انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 183)
شنبه 25/9/1391 - 15:34 -0 تشکر 579235
گزارش امروز بازار

شاخص کل در اولین روز از آخرین هفته ی ماه پایانی پاییز با رشد 262 واحدی روبرو شد و در حالی که تا محدوده 33،968 واحد نیز صعود کرده بود ،در پایان به 33،949 واحد رسید.نماد معاملاتی سرمایه گذاری غدیر با 110 واحد و نماد گل گهر نیز با 55 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

ارزش کل معاملات امروز نیز به 173.9 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات وامید با 57.6 میلیارد تومان و فملی با 17.1 میلیارد تومان تعلق داشت.

 

بازدهی بازار از مرز 30 درصد نیز عبور کرده است و شاخص به مرز روانی 34 هزار واحدی نزدیک شده است.محدوده ای که تکنیکالیست ها معتقدند محدوده ی فشار عرضه ها در بازار می باشد.امروز نیز شاهد بودیم که با نزدیک شدن شاخص کل به مرز 34 هزار واحدی عرضه ها با شدت بیشتری مواجه شد.

مهمترین اتفاق این روزها که بازار با وجود آن محتاط عمل می کرد مذاکرات ایران با آژانس بود.اواخر هفته گذشته مذاکرات ایران با آژانس برگزار شد و دو طرف به مثبت بودن مذاکرات اشاره داشتند،اتفاقی که در دوره های گذشته هم رخ داده بود و عملا به نتیجه قطعی در این زمینه دست نیافته بودند. قرار است دور بعدی گفت‌وگوهای ایران و آژانس روز ۲۷ دی‌ماه سال جاری در تهران برگزار شود.

نزدیکی به پایان سال مالی برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری و کارگزاری نیز بر روند معاملات آخرین روزهای بازار تاثیر گذار می باشد.

در دیگر اخبار حاشیه ای بازار

در حالی ظاهرا دو طرف مذاکره کننده هسته ای به پیشرفت هایی در گفتگوهای خود در روز پنج شنبه دست یافته بودند که یکی از اعضای هیئت ایران در مذاکرات هسته ای رسیدن به نتیجه در مذاکرات با 1+5 را دور از ذهن دانسته و گفته: از نظر ایران منطقی نیست که غنی سازی 20 درصد  اورانیوم را که برای تولید سوخت هسته ای مورد نیاز است متوقف کند.

در بازارهای جهانی بانک مرکزی آمریکا در گزارش خود اعلام کرد تولید صنعتی در این کشور در ماه نوامبر بالاترین رشد را طی دو سال اخیر داشته است

تولید کارخانه‌ای چین در ماه جاری میلادی افزایش یافته است. این خبر در افزایش قیمت مواد خام موثراست پیش‌بینی شده نرخ رشد اقتصادی چین در سه ماهه سال جاری به 7.8 درصد افزایش می یابد. برای سال آینده نیز نرخ 8.5 درصد برای رشد اقتصادی پیش‌بینی شده است .

در همین حال در آخرین روز کاری معاملات، فلزات با کاهش نسبی روبرو شده اند. مس به مرز 8 هزار دلاری و روی به محدوده 2100 دلار و پایین تر رسیده است. در روزهای پیشین نرخ مس از مرز 8100 دلار گذر کرده بود.

درخبرهای اقتصادی و در بورس کالا نرخ های فروش به ثبات رسیده است و نگرانی ها در این بخش کاهش یافته است.امروز 360 تن انواع شمش فایرا در بورس کالا عرضه شد که تغییر قیمتی خاصی نداشتند و در محدود های 7900 تا 8000 تومان در هر کیلو مورد معامله قرار گرفتند .ارزش کل معاملات این شرکت آلمینیومی در بورس کالا به 2.85 میلیارد تومان رسید.

در بازار چه خبر بود؟

در گروه فلزی و معدنی شاهد معاملات متعادل و بعضا مثبت در بسیاری از نمادهایی بودیم که روز چهارشنبه با جو روانی منفی ناشی از خبر افزایش چشمگیر هزینه‌های دولتی معادن بزرگ،با افت قیمتی محسوس روبرو شده بودند.

کگل امروز را با صف خرید به پایان رساند،تعدیل مثبت 11 درصدی شرکت در گزارش شش ماهه حسابرسی شده علت اقبال به سهم بود.سود هر سهم شرکت در حال حاضر به 155 تومان رسیده است که پیش بینی می شود تا محدوده های 200 تومان نیز آن را افزایش دهد.

فملی روزی متعادل را پشت سر گذاشت و با دو معامله بلوکی بیش از 8 و 9.9 میلیون سهمی حجم معاملاتش به 24 میلیون سهم رسید.از فملی انتظار تعدیل سود زیادی را با توجه به اینکه در گزارش شش ماهه اثرات دلار 2500 تومانی را بر صورت های مالی اش در نظر گرفته نداریم.به نظر میرسد اگر شرکت با همین بودجه فعلی سال مالی جاری خود را به پایان برساند نهایتا بتواند به سود 160 الی 165 تومان دست یابد.شایعاتی نیز مبنی بر اخذ عوارض 500 میلیارد تومانی از این غول مسی شنیده می شود که با این عوارض نیز سود شرکت به 160 تومان خواهد رسید.

در گروه سرب و روی امروز شاهد معاملات متعادل و منفی در اکثر نمادها بودیم که در این بین زنگان با صف فروش هم روبرو شد.روند تولیدی شرکت های سرب و روی نیز امیدوار کنند بوده است.طی 8 ماهه منتهی به آبان ماه سال جاری ؛ 110 هزار و 600 تن سرب و روی در كشور تولید شد كه نسبت به مدت مشابه سال ۹۰‌ ، رشد 9 درصدی را نشان می دهد.همچنین تولید سرب و روی درآبان ماه سال ۹۰‌، 17 هزار و 200 تن بوده‌، این رقم درآبان ماه سال ۹۱ با رشد 4.2 درصدی به 17 هزار و 300 تن رسید.تولید روی نیز در8 ماهه نخست سال ۹۰‌، 93 هزارتن بود كه این تولید در سال ۹۱ با رشد 3.3درصدی به96 هزارو100 تن رسید.

در گروه پتروشیمی افزایش قیمت خوراک پتروشیمی‌ها هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است و هنوز خبر رسمی در این خصوص اعلام نشده است.احتمال‌های زیادی برای زمان اعمال نرخ خوراک جدید وجود دارد که شنیده می شود اول دی‌ماه، اواخر سال یا از ابتدای سال آینده، احتمال این تغییرات وجود دارد.

در این گروه سرمایه گذاری غدیر پس از افزایش سرمایه 33.33 درصدی و رساندن سرمایه خود به 1600 میلیارد توما با قیمت 407 تومان بازگشایی شد و تا 419 تومان نیز صعود کرد.غدیر با دید مجمع گزینه کم ریسکی برای سرمایه گذاری می باشد.

افزایش سرمایه شرکت از مبلغ 1600 میلیارد تومان به 1800 میلیارد تومان  از محل سود انباشته نیز تصویب و در اختیار هیات مدیره شرکت قرار گرفته  تا پس از اخذ مجوز از سازمان بورس به اجرا گذاشته شود .

Nav سهم نیز با توجه به افزایش سرمایه اخیر به 497 تومان رسیده است که قیمت امروز سهم در 83 درصدی آن معامله می شود

پارسان امروز که تا 952 تومان نیز صعود کرده بود در پایان با رشد قیمتی اندکی به 936 تومان رسید.nav پارسان با قیمت 5100 تومانی شپدیس و رشد اخیر شبریز به 1140 تومان رسیده است.

در پالایشگاهی ها شبندر با حجم معاملات 20.9 میلیون سهمی افت خیز چندانی نداشت.شبریز اما همچنان با اقبال ویژه روبرو بود.

صنعت پالایشگاه یکی از صنایع مورد توجه حقیقی ها و حقوقی ها در ماه های اخیر بوده است.انتقاد از ارزش گذاری سهام این شرکت ها در هنگام ورود به بورس با توجه به هزینه های زیادی که برای ساخت آنها می شود ،یکی از موضوعاتی ست که نگاه ها را به سوی این صنعت معطوف کرده است و به همین دلیل همواره شاهد بوده ایم که بعد از عرضه اولیه ، رشد سهام شرکت های پالایشگاهی با سرعت بیشتری صورت پذیرفته است.بررسی ما در این زمینه نشان می دهد که برای ساخت یک پالایشگاه با ظرفیت بیش از 150 هزار بشکه در روز به سرمایه گذاری 18 تا 19 هزار دلاری به ازای هر بشکه نیاز می باشد و این رقم برای پالایشگا های مختلف با توجه به ظرفیت عملیاتی و درچه پیچیدگی متفاوت می باشد.با توجه به اینکه پالایشگا های ایران از نظر پیچیدگی در درجه متوسط می باشند رقم 18 تا 19 هزار دلار را در نظر می گیریم.حال در نظر بگیرید پالایشگاهی که ظرفیت مصرف روزانه 345 هزار بشکه نفت را دارد نیاز به سرمایه گذاری اولیه 6.5 میلیارد دلاری برای احداث می باشد که با کسر بدهی ها رقمی معادل 14475 میلیارد تومان حاصل می شود.حال اگر 70 درصد این مبلغ را به عنوان ارزش خالص دارایی های آن شرکت در نظر بگیریم رقم 10132 میلیارد تومان بدست می آید که با این رقم قیمت سهم باید بیش از 700 تومان باشد.به همین دلیل گفته می شود ارزش گذاری سهام شرکت های پالایشگاهی همواره پایین تر از ارزش ذاتی آنها انجام می پذیرد و این عامل سبب رشد قیمتی سهام آنها در بازار می شود.

در گروه خودرویی ،شاهد افزایش تولید در آبان ماه بوده ایم اتفاقی که مثبت می باشد اما نباید انتظار داشت تا پایان سال جاری ( اگر تداوم داشته باشد) بتوانند عقب ماندگی خود را جبران کنند.

در این گروه گزارش شش ماهه زامیاد نیز همانطور که پیش بینی می شد ناامید کننده منتشر شده است. زامیاد در شش ماهه ابتدای سال زیان 23 ریالی به ازای هر سهم شناسایی کرده است این در حالی است که در شش ماهه سال قبل 96 ریال به ازای هر سهم محقق کرده بود.

مقدار تولید شرکت در شش ماهه اول 14،977 دستگاه خودرو بوده است که نسبت به شش ماهه سال قبل با کاهش 47 درصدی روبرو شده است.مقدار فروش شرکت نیز با کاهش 26 درصدی روبرو شده است.همچنین این خودروساز در شش ماهه امسال 336 میلیارد تومان فروش داشته که این رقم در شش ماهه سال قبل 431 میلیارد تومان بوده است

در سایر نماد ها و گروه ها:

همکاران سیستم سود هر سهم سال جاری خود را از 65 تومان به 93 تومان افزایش داده است و با تعدیل مثبت 43 درصدی روبرو شده است.علت تعدیل مثبت شرکت فروش ساختمان بوده است.شرکت در شش ماهه نیز 148 ریال محقق کرده است( معادل 16 درصد) که البته اعلام کرده فروش شرکت تا پایان سال محقق خواهد شد.

شمواد که طی 3 ماه گذشته قیمت آن از حدود 120 تومان تا 280 تومان صعود کرد و در یک هفته گذشته نیز از حجم معاملاتی بسیار بالایی برخوردار بود،در اطلاعیه ای به افزایش قیمت مواد اولیه و کاهش خریدهای پلی اکریل ایران( به عنوان تنها مصرف کننده محصولات شرکت)  از مقدار روزانه 170 تن به 50 تن اشاره کرده که می تواند تعدیل منفی شرکت را به همراه داشته باشد.

در نفتی ها عرضه دو شرکت نفت پاسارگاد و ایرانول مورد بررسی قرار گرفته و در مقرر شده این دو شرکت در بازار دوم فرابورس پذیرفته شوند.

وصندوق که مالکیت 44 درصدی نفت ایرانول و 46.5 درصدی نفت پاسارگاد را در اختیار دارد در معاملات امروز با رشد قیمت روبرو شد و به 261 تومان رسید.

وصندوق سود هر سهم سال 90 و 91 ایرانول را 746 ریال و سود هر سهم نفت پاسارگاد را نیز برای سال 90 مبلغ 164 تومان و برای سال جاری 133 تومان در نظر گرفته است.

ذوب روزی آرام و مثبت را پشت سر گذاشت.فردا در بورس کالا شاهد عرضه های میلگرد و تیرآهن ذوب در بورس کالا خواهیم بود.سبد میلگرد شرکت با همان قیمت های قبلی یعنی 1640 و 1660 تومان و تیرآهن شرکت نیز 1300 تومان و سبد میلگرد و تیرآهن مخلوط آن نیز با قیمت پایه 1500 تومان عرضه خواهد شد

 

پرشین تحلیل

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی