انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 166)
شنبه 25/9/1391 - 18:7 -0 تشکر 579246
گول خوردگان شیطان، راهیٍ چه راهی بوده اند؟

صراط مستقیم شیطان

همه چیز آروم بود و آن دو چقدر که خوشحال نبودند. روزگارشان نیکو، نوشیدنی شان بر جوی روان و طعام شان طائران آسمان. در آنجا زشتی نبود، اگر هم بود خدا پنهانش کرده و استتار نموده بود. می گفتند و می خندیدند و در یک کلام عشق می کردند از نعمت های بیکران الهی.نوکران به گردشان و ملکان به سجده نشستگانشان و حریم ِ امن، تامین برایشان.

نیست که خوشی شان بی حد بود میخواستند خودشان هم بی حصر باشند؛1 البته این فکر را ناصحی دلسوز!2 در ذهنشان پی ریخته بود. رفت و آمد های آن ناصح قسم خورده عاقبت فکر و عقاید الهی شان را پودر کرد. شد آنچه شد و خوردند آنچه خوردند.

برداشت های تاریخی-شخصی از آن درخت، مختلف است: گاهی کسانی قائل به این بوده اند که آن شجره، درخت سیب بوده است. کسان دیگر بر انگور بودن آن پای می فشارند و عده ای هم از گندم بودن آن دم می زنند و همه برای خود سند و مدرک موجه دارند. حقیر به شخصه چیزی از این دست ندارم ولی عقیده دارم آدم و حوا قبل از تناول از آن شجره، مقداری گول! خورده اند و این مهم تر و مقدم بر خوردن سیب و انگور و گندم است که اینها ظاهر است و باطن باید آن دیگری باشد.

باید پرسید چه کسانی بیشتر گول آن ناصح قسم خورده را می خورند؟ افراد بی ایمان؟ افراد با ایمان؟ افراد جاهل یا افراد دانا؟

جوابی که باید به این سوال داد را آن شخص ناصح خود مدتها پیش داده  است و حتی برای پیگیری آن قسم یاد کرده است. خود او به خدا می گوید من بر سر راه جویندگان تو می نشینم و آنها را منحرف می کنم.3

این سخن دو نکته مهم دارد: اول اینکه می گوید من نه کنار مسیر بلکه دقیقا وسط راه خواهم نشست.

حتما دیده ایم افرادی را که کنار خیابان می ایستند و کمک یا چیزی از خودروهای عبوری طلب می کنند و احتمالا مشاهده کرده ایم که بعضی از آنها به قدری به این کمک محتاج میشوند که خطر را به جان می خرند و وسط خیابان می آیند و جلوی خودروها را میگیرند بدون آنکه از تصادف کردن و آسیب دیدن بیمی به خود راه بدهند. شیطان می گوید من وسط راه آنها می نشینم! البته او به چیزی جز پاسخ به حس تکبر خود احتیاج ندارد.

نکته دوم این است که شیطان، صراط مستقیم را برای نشستن انتخاب کرده نه راه های دیگر را. و این یعنی حزب اللهی ها بیشتر مواظب باشند.

1. آیه بیستم سوره اعراف

2. آیه بیست و یکم سوره اعراف

3.آیه شانزدهم سوره اعراف

شنبه 25/9/1391 - 22:48 - 0 تشکر 579290

کار شیطان صدور «سم» به درون انسان است. اگر کسی که می‌خواهد دیگری را با سم از پای درآورد، آن را در جیب شخص بگذارد، تأثیری در وی ندارد یا اگر سم را به او بخوراند و او بالا بیاورد، باز هم اثری ندارد. دستگاه گوارش باید سم را بپذیرد و آن را جذب کند تا پس از ورود به خون، اثر زیانبار خود را به جای بگذارد.

وسوسه‌ها نیز چنین است: هوا، هوس و شهوت رانی‌های گوناگون که رقیق‌ترین و سبک‌ترین آن در جوان ها و سنگین‌ترین آن در سالمندان، به‌صورت حبّ جاه و مقام مشاهده می‌شود، نشانه تأثیر سم است.

اگر کسی از تعاریف و القابی که به او می‌دهند، لذت ببرد، معلوم می‌شود که سم در او اثر کرده است. وجود مبارک امیرمومنان علیه‌السلام در عهدنامه مالک اشتر فرمود: شیطان همواره در پی حیله است؛ وقتی کسی از تو تعریف می‌کند، باید مواظب باشی، چون در خط مقدم آتش شیطان قرار گرفته‌ای.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 25/9/1391 - 22:49 - 0 تشکر 579291

« یا بَنی‏ آدَمَ قَدْ أَنْزَلْنا عَلَیْكُمْ لِباساً یُواری سَوْآتِكُمْ وَ ریشاً وَ لِباسُ التَّقْوى‏ ذلِكَ خَیْرٌ ذلِكَ مِنْ آیاتِ اللَّهِ لَعَلَّهُمْ یَذَّكَّرُونَ (۲۶/ اعراف)

اى فرزندان آدم! لباسى براى شما فرستادیم كه اندام شما را مى‏پوشاند و مایه زینت شماست اما لباس پرهیزگارى بهتر است! اینها (همه) از آیات خداست، تا متذكّر (نعمتهاى او) شوید! »

شیطان همانگونه كه لباس از تن پدر ما آدم بیرون آورد تا عیبش آشكار شود، مى‏خواهد لباس تقوا را از پیكر ما فرزندان آدم نیز بركند.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 25/9/1391 - 22:50 - 0 تشکر 579292

راه های فرار از شیطان

روایتی از امام صادق (علیه السلام) است که می فرمایند : اگر کسی پنج ویژگی‌ چون نیت صادق، ذکر تسبیح زیاد، صبر در مصیبت، رضایت به تقدیر الهی و پسندیدن برای مردم هرآنچه را که برای خود می پسندد را دارا باشد، هیچ گاه شیطان حریفش نمی شود و نمی تواند او را از راه راست منحرف کند.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی