وبلاگ نویسان (بازدید: 861)
چهارشنبه 22/9/1391 - 13:14 -0 تشکر 578836
اشتباهات مهم سایت ها و وبلاگ های فارسی

14 اشتباه مهم سایت ها و وبلاگ های فارسی

یک ضرب المثل قدیمی هست که “ افرادی که از اشتباهات دیگران درس نمی گیرند ، محکوم به تکرار هستند ” . از این یک جمله در همه امورات زندگی می توان استفاده کرد ، اما در دنیای پر رونق اینترنت و وب برای تکرار نکردن اشتباهات دیگران چه راهکارهایی را باید در پیش گرفت ؟
هر روز در وب فارسی بسیاری از سایت ها و وبلاگ های مختلف راه اندازی و ایجاد می شوند و اکثر آنها نیز اشتباهات یکدیگر را تکرار کرده و بعد از مدتی با شکست در سایتشان روبرو می شوند. البته گزینه های زیادی برای این شکست ها می توان ذکر کرد که بعضی هایش به نبود آگاهی در مورد راه اندازی سایت ها بر می گردد و دیگری نیز به پشتکار و هدف فرد مورد نظر.

با توجه به این گفته ها ، پس چه نکاتی را باید رعایت نمود تا سایت یا وبلاگ راه اندازی شده را بتوان سرپا نگه داشته و خودمان موجب شکست آن نشویم ؟

جواب به این سوال را می توان از ابعاد مختلفی مورد بحث قرار داد که در این پست فعلا در مورد اشتباهات رایج و تکراری که وبمستران در ایجاد سایت خود و بدون آگاهی با آن روبرو هستند را باز کرده و معرفی می کنیم تا شایع ترین علل شکست یک سایت و مورد اعتماد قرار نگرفتن از نظر کاربران را بازگو کرده باشیم و کمکی در جهت بهبود وضعیت سایت و وبلاگ شما باشد.

شاید شما هم از کاربرانی باشید که روزانه چندین سایت ایرانی را پیدا کرده و دنبال می کنید. در همه این سایت ها ، قالب و پوسته تقریبا یکسان ، محیطی با عناصر گرافیکی زیاد ، مطالب تکراری و غیره روبرو می شوید. در صورتی که در سایت ها و وبلاگ های خارجی کمتر پیش می آید که طراح قالب از عناصر گرافیکی زیاد استفاده کند و تقریبا یک طراح خارجی مبنای کار خود را سادگی ، تمیز بودن ، اصولی و استاندارد قرار می دهد.

چهارشنبه 22/9/1391 - 13:20 - 0 تشکر 578838

اکنون در اینجا نگاهی به اشتباهات تکراری و رایج سایت ها و وبلاگ های فارسی و ایرانی می اندازیم :


1- کپی برداری از سایت های رقیب


اگر شما به عنوان یک مدیر سایت یا وبلاگ در صدد ایجاد مکانی بخصوص برای خود در نت هستید ، پس چرا باید با استفاده از قالب و تم های شناخته شده و حتی مطالب کپی شده سایت های رقیب ، وقت خود و کاربران سایتتان را هدر داده و نه مورد اعتماد کاربران و  نه موتورهای جستجو قرار بگیرید.http://img.webhub.ir/tutorial/14-mistakes-in-site/mistakes%20site-2.jpg


شما می توانید با هزینه ای کم یا زیاد ، قالب و پوسته مناسبتر و عالی تری را برای خود طراحی کرده و یا حتی به صورت رایگان دانلود نموده و استفاده کنید. اگر هم می خواهید از مطالب سایت ها و وبلاگ های دیگران استفاده کنید ، حداقل لینک منبع را در اول یا آخر پست های خود ذکر نمایید.


2- استفاده از عناصر گرافیکی

mistakes site-4

نمی دانم چرا در ایران ، سایت ها باید از لحاظ گرافیکی بسیار سنگین باشند ، به نحوی که با اینترنت ذغالی ایران و حتی با اینترنت پرسرعت هم بسیار آزاردهنده هستند و البته مدیران سایت ها هم مقصرند که از طراحان این درخواست را دارند که باید سایت من مانند سایت رقیب از حیث گرافیکی بسیار غنی باشد. این کار مطمئنا برای قشر بیشتری از کاربران که از اینترنت Dial-Up استفاده می کنند ، زجرآور است و این کاربران به سرعت از سایت هایی که دیر لود شده و سنگین هستند خارج می شوند.

چهارشنبه 22/9/1391 - 13:39 - 0 تشکر 5788403- آگاهی اندک از CMS و سیستم های مدیریت محتواmistakes site-5


اگر قصد راه اندازی یک سایت بر پایه سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس ، جوملا ، دروپال یا غیره دارید ، بهتر هست تا قبل از ایجاد سایت اطلاعاتتان را نسبت به سیستمی که می خواهید برپایه آن سایت خود را بالا بیاورید جمع اوری کرده و آنها را به دقت مطالعه کنید تا با نحوه تنظیمات و مبارزه با مشکلات احتمالی به خوبی برآیید و بتوانید با دست بازتری روند سایت خود را بهبود ببخشید. زیرا یکی از مهم ترین عوامل شکست هر سایت یا وبلاگی عدم اطلاعات کافی از سرویس های مدیریت محتوا یا وبلاگدهی است.


4- صرف نکردن زمان کافی برای مدیریت سایتmistakes site-6


شاید شما هم بسیاری از سایت هایی را که از موتورهای جستجو به آنها هدایت می شوید را دیده اید و سریعا از آنها خارج شده اید. اینگونه سایت ها یا وبلاگها در حقیقت بدون انگیزه شروع به ایجاد سایت می کنند و هیچ وقت هزینه ای را برای مدیریت و تنظیمات بخش های مختلف سایت خود انجام نمی دهند.  به عنوان مثال با نصب یک اسکریپت جمع آوری مطالب از سطح نت ، پست های بیشماری را وارد سایت کرده و عملا خودشان در مدیریت آن محتواها نقشی ندارند و خودتان می دانید که نتیجه اینگونه پست ها ، مطالبی درهم ریخته و بدون تنظیمات اولیه است. پس چرا شما هم این کار را انجام دهید و بعد از چند ماه و چند سال از راه اندازی سایت خود به علت کم بازدید بودن و غیر اصولی بودن سایتتان ، مجبور به حذف وبلاگ یا سایت خود از سطح نت شوید.

چهارشنبه 22/9/1391 - 13:41 - 0 تشکر 5788415- مطالب و پست های کم اهمیتmistakes site-7


من در این یک سال از راه اندازی سایت ، متوجه این مورد شده ام که مطالبی مورد توجه کاربران و حتی موتورهای جستجو قرار می گیرد که حاوی اطلاعات مفید و آموزشی باشد و بتواند سطح آگاهی و دانش کاربران را بالاتر ببرد . البته این مطالب می تواند برای کاربران بسیار مبتدی و حرفه ای نوشته و منتشر شود. شما به عنوان مدیر سایتتان سعی نمایید از رقیبان و دوستان سایتدار خود تقلید نکرده و روند رو به رشدی را برای سایت خود در نظر بگیرید و این رشد و ترقی در وهله اول با مطالب و پست های ارزنده و کاربردی میسر می شود. فقط به این نکته همیشه توجه کنید که محتوای مطالب پادشاه سایتتان است. پس با مطالب بیهوده و سطحی وبلاگ و سایت خود را هدر ندهید.


6- عناوین زرد و فریبندهmistakes site-15


فرض نمایید که با جستجو در موتورهای جستجوگر به سایتی هدایت می شوید که عناوینی جذب کننده را منتشر کرده است ، خب شما روی آن عنوان ها کلیک کرده تا به اصل مطلب برسید و با اشتیاق آنها را مطالعه کنید. اما در این لحظه است که با محتوایی پوچ و بی ربط مواجه می شوید. در این لحظه چه احساسی دارید؟ پس شما هم اینگونه رفتار نکنید و در نوشتن عنوان ها و تیترهای مطالب خود با وسواس بیشتری عمل کنید ، به نوعی که تیترهای شما دقیقا با مطالب شما همسان بوده و کاربران را تشویق به خواندن مطلب های بیشتر در سایتتان کند. در این صورت است که کاربر می فهمد که شما قصد فریب و دزدی کلیک آن را ندارید و به شما و مطالب سایتتان کاملا اعتماد خواهد کرد .

چهارشنبه 22/9/1391 - 13:42 - 0 تشکر 5788427- بروز رسانی نکردن منظم


یکی از حیاتی ترین عوامل سرپا بودن یک سایت ، کاربران و بازدیدکننده هایی هستند که بیشتر از موتورهای جستجو وارد سایت شما می شوند. حالا اگر بخواهید یک سایتدار و وبلاگ نویس خوب و رو به بالا در بین کاربرانی که شما را به عنوان سایتی محبوب می شناسند و در فید سایتتان هم عضو شده تا همیشه از بروزرسانی های مطالب شما برخوردار شوند را در نظر بگیرید و به این موضوع بیندیشید که برای چه مطلب و پست هایی را در سایت خود قرار می دهید؟ بله درسته ، برای کاربران و استفاده آنها . اکنون زمانی را در نظر بگیرید که بدون نظم و روندی معقولانه و فقط به صورت تصادفی ، به سایت خود سرکی کشیده و اگر حالی در توان داشتید به انتشار یک پست نصف و نیمه بسنده کنید. اینجاست که شما مرتکب اشتباهی بزرگ و شکستی سخت برای سایت خود شده اید.
mistakes site-8


8- رعایت نکردن استانداردهای طراحی وب


همان طور که تکنولوژی پیشرفت کرده و روز به روز در حال گسترش فزاینده ای است ، سایت ها و استانداردهای طراحی وب نیز در حال تکمیل شدن و پیشرفت است و یکی از موارد اساسی و مهم که رعایت نکردن آن عواقب بدی برای مدیر در پی خواهد داشت، اصول و استانداردهای طراحی وب است که اگر خودتان قصد طراحی قالب و پوسته سایتتان را دارید و یا می خواهید طراحی قالبتان را به طراحان در این حوزه بسپارید ، متوجه این نکته باشید که با هزینه ای که خواهید کرد باید سایتتان را از لحاظ طراحی تم و کدنویسی با استانداردهای روز وب همسو کنید.
mistakes site-9

چهارشنبه 22/9/1391 - 13:45 - 0 تشکر 5788439- رعایت نکردن اصول سئوSEO


چند سالی است که مبحث سئو و بهینه سازی سایت ها با موتورهای جستجو بسیار داغ است. اما در بین سایت های ایرانی بسیار دیده شده است که این اصول را رعایت نکرده و یا سلیقه ای برخورد می کنند. مثلا از تگ ها و برچسب های بیشمار استفاده کرده و یا بک لینک های زیادی را در سایت خود قرار می دهند. اینگونه است که اکنون با روی کار آمدن گوگل پاندا ، سایت های زیادی را می شناسم که مجبور به کم کردن تگ ها و حذف بک لینک ها شده اند.  پس شما هم از این اشتباهات درس گرفته و موجب ناراحتی موتورهای جستجو و قرار گرفتن در لیست سیاه آنها نشوید. البته سئو یک تخصص است و می توانید این کار را با اندکی هزینه به متخصص ( سئوموز ) این کار بسپارید.


10- ارتباط و تعامل نداشتن با کاربران


نمی دانم شما هم به سایت هایی که مطالبی را درج کرده اند و شما به عنوان کاربر سوال یا جوابی را برایشان ارسال کرده اید و مدیر سایت به آنها پاسخی نداده و بی اهمیتی کرده است ، سر زده اید یا خیر ؟mistakes site-10 اگر اینطور است که شاید مثل من دیگر این سایت ها را از لیست خود حذف کرده و دیگر گذرتان هم به آنجاها نخواهد افتاد . پس شما دیگر اینگونه نباشید و مطلبی را که درج می کنید و سوالاتی را که کاربران پرسیده و یا جوابی را خواهانند ، بیهوده از کنارش عبور نکرده و تعامل و ارتباط بیشتری با آنها برقرار کنید. چه اشکال دارد که شما از آنها سوال کنید و یا در سایت های رقیب جواب دیگر کاربران را داده و از سایت های دوستان و رقیبان خود نیز کاربرانی را به سمت خود جذب نمایید. پس برای مطالب و کاربرانتان اهمیت ویژه ای قائل شوید .

چهارشنبه 22/9/1391 - 13:46 - 0 تشکر 57884411- استفاده نکردن از شبکه های اجتماعیmistakes site-11


همه شما می دانید که شبکه های اجتماعی حکم منابعی عظیم از کاربران بالقوه هستند که شما می توانید جذب سایت خود کنید. تا همین چند وقت پیش سایت ما هم از لحاظ شبکه های اجتماعی هیچ فعالیتی نداشت و از این لحاظ بازدید کننده کمتری را از آنها جذب کرد. اما با قرار دادن لینک سایت های اجتماعی در سایت مانند فیس بوک و توییتر و گوگل پلاس و همچنین لینک Like کردن مطالب توسط کاربران در لابلای مطالب ، خود تشویق کننده این موضوع است که کاربرانی که از مطالب سایت ما راضی بودند با امکاناتی که قرار گرفته است و خیلی راحت پست ها را با دوستان خود در دیگر شبکه ها به اشتراک بگذارند. پس شبکه های اجتماعی مانند فروم ها و شرکت در مباحث مختلف در انها می تواند سایت یا وبلاگ شما را از شکستی حتمی و ریزش کاربران نجات دهند.


12- نادیده گرفتن تجزیه و تحلیل آمارهاmistakes site-12

بسیاری از سایت ها و بیشتر وبلاگ ها هستند که از آمارگیرهای بسیار ضعیف استفاده کرده و دلشان را به ارقامی که به صورت تقلبی در آنها وارد کرده اند ، خوش نموده اند. بهتر هست با خودمان صادقانه برخورد کرده و از آمارگیرهای حرفه ای و محبوب مانند Google Analytics یا Getclicky و غیره که بسیار کاربردی و مناسب هستند استفاده کنید . این را بگویم که نادیده گرفتن آمارها و تجزیه و تحلیل نکردن رفتار کاربران در سایتتان می تواند موجب اشتباهات فراوانی برای شما شود. این گونه سایت ها برای این طراحی شده اند که بتوانید سایتتان را مورد تجزیه و تحلیل عمیق قرار داده و با توجه به رفتار کاربرانتان ، مطالب و محتوا و سیاست سایتتان را بهبود ببخشید.

چهارشنبه 22/9/1391 - 13:57 - 0 تشکر 578846


13- تبلیغاتmistakes site-13

تبلیغات در فضای وب حرف اول را خواهد زد و کیست که بگوید در فضای اینترنت تبلیغات فایده ای نداشته و بیهوده است. تبلیغات به هر شکلی برای صاحب آن مفید خواهد بود و البته به شرطی که سایت نمایش دهنده تبلیغات بتواند فضای خوب و مناسبی را برای آنها دست و پا کند. من به شخصه با بسیاری از سایت های کوچک و بزرگ سر و کار داشته ام و مطالبشان را دنبال کرده ام و در همه آنها یک چیز مشترک است ، تبلیغات زیاد و حجیم و چشمک زن. بعضا این تبلیغ ها از اندازه های استاندارد نیز خارج شده و سلیقه ای شده اند واین موضوع می تواند موجب آزار کاربر و در  نهایت سریع خارج شدنش از سایتتان را فراهم کند و در آخر هم که خودتان می دانید، کم شدن بازدید و مشکلات بعدی آن. پس از تبلیغات کم و بدور از آزار برای سایت خود استفاده کنید.

14- عناصر داخلی صفحاتweb building

بحث در مورد این موضوع بسیار طولانی خواهد شد و در فواصل بعدی به توضیح این موارد هم خواهیم رسید. فقط این نکته را بگویم که منظور از رعایت عناصر داخلی سایت اینست که مثلا :
از فونت های منسوخ شده و درشت استفاده نکنید ، از باکس های Pop-up اذیت کننده استفاده نکنید، از تصاویر حجیم و زیاد و بهینه نشده استفاده نکنید ، از لینک باکس های رنگارنگ و زیاد استفاده نکنید ، از ممنوع کردن کلیک راست روی صفحات وبتان بپرهیزید و اصولی دیگر .


چهارشنبه 4/11/1391 - 12:12 - 0 تشکر 585357

بسم الله الرحمن الرحیم


سلام علیکم

مورد سومی که ذکر کردین به نظر من از همه با اهمیت تر هست.

در کنار یادگیری سیستم های مدیریت محتوا ، باید برای امنیت آن اهمیت ویژه ای قائل شویم.

موفق و موید باشید.

یا حق.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی