گرفت.

امروز در بورس کالا شاهد معامله محصولات فملی نیز بودیم.در معاملات امروز 780 تن مس مفتول در نرخ 23099 تومان عرضه و معامله شد.از 1000 تن محصول عرضه شده 800 تن تقاضا تشکیل شد که 780 تن آن معامله شد.قیمت قبلی عرضه ی مس مفتول شرکت 23007 تومان بوده است

همچنین امروز 1200 تن مس کاتد ملی مس عرضه شد که از تقاضای 1180 تنی برای آن مقدار 1040 تن آن در قیمت 22558 تومان در هر کیلو معامله شد.معاملات قبلی مس کاتد در نرخ 22466 تومان بوده است.شایان ذکر است ارزش کل معاملات شرکت نیز امروز بالغ بر 44.6 میلیارد تومان شد

در بازار چه خبر بود؟

رکوردهای پیاپی بازار چه از نظر حجم و ارزش معاملات و چه از نظر تاثیر مثبت بر شاخص بیشتر مربوط به گروه فلزی-معدنی بوده است.امروز نیز یک شرکت از گروه فلزی و یک شرکت از گروه معدنی علت اصلی ثبت رکورد 34000 واحدی شاخص کل بودند.

کگل امروز نیز با صف خرید روبرو شد و به قیمت 1165 تومان رسید.کگل با شمش 1500 تا 1600 تومانی فخوز می تواند به سود بیش از 200 تومانی نیز دست یابد.سال های آتی سال هایی رویایی برای این شرکت سنگ آهنی خواهد بود و طرح تولید کنسانتره و گنده سازی شرکت در سال 93 به بهره بردای کامل می رسد.

امروز در بورس کالا نیز 100 هزار تن سنگ آهن دانه بندی معدن گل گهر (2 و4) و 50 هزار تن سنگ آهن دانه بندی معدن جلال آباد عرضه شد نرخ پایه سنگ آهن معادن گل گهر 186 تومان در هر کیلو و معادن جلال آباد 164 تومان در هر کیلو اعلام شده بود که  افزایش تقاضا باعث رشد سنگ آهن دانه بندی معدن گل گهر 2و 4 به 204 تومان و رشد قیمت سنگ اهن دانه بندی جلال اباد تا 185 تومان در هر کیلو شد

فولاد مبارکه با حجم معاملات 22.8 میلیون سهمی محدوده ی 430 تومان را نیز پشت سر گذاشت.فولادی که به نظر میرسد در 9 ماهه سود خود را به بیش از 100 تومان به راحتی افزایش دهد.

در فولادی ها فخوز نیز تا صف خرید پیش رفت.فخوزی که اگر حاشیه های عرضه بلوکی و فولاد اکسین پیرامون آن وجود نداشت می توانست یکی از لیدر های گروه فلزی باشد

فولای سود هر سهم سال جاری خود بر اساس عملکرد شش ماهه را 50 تومان اعلام کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی (328 ریال) با رشد 53 درصدی روبرو شده است.در شش ماهه ابتدای سال نیز 45 درصد آن را پوشش داده است.

عمده دلایل تعدیل 53 درصدی شرکت، افزایش فروش به علت افزایش نرخ محصولات فولادی، افزایش درآمد حاصل از سرمایه گذاریها به علت فروش حق تقدم کارگزاری ایساتیس پویا ( 8 تومان) و افزایش درآمد های متفرقه به دلیل شناسایی درآمد حاصل از جرائم (تاخیرات) فروشهای غیر نقدی مربوط به شرکتهای تامین کننده قطعات خودرویی(93 ریال) می باشد

تولید و فروش شرکت در شش ماهه ابتدای امسال نسبت به شش ماهه سال قبل با کاهش 5 درصدی روبرو شده است اما افزایش نرخ فروش باعث رشد 10 درصدی مبلغ فروش شرکت شده است

در گروه روی، زنگان بازهم با صف خرید روبرو شد. کروی در نظر دارد، تعداد 39،000،000 سهم معادل 78 درصد از سهام شرکت به قیمت پایه هر سهم 4،000 ریال را عرضه کندشنیده شده یکی از زیرمجموعه های گروه روی خریدار بالقوه این بلوک می باشد.

در گروه پالایشگاهی شاهد رشد شبندر تا محدوده ی بیش از 3 درصد و 372 تومان نیز بودیم.شبریز نیز در حالی صف خرید خود را حفظ کرد که حجم معاملات سهم به اندازه حجم مبنای سهم یعنی 971 هزار سهم رسید.سرمایه گذاری هامون سپاهان عرضه کننده امروز سهم بود.

از شپنا نیز خبر می رشد که گزارش تعدیل سود سال جاری شرکت آماده شده و به بورس ارسال شده است.گفته می شودتوقف نماد شرکت به دلیل ابهاماتی است که در خصوص مبلغ 11 هزار میلیارد درآمد یارانه ناشی از تفاوت نرخ بین المللی با نرخ مصوب پنج فرآورده اصلی شرکت در سال های 88 و 89 می باشد که به حساب بدهی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران منظور گردیده، اما به دلیل عدم تأیید اداره نظارت بر صادرات مواد نفتی، این مبلغ مورد پذیرش شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران قرار نگرفته است. از همین رو تعیین مبلغ دقیق تعدیلات احتمالی بر صورت های مالی شرکت پالایش نفت اصفهان برای سازمان بورس و اوراق بهادار مشخص نیست و تا تعیین تکلیف این موضوع نماد معاملاتی مذکور بازگشایی نخواهد شد.

در گروه بانکی صف خرید وسینا عرضه شد و حجم معاملات سهم به 6.7 میلیارد تومان رسید.بانک دی نیز که همچنان مورد حمایت دلیران پارس می باشد با صف خرید روبرو شد.

در این گروه وگردش بالاخره گزارش سود سال جاری و آتی خود را شب گذشته منتشر کرد اما امروز نیز بازگشایی نشد.وگردش 1 سال است که متوقف می باشد.

بانک گردشگری پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/09/91 بر اساس عملکرد واقعی نه ماهه (حسابرسی شده) را با سرمایه 000ر4 میلیارد ریال در تاریخ 04/08/91 مبلغ 132 ریال (به بازار ارائه نگردید) و در این گزارش مبلغ 57 ریال اعلام نموده است.در 9 ماهه منتهی به 31 شهریور نیز 25 ریال محقق کرده است.در اولین پیش بینی سود سال 92 نیز 13 تومان به ازای هر سهم اعلام کرده است.

در سایر نمادها و گروه ها

امروز نیز گروه قند با افت قیمت روبرو شدند هر چند كه  قپیرا با  شایعاتی از تعدیل مثبت خود  تا مرز صف خرید نیز پیش رفت.

در گروه ساختمانی شاهد تقسیم سود مناسب در مجامع هستیم.ثباغ در مجمع روز چهارشنبه خود مبلغ 743 ریال از سود 793 ریالی اش را تقسیم نمود. ثشرق نیز 40 تومان از سود 51 تومانی اش تقسیم نمود.

در گروه غذایی غنوش بازگشایی شد و معامله ای بر روی سهم صورت نپذیرفت. غنوش سود هر سهم سال مالی جاری خود را از 352 ریال به 456 ریال افزایش داده است و در شش ماهه 226 ریال آن را به طور واقعی محقق کرده است. شرکت عمده ترین دلیل تعدیل سود هر سهم را افزایش نرخ فروش محصولات ناشی از افزایش تقاضا عنوان نموده است.

این شرکت غذایی 38 هزار دلار صادرات در شش ماهه اول سال داشته که با دلار 2850 تومان تسعیر شده است همچنین شرکت بیش از 929 هزار دلار واردات مواد اولیه داشته که با نرخ دلار 3019 تومان تسعیر شده است.

در خودرویی ها جلسۀ هیئت‌ مدیره ایران خودرو به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه شرکت از مبلغ میلیون ریال به مبلغ میلیون ریال  ( از محل سود انباشته مبلغ 2627100 میلیون ریال، از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ 6456900 میلیون ریال ) ، در روز یکشنبه 10 دی برگزار می شود

پرشین تحلیل

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی